N°. 7992. A°. 1892. Donderdag 14 Apr I. Zesenveertigste Jaargang'. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlaiulsche Berichten. Blnnonlandsche Berichten. 1.85. - 2.50. UITGEVER: J. ODÉ. BTKEAI>: IOTERITBAAT, E 2 9. F R A N K R IJ K. Soedan en Dahomey hebben in de Kamer zitting van Maandag tot belangrijke discussiëa aanleiding gegeven. Nadat de heer Chautemps( namens de begroolings-commissie, had gead viseerd tot het verkenen van liet door de regeering gevraagde krediet van 3 millioen, verzocht de heer Delahaye, het debat te ver dagen totdat de regeertDg nadere en meer volledige inlichtingen had gegeven; da Kamer besloot echter tot dadelijke beraadslaging. De heer Gailtard hield na een lange rede, -waarin de koloniale politiek der regeering werd afgekeurd. Vervolgens nam de heer Etiennc, de vorige onder-secretaris oor kolo niën, het woord, om in breede trekken zijn koloniaal programma te ontwikkelen, Frank rijk, zei de spr., moet het begonnen werk niet in den steek laten, en de met zooveel ijver aangevatte uitbreiding van zijn grondgebied in vreemde gewesten vruchtdragend maken. Ia Soedan komt het er op aan, kolonel Humbert te steunen bij zijn voorttrekken in oostelijke richting, naar het meer Tsjad; in Dahomey moet een verraderlijk vorst worden getuchtigd. De rede van den heer Etienne werd herhaal delijk toegejuicht. De heer Pelletan noemde de gedragslijn van het gouvernement noodlottig voor het land. Spr, tracht te bewijzen dat noch in Soedan, noch in Dahomey, voor Frankrijk iets te winnen valt, en dat de kiezers niet ingenomen zijn met de tegenwoordige kolo niale politiek. Het program der regeering werd door den heer Jamais nogmaals uiteengezet. In het kort behelst dit: behoud van den status quo, en beveiliging der Fransche bezittingen. De mi nister-president verklaarde vervolgens, dat de regeering zich niet zou kunnen vereenigen met een vermindering der kredieten, daar zdit als een afeeuring van haar beleid zou moeten opvattenoverigens zal geen expeditie naar Soedan worden gezonden. Het krediet voor Soedan werd daarop met 314 tegen 103 stemmen toegestaan. Voor Dahomey ging dit niet zoo gemak kelijk. De heer Móge zegt dat zeer belang rijke stukken alleen aan de begrootings- -commissie zijn medegedeeld. Op verzoek van den heer Lamarzelle besfuit de minister president met deze telegrammen en stukken 'bij uitzondering ook aan de Kamer mede te deelen. Hierna werden de kredieten ten be hoeve van Dahomey aangenomen met 332 tegen 177 stemmen. De regeering verlangde ten slotte, naai- aan leiding der interpellatieHervïeu, dat de een voudige orde van den dag zou worden aan genomen. Dit geschiedde, doch met 266 tegen 232 stemmen, dus met een meerderheid van slechts 34 stemmenterwijl 72 leden zich onthielden. De indruk door den uitslag dezer stem- ming gemaakt, was niet gunstig voor de regee ring. Men verweet overigens aan het minis terie geen voldoende verklaringen te hebben gegeventerwijl toch belangrijke depêches waren medegedeeld. Er werd zelfs beweerd dat het ministerie zou aftreden, doch daarvan is niets zekers bekend. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft Maandag de begroeting ia behandeling genomen. De minister van financiën, de heer Goschen, schat de ont vangsten voor het loopende jaar op 90,477,000 pond sterling en de uitgaven op ruim 200,000 minder. Hy stelde voor de belasting op de hernieuwing der octrooien voor uitvindingen te verdagen en voor schuimende wijnen een eenvoudig invoen echt vast te stellen van 2 shillings per gallon. Dit laatste werd aanstonds door het Huis bewilligd. Nog deelde de minister roede, dat Spanje het handelsverdrag heeft opgezegd. Blijft Spanje daarbij en volgen andere landen, waar mede men handelsverdragen heeft, dit voor beeld, dan zullen noodzakelijk de aan die mogendheden bewilligde geldelijke voordeelen komen te vervallen en krijgt Engeland de handen vrij. Maar er zal nog worden onder handeld, naar te hopen is met voor beide landen bevredigenden uitslag. Het Parlement is tot 25 dezer uiteengegaan. Er heeft een blauwboek het licht gezien, de getuigenissen behelzende welke zijn afge legd voor de commissie, door den minister van oorlog benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand van het Britsche leger en daarover rapport uit te brengen. Het blauwboek maakt indruk, omdat de voor naamste getuigen eenstemmig den ellendigen toestand van het leger erkennen. De adju dant-generaal Bulier verklaarde dat geen enkel bataljon infanterie effectief marsch- vaardig is. Sir Evelyn Wood zeide dat nog geen 50 pCt. van zijne soldaten bekwaam zijn in iiet kamp van Aldershot hunne plich ten te vervullen, en dat velen zelfs niet eens voor den dagdienst berekend zijn. Voorheen kon Engeland in geval van oorlog op Aider- shot rekenen, maar thans bevindt zich aldaar slechts den bataljon dat voor den dienst in het buitenland geschikt is. De manschappen zjjn welgemanierderaangenamer in den omgang, en beter ontwikkeld, maar tevens jonger, met minder weerstandsvermogen. Onze soldaten zijn, in den woord, niet bere kend voor de krygspliehten. In Oost-Azïë hebben de mlandsche soldaten ten hoogste 50 Engelsdie ponden bij zich te dragende Engetsclie soldaat daarentegen moet 60 pond medevoeren. Gedurende twee jaren, vervolgde dezelfde getuige, liet ik de soldalen te Aldershot niet geregeld marchee- ren, omdat zij daartoe onbekwaam zijn. Het meeste wat van hen gevergd kan worden, is een wandeltocht van 2 uur met herhaalde rust. De hertog van Cambridge, veldmaarschalk, moest by zijn verhoor in hoofdzaak de juist heid erkennen van hetgeen door Sir Evelyn "Wood was aangevoerd. Onze recruten, voegde de hertog er bij, zijn tegenwoordig geheel nieuwelingen; zoogoed als geen oud-ge- dienden komen er, terwijl de onderofficieren onbevoegd en te jong zijn. Eene snelle mobili satie van twee armeekorpsen zou ondenkbaar zijn, en die van éen armeekorps twijfelachtig. Lord Wolseley getuigde in gelijken geest. In geval van eenen inval, zeide dezezou Engeland hoofdzakelijk moeten lekenen op de vrijwilligers, die den belangrijksten factor van de landsverdediging vormen. Bleef Engeland zonder zijne volunteers, het staande leger zou verdriedubbeld moeten worden. De hertog van Conuaught, leger-comman- dant te Portsmouth, erkende eveneens de onvolkomenheid des legers. De meeste getuigen bepleitten eenen korten diensttijd. De hertog van Cambridge daaren tegen kwam op voor de afschaffing van het stelsel van den 3-jarigen diensttijd. Uit Kaïro wordt aan de Times gemeld, dat Egypte aan Turkije heeft overgedragen alle Arabische kustplaatsen waarin tot dusver eeee Eyptische bezetting lag. DüIISCHlASD, Bismarck heeft voor de talrijke bewijzen van belangstelling iu zijn verjaardag met de volgende woorden in een soort van proclamatie dank betuigd aOp mijn verjaardag heb ik ditmaal een grooter aantal gelukwensclien, begroetingen en geschenken ontvangen dan in vorige jaren, Hoe warmer daarin de welwillendheid wordt uitgesproken, waarover ik mij by een groot aantal mijner landgenooten in het rijk en