Naar men zegt, moet drankmisbi uit de oorzaak van dit ongeval zijn. De Tweede Kamer zal, naar het Fad, ver neemt. bijeengeroepen worden tegen Dinsdag 3 Mei a.s. Bij kon. bestuit is nader het volgende be paald omtrent eer be wijzingen aan vaandels van schutterijen. Aan vaandels, door parti culieren aan schutterijen geschonken, wortlen bijaldien zij met koninklijke toestemming worden gevoerd dezelfde eerbewijzingen gegeven als aan die van het korps zelf. Do gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 15 dezer niet plaats hebben. Ter vervulling van eene plaats van adjunct- ijker der maten en gewichten, zat den 2n Mei e. kin h e t gebo u w v au de Po I ytec 11 nisch e School te Delft een vergelijkend examen worden afgenomen. Aon die betrekking is verbonden een jaarwedde van f 1000. Wie aan het examen wenscht deel te nemen, moet zich vëor 25 April e.k. bij ge zegeld adres wenden tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid, met opgaaf van familienaam, voornaam en woonplaatsen overlegging van eene geboorte-akte en eeue verklaring van een geneesheer, waaruit blijkt, dat hij is van gezond lichaamsgestel en zonder voor de uitoefening der betrekking hinderlijke gebreken. De adspirant moet op 25 April e.k. den leeftijd van achttien jaar hebben bereikt. Voor de vereischten van het examen zie 4e St-Öt. No. 84. Gedeputeerde Staten der provincie Gelder land hebben, naar aanleiding dat ook in de gemeenten Wiehen en Nijmegen zich gevallen van pokken hebben voorgedaan, voor zooveel noodig, de aandacht der gemeentebesturen in dat gewest gevestigd op de voorschriften der Bet vau 4 December 1872, en in het bijzonder op de artikelen 18 en 22 dier wet, inhoudende de verplichting tot het gelegen heid geven voor kostelooze inenting en her inenting, alsmede verbod tot het houden van kermissen of jaarmarkten in gemeenten, alwaar o. a, pokken epidemisch zijn waar genomen. Naar het Fad. verneemt, zjjn sis gede legeerden van de Nederlandsche regeering tot bijwoning van de internationale confe rentie van het Roode Kruis naar Rome vertrokken de heeren Rooseboom, luitenant kolonel; Jeekel, kapitein ter zee, en professor Tilanus. Ook onze gezant bij de Italiaanse he regeering, de heer Westenberg, zal ais ge delegeerde van ons gouvernement liet congres bewonen. Het Nederlandsche hoofd-comité van het Roode Kruis zal vertegenwoordigd zjjn door den voorzitter, baron Van flarden- broek en den heer Verkerk Pistorius, die morgen vertrekken, B(j de Indische begrooting voor 1892 werd medegedeeld dat dr. De Groot, thans hoog leeraar te Leiden, een weik had geschreven, handelende over ahet Chineesche godsdienst stelsel in deo uitgebreidsten zin, in verband met de zeden, ge bit li ken en sociale instellin gen die er uil geboren zijn". Om de uitgaaf van dat werk mogelijk te maken, zou daar voor eene subsidie van twaalf duizend ulden worden beschikbaar gesteld. Het eerste der te verwachten twaalf deel en is thaus verschenen. Maar,., tot onze ver wondering, niet in de Nederlaudsehe taal. Een Nederlandsche hoogleeraar, een Nederlandsche uitgever, gesteund door een ruim subsidie van de Nederlandsche regeeringverrijken de Engelsche literatuur met een uitgebreid werk over the Religious system of China.... Ons komt het voor, dat, nu de Engelschen ook het meeste voordeel zullen trekken van dit werk, het rationeel geweest ware gel de- lijken steun niet aan de Nederlandsche, maar aan de Engelsche regeering te vingen. (BH.) In zake de veel besproken krankzinnigen gesticht historie te *s-Hage is men, volgens den correspondent van de Trov. Oron. Ct. druk bezig met het in orde brengen van den doofpot. De regenten hebben besloten naast den nieuwen directeur-geneesheer een inwo- nenden dokter aan te stellen. Maat* voor het overige zal het personeel, tan hoog tot laag wel gehandhaafd worden. Regenten, die vol komen ongeschikt zijn gebleken voor hun taak, zullen blijkbaar eenige wenken van het staatstoezicht opvolgen en daarmee zal de raad ten slotte wel tevreden zijn. Men moet daarbij ook in 't oog houden, dat het heel gemakkelijk is te verklaren, dat de stedelijke patiënten niet meer aan het Haagsche gesticht zullen worden toevertrouwd, doch er moet dan elders gelegenheid zijn om ze te doen verzorgen, en die gelegenheid bestaat niet. De gemeenteraad zal dus weinig anders kunnen doen dan waar borgen eischen voor een goede verpleging en goed toezicht. Onder den nieuwen geneesheer directeur en zjjn inwooenden assistent zal men van de goede verpleging verzekerd kun nen zjjn. Maar het toezicht? De raad zal het zelf in handen hebben bij de periodieke aftreding der regenten daarvoor te zorgen, indien de heeren niet beseffen dat zij verplicht zjjn heen te gaan. Tot zoover deze correspondent, Het zou kunnenzijn, voegt de Stand, hierbij dat de liefde, die men te onzent koestert voor sdoofpotten", ook hier haar invloed gelden deed, maar het mag toch met grond betwq- feld worden of zij overwinnen zal. Waar zooveel misdaden aan den dag kwamen als in dit geval, achten wij het onmogelijk, dat de met den vinger aangewezen schuldigen hun straf zullen ontloopen. "Wij verlangen niets meer dan dat er recht geschiede; niets meer, maar ook niets minder. De heer A. K. Okkinga, te Breukelen, directeur der Ins ut inde-fabriek van melk producten aldaar en als zoodanig hof leverancier heeft Zondag de eerste gras- boter aan de Koninginnen aangeboden. Het bestuur der kiesvereeniging sBurger- plicht" te Amsterdam heeft door eene alge meen verspreide circulaire gevolg gegeven aan de volgende, haar bjj motie opgedragen taak, om het verzoek te richten aan alle com- mercieele, economische en staatkundige ver- eenigingeu hier te lande, van welke politieke richting ook, om het vraagstuk van de droog making van de Zuiderzee tot een onderwerp van rijp beraad te maken en elk in eigen kring bjj de regeering op een zernstige" en tevens tspoedige" behartiging van die belang rijke aangelegenheid aan te dringen. Naar wij vernemen, zal met het ingaan van den zomerdienst '1 Mei a.s. het aantal treinen, dat dagelijks tusschen Rotterdam en Maassluis loopt, met drie vermeerderd wor den, zoodat er dan 13 treinen heen en weder gaan, en 's Zondags 14. De trein van 12 uur 's nachts, die thans 's Woensdags en 's Vrjj- dags loopt, zou dan vervallen en alleen 's Zon dags blijven. Dit zal voor velen een teleur stelling wezen, die er reeds op rekenden in den aanstaanden zomer te kunneu profiteeren van hetgeen te 's-Gravenhage en Scheventagen te genieten zal wezen. Er is daarom reeds uit "Vlaaidingen een adres verzonden aan de directie van de Bollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij, waarin verzocht wordt, de bedoelde treinen" ook des Woensdags en Vrijdags te laten blijven loopen, (W. Ct.) Bjj de verbouwing van het station vBeurs" te Rotterdam is er ook voor gezorgd eene wachtkamer eerste klasse te verkrijgen. Deze wachtkamer wordt binnen enkele dagen voor het publiek toegankelijk gesteld, en dan zul len in de restauratiezaal worden afgenomen de waarschuwingsborden verboden te roo- ken die daar sedert langen ti|d waren ge plaatst. B. Ct.) Het 17, JD, verneemt, dat op de lijn Gro ningen—Zwolle met 1 Mei nachttreinen zul len loopen voor goederenvervoer. Het muziekkorps der grenadiers en jagers, uit VGravenhage, heeft Zondag te Antwer pen een concert gegeven ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp te Anderlues, Zij werden door de Zuiderbroeders goed ontvangen. Het Handels blad ran Antwerpen geeft met geestdrift een uitvoerig verslag van die ontvangst, vHet was niet te verwachten", zegt genoemd blad, »dat de ramp door een zoo treffende betooging als die van Zondag gevolgd zou worden. is Oude veeten zijn vergeten"" en de vroegere ruziemakers (want vjjanden waren zij nooit) reiken elkander de hand," Aan het station werden de Nederlandsche militairen ontvangen door den consul-gene raal, den heer De Kuiper, in ambtsgewaad, het bestuur en vele leden der »Hollandsche Club", eenige Nederlandsche officieren en een aan tal Belgische officieren, en het muziekkorps van het 8e regiment, dat de aankomenden begroette met het spelen van vlVien Neer- landsch Bloed". De consul, de heer Reijnders Bisdom, van de »HolIandsche Club", en ver scheidene officieren spraken woorden van welkom. Op straat begroette een talrijke menigte de Nederlandsche gasten met hoedengezwaai en hoerageroep soms riep men ook :»leve de Koningin I" Zoo trokken zij, onder opwek kende muziek, naar het Harmonie-gebouw, waar het concert gegeven zou worden. Daar werd den muzikanten in de koffiezaal een licht ontbijt verschaft en onthaalde het »Hulp- comiteit van den Arbeid" de officiereu. De concertzaal was feesteljjk versierd met borstbeelden van den Koningen de Koningin der Beigen en de Nederlandsche Koninginnen, met vlaggen en groen. Tan de uitvoering zegt liet Handdsll. v. Antw.#Het is onnoodig nog den lof te ver kondigen van deze koninkljjke militaire kapel, die een Europeesche vermaardheid bezit, Het is nog altijd die puike keurbende kunstenaars van weleer, en de tegenwoordige bestuurder, M. W, van der Linden, doet zijnen voorgan ger, wijlen F. Dunkier, geen oneer aan. "Wij hoorden reeds het muziekkorps onzer gidsen (Guides) en dat der Garde Répuhlicaine van Parijs, ook twee keurkorpsende grenadiers en jagers moeten er de vlag niet voor s t r ij k e n en wij gelooven zelfs, zonder tegenspraak te vreezen, het ensemble beter te vinden, ia wat de uitvoering van classieke stukken betreft. Zoo, onder anderen, in de ouverture zu Sakuntala van Goldmark en in de fantaisie uit Richard Wagners Lohengrin; de uitvoe ring er van was onberispeljjkde scherpste criticus zou er niets op weten af te dingen. In de Arlésienne, van Bizet, het Sirenen- Gesang van Niels W. Gade en de ouverture van Webers Obéron toonden zich de uitvoer ders ook die gewetensvolle artisten, voor wie de moeilijkste passages slechts kinderspel zijn, die het werk des meesters in zjjne fijnste nuanceering weten weer te geven. Als solist haalde M. A, Rudcrsdorf, In de romance No. 2 voor viool van Beethoven, geschikt voor hautbois, een ongemeenen en welverdienden bijval. Kortomeene prachtige uitvoering. Eene schoone ovatie viel ten slotte M. W, van der Linden en zijneu kunstenaars ten deel. Door eenige hooggeplaatste ingezetenen van VHage, gepensionneerde rechterlijke ambtenaren, officieren en particulieren, zal een adres worden ingediend om de doodstraf weder in te voeren, en zulks met liet oog op het toenemende aantal gevallen van moord en doodslag in den laatsten tijd, (Amet. Cf.) De heer C. Balt, oud-strjjder te Leeuwarden, is in den ouderdom van 81 jaar overleden. Na zijne reis door Duitscbland, Denemar ken, Zweden en Noorwegen, zal generaal Booth nogmaals Nederland bezoeken en meer bijzonder in het nooi*de!ijk deei des lands bijeenkomsten houden. De jongen, tegen wien bevel van gevangen houding is verleend, verdacht ran het toe brengen van een messteek aan iroiiw v, d. Laan, in de Hemsterhuisstraat te VHage, heeft voor den rechter van instructie eene volledige bekentenis afgelegd, en het mes, dat dezer dagen achter de woning der viouw gevonden werd, herkend als dat waarmede bij de verwonding heeft toegebracht. Iemand in Den Haag verloor Zaterdag ruim f500 aan bankpapier. Gelukkig viel het in goede handen. De jeugdige C. Grootens vond de portefeuille en bracht ze ongeschonden terug. De dankbare eigenaar gaf den eerlijken knaap een royale belooning. In de laatste nachten hebben op verschil lende plaatsen te VHage inbraken of inslui pingen plaats gehad, onder anderen in liet Achterom en op de Hooigracht. Te Gouda viel 1.1. Zondag in de voormiddag godsdienstoefening in de Groote of St.-Jans- Kerk een der pijpen van het orgel mot don derend geraas naar beneden. De schrik en ontsteltenis waren natuurlijk groot. De predi kant stelde de gemeente spoedig gerust door mede te deelen wat er gebeurd was. Te Groningen zijn binnen den tijd van zes weken drie personen verdwenen. Eene 62- jarige huishoudster is thans als lijk terug gevonden, doch van een 20-jarigen bakker en van zekere mejuffrouw M. is geen spoor te vinden. Te Utrecht zijn Maandag tijdens dePalm- paardenmarkt aan verscheidene kooplieden portefeuilles met baakpapier ontrold, waar onder bedi agen van f 900 en f 700. De politie stelt een onderzoek in. Dat het verspreiden van geruchten en voor spellingen soms treurige gevolgen kan hebben, bleek dezer dagen te Weerdingermond. De profetie n.l,, dat de wereld den 29n Maart j.l. zou vergaan, had bij de huishoudster van den bakker Van B, aldaar geloof gevonden en zij scheen dien dag niet gerust te gemnet te gaan. De laatste dagen voor den 29n was zij reeds wat zonderling in haar gedrag en liet haar wei kzoamheden soms in de war loopen, tot het den 29n Maart, al pratende over het vergaan der wereld, bij haar tot volslagen verstandsverbijstering overging. In de Maanderbuurt onder Ede heeft de 28-jarïge vrouw van een landbouwer zich met een mes een diepe snede in den hals toegebracht. Zij werd 's nachts te 2 uur uit het bed gemist en eerst om 6 uur vond men haar lijk. Zij tobde over godsdienst en laat vier kinderen na. Tusschen Simpelveld en Wylrc. waar de trein onder eene brug doorgaat, werd Maan dag een zware mergelklomp op een voorbij- stoomenden goederentrein geslingerd. De klomp kwam terecht op de kap van de- locomotief, waar zij in stukken vloog, om eenige ruiten van een waggon te verbrijzelen en een rijksambtenaar aan de hand te ver wonden. De justitie doet onderzoek naar den dader, wiens signalement bekend is. 's-Gravenhnge. Thans kan worden ge meld dat het vertrek van Hare Majesteiten

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2