heden mochten voorkomen, die, in dat geval, 'bij den raad zullen worden gebracht. De vergadering gaat hierop over in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening der deuren komt het eerst ïn behandeling art. 2 der concept-belasting verordening, waarbij het maximum der jaar lijks door den raad te bepalen heffing op f200,000 bepaald wordt. Een amendement, voorgesteld door den heer Loncq, dat de hef fing hoogstens twee percent van het belaste baar inkomen zou mogen bedragen, wordt niet ondersteund en komt derhalve niet in beraad slaging. Daarentegen vereenigt zich de raad met een voorstel van den heer Hoogendam, geheel gelijkluidend aan dat van den heer Loncq behalve dat, in plaats van twee percent, vier percent zal mogen geheven worden. De voor stellers hadden vooraf verklaard met het amendement Hoogendam wel te kunnen medegann, wanneer slechts de percentage, in verband met het te heffen maximum, op vijf in plaats van op vier werd gesteld. Art. 2, na eenige redactie-wijziging, daarin door de voorstellers gebracht, thans luidende: sDeze belasting wordt tot geen hooger bedrag dan f 100,000 gehevende te heffen per centage wordt jaarlijks door den raad bepaald tot een maximum van vier percent van het belastbaar bedrag", wordt hierop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Artikel 3, waarin bepaald wordtwie in deze inkomstenbelasting zullen moeten bijdragen, wordt eveneens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, na verwerping van een amendement van den lieer Hoogendam, die ook de inkomens van f 500 tot f 600 vrijgesteld wenschte te zien. Volgens art. 4 wordt alleen de vrouw, die gerechte k van goederen gescheiden is, afzonderlijk aangeslagen, en overigens het goed der vrouw, al of niet in gemeenschap van goederen gehuwd, zelfs wanneer zjj afzon derlijk woont op welk laatste geval de heer Schuurman bijzonder de aandacht vestigde voor deze belastingwet onder het inkomen van den man gebracht. Op voorstel van den heer Loncq besloot de raad, dat ook minderjarigen, die den leeftijd van 20 jaar hebben bereikt, door deze belasting zullen getroffen worden voor hunne inkom sten uit eigen kapitaal of uit eigen arbeid. Het aldus gewijzigd artikel wordt met groote meerderheid van stemmen goedgekeurd. Nog vereenigde zich de raad met art. 5, dat eene opsomming geeft van alles wat in den zin van deze verordening door inkomen moet worden verstaanna aanneming van een amendement van den heer Loncq, dat niet alleen alle zakelijke lasten, maar ook alle andere rijks-, provinciale en gemeentebe lastingen in mindering moeten worden ge bracht. De vergadering werd hierop verdaagd tot heden. In de heden voortgezette vergadering waren 15 leden tegenwoordig; afwezig de heeren Tak, Prins, Maas, De Bruijn, Bergsma en Roelants. Alvorens tot de behandeling van art. 6 over te gaan, ging de raad, op voorstel van den heer Van Erpecum, nog eens naar arti kel 4 terug, en wel op de daarin op initiatief van den heer Loncq gebrachte wijziging, waardoor minderjarigen boven 20 jaar belastingschuldig worden voor hunne inkom sten uit eigen kapitaal en uit eigen arbeid. Na langdurige gedachten wisseling werd be sloten de woorden vboven de 20 jaren" uit het artikel weg te laten. Art. 6, dat regelen geeft voor de toepas sing der bepaling van het vorige artikel wordt eveneens goedgekeurd, na verwerping van een amendementvoorgesteld door den heer Hoogendamom voor de waarde van gebouwde eigendommen de kadastrale en voor die van ongebouwde eigendommen de vermoedelijke waarde aan te nemen. Ook art. 7 wordt goedgekeurd. Hetzelfde geschiedt met art. 8, doch niet dan nadat daarir op voorstel van den heer Loncq eene belangrijke wijziging is aangebracht. Op zjjn voorstel zal de aanslag niet naar het midden- cijfer, maar naar het minimum-cijfer van iedere klasse geschieden. De volgende artikels der verordening op de heffing worden, achtereenvolgens, zonder andere wijzigingen dan de redactie betref fende goedgekeurd, waarna die verordening in haar geheel wordt aangenomen met 11 tegen 3 stemmen, die van de heeren Elze vier Dom, Van Erpecum en Schuurman. Daarna volgde de verordening op de invor dering, die tot geene opmerkingen van eenig belang aanleiding gaf en dan ook met een parige stemmen werd aangenomen. Ten slotte werd het vermoedelijk bedrag van de opbrengst der belasting vastgesteld op f100,000, waarna de vergadering werd ge scheiden. Zondag 1 Mei