De openings- en sluitingsuren der post- en telegraafkantoren zullen van af 1 Mei, bij in voering van den Greenwich-tijd, een halfuur vervroegd worden. De telegraafkantoren met gewonen doorloopenden dagdienst zulten dus dan geopend zijn van 71/3 uur tot 8Va na- namiddags. Voorts is bepaald, dat op de borden, ver meldende de diensturen der kantoren, als mede op de borden boven de brievenbussen, behalve den Greenwich-tyd, ook de plaatselijke t^d zal worden vermeld. Volgens het koninklijk besluit van den 49n April 1892, moet op den 5n dag na dien der dagteekening, waarop dit besluit in het Staatsblad en in de Staats- Courant ge plaatst is, elk station voorzien zijn van een goed loopend uurwerk, geregeld naar den middelbaren tijd van Greenwich. Dit besluit is opgenomen in de Staats-Cou- rant van den 26n April 1892, en dus moet genoemd uurwerk op 1 Mei ajs. in werking komen. Nu is de vraag waar dat uurweik alhier zal worden aangebracht, zal het tevens dienstig zgn voor het publiek, nu er den reizigers zooveel aan gelegen is den Green wich-tijd te weten. Blijkbaar is er door de ronde opening welke in den voorgevel der woning van den stationschef is gelatenop gerekend daarin een uurwerk te plaatsen. Het ware, dunkt ons, au zeer gewenscht, dat de Hollandsche IJzeren -Spoorwegmaatschappij er oor zorgde dat daar een uurwerk voor 1 Mei e.k. werd geplaatst. Vooral nu de gemeenteklok den ouden tijd zal blijven aanwijzenzal het publiek meer dan ooit het gemis van een stationsklok gaan gevoelen. We vestigen gaarne de aandacht op de voorstelling in de volgende week te geven door de Vereeuigde RotterdamscheTooneelisten, di rectie Le Gras en Haspels. 2e komen het Schiedamsche publiek een der beste tooneel- producten van den laatsteu tijd aanbieden, en wel het tooneelspel »Ga!eoto" van den Spaan- echen schrijver José Echegaray, Reeds werd het opgevoerd, en wel met uitbundiger) bijval, te Rotterdam, Laden, Delft, Dordrecht, Gouda, Deventer, Zutfen, Nijmegen, Arnhem, Leer wan! en, Groningen, Breda en Middelburg. Het Nietucs. van den "Dag besprak de eerste opvoering van dit schoone tooneelspel vol- genderwijze Wie Zondagavond den fraaien Rotterdam- schen Schouwburg bezochten daar »Galeoto" zag spelen door de heeren D. en J. Haspels, Tartend en H. de Vries, en de dames Vink en Burlage-Verwoert, moet wel tot de overtuiging zijn gekomen, dat hij een volmaakt genot Smaakte, Aangrijpender en boeiender stuk is er in langen tijd niet voor het voetlicht gebracht, en het keurige spel van allen, in zonderheid van de hoofdpersonen, de heeren D. Haspels en Tartaud, met mej. Vink, maakte dat het publiek geheel meegesleept, bijna ademloos, zat te luisteren. Alles werkte samen om deze opvoering tot een onvergete- lijkea avond te maken, want schoon men menigmaal eene eerste opvoering met recht de laatste repetitie noemt, hier liep alles zoo vlug van stapel, alsof de moeilijke rollen den vertooners geen de minste inspanning kostten. We twijfelen niet of ook de opvoering hier ter stede zal een succes voorde Tooneelisten zijn. Moge ze het eveneens van mntericele zijde wezen door een talrijke opkomst van ons kunstlievend publiek. Bij kon. besluit is benoemd tot burge meester van Maasland J. M. van Heel, secre taris dier gemeente. Onze correspondent te Londen seint, dat H. M. de Koningin-Regentes aan Koningin Victoria, die gisteravond te Darmstadt is aangekomen, een dringende uituoodiging ge zonden heeft, om op hare doorreis naar Vlissingen aan een luncheon of een middag maal de gast van Koningin Emma te zijn. Koningin Victoria heeft deze uitnoodiging aangenomen en er worden nu schikkingen getroffen omtrent den loop der treinen, om de samenkomst der beide Koninginnen mogelijk te maken. (JV. B. Ct.) Door H, M, de Koningin-Regentes is bij haar bezoek aan het Agneta-park te Delft een gift van f100 geschonken ten behoeve van het fonds voor weduwen-verzorging. De gewone audiëntie van den minister van binneulaudsche zaken op Zaterdag 30 dezer zal niet plaats hebben. De heer mr. J. Moolenburghlid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, is op 64- jarigen leeftijd te Zieriksee overleden. Volgeos den Haagschen correspondent der ZutphCt, is de herziening van de bepalin gen op bet faillissement nu zoover gevorderd, dat de commissie van rapporteurs haar ver slag eerstdaags aan den minister zal indie nen. Aan het departement van justitie is ook een ontwerp tot instelling van arbeids raden of arbeidskamers in bewerking een regeling, die reeds lang op het anti-rev. program