N°. 7993. Tweede Blad. VBESLAG A°. i892, Vr jdag 15 Apr L Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Kamer van Koophandel en Fabrieken Gemengde Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. GOURANT. iBONNKHBNTSMitjs, per kwartaal franco per post, iiw» het geheele Rijk Afzonderlijke nominees 1 4,85. - 2.50. - 0.10. BlIRGiU: BOTRKST It A AT, E 99. Advzrtxntizphjs: van 1—10 gewone regelt met inbegrip sen «ets Coortnt.f M.10. tedere gewone regel meer - 0.10. DftiBNAAL geplaatst wordt tegen rwtgnrii. berekend. VAN BE TE SCHIEDAM over den toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in 1891. HOOFDSTUK L Algemeen O ter zicht. Over het algemeen genomen was de toestand van handel en nijverheid gedurende het afgelooper» jaar gunstiger dan met het oog op verschillende omstan- digheden, waarvan wij in ons voorgaand verslag mel ding maakten, mocht weiden verwacht. Wel is waar kan niet worden gezegd, dat de hoofdtak van industrie in deze gemeente bloeide, doch, waar die reeds 7.00- vele jaren achter elkander kwijnde, is liet reeds een ware verademing van een meer gunstiger, uitslag te kunnen getuigen. Of echter deze vooruitging duurzaam zjjn zal, valt te betwijfelen. In Amerika, waar bet heette, dat de Mac Kinley Tariff Bilt spoe dig tot bet verleden zou beboeren, ondervindt de invoer onzer producten nog steeds groots belemme ring; in Frankryk heeft men de tarieven aanzienlijk verhoogd en al heet ook Nederland op den voet der meest begunstigde natie te zullen worden behandeld, zoodat het minimum tarief op onzen invoer aldaar zal worden toegepast, hot neemt niet weg, dat de uitvoer van gedistilleerd naar dat land groote belemme ring zal ondervinden, zoo niet geheel ophouden. Tegen deze protectionistische maatregelen van de zijde der Fransche republiek hebben Duitsddand, Oostenrijk, Italië, BelgiS, Spanje en Zwitserland zich nauw aan eengesloten en een uniform tarief vastgesteld, waar door de handel alweder nieuwe hinderpalen op zijn weg ontmoet Ook 111 Spanje, dat tegen den eersten Februari alle handelstractaten met vreemde mogend heden heeft opgezegd, zaV binnen enkele maanden het invoerrecht op gedistilleerd uit ons land aanzien lek worden verhoogd; gelukkig echter is onze regee ring er nog in geslaagd om te bewerken, dat gedu rende de eerste zes maanden het oude tarief van toepassing blijft. Of echter al deze landen wel doen, door maar steeds het gedistilleerd meer en meer te belasten, vait te betwijfelen. Niettegenstaande de omhelzing van het protectionisme door verschillende vreemde mogendheden, blijft de regeering hier te lande nog steeds het vrij handelsstelsel toegedaan, ja zelfs worden er lieden gevonden, die beweren, dat nu de tyd gekomen is om zelfs die invoerrechten, die geen phrohibitief karakter dragen, maar alleen dienen om de schatkist te steunen, gelieel af te schaffen en zoodoende Nederland te maken tot stapel plaats voor de overige mogendheden. Zij, die deze leer zjjn toegedaan en zich daarbij voornamelijk baseeren op de gestadige toename van den in- en uitvoer van Botterdam en Amsterdam, zouden wel doen met een blik te werpen op de industrieën in de overige gedeelten van ons vaderland; zij zouden dan zien, hoe in verschillende districten de industrieën kwjjnen en de nijvere middenstand verarmt Wat helpt het toch den bouwondernemer of hjj al goed* kooper zijne deinen en vensters gemaakt uit Noor wegen kan ontbieden, dan dat hij de vervaardiging daarvan aan timmerlieden hier te lande opdraagt, indien hij geen huurders vindt, die in staat zijn op den duur hunnen huar geregeld te betalen; wat helpt het den timmerman, of |-,ij a] tegen spotprijs wijn uit Frankrijk kan betrekken, indien hjj geen geld genoeg verdient om zich zelfs het genot van een glas bier te verschaffen. Wenschelijk ware het dan ook, dat ook hier te lande eens de proef werd genomen met een verstandige, oordeelkundige pro tectionistische politiek, zoodat proefondervindelijk kon worden uitgemaakt, welk stelsel voor ons het meest aanbevelenswaardige was. In de toekcrost schjjnt zulk een politiek nog niet ie mogen worden verwacht, althans de rede van den minister van financiën, in de Eerste Kamer der Staten-Gene raat gehouden, deed hem kennen als een warm voorstan der eener vrijhandelspolitiek. Ter grondige beoordeeling van de linanclecie resultaten van den hoofdtak onzer industrie gedurende het afgetoupen jaar, dient men onze fabrieken in twee categorieën te splitsen; a. de Weener- ofsehepgist- fabriekenA. de gewone branderijen. De eerste categorie werkte met minder ongunstigen uitslag dan de tweede categorie. De gist in verreweg de meeste Weenergist-fabrieken vervaardigd was van zulke goede hoedanigheid, dat zij met de buiten- landsche producten uitnemend kon wedijveren. Voor deze gistsoort konden dan ook gemiddeld veel hoogere prijzen worden bedongen, dan voor die, in de gewone branderijen vervaardigd. In het midden van het afge- toope» jaar legde een hevige brand een onzer groote stoom branderijen in de asch, zonder dat dc eigenaars nog tot den herbouw daarvan hebben kunnen be stuiten De gewone branderijen werkten niet met voordee- lïgen uitslag. Voor de daarin vervaardigde gist konden slechts middelmatige prijzen worden bedongen, terwgl ook de mout wijn prijzen dien grens niet over schreden. Herhaaldelijk komt het ook voor, dat deze branderijen werden uitgebroken om tot andere doeleinden te worden ingericht. In aanmerking ge nomen de aanzienlijke prijsverhooging der graan soorten, gif echter de hoofdtak van industrie in deze gemeente meer reden tot tevredenheid dan in andere jaren. Dank zij Amerika, dat door rijn aanzienlijken uitvoer van maïs liet verbod van uitvoer uit Rusiand als let ware nivelleerde, oefende dat verbod niet dien invloed op de graanprijzen en dientengevolge op onze stokerijen als men daarvan verwacht had, en voorat in het laatst var. tiet jaar ondergingen de graanprijzen weder eene aanzienlijke daling Van regeeringswege blijft er echter nog veel te doen om onze industrie in de hand te wei ken. Ofschoon alge meen de onbillijkheid der patentwet voor onze bran dergen wordt erkend en ook de minister van finan ciën ten volle den ongelijk uitgeoefendeu druk be vestigde, blijft z|j nog steeds voortbestaan ten spijt van alle grieven, die van verschillende kanten tegen haar worden ingebracht. Aan verschillende distilla teurs in andere steden wordt de bevoegdheid ver leend op niet geverifieerde biljetten uit te slaan, ter wgl de distillateurs hier ter stede die faciliteit niet konden verkrijgen. Bij de beboetbareafsteklngen wordt zonder aanziens des persoons steeds een vaste boete geheven, onverschillig of de brander al dan niet als betrouwbaar en eerlijk bekendstaat. Noodzakelijk is liet dan ook, dat b|j al hetgeen het particulier initiatief reeds verricht om de industrie in onze ge meente weder te doen herleven, de regeering het hare er toe bijdraagt door milde toepassing der fiscale wetten om de genomen maatregelen te doen slagen. Van regeeringswege schijnt echter niets te verwachten, getuige het oulangs ingediend wetsont werp tot verhooging van den accijns op het gedistil leerd. De gisthandel leverde stof tot tevredenheid op. Vele branders richtten hunne branderijen In voor de vervaardiging van 'Weener of sehepgist, die ge regeld afname vond zoowel in het binnen- ais in het buitenland. De qualiteit van deze gistsoort werd over het algemeen zeer geroemd. De uitvoer van gist naar België en Engeland neemt toe. De prijzen voor de gistsooiten besteed waren gemiddeld iets hooger dan die in het vorig jaar De prijzen der spoeling waren in het afgeloopen jaar vrjj hoog. Van onverkoopbaarheid van dit artikel was dit jaar geen sprake, ja zelfs in sommige tjjden van het afgeloopen jaar was het bijzonder scbaarsch. De spoelingineelfabriek gaat voort met het meeste succes hare producten in don handel te brengen, eene minder kostbare exploitatie wordt toegepast, terwijl de producten tevens nog verbeterd zjjn door dien na den wederopbouw der fabrieken nieu ivere machines in werking zijn gebracht en nieuwere uitvindingen zijn toegepast. De scheepvaart was over het algemeen vrij leven dig. Voorzeker zou zjj nog greater zjjn geweest, indien niet door het verbod van uitvoer van granen uit Rusland do invoer van die artikelen stremming had ondervonden. Voor onze gemeente zou het voor zeker groote voordeden opleveren, indien de buiten- laudsclie kooplieden konden besluiten de schepen met granen uit Amerika en van de Zwarte zee te Schie dam te doen lossen. Die lossing toch kan hier ter stede goed kooper geschieden dan elders. Het is te hopen, dat de importeurs zulten voortgaan de buiten- landsche kooplieden hierop opmerkzaam te maken. Vele rappe handen toch, die titans tot lediggang gedoemd zijn, zouden dan werk kunnen vinden, ter- wijt ook onze handelskaden een levendiger aanzien zouden verkrijgen. De graanhandel zou voorzeker groote winsten heb ben afgeworpen, indien niet de prijzen waren terug gegaan. Vooial tegen het najaar ontstond eene aan zienlijke prijsverhooging, doordien in Rusland, wegens heerschenden hongersnood, een verbod vatt uitvoer werd uitgevaardigd. Amerika en andere landen wisten echter aan de heerschende behoeften te gemoet te komen. De veehaddel leverde geen bevredigende uitkomsten op. Het vette vee was over 't algemeen goedkoop en het magere vee duur in prijs. Het is te hopen, dat naar aanleiding der jongste onderzoekingen der enquëte-caoitnissie voor den landbouw onze veestapel zal woiden uitgebreid, zoodat kan worden voorzien in de behoeften aan aanfokvee. De vetmesterij was evenals de schapen weiderg niet winstgevend. Door den vroegtnvallendcn herfst en de daaiaau onafscheidelijk verbonden regens waren onze landbouwers genoodzaakt hun vee vroegtijdig op te stallen, zoodat van het land niet die voordeden kon den getrokken worden, weike men had verwacht. Ook dc spoeling was hoog in prjjs, hetgeen mede niet voordeelig was. Op de te Rotterdam gehouden ten toonstelling van vee en pluimgedierten werden verscheidene onzer ingezetenen voor hunne inzen dingen bekroond. Het gebruik van gas als middel tot verwarming en als werkkracht is toenemend. Toch heeft onze gasfabriek niet zulke gunstige financieels resultaten afgeleverd als in het voorafgaand jaar, hetgeen te wijten is aan de hooge kolenprjjzen en aan den strengen winter, waardoor aanzienlijke en kostbare reparaties noodzakelijk waren. Het water uit onze gemeente-waterleiding is, hoe wel van uitstekende qualiteit, voor industrieel ge bruik nog veel te duur. Vele onzer n|j veren zagen zich echter genoodzaakt door het slechte en stin kende grachtwater hunne fabrieken te doen aanslui ten, teneinde op die w|jze itt hunne behoeften aan frisch water te voorzien. De communicatiemiddelen vermeerderden niet in aantal. Ofschoon tegen verwachting, levert de exploi tatie van de lijn SchiedamMaassluis belangrijke fmanrieele uitkomsten op. Eeue verlaging van het telephoon- en tramtarief tusschen hier en Rotterdam laat nog steeds op zich wachten; ook de exploitatie van de tramlijn laat veel te wenschen over. Het is te wenschen, dat het gemeentebestuur b|j het verleenen van nieuwe concessie zich het neodige toe zicht voorbehoudt. Alhoewel vele werklieden door het uitbreken van tal van fabrieken zonder werk geraakten, is de toestand der arbeidende klasse hier ter stede vrij gunstig. Vele werkgevers deden hunne werklieden tegen on gelukken verzekeren. De fabrieksnijverheid was in het afgeloopen jaar bijzonder levendig. Vele fabrieken weiden ingericht voor de bereiding van Weener of sehepgist, waar door dikwijls handen te kort schoten om de bestel lingen gereed te maken. De ainbaclitsngverheid leverde stof op tot tevre denheid. Enkele branderijen werden uitgebroken en in woon- of pakhuizen herschapen, terwijl eeoige nieuwe woonhuizen werden gebouwd. Ook gaf de aanbouw van een meelfabriek eenig werk. Wordi txrvelgi). Het gewone verjaarsgeschenk aan Bismarck van de «getrouwen van lever' is den 6den dezer, nog acht dagen roeger dan het vorige jaar, overhan digd. Ook thans was bij de 101 kievitseieren een gedicht op den grooten stasisman gevoegd. Volgens een beschikking van den minister van openbare werken in Pruisen mogen dames, die alleeu reizen, slechts in coupé's worden toegela ten, waarin zich reeds andere personen bevinden. Verlangt zulk een dame uitdrukkelijk een dames- coupé, en is deze onbezet, dan mag de conducteur zc alleen laten instappen met toestemming van den hoofdconducleur. De afgetreden beul van Engeland, James Berry, die op het oogenblik voordrachten houdt tot be strijding der doodstraf, heeft een boek uitgegeven, waarin hij verhaalt dat alle misdadigers, die door hem zijn opgehangen, op drie na, hem vóór hunne terechtstelling volledige bekentenis hunner mis daad hebben afgelegd, zoodat bij overtuigd is niet medeplichtig te zijn aan den dood van onschul dige». De befaamde Engelschman, die eentgen tijd ge leden door zijne ongehoorde winsten te Monaco zulk eene opschudding teweegbracht, de heer Wells, is tbans weder begonnen. Opéén middag en avond won hij 12,000 pd. st. Den volgenden dag verloor hij eerst 5200 pd. st., maar bij het sluiten van het Oasino had hij weer alles terug gewonnen. Te Leonfelden in Opper-Oostenrijk zijn onge veer 100 huizen verbrand. De kerktoren is er ingestort, waardoor de pastorie alsmede het schoolgebouw verpletterd werden. Er moeten ver scheiden gewonden zijn en éen persoon is in de vlammen omgekomen.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5