a.s. zal de zomerdienst langs den Hollandschen spoorweg aanvangen; de treinen vertrekken alsdan uit Schiedam: Naar Amsterdam5.34, 7.46,10.39,11.24, 2.32, 3.44, 4.33, 6.42 en 8.54. Naar 's-Hage: 8.17, 12.27, staat in verbin ding met de trein die te 1.07 uit 's-Hage naar Amsterdam vertrekt. Naar Leiden9.28, staat in verbinding met Amsterdam, le en 2e klasse, die le 10.34 uit Leiden naar Amsterdam vertrekt, 1.35, 5.49, 10.11 en 11-44. Naar Rotterdam: 6.39, 7.01, 8.13, 9,04, 9.25, 9.46, 10.52, 11.24, 12.26, 12.42,1.44, 2.45, 3.31, 4.07, 4.43, 5.48, 6.21,7.28,7.59, 9.04, 10.04, 10.20, en 11.39. Naar Helder: 7.46, 14.24, 3,44 en 6,42. Van Schiedam naar Vlaardingen en Maas sluis: 538, 7.06, 8.20, 10.04, 11.27, 1,46, 3.31, 4.43, 6.26, 7.55, 9.08, 10.24enll.45. De tjjd van vertrek der treinen is aange geven in den tijd van Greenwich, dat is12 uur Greenwtchtijd 12 uur 20 minuten Am- sterdamsche of gewone tijd. Daar de toestand van de ondersteuningskas geen ruimer bedeeling toeliet, is Zaterdag avond alleen aan de gezinnen der noodlijdende sjouwerlieden op het Hoofd op de gewone wijze onderstand in levensmiddelen verleend. Wij wenschen met hen gaarne, dat deze be deeling weldra onnoodig zal blijken, doordien zij, door arbeid daartoe in staat gesteld, zelven in de behoeften van hunne gezinnen zullen kunnen voorzien. Daar men met 1 Mei a.s. met twee tijden rekening zal hebben te houden, n.l. den gewo nen middelbaren Amsterdamschen tijd en den Greenwich-tijd (voor spoor, post en telegraph ie), meenen wjj dat het aanbeveling verdient, ter voorkoming van vergissingen, dat men zjjn horloge ook den Greenwich-ljjd laat aanwijzen. De heer S. Hij man, horlogemaker alhier, vertoonde ons een horloge met drie wijzers, n.l. uur- en minuutwijzer voor den gewonen tijd en een ronden minuutwijzer voor den Green wich-t yd. Op ieder uurwerk kan zulk een roode minuutwijzer gemakkelijk worden aangebracht. J.l. Zondagnamiddag is brand ontstaan, vermoedelijk door zelfontbranding van vuil, in het dak der branderij van den heer J. Tak aan de Noordvest alhier, die door de politie met behulp der waterleiding en van burgers is gebluscht. In den afgeloopen nacht is door de kom miezen eene hoeveelheid van 72 liter mout wijn, in 6 blazen, aangehouden, die vervoerd werd uit de branderij van den heer C. J. F. B. aan den Noordvestsingel alhier. De vervoer der heeft, het op een loopen gezet. De Koningin en de Koningin-Regentes heb ben als blijk van hare belangstelling in de viering van het 65-jarig bestaan der sociëteit a Unie" te 's-Hertogenboscb, twee zilveren medailles geschonken om te dienen als prijzen voor een internationalen kegelwedstrijd, uitge schreven door de aan die sociëteit verbonden koninklijke handboogschutterij en kegelclub en aldaar te houden op 13,14 en 15 Augustus e.k. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen 3 Mei, 's namiddags halfdrie. Bij koninklijk besluit is benoemd tot no taris binnen liet arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, H. J. Lambert, candidaat-notavis aldaar. De afdeelingsverslagen der Tweede Kamer over de faillissementswet en de belasting voorstellen kunnen eerstdaags worden te gemoet gezien. De verslagen der door de staatscommissie gehouden enquête in de provincie Friesland en te Zwolle, Deventer en Kampen zjjn ver schenen. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag 28 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 23 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 3,817,261.36ys en by de betaalmeesters- 4,593,036.76ys Te zamen f 5,410,298.13 Naar wij vernemen, is bij koninklijk besluit de beslissing van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland tot vernietiging der mïlitieloting te Leiden gehandhaafd, zoodat weldra eene nieuwe loting moet gehouden worden. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de miliciens der lichting van 1891, die niet voor het blijvend gedeelte dier lichting zijn bestemd, en behooren tot troepenafdeelingen, welke op 30 April van garnizoen veranderen, reeds den 28n April in het genot van onbe paald verlof zullen worden gesteld. De voor de korpsen van het leger in aan maak zijnde vaandels zullen bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin aan de regi men ts-com mandanten en deputati ën van die korpsen, by de groote parade in de Maliebaan te 's-Hage worden uitgereikt. Zeer waarschijnlijk zullen Hare Majesteiten daarbij zelf tegenwoordig zijn. Op lost van den minister van oorlog wordt bij het leger eeo proef genomen met Kathrei- ner's Kneipp-Malzkoflie. Naar wij vernemen, moet het bedrag, waar voor tot dusver in het geheele land bij de verschillende comïté's voor het huldeblijk aan H. K. H, de groothertogin van Saksen, prinses Sophie der Nederlanden aan te bieden bjj haar gouden huwelijksfeest is ingeschre ven, f35,000 beloopen. In aanmerking genomen, dat deze heuglyke gebeurtenis eerst in October aanbreekt en het tjjdstip dus nog ver verwijderd is van de sluiting der inschrijving, zal dit reeds niet onaanzienlijk bedrag ongetwijfeld nog hooger worden. (2X) Als aandenken aan het door de Koningin- Regentes aan het Israëlietische weeshuis te 's-Hage gebracht bezoek, hebben regenten de beide poppen, voorstellende een weesjongen en een weesmeisje, die voor de tentoon stelling te Weesp bestemd waren, aan de jeugdige Koningin ten geschenke aangeboden, hetgeen met de meeste welwillendheid is aanvaard. Vrijdagavond is te Arnhem eene vergade ring gehouden, bijeengeroepen door de heeren H. B. Brejjer, mr, D. baron van Lijnden en mr. P. Lijndrajer, ter bespreking van de be kende zaak van kapitein Roelants, Er werd besloten een adres aan den heer R. te richten en dat bjj den boekhandelaar Brejjer ter teekening te leggen. Voorts met den heer Keuchenius, lid der Tweede Kamer, in overleg te treden of deze een persoonlijke audiëntie by de Koningin-Regentes en bjj den minister van oorlog vóór of na liet hou den ran zijne interpellatie wenschelijk acht. De heeren E. Brandsma, L. A. Beausar en Perry Co. te Amsterdam, hebben zooals men weet in ons land een 'adres laten circuleeren met uitnoodiging aan winke liers, om hunne instemming te betuigen met de invoering van den Middeneuropeeschen tijd. Vrijdag is dat adres, van ongeveer 1259 handteekeningen voorzien, aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid gezonden. Men schrijft uit Haarlem aan de N. S, Ct. Liquidateuren van de Zuidhollandsche leer- hoeve voor zuivelbereiding hebben voldaan aan eene hun gedane opdracht van de erven mr. D. Visser van Hazerswoude, om de ge bouwen der leerhoeve met de directeurswo ning, die bij den bouw f50,000 hebben gekost, ten dienste van het land bouwonderwijs aan den staat der Neder landen aan te bieden voor de getaxeerde waarde van f 13,600. De minister van binnenatndsche zaken heeft dit aanbod echter van de hand gewezen, zoodat in den loop der maand Mei thans de openbare verkoop van die gebouwen kan worden te gemoet gezien. De kruiers der Hotlandsche ijzeren-spoor- weg-roaatschappij hebben vanwege die maat- sctiapp de aanzegging gekregendat zjj zesmaal per jaar vrjjbiljetten kunnen krijgen om uitsluitend op de Hollandsche lijn, onver schillig naar welke plaats, te reizen. In eene advertentie in de J3". Ct. worden verplegers en bedienden voor het Haag^ehe krankzinnigengesticht gevraagd. Ook de hoofd- opzichteres is ontslagen, meldt men aan de Zutjph, Ct, Donderdag 28 dezer komt te Groningen generaal Booth, vergezeld van den Neder- landschen staf van het »Leger des Heils", en zal aldaar dien avond in de groote zaal der »Horroonte" eene buitengewone samen komst houden. De justitie uit Roermond heeft Vrijdag te- Budel een onderzoek ingesteld in zake de verwonding van R., die de vorige week door zekeren Suttens zoodanig met een dolkmes verwond werd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Uit het geneeskundig on derzoek is gebleken, dat de nekspieren, welke met de ruggegraat in verbinding staan, zijn doorgesneden, zoodat de ongelukkige, indien hij mocht herstellenvoortaan het gebruik zijner ledematen zal moeten missen. De dader 8, is thans te Roermond in hech tenis. Te Gulpen (L.) zal in het begin der vol gende maand eene Kneipp-inrichting worden geopend in het St.-Josephs-Instituut, onder leiding van Br. Aloysius, die gedurende 6 maanden te Wörishofen de toepassing van de- kuur van pastoor Kneipp zelf heeft geleerd en onder diens leiding ook reeds verschillende ziektegevallen met goed gevolg heeft behan deld, Ais geneesheer wordt aan de nieuwe inrichting verbondendr. Piters, die alle lij ders, die tot dezo inrichting worden toegela ten, vooraf geneeskundig zal onderzoeken. De inrichting zal voorloopig nog alleen voor mannen geopend zijn, wjjl die voor vrouwen steeds nog in aanbouw is. Men hoopt echter

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2