heeft gestaan, maar onder het vorige Kabinet niet werd aangepakt De Haagsche correspondent der Zutphen- teke Courant deelt mededat aan het de partement van justitie in bewerking is een wetsontwerp tot instelling van arbeidsraden of arbeidskamers. Men deelt aan het Dagblad mede, dat de som, waarvoor werd bijgedragen voor bet huldeblijk, H. K. H. prinses Sophia der Neder landen aan te bieden, niet het cijfer heeft bereikt dat het blad eerst noemde. Terecht voegt men er bij, dat het zeer aan zienlijk aantal inschrijvers ongetwijfeld aan H. K. H. welgevalliger zal wezen dan het min of meer hooge bedrag der som, waarvoor werd ingeschreven. De sluiting der inschrijving heeft 15 dezer reeds plaats gehad. Naar de N. Gr. Ct. mededeelt, gaat in bet noordoosten van Groningen een adres rond, waarin bij de Tweede Kamer aange drongen wordt op verwerping der belasting- ontwerpen, wijl zij geheel ten nadeele zijn van den boerenstand en zoo gebrekkig Ingericht zijn, dat met amendementen er toch niets bruikbaars van te maken is. Ingaande 1 Juni a.s., zulten op deNeder- landsche spoorwegen nieuwe tarieven voor het vervoer van goederen zoogenaamde maximaal-tarieven in werking treden. Deze tarieven bevatten vrachten, welke, tegenover de tot dusver bestaande, een aanmerkelijke verlaging teweegbrengen. Naar de Nijm. Ct. bericht, is het besluit om de pokken te Nijmegen epidemisch heer- scheude te verklaren uitgelokt door den minister van oorlog. In tegenstelling met het bericht der Amit, Ct., dat eenige hooggeplaatsten in den lande pogingen zouden aanwenden om tot de weder invoering van de doodstraf te geraken, wordt thans uit Den Haag gemeld, dat de commissie, welke zich daar ter stede tot dit doel voor- loopig zou hebben geconstitueerd, weder ont bonden is. De Berlijnsche correspondent der N. M. Ct. meldt van gisteren Heden werden hier de tweedaagsche be raadslagingen eener conferentie over inrich tingen tot het welzijn van den werkman, aan welke de groote Duitsche industrieelen mi verscheidene ministers deelnamen, gesloten. Zeer de aandacht .trokkenbij het spreken over gezonde arbeiderswoningen, de mededee- 1' gen van den heer Van Marken, uit Delft. De leden der conferentie, inzonderheid ook de minister van arbeid Berlepsch, volgden met groote oplettendheid en onder herhaalden bjjval deze mededeelirtgen van den Holland- schen industrieelterwijl de voorzitter, de gewezen minister Herzog, den heer Van Mar ken uit naam der vergadering woorden van warme waardeering voor zijn philanthropisch streven toesprak. Ook mevrouw Van Marken, die mede de vergadering bijwoonde, ontving haar deel van dien lof. De voorzitter uitte den wensch, dat ook elders de idealen moch ten worden nagestreefd, welke het echtpaar Van Marken op zoo schoone wijze trachtte te bereiken. sDe verontwaardiging der publieke opinie, zegt de Stand., heeft, in zake het Haagsche krankzinnigengesticht, een moedgevend en ^triomf behaald. Er is niemand meer, die bij ê- dat gesticht zjjn positie handhaaft. Directeur, regenten, oppassers, alles trekt zich terug. »Een woord van dank komt hierbij toe aan de moedige vrouw, die door haar kloeke en krasse onthullingen aan zooveel zedelijken misstand een einde heeft gemaakt Het weekblad de Nederlander antwoordt op de bewering, dat de anti-revolutionnairen een open oog hadden voor de stoffel (jke be langen des volks. Na herinnerd te hebben hoe juist deze tegen de afschaffing van be lastingen streden, die het volk drukten, en hoe zij bij de behandeling der bank wet hun beweerd beginsel verloochenden, komt hij tot het beleid van den minister Godin de Beaufort, omtrent wien hrj zegt: Drieërlei hervormingen waren door den minister Godin de Beaufort toegezegd. Herzie ning der personeele belasting, herziening der invoerrechten en vermindering van den druk van enkele accijnzen en regeling der gemeen telijke financiën. Niets van dat alles kwam in de 3'/t jaar, gedurende welke de heer Godin de Beaufort minister was, tot stand. Eene herziening der personeele belasting werd niet eens ingediend; de vermindering van den zoutaccijns, die hij had aangekondigd, bleef evenzeer in de pen. Wel werd een voorstel tot herziening der invoerrechten ge daan, dat echter den druk op de mingegoeden in sterke mate zou hebben verzwaard en dat onder de afkeuring van de meerderheid der Kamer na het afdeelingsonderzoek bezweek. En eveneens gaf de voorgestelde regeling der gemeentelijke financiën tot 2ulk een ongun stig Voorloopig Verslag aanleiding, dat de minister het maar beter oordeelde