Binnenland sche Berichten. G cmciigde Berichten. •welk bedrag, benevens eenige bezuinigingen, voldoende zal zijn om het evenwicht op de volgende begroeting, welke thans nog een tekort van 50 millioen aantoont, te herstellen- De Jlamburff inker Correspondent ver neemt uit Petersburg van vertrouwbare zijde, dat de opheffing van het verbod tot uitvoer van haver ophanden en het bezoek van den czaar aan Berlijn waarschijnlijk is, ITALIË. Het internationale congres van het Roode Kruis heeft vóór de sluiting, tot de volgende bijeenkomst uitgesteld de beraadslaging over de middelen door de vereeniging te beramen om te gemoet te komen aan de gevolgen van de moorddadige werking der nieuwe wapenen. Op de laatste vergadering bracht een Russisch afgevaardigde hulde aan het Roode Kruis voor zijn goede diensten bij den hon gersnood in Rusland. Hij verklaarde, dat door lusschcn komst van het Roode Kruis 25 millioen roebel was ui igekeerd tot hulpverleeuïng aan de noodlijdenden. Het te Genève gevestigde comité zat de plaats voor de volgende bijeenkomst aan wijzen. De Italia verzekert, dat op verzoek van den minister van oorlog het Kabinet dezen een buitengewoon krediet van 85 millioen heeft toegestaan voor de begrooting 1899/93. Volgens een telegram uit Venetië aan de Figaro hebben de anarchisten te Tarente het raadhuis in de lucht doen vliegen, PORTUGAL. De politie te Lissabon beeft, uit vrees voor ongeregeld hedenbot houden van betoogingen op 1 Mei toegestaan. B U L O A It IJ E. Aan de Times wordt uit Sofia gemeld dat talrijke arrestatiën te Rmtschuk en in andere plaatsen aan den Donau plaats hadden naar aanleiding van het vinden van bommen welke allorkunstigst gemaakt zijn met electrische toestellen. De meeste arrestanten zijn Arme niërs, hetgeen het vermoeden wekte dat het een komplot tegen den sultan goldmaar vermeed el ijk waren zj betaalde agenten vau het Russisch-Bulgaarsch comité. In deze zaak werkt Rumenië ten ijverigste samen met Bulgarijeeenige arrestatiën hadden er te Galatz plaats. AMERIKA. De wetgevende vergadering van den staat New-York heeft met 70 legen 34 stemmen een wetsvoorstel aangenomen, waardoor aan vrou wen het kiesrecht toegekend wordt voor alle staatsambten en betrekkingen, die volgens de wetten van dien staat door verkiezing vervuld worden. Het voorstel treed den In Juli 1893 in werking. In de Canadasche provincie Ontario is, met éece stem meerderheid, in eeiste leziugeen beien zin aan liet leven teruggegeven had, een blik, stralende van warm gevoel en innige ge negenheid, sprak hij li O mijn vader zoo durf ik u thans noemen ik gevoel, ik weet reeds, dat gij mij niet wilt bedriegen, ik geloof u, al begrijp ik nog niet hoe dit alles samenhangt, noch boe van dit alles de ontknooping zal zijn. Maar nu mij zoo onuitspre kelijk geluk is to beurt gevallen, nu gij mij van den afgrond, waarin ik dreigde neer te storten, gered hebt, nu de Hemtdsche Vader ons barmhartigheid en liefde toont, wees gij nu ook barmhartig tegen over die u zoo zwaar beleeiligde. Het ia het eerste verzoek dat ik tol mijn vader richt Alles is thans voorbijgeen aanslag tegen ons geluk zal ons meer deren laat nu ook al het verledens ver geven en vergeten zijn De lieer Brückrter schudde onwillig het hoofd, en zonder tot den jonkman, die in bijna smeekende houding voor ben» stond, op te zien, antwoordde hij »Zon ik zoo groote misdaden kunnen vergeven Geen aardsch rechter 20U hier reden tot vrijspraak vinden, ja God zelf, zij bij ook enkel liefde en voorstel