Ter kiczin gen. Gemengde Berichten. Stedelijk Nieuws. Kolon ën. binnen eene maand ook deze laatste toeganke lijk te kunnen stellen. De ofïicieele reisgids der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen alsmede van de Nederlandsche Centraal-Spoorweg maatschappij, dienstregeling van 1 Mei 1892, is verschenen; daaraan zijn toegevoegd de voornaamste aansluitingen der Nederlandsche staatsspoorwegen met het buitenland, In deze zeer practisch ingerichte reisgids zijn de uren van vertrek en aankomst aan de stations der maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen en aan die der Nederlandsche Cen traal Spoorwegmaatschappij zijn alle vermeld in Greenwich-tijd, tenzij het tegendeel uit drukkelijk wordt aangegeven door de bijvoe ging van de woorden 2locale tij achter de betrokken stations. De Greenwich-tijd verschilt met den Amster- damselten tijd 20 minutenwil men Green wich-tijd herleiden tot Amsterdamschen tijd, don moeten bij de uren van vertrek en aankomst in Greenwich-tijd vermeld, twintig minuten worden bijgeteld. Het proces-verbaal van het christelijk sociaal congres is verschenen. Het kost vijf gulden Een buitenkansje voor dekleine lujjden' merkt het Yad. terecht op. Vlaardingen. Vrijdagavond is een ver gadering gehouden van reeders van haring schepen alhier, waarin na vele discussies besloten werd te trachten dit jaar weder eene algemeene jagerij te doen plaats vinden, waartoe binnenkort eena algemeene vergade ring van alle haringreederijen in Nederland zal b\j een geroepen worden. In hoofdzaak werd bepaald weder 2 jagers uit te zenden, doch de tweede jager eene veel kleinere hoeveelheid haring te doen aanvoe ren, teneinde de markt niet te veel te drukken. Zelfvangers zouden dan daarna met 15 last in plaats van 17 last mogen binnenkomen. Op een volgende algemeene vergadering zal echter alles nader worden besproken en geregeld. Gisterochtend had B. Vredebregt, werk zaam in de kiste «makerij van de melkfabriek sHollandia" alhier, het ongeluk te struikelen in de nabijheid van een in werking zijnde cirkelzaag, waarmede hij met de linkerhand in aanraking kwam, tengevolge waarvan deze in een oogwenk ter hoogte van de pols van den arm gescheiden werd. Hij werd per vigilante naar het ziekenhuis te Rotterdam gebracht. Brielle. Door het korps torpedisten uit deze gemeente zullen in Mei op deBrielsche Maas enkele proeven genomen worden met geladen schoktorpedo'seen en ander onder leiding van den majoor J. B. van den Ouden dijk Pieterse, commandant van het korps. De noodige veiligheidsmaatregelen voor descheep- vaart zjjn voorgeschreven. 's-Gravenlinge. Zaterdag werd de staats commissie tot voorbereiding der wettelijke regeling voor begrafenisfondsen en soortgelijke instellingen door den minister van binnen- landsche zaken geïnstalleerd. Zij zal hare vergaderingen houden in het gebouw van het departement van binnenlandsche zaken. Amsterdam. De gisteren door de Ko ningin-Regentes albier gehouden audiëntie van militaire en civiele autoriteiten duurde, daar er meer dan 1200 bezoekers waren, van hal fel f tot nagenoeg drie ure. Het bezoek ten Hove was zoo druk als zelden te voren. De Regentes onderhield zich gedurig met enkelen. Van een tot halftwee weid er gepauseerd voor het déjeuner. Na de audiëntie te ongeveer 3 uur brachten de beide Koninginnen een bezoek aan de kweekschool voor zeevaart en vertoef den daar ongeveer een uur ter bezichtiging der inrichting en beschouwden met aandacht de exercitiën op liet oefenschip. Des avonds was er diner ten hove van 70 couverts; ge nood igden waren de vier dagelij ksche gasten, de heer Sehorer, de burgemeester, generaal Bergansius en de commandant der marine werf; voorts alle militaire en civiele autori teiten te Amsterdam, de hoofdingenieur van den waterstaat in Noord-Holland, enz. Heden worden genoodigd de leden der Ged. Staten van N.-Holland met den griffier, terwijl Woensdag aan den diseh deelnemen de kamerheeren in buitengewonen dienst, de kamerjonkers, voor zoover zij ter audiëntie verschenen zijn, de commissarissen der Ko ningin in de verschillende provinciën en de leden der Eerste en Tweede Kamer in Noord- Holland, voor zoover zij ter audiëntie waren. Voor het raout op heden zijn 600 invitaties voor heeren en even zooveel voor dames rondgezonden. H, M. de Koningin-Regentes verleende heden voormiddag van 1012 uur audiëntie aan particulieren, die vrij druk bezocht werd. Te 2 uur maakten de Koninginnen een rijtoer en woonden van halfdrie tot vier uur eene voorstelling bij in het circus Carré. Morgen zullen H.H, M.M. ook de aula in het universiteitsgebouw bezoeken. Op den Dam zijn Vrijdagmorgen twee mannen in hechtenis genomen wegens het verspreiden van opruiende geschriften. Leeuwarden. Op de werf van den scheepsbouwmeester E. Holtrop v/d Zee, te Joure, ligt een sierlijk bootje gereed, hetwelk aan Koningin Wilhelmiua bij haar bezoek aan deze gemeente zal worden aangeboden. Het bootje is van liet blankste hout ver vaardigd. De randen zijn gedeeltelijk met gepolijst koper beslagende boorden zijn afgezet met goud en wit op donkerblauwen grond. Op de booglijst van den voorsteven prijkt het wapen van Leeuwarden, op het roer de koninklijke leeuw en op den achter steven de naam der Koningin in gouden let ters, op witten grond. De burgemeester beeft in liet belang der openbare orde het verzoek van van de afdee- ling Leeuwarden van den sociaal-democrati- schen bond, om op Zondag 1 Mei, den grooten meeting-dag, met banieren door de stad te trekken, van de hand gewezen. Sneefc. Men verneemt, dat tegen 4 Juni a,s., den dag waarop voorloopig het bezoek der Koninginnen aan onze gemeente is bepaald, een schitterend waterfeest op het Sneekermeer wordt voorbereid door de Sneeker zeilvereeniging en de vereeniging ïOosteigoo". Men schijnt reden te hebben om te verwachten, dat HH. MM. dit feest zullen bijwonen. Groningen. Door den burgemeester is afwijzend beschikt op het verzoek van een comité samengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende te Groningen bestaande werklteden-vereenigingen om a.s. Zondag avond een optocht te mogen doen houden met vlaggen en banieren, als betooging ten gunste van een achturigen arbeidsdag. Maastricht. - Öp verschillende plaatsen alhier zijn roode biljetten aangeplakt gevon den, waarin de werklieden worden aange spoord tot het houden eener manifestatie op 1 Mei ten gunste van een werkdag van 8 uur en van een loon van 8 stuivers per uur. De politie heeft deze biljetten verwijderd. te Overschie heeft besloten een eigen candi- daat te stellen tegenover den candidaat der katholieken, den heer L. W. Jansen. Door de anti-re vol utionnai re kiesvereeni- gïng: nVreest God, eerst den Koning", in het kiesdistrict Ylaardingen, zijn candidaat gesteld de heerenA. W. Schippers, te Vlaardingen (aftr. lid), en A, R. van Beekum Maurisse, te Maassluis. Door de liberale kiesvereeniging ^Algemeen Belang" te Gorinchem zijn candidaat gesteld de heeren M. F. Boonzajer en rar. A. C. Visser, aftredende leden, terwijl voor de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer Grijns, te Leerdam, tot candidaat werd gesteld de heer C, Nor tier Az,t te Leerdam. Door de vrjjz, kiesvereeniging te Vianen (hoofdkiesdistrict Gorinchem) en voor de vacature Grijns, te Leerdam, is het volgende 3-tal aan het centraal-comité voorgedragen, n.l. de heeren C. Nortier Az., te Leerdam, G. S. A. Stuart, te Vianen, en J. A. Burgers, te Leerdam. Al de liberale kiesvereenigingen in de Hoeksehe Waard hebben zich thans verklaard voor den heer G. A. van Driel, zoodat deze thans de eenige liberale candidaat is voor het district Oud-Beierland. Bij gelegenheid der Columbus-feesten zullen te Genua een astronomisch m een pnedagogisch congres plaats hebben. Ook de anti-revolutionnaire kiesvereeniging Het verlies, door den hoofdkassier Rudolf Jager aan het bankiershuis Rotschild te Frankfort be rokkend, wordt thans op meer dan 2 millioen mark geschat. De journalist Fussange) heeft een aanklacht j wegens laster ingediend tegen vorst Bismarck, om 1 de wijze waarop de oud-ka use! «er zich heeft uitge laten over F.'s beschuldiging tegen den hofraad Baare (het bekende proces over het leveren van slechte spoorwegrails door den vBochumer Verein"). Een expeditie naar de Zuidpoolstreken zal in Juli a.s. uit Hamburg vertrekken, waarschijnlijk onder leiding van Dr. Michaelsen, een welbekend zoöloog, te Hamburg, De commissie van voorbe reiding bestaat uit verscheidene vooi name koop lieden en prof. Neumayer, directeur van bet ma rine-observatorium. De expeditie gaat eerst naar bet zuidelijkste punt van Zuid-Amerika en zal daar en elders een stelselmatige reeks magnetische weer- en dierkundige waarnemingen doen. Waar schijnlijk blijft zij een jaar uit. In het bureau van den postpakkettendienst te Londen zit men opgescheept met een zonderling onbestelbaar pakket, namelijk een kist met vier jonge Egyptische alligators. Onlangs werd voor gesteld krokodillen in te voeren in Londen om de Theems en de riolen te laten zuiveren door deze dierendie groote liefhebbers van modder en onreinheden zijn. Misschien zijn deze alli gators afgezonden door iemand in Egypte, voor het nemen van een dergelijke proef. Maar het seizoen is daarvoor te koud, en voorloopig blijven de dieren in het kantoor van onbestelbare pak ketten. De postbeambten dachten eerst, toen zij in de kist zonderlinge beweging en geluiden hoorden, aan een helsche machinetotdat bij opening bleek dat er maar alligators in waren. Volgens de Berl. Klin. Wockenschrift zou het voorkomen van tering zich richten naar de vol gende regelslo. Het staat in directe verhouding tot de dichtheid der bevolking, 2o. zoo ook tot de opeenhooping van menschen in woningen 3o- tering komt meer voor in fabrieksplaatsen dan elders, 4o. hoe milder het klimaat is, hoe minder tering voorkomt, 5o. nationaliteit schijnt geen belangrijken invloed op da verspreiding van tering te oefenen, 60. in bergachtige land streken worden in het algemeen minder tering lijders aangetroffenook ter zijde stellende de mindere dichtheid der bevolking en de minder groote overvuiling van de woningen hier dan in de steden. Batavia, 25 Maart. De regeering heeft op het gebied der koffie cultuur een zeer nuttigen maatregel genomen. In de residentie Pasoeroean, welker kolfto-oogst voor dit jaar op ongeveer de helft van Java's ge heels opbrengst wordt geraamd, zijn reeds voor de meeste districten licenties veileend voorden opkoop en de bereiding van aan den lande te le veren koffie volgens de in het vorige jaar ge maakte bepalingen, doch de licentiehouders kunnen om verschillende redenen hunne wetk- zaamheöen dit jaar nog niet overal beginnen, en zoo zijn liet district Puk is en de helft van het district Nganiang nog verstoken van tie voordoo ien, welke men van de nieuwe regeling verwacht en waaronder ook deze behooren dat de bevol king, die van de licentiehoudeis voorschot kan krijgen op het te leveren product, uit de handen blijft van woekeraars, en dat er niet zooveel kof fie als thans het geval is in de tuinen zul vetloren- guon door slechten pluk. In deze omstandigheden heelt de regeering eene som van f35.000 beschikbaar gesteld, om daaruit vooruitbetalingen te doen aan de eigenaren van gioote koffietuinen die hunne koffie aan den lande moeten leveren en aan wie de middelen ont breken om die koffie behoorlijk in te zamelen. Men heeft berekend dat bierdoor een 12,000 pikets koffie behouden zuilen blijven, die anders door slechten pluk zouden verlorengaan. Er is alleen sprake van koffie uit eigen tuinen, welker eige naren het noodige werkkapitaal missen voor den oogst, dien zij aan den lande moeten leveren. Men deelt aan de Java-Bodc mede, dat mr. Specht Grijp, vice-president van het hooggerechts hof. het voornemen heeft in Mei aanst, 's iands dienst met pensioen te verlaten. De onafhankelijkeBatiaks, dus wordt uitUedan gemeld, hadden den 1 On Maart aan den controleur Westenberg, die Battaks had ontmoet, de stellige belofte gegeven zonder vijandelijkheden tegen hunne stam gen eoten op ons gebied te plegen, naar de hoogvlakte te zuilen terugkeeren. Die belofte schijnen zij niet te willen houdenalthans zij deden nieuwe eisclien. Dientengevolge is den 2On dezer een detachement van 25 bajonetten naar de onderneming Peiani vertrokken. Den 9n dezer zijn tien zou t-hoofddepot-pakhuizen te Saroko fSoemenep), waaronder negen gevuld, afgebrand. Oorzaak onbekend. Schade ongeveer 32 mille. Door den heer A. Stoop is bet verzoek gedaan om concessie voor den tijd van 75 jaar tot het winnen van petroleuro, naphta, bergteer enz, in twee mijnvelden, gelegen in het district Goenoeng Kendeng, residentie Soerabaja. Uit een Atjeh-brief blijkt, dat op 21 dezer bij Lamreng een gevecht beeft plaats gehad tusscben de marechausees en een bende Atjehars, bezig de rails op te breken. Twee deoden bleven op de plaats, maar zijne gewonden wist de vijand mee te voeren. Den 22n dezer stond voor den raad van justitie alhier terecht L. F, M., laatstelijk tijdelijk con ducteur bij de Westerlijnen der staatsspoorwegen op Java, tbans zonder beroep, wonende te Buiten zorg. Beklaagde wordt beschuldigd dat hij éen van een Chinees te Weltevreden ontvangen en voor een Chinees te Karang Tenga bestemd colli met een aangegeven waarde van f500, dat zich in zijne handen bevond uithoofde zijner betrekking, opzet telijk heeft verduisterd, aan zijne bestemming ont trokken of arglistig weggenomen. In deze zaak waren 15 getuigen gedagvaard. Het O. M. eisebte tegen beklaagde 6 jaar tucht huisstraf. BURGERLIJKE STAND. Geboren 22 April. Elisabeth Cornelia, dochter van H, Zwalje en H, S. Perre, Nieuwe ■vBjSEMJWfiia

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3