welks heterogene bestanddeelen bij de minste verdeeldheid haar voorbeeld tot afscheiding wellicht zulten volgen. De Senaat heeft zijne goedkeuring geschon ken aan de verlenging van den modus vivsndi met Engeland betreffende de visscherij in de Behring-zee. Uit New-York wordt gemeld, dat de op standelingen in Venezuela zich hebben meester gemaakt van den Engelschea spoorweg, die van Tucacas naar de kopermijnen loopt. Een Britsch oorlogsschip heeft bevel ontvangen terstond van Trinidad naar Venezuela te ver trekken. P E B Z I E. Naar de Ti mos uit Teheran verneemt, moet Rusland aan Perzië aangeboden hebben een voorschot van een half millïoen pond sterling tegen zes procent rente, teneinde daarmede de schadevergoeding aan de tabaks- monopolie-maatschnppjj af te betalen. Perzië moet het aanbod aanvaard en aan Rusland de ontvangsten van tolrechten als waarborg gegeven hebben. JAPAN. De mikado heeft eene commissie benoemd tot onderzoek eener herziening der handels tate taten met de Westersche mogendheden. Binneiilaiidsclic lie richt en. SCHIEDAM, 20 April 1892. De gemeenteraad zal op Vrijdag den 22n April a.s., des namiddags ten kwartier vóór 2 ure, een openbare vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken, waaronder: be handeling van de door de raadsleden, de Iteeren De Groot, Maas en Van Har wegen den Brecms ingediende ontwerp-verordenin- gen, roet memorie van toelichting, voor een plaatselijke dïi eete belasting naar het inkomen; en van het door de commissie voor de plaat selijke belastingen daarop uitgebracht rapport, met gewijzigd ontwerp dier belasting. Aan de leden van den gemeenteraad wordt kennisgegeven, dat ten raadhuize ter iuzage zijn nedergetegd do, het door burgemeester ea wethouders op lieden opgemaakte kolder der plaatselijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1892. 2o. Ontwei'p-plan eener door de gemeente aan te gane geldleening, groot f 188.000, nominaal, rentende 3Vs pCt. 'sjaars, ter bestrijding der kosten van het maken van openbare werken en voor het doen van ver nieuwingen aan de gemeente-gasfabriek. De katholieke vereeniging »de Grondwet" heeft in hare gisteravond gehouden vergade ring tot candid aal voor bet lidmaatschap van de Provinciale Staten gesteld den heer L.W. Jansen, aftredend lid. Blijkens achterstaande advertentie zal het Engelsehe oorlogsschip Excellent, dat door de firma G. B. Pas en Zonen te Bolnes is aangekocht om te worden gesloopt, tot 30 April (uitgezonderd Zondag 24 April) te be zichtigen zijn op de aanlegplaats van de stoombootreederij Fop Smit en Co. te Bolnes. Reeds Maandag, de eerste dag der bezichtiging, had er een vei keer plaats van 2489 reizigers. H, M. de Koningin-Regentes heeft het bescherm vrouwschap aanvaard van de zang- vereeniging »Haagtch Mannenkoor", De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 5,604,495.19Vs en bVj de betaalmeesters- 1,457,838.99 Te zameu 7,06i,334.18 k Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, van 17 dezer, wordt de gouvernenients-koffieoogst op Java voor dit jaar thans ger >md op 495,425 pikols. De Stct. no. 92 bevat de wet van den 4n April 1892, houdende voorziening ter tijde lijke versterking van de nationale militie. Thans is de officieele circulaire van den minister van blnnenlandsche zaken, gedag- teekend 10 Maart 1892, verschenen, houdende mededeelimg, dat de minister van waterstaat enz. de spoorwegondernemingen heeft ge machtigd, om bij den aanvang van den aanstaanden zomerdienst welke op 1 Mei 1892 bepaald is ook voor den uitwen- digen dienst der spoorwegen den middel baren tijd van Greenwich in zoo verre in te voeren, dat de dienstregelingen, ook die voor het publiek bestemd, volgefis dien tijd worden opgemaakt; voorts, dat eene \v ;iging van de reglementen voor den dienst op de gewone en op de locaalspoor- wegen zal worden bevorderd in dien zin, dat, waar sprake is van Amsterdamschen tijd, daarvoor de middelbare tijd van Green wich in de plaats zal worden gesteld. De minister van binnentandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen als zijo gevoelen doen mededeelen, dat, ter vermijding van stoornissen in het burgerlijk leven, de ge in een tek lok ken in overeenstemming dienen te zijn met de op de spoorwegen en bij het post- en telegraafverkeer aangenomen tijds bepaling, terwijl Gedeputeerde Staten de gemeentebesturen in de provincie Zuid-Hol- land hebben uitgenoodigd, op het aangegeven tijdstip» de gemeenteklokken te doeu regelen naar de aan liet telegraafkantoor verstrekte opgaaf van den nieuwen tijd. De directeuren der postkantoren hebben de opdracht ontvangen een rood geschilderden minuutwijzer op de klokken te doen aanbren gen, die in den buitenmuur of. in de kamers voor het publiek geplaatst zijn. De zwarte wijzers zullen den Greenwich-, de roode den plaatselijken tijd aanwijzen. Vrij algemeen wordt, naar de -ZV. IJselb. zegt, als opvolger van den commissaris der Koningin in Overïjsel, mr. Geertsema, ge noemd de heer mr. Roest, burgemeester van 's-G raven hage. Havas meldt, dat er te Madrid onderhan deld wordt over een te sluiten Nederl,— Spaansch handelsverdrag. De directie der Hol!» IJzeren-Spoorweg maatschappij heeft bepaalddat mannen en vrouwen die dagelijks uit Vlaardingeu naar Rotterdam komen om visch te verkoopen, hunne manden en emmers kosteloos in de bagagewagens kunnen vervoeren, mits zij dan ook zelven in die wagens plaats nemen. De direciie der Holl, IJzeren-Spoorweg maatschappij te Amsterdam heeft gisteren aanbesteed het maken, leveren en opstellep van plaatijzeren leggers met koppelingen ter versterking van de brug over de Poldervaart bij Schiedam begrootiDg f 6890. Ingekomen waren 7 biljetten minste inschrijver was de heer A. Korteweg te 's-Hage voor f4970. De kon. Dordrechtsche scherm vereeniging iNederland en Oranje" zal haar 5-jarig be staan herdenken door een internationaal scherm concours, te geven op 14 en 15 Mei a.s. in ^Kunstmin". Elke vereeniging zal een harer leden kunnen opdragen, mede te dingen naar de beide uitgeloofde banierprjjzen. Het bestuur van den algerneenen Neder- landschen kegelbond bericht aan de vereeni- gingen leden van den bond dat op het terrein der internationale sport-, visscherg- en paard en-ten toonstelling, te Sclieveningen te houden, op 31 Juli en 1 Augustus zal plaats hebben het concours van den kegelbond en gedurende de geheele maand Augustus een internationale kegelwedstrijd, onder leiding van het bestuur van genoemden bond. Het jaarlij kscbe congres van den Neder- landschen sociaal-deraocratischen jongelings- bond zal ditmaal te Heerenveen gehouden worden, eu wel op 5 en 6 Juni a.s. Te Zaandam worden strooibiljetten ver spreid om, in navolging van heigeen elders reeds geschiedt, aan de bakkersknechts Zon dagsrust te verschaffen, door Zaterdagsavonds versch brood te verlangen voor den volgenden dag. De nieuwe tijd baart velen heel wat hoofd breken en zorg, maar geeft toch ook aanleiding tot sommige aardige voorvallen. Zoo bleek in eene onlangs te Hoek gehou den raadszitting, dat niemand der aanwezigen iets snapte van hetgeen, waarvan in de be kende circulaire van het provinciaal bestuur sprake is. Noch de voorzitter, noch een der raadsleden, noch de aanstaande secretaris waren in staat, eenïg licht over de zaak te verspreiden. Een der leden stelde toen voor, de oude tïjdregeliug maar te behouden, het welk werd goedgevonden. In eene andere plattelands-gemeente had bij de bespreking der circulaire eene grappige vergissing plaats, lu al zijne deftigheid had de burgemeester de moeilijke quaes tie aan de orde gesteld, en vroeg na lezing der geheele circulaire den ledenwat denken de heeren er vanzullen wij den tijd van Greenwich of den Midden- europeeschen tijd nemen? Doodelyke stilte. Wat willen de heeren 1 Nog stiller werd het ;U dieper dan daar s< "aks zonken de hoofden der edel achtbaren op de borst. Kunnen de heeren er zich dan mede vereenigen, dat wij ons tot middeleeuwschen tijd bepalen? Een zucht van verlichting steeg uit aller borst, en een voor een zeiden zjj plechtig: jal (Midd. Ct.) Honderd vijftig Engelsehe plezierreizigers zyn Zaterdag met een stoomschip te Amster dam aangekomen en hebben daar en te Haarlem de Paaschdagen doorgebracht. De vereeniging van patroons telt thans, naar de Standaard verneemt, reeds leden en begunstigers in de volgende plaatsen Alblasserdam, Amsterdam, Assen, Dantu- mawoudeDordrechtEnkhuizenGouda, 's-GravenhageGroningen Haarlem Den HelderHillegom JutphaasLeeuwarden Leiden, Leiderdorp, Loosduinen, Middelburg, Midwolda, Nieuwer-Amstel, Nieuwerkerk a/d UselOegstgeestOudshoornOverveen Renkum, Rotterdam, Sassenheim, Utrecht, Veur, Vlaardingen, Voorschoten, Westbroeb, Zaandam, Zeist, Zoeterwoude, Zwammerdam, Zwijndrecht. Het blijkt dus, zegt het blad, dat ze overal in *t land wordt ontvangen met eene warmte, die duidelijk toont hoe nood ig hare oprichting was. Immers dit zeer bevredigend resultaat is verkregen, terwijl er nog nauwelijks iets gedaan is om leden te winnen. Te Wichen hebben de pokken opgehouden epidemisch te heerschen. Ook te Groesbeek zijn zij aan het afnemen. Ondanks het gure weder was het bezoek aan Haarlems omstreken, vooral den 2n Paasch- dag, tamelijk druk, ofschoon niet in verhou ding met andere jaren. Door de hevige nachtvorsten hebben de bloemen zeer geleden, en zijn de velden vroe ger dan anders van hun schoone kleuren beroofd. Maandagavond omstreeks 11 uur werd per bancard in het ziekenhuis gebracht de 46- jarige L, Wil lebeer, spoorwegarbeider aan het station Beurs. De man liep over de rails en had den trein van 9,25, komende van 's-Hage, niet zien aankomen, waardoor hij werd aangereden en viel, met het treurige gevolg dat hij onder den trein geraakte en hem de beide beenen zoo danig werden verbrijzeld, dat men die in het ziekenhuis terstond beneden de knie moest afzetten, tengevolge waarvan hij hedenmorgen is overleden, Willeboer laat eene weduwe met 6 kinderen achter. Zaterdagavond ontlastte zich boven het Oldambt (Gr.) een kort doch lievig on weder, vergezeld van hagelslag. De bliksem sloeg te Winschoten in den houtzaagmolen van de gebroeders Posten te Beerta in de schuur van den landbouwer Hagenus, Door tijdige hulp zjjn beide gebouwen nog behouden gebleven. Te Groningen is thans ook de derde der drie vermiste personen gevondendoor het ophalen van het lijk der vrouw van den bak ker ML Op den weg van Tilburg naar Loon-op- Zand zyn door een brand, welke andei halfuur geduurd heeft, vijf hectaren maslbosch van jhr. Verheyen vernield geworden. Ook in de zoogenaamde Rauwbraken te Tilburgzijn verschillende bossehen, aan eenige eigenaars toebehoorende, afgebrand. Te Oerle (N.-Br.) heeft men de daders opgespoord van den grooten heidebrand, welke aldaar de vorige week gewoed heeft. Delft. HH. MM. de Koninginnen brach ten beden een bezoek aan) het Agnetapark en wandelden door het park naar de soriëteits- tent. Het personeel der fabrieken van den heer Yan Marken defileerde met de vaandels van de vereeniging. De stoom- en handbrand spuiten voerden eene oefening uit. De Ko ninginnen bezochten ook het nieuwe school gebouw, alsmede twee woningen, de druk kerij en de villa van den directeur. De harmoniekapel voerde eenige muziek nummers uit. 's-Uravenlmge. De regenten van het krankzinnigengesticht alhier hebben een adres aan den gemeenteraad gericht met de mededeeling, dat zij, in verband met de voorbereide reorganisatie van het gesticht zicli de vraag hebben gesteld in hoever hum aanblijven als bestuursleden in belang kan' zijn van die reorganisatie. Daarbij kwam het algemeen wantrouwen, hetwelk is opge wekt door hetgeen in den laalsleu tijd ten laste van het gesticht is verspreid geworden, ofschoon nopens de gegrondheid daarvan, volgens regenten, tot dusver nog geen enkel bewijs is geleverd, en, zoowel wat verpleging en verzorging als wat voeding en ligging be treft, de rijks-inspecteurs in hun rapport van 17 Februari constateerden dat nevens de klachten van enkelen, betuigingen van tevredenheid van vele herstelde patiënten hun zijn toegevloeid. Derhalve achten regenten het in het be lang der zaak dat zoowel zij als de gemeente tegenover de nieuwe organisatie op een vol komen vrij standpunt staan, en hebben zij mitsdien bun ontslag ingediend, onder bereid verklaring het overnemen van hun taak door de opvolgers zooveel mogelijk te vergemak kelijken. Heden is in het laboratorium der apotheek van de firma Moet op het Plein de gérant De Wijs met een hakmes door den bediende Vrouwenvelder, uit wraak over het hem aan gekondigd ontslag, ernstig doch niet levens gevaarlijk gewond. De dader heeft zich op- den zolder opgehangen, na vooraf zijn meester opgesloten te hebben. Amsterdam. Wegens ongesteldheid van den vtce-admiraal Cramer zal gedurende het verblijf van HH. MM, alhier de vice-admiraal P, ten Bosch de' marine vertegenwoordigen- en zich ter beschikking van HH. MM. stellen. Snerk, By de komst van HH, MM. de Koningin en de Koningin-Regentes in Fries land wordt ook een bezoek aan deze gemeente gebracht. Als datum der komst is bepaald- de 4de Juli.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2