aangenomen, waardoor vrouwen, die aan eene universiteit den graad van doctor in de rechtswetenschap verkregen hebben, bevoegd verklaard worden de rechtskundige praktijk uit te oefenen. De republikeinsche conventie van den staat New-York heeft afgevaardigden benoemd voor de nationale conventie, en verklaard presi dent Harrison te prijzen wegens het onder steunen der Mac-Kinley-wet, en hare goed keuring te hechten aan het verwerpen der si 1 verwet. P" conventie van den staat Ohio heeft verklaringen in denzelfden geest aange nomen. Die van Missouri heeft hare afge vaardigden voorgeschreven op Harrison te stemmen. Een telegram uit La Guy ara van Donderdag aan de Neto-Yorjc Herald meldt, dat presi dent Palacio van Venezuela eene groote hoeveelheid geweren en munitie te Trinidad heeft aangekocht. Hierdoor wordt liet gerucht bevestigd dat Engeland president Palacio zijn steun heeft toegezegd in ruil voor den afstand van het betwiste grondgebied tusschen Venezuela eu Bvitscl» Guyana. Generaal Crespo heeft generaal Oasanas, opper-bevelhebber van Palacio's strijdmacht, ge vangengenom en. SCHIEDAM, 30 April 1802. Ook het limlurgsch Nieuwsblad dringt op alffeheele afschaffing van denzoutaccijns aan. Het zegt daarvan o. m. dit v't Is jammer dal, nu men eenmaal aan den zouiaecïjns komt, de minister er niet toe heeft kunnen besluiten om dit voorwerp van eerste levensbehoefte geheel vrijdom van be lasting te verieenen, dat ware een belangrijke aanwinst èn voor den minderen nma èn voor den landbouw. Deze laatste toch heeft 't zout ook nog anders noodig dan bij de zuivelbe reiding en nu is Y wel waar, dat landbouw- zout vrjj is, maar de aanschaffing daarvan gaat met tal van moeilijkheden en formali teiten gepaard, en 'tzout is voor ander ge bruik door toevoegsels onbruikbaar gemaakt deze toevoegsels, als glauberzout enz., Iteeten nu wel onschadelijkmaar schrikken den landbouwer af, en zoodoende wordt landbouw- zout zeer weinig aangekocht en gebruikt. Toch is iedereen overtuigd van het groote nut, dat ïu voldoend gebruik van zout bij de voeding van het vee ligt. Vraagt bet mensche- lijk lichaam voor een geregelde spijsver tering, voor de bewaring van de gezond Iteid en voor de smakelijkheid van bet eten een toevoeging van zout aan bijna al ons voedsel, even heilzaam werkt dit ook op het dierlijk gestel. De formaliteiten echter zijn zoodanig, dat, waar onze boeren van tijd tot tijd een handvol zout bij het varkensvoer doenzij eenvoudig gewoon zout gebruikendat hun I ontferming, zou hier een rechtvaardige straf niet weerhouden. Neen. neen, de liefde sluit de recht vaardigheid niet buiten. Zooveel onschuldig geloden smart dient to werden verhaald op de schuldigen I" sOp de schuldigen," hernam Koenraad, shot zij zoo, ofschoon mijn geluk geen zoenoffer meer vraagt. Doch vervolgde hij, de band dos hee- rert Biückner vattende welke schuld rustop het hoofd van Bianca 7 En zou zij niet mede moeten boeien veer de euveldaden harer moeder 7 Zou zij, die thans nog zoo gelukkig, zoo hoopvol het leven tegenblikt, niet moeten vloeken die haar dat leven schonk 7 O mijn vader, ik heb geleerd, door jaren van bitter leed, hoe rampzalig men is, als men niet weet, aan wie men zijn aanzijn dankt. Ik vond een vader terug, heb een moeder ieeren kennen ik bon man geworden en heb kracht ontleend aan den tegenspoed zoudt gij baar, de teedere bloem, enkel geschapen om de zon tegen te lachen, van de steel willen rukken, kaav eene moeder willen ontrooven, die haar toch ge koesterd heeften misschien ook liefgehad, vie zij althans eerbied beeft leeren bewijzen 7 ÏTaj mijn 12 a 15 cent het kilo kost. Kundige land bouwers gebruiken bij al het wintervoer rapen, bieten, aardappelen, wortelen enz. zout; zjj zouten hun hooi, en vooral het ens!leeren vraagt groote hoeveelheden zout*t gebruik daarvan zou algemeen worden, wanneer het zonder accijns, onvermengd, voor een cent of drie het kilo te bekomen was. Geheele af schaffing van den accijns ware ook den land bouw een weldaad bewijzen." De gebreken der armenwet worden alge meen erkend en eene herziening kan niet uitblijven. Met het oog hierop heeft de heer Hugo Muller zijne denkbeelden ontwikkeld over het beginsel, dat aan de nieuwe wet ten grondslag moet liggen. In het van hem bij den beer De Bussy verschenen vlugschrift doet hij zicli kennen als een groot voor stander van het zoogenaamde Elberfeldsclie stelsel, van welks toepassing eenheid in de armenzorg het gevolg is. De slotsom zijner beschouwingen is, dat de armenwet z. i. moet worden gewijzigd in dier voege lo. dat de burgerlijke armbesturen ver plicht worden tot ondersteuning van behoef- tigen, die niet tot arbeid in staat zijn, wanneer en voor zoover ondersteuning hetzij niet kan worden verleend door nabestaanden, die vol gens de wet tot het onderhoud zijn verplicht, hetzij niet wordt verleend door kerkelijke of bijzondere instellingen van weldadigheid of door particulieren 2o. dat gelijke verplichting voor de bur gerlijke armbesturen geldt ten aanzien van behoeftigen, dïe wel tot arbeid in staat, doch werkloos zijn, mits blijke, dat zij het mogelijke hebben gedaan om zelf arbeid te vinden, en mits zij bereid zijn het werk te verrichten, dat het armbestuur hun opdraagt; 3o. dat de armenzorg, door de burgerlijke armbesturen uitgeoefend, alom worde inge richt naar het Elberfeldsche stelsel; 4o. dat kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid verplicht worden tot samen werking onderling en met de burgerlijke armbesturen, op den voet als hier voren aart- gegeven 5o, dat de kosten der armenzorg van over heidswege worden gebracht ten laste van het rjjk. Zooals men weet zal, naar aanleiding van een voorstel van den Oud-Beierlandschen on derwijzer Scheer, een kaart van de droog making der Zuiderzee ad 15 cents verkrijg baar worden gesteld bij de firma E. J. Brill te Leiden, een uitgave die zeker strekken kan om het grootsche plan der Zuiderzee-ver- eeniging in wpderen kring bekend en popu lair te maken. Thans zal echter, naar wij vernemen, ook door den heer Beekman, den bekenden schrij ver van Nederland als Polderland" en andere naam, dien ook zij zal voeren, haar aanhoudend herinneren aan de schande dier moeder 7 Zal zij mij onder die omstandigheden nog kunnen liefhebben, mij, die haar van een vader beroofd en baar het boeld van eene moeder uit het hart gerukt heeft! Neen, mijn vader, dat mag niet gebeuren. Om den wille der onschuldige voegt het u ook de schuldige te vergeven. Ik smeek er u om, vader, doe het, doe het ook om mijnentwil." Hoe kan ik dat 7'' vroeg de heer Brückner, nog steeds aatzelend. iriloe dat kan 7" hernam Koenraad. vLaat alles blijven, zooals het is. Laat wat de wereld niet mag weten geheim blijven. Ik weet nu alles, en dat is genoeg, want het geeft mij het recht om Bianca te beminnen. Ik doe voor de wereld afstand van het recht uw zoon te heeten zij zou mij toch nauwelijks als zoodanig willen erkennen en mis schien niet dan hoon en spot voor mijn arme moeder overhebben." De handelvraad was opgestaan en schreed in hevige gemoedsaandoening door het vertrek, zZeker, zeker," sprak hij, rhet was zoo beter. aardrijkskundige werken, ook nog een krach tige poging worden aangewend om door middel van het onderwijs het plan van afsluiting en droogmaking der Zuiderzee in bijzonderheden meer bekend te doen wor den en er warme sympathie voor op te wekken. Tegen zeer geringen prijs zal ten gebruike van onderwijzers door de firma YV, J. Thierae Cie. te Zutphen een kaart in den handel gebracht worden van de Zuiderzee eu om geving, waarop in kleuren is aangeduid het plan der Zuiderzee-vereeniging en waarop verder zijn aangegeven de grondsoorten, de diepten van den bodem en meerdere bijzon derheden die ter toelichting van den aard van de grootsche, nationale onderneming kunnen strekken, terwijl eindelijk door den heer Beekman een beknopte toelichting op die kaartjes zal gegeven worden, waarin de hoofdpunten van den tegenwoordigen toe stand, van het plan en van de daaruit voor- uitspruitende voor- en nadeelen zullen wor den vermeld- Voor leerlingen der scholen wordt dezelfde kaart ongekleurd en zonder toelichting ver krijgbaar gesteld. Het lijdt geen twijfel of ook deze arbeid van den heer Beekman, die op dit terrein zoo bijzonder thuis is, zal aan de populari teit van de belangwekkende onderneming der Zuiderzee-droogmaking ten goede komen. (Zutpk. Ct.) j- 11 "HU P I V -1-1 MMimm Bij een tandarts to Soest, in Westfalen, liet zich de 14-jarïge zoon van een gegoed burger een tand trekken. Daar de knaap bang was, werd hij gechloroformeerd. Hij is echter niet meer ont waakt. Geneeskundige hulp kon niets meer uitrich ten, hoewel zij onmiddellijk werd ingeroepen. De overledene was de eenige zoon zijner ouders. De verkooping van de vermaarde kunstver zameling van prins Borghese, te Rome, beeft 11,300,000 lire (f6,500,000) opgebracht een geringe som, in vergelijking met de waarde der verkochte kunstschatten. Het laatst, wat verkocht werd, was het prachtige servies, door Napoleon I aan zijne zustor, de schoon# Paolina Borghese, ge schonken. Het werd na lang bieden voor 153,000 lire hot eigendom van prins Baucina. Een der Russische bladen beeft een autografen album uitgegeven ten voordeele van de noodlij denden in Rusland. Toen men zag, dat daarin geen Duitse be bijdragen voorkwamen (met uitzonde ring van eenige Duitscbe versregelen van Car men Sylva), werd de aanmerking gemaakt, dat het blad zich zeker niet tot bekende Duitscbe ge leerden of letterkundigen gewend had. Daarop antwoordde de redactie, dat zij wet degelijk moei te beeft gedaan Duitsche autografen in haar album te verkrijgen, maar van niemand het gewensebte antwoord moebt ontvangen. De Köln. Zt. noemt dat seen bijzonder sprekend teehen des tijds". Ook mijne eer zou ongeschonden blijven en de heilige vrede van bet graf uwer moeder niet wor den verstoord Maar en hij hief de vuist weder dreigend op moet zij, die zooveel onheil over ons gebracht heeft, dan ongestraft en door de wereld geacht en geëerd blijven? Zij, dieu, mijn zoon, ter dood had veroordeeld 7" vLaat ook niet de Voorzienigheid," zeide Koen- raad, ezoo menig schuldige ongestraft, of liever, laat zij hern niet over aan de knaging van het eigen geweten 7 En dan voegde hij er op zacht verwijtenden toon bij zijt gij zelf geheel on schuldig aan al deze verwikkelingen, die gij op eigen hand en op geheimzinnige wijze hebt wil len oplossen, maar die ons allen van zoo nabij aangingen 7" Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6