zich met de beantwoording niet te baasten, zoodat zijn antwoord bij zijn aftreden zelfs nog niet was ingekomen. Bracht de heer Godin de Beaufort dan geen enkele belastinghervorming tot stand? zal men vragen. Om billijk te rijn moeten wij dien minister de eer geven, die hem toekomt. Door zjjn initiatief kwam bet paard en wetje in het Staatsblad, waardoor voortaan de landbouwers in plaats van in wagens op rie men op veeren zullen mogen rijden, zonder hocger belasting te betalen. Ziedaar den om vang, dien 's ministers belasting-hervormingen hebben bereikt! Het is goed, dit een en ander nog eens in herinnering te brengen, nu men van anti- revolutionnaire zijde op de, we zullen maar zeggen, onbeschroomdste wijze, voortgaat, onze parlementaire financieele geschiedenis te reconstrueeren." Het museum voor land- en volkenkunde en het maritiem museum vPrins Hendrik", aan de Willemskade, in het voormalig Yaeht- clubgebouw te Rotterdam werden gedurende de feestdagen en in de Paaschvacantie be zocht door 1134 personen. De walvisch," welke thans teSchevenin- gen in aanbouw is, heeft een lengte van 40 meter of 2'A-maal de lengte van het exem plaar, dat ook te Rotterdam te zien was. Het hoogste punt van den rug is 10'A meter van den grond. In den bek kunnen rich ge makkelijk 100 personen bewegen en in het pverige gedeelte van het dier 300 personen lp comfortable wijze een plaats vinden. Zoowel het inwendige van den walvisch als het omringende terrein, tot tuin ingericht, zal electrisch verlicht worden. Naast den walvisch is een belvédère ge bouwd, van waar men een schoon zeegezicht te genieten heeft De schrijver der brieven onderteekend sSara" schijnt bij de Amsterdamscbe justitie bekend te rijn; het papier en de enveloppe van den tweeden brief aan mr. Lu tofs waren gemerkt met een letter, waardoor ze herkend 2|jn door een jullrouw, bij wie bedoelde man aan huis komt De Ochtendbode besluit zijn mededeeling aldus d De justitie heeft dus nu twee onderscheiden feiten te onderzoeken, die tot elkaar in hoege naamd geen verband staan, ten eerste: den moord, ten tweede: de misleiding der justitie door de rich noemende Sara." Eli Vos, het meisje, waarmede hij verkeert, dat is de vorige huishoudster van Van Dolder, haar moeder en vader rijn, naar de Echo meldt, Maandag geruimen tijd op het politie bureau, op het Leidscheplein, geweest. De vader, de moeder en het meisje moesten een stukje druks overschreven. Het bericht van de J ouster Courant, dat aan Koningin Wilhelmina bij haar bezoek te Leeuwarden een klein bootje zal worden aan geboden, is geheel onjuist. Wel is aan de werf van de scheepsbouwmeester Holtrof van der Zee te Joure voor rekening van het ge meentebestuur een inderdaad sierlijk bootje, waarop de naam van de Koningin prijkt, vervaardigd, doch het is eenvoudig bestemd om dienst te doen in den vijver van den Prinsentuin, ter vervanging van een bootje, dat niet meer is te gebruiken. De werkstaking in de venen van Pekela en Westerlee is van korten duur geweest- De verveners hebben de wenschender ai bei- ders ingewilligd, door het loon te verhoogd* met 50 cent voor het graven van dagwerk- Een der verveners bleef weigeren het loon te verhoogen, doch ook diens arbeiders zijn weder aan het werk gegaan. De politie bljjft vooreerst versterkt. Maandagavond vertoonde zich ten noorden van de stad Utrecht een prachtig noorderlicht. Het vertoonde even na halftien een helder wit-blauw licht, in het midden een vuur rood en gloedte gelijk zag men een donkere wolk. "Van onder deze wolk kwam het licht. Ten kwart vóór tien uur nam het van het Noordwesten naar het Noorden in lichtsterkte af, om spoedig daarna geheel te verdwijnen. Na tien uur dreven in noordelijke richting nog verschillende verlichte wolken. Misschien staat het in verband met hevige magnetische storingen, die gistermorgen aan het kon. Ned. met. inst. werden opgemerkt. VD.) Bij het uittrekken der huzaren te Zutfen had een wachtmeester het ongeluk bij het huis te Voorst van zijn paard te storten, waarbij de sabel hem in de borst is gedron gen. Met een dadelijk uit de stad gehaalde brancard is de ongelukkige In bewusteloozen toestand naar de infirmerie vervoerd. Terwijl op de meeste plaatsen van ons land de oud-vaderlandsche trekschuit wordt afgeschaft, wordt te Vroomshoop, zoolang spoor of tram aldaar nog op zich laten wachten, een nieuwe aangekocht. In plaats van drie varen er thans zes op Almelo, Koe- vorden, Zwolle, Deventer en Denekamp.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2