in verre landen mag verblijden, zooveel te meer drukt het mij, dat mijne krachten en die der mynen niet toereikend zijn om aan ieder mijner vrienden naar de behoefte mijns harten uitdrukking te geven aan mijne ge voelens van dankbaarheid. Ook de bewijzen van waardeering, die my den "ln April op zoovele plaatsen in DuUschland en waar elders Duitscliei's wonen door openbare feesten en redevoeringen zijn ten deel gevallen, strek ken mij tot blijdschap en eere, maar ver meerderen ook mijne onafgedane schuld van dank voor zooveel liefde. Het maakt mij ge lukkig, aan den avond mijns levens op de werkzaamheden ea kampstrijden daarvan terug te zien, wanneer ik by mij zeiven mag zeggen, dat ik mij daardoor wel onverzoen lijke tegenstanders, maar in deu lande ook vele vrienden heb verworven, waaronder de warme weder talryker zjjn dau de lauwe. Van harte betuig ik dank aan allen, die my bij mijnen verjaardag door uiting hunner ge zindheid in dit bevredigend bewustzijn heb ben versterkt." Volgens de Post zal by den Rijksdag in de herfst-zitting een ontwerp inkomen tot leger her vorming op groote schaal. De regeering zou verhooging van het contingent willen vragen naar verhouding van de toegenomen bevolking. Door de regeering worden onderhandelin gen gevoerd met de Vereenigde Staten over eene uitbreiding van het uïtleveringstmctaat. De Duitsche katholiekendag wordt dit jaar van 28 Augustus tot 1 September te Mainz gehouden. RUSLAND. De regeering heelt bevolen, dat met den aanleg van den spoorweg, welke de lijn van "Wladikawkas met de Kaspische zee zal ver binden, onmiddellijk moet worden begonnen. Zy heeft het aanbod van Fransche kapitalisten, die den aanleg van den Siberischen spoorweg wilden overnemen, afgewezen. A E R I K A, De Standard verneemt uit Buenos-Ayres, dat de radicalen verklaarden, niet aan de ver kiezingen te hebben deelgenomen, omdat door de regeringsmaatregelen de vrjjheid der ver kiezingen niet gewaarborgd was. De over tuiging wint trouwens veld, dat de regeering ongrondwettig handelde, en dat daardoor haar aanblijven, zoowel als de handhaving der orde, veel twijfelachtiger geworden zijn. De Argeutynsche regeering houdt dr. Alem en de andere radicale leiders nog steeds ge vangen. Zij zal een straf-proces tegen hen instellen. Verscheidene personen, die wegens staat kundige redenen waren gearresteerd, werden verbannen naar Montevideo. Volgens berichten uit Brazilië heeft de wet gevende macht der provincie Mattogrosso eene resolutie aangenomen, krachte..s welke dit gewest zich zelf een zelfstandige transatlan tische republiek verklaart te zyn. SCHIEDAM, 13 April 1892, Aan de firma Van Nievelt Co. te Rot terdam is de levering van 67.500 HL Alran- gaskolen (Duitsche) ten dienste van de gas fabriek alhier voorf 0.581 per HL toegewezen. Bij den tagrijn J, H, Sanders aan den Langen Achterweg is gisternacht, doordien hij de brandende petroleumlamp omstootte, brand ontstaan. Bij het blusscheu der vlam men werden de kleederen van S. daardoor aangetast, tengevolge waarvan hij zoo hevige brandwonden bekwam, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen, welke door den heer La Verge werd verleend. De toestand van S. s niet buiten gevaar. G 0 U R A N I. keoMNKWKMTspRiJs, per kwartaal Sranea per pfrttilw bat geheel® Kijk Arioiiilerlijkft Hommers - 0.10. A[>7BRTK«TtePRiJS: ra» i10 gewone '.gel. m« itlbegrip *ao eene Courant.1 10» Iedere gewone regel meer - 0.10 DntGHaai. geplaatst wordt tegen t wek* aal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1