A0. 1892. Woensdag 4 Mei. N°. 8005. Eerste Blad Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlaiulsche Berichten. /1.85. - 2.50. - 0.10. UITGEVER: J..ODÊ, ITSEADi IAAT, E 27. Xiy dit nummer worden aan onze («abonneerden In de stad gratis ver zonden Zomerdiensten van het Post- Ui itocir, den Uollandselien IJzeren. Spoorweg, den locaalspoorweg Eelt le den»Maassluis en de Stoomtram van bier op Rotterdam. C E L e 1 E. Te Brussel hebben zich den ln Mei omstreeks 6000 manifestanten in optocht door de stad begeven. Zij bewaarden de volmaaktste orde. Op de vlakte van Ten Bosch, even builende stad, weiden redevoeringen gehouden door bekende socialistische leidersVolders, Defnet, Vanden dor pe, Defuisseaux, Van Loo, Robyns. Geen enkel incident beeft deze groote mani festatie gekenmerkt. De. manifestatie, te Gent gehouden, was veel minder belangrijk, en te Antwerpen had nagenoeg niets te beteekenen. In laatstge noemde stad waren geen 600 werklieden -opgekomen. In het Centrum (Haine-Saint- Pierre) en te Charleroi, waren de manifestan ten zeer talrijk, maar alles liep in de beste orde af. Te Houdeng-Goegnies heeft men in den ■afgeloopen nacht getracht, het huis van mevrouw de weduwe Boland in de luchtte doen vliegen, De gevel en een der kamers zijn zwaar beschadigd, doch niemand werd gewond. Ook te Cousin (Namen) is een aanslag ge pleegd op de woning van den burgemeester Aubrin. Te Brussel vond men gistermorgen tusschen twee pilaren aan den ingang van het minis- terie van buitenlandsche zaken een blikken bus met een aangestoken lont, Het voorwerp, waarvan de inhoud onbekend is, werd naar het parket overgebracht. Het onrustigst is de le Mei echter te Luik voorbijgegaan. Op den boulevard de la Sauvenière hadden Zondagavond twee zware dynamietontplofïin- gen plaats voor de woning van het Senaatslid Selys en voor die van zijn zoon. De schade is zeer aanzienlijk, maar niemand werd ern stig gekwetst. Een onafzienbare menigte -stroomde naar de plaats van de misdaad. Een derde dynamietontplofflng had te 10 uur plaats in het koor van de kerk St. Martin, De beschilderde kerkramen ter waarde van 400,000 frs, zijn vernield. In de naburige woningen zijn over een afstand van 300 meter honderden ruiten gebroken. Nog een vierde aanslag is beproefd, maar •de lont was uitgedoofd. In de stad heerscht een onbeschrijfelijke paniek. De centrale sectie der Kamer van alge vaardigden heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomen, waardoor het aantal afgevaardigden op 152, dat der senato ren op 76 gebracht wordt, DÜIT8CHL1ÜD. Te Berlijn bepaalde de ln-Meï-viering zich tot bijeenkomsten der sociaal-democraten in zes groote brouwerijen, waar verschillende sprekers optraden en de bekende motiën werden aangenomen. Eeeds de aanwezigheid van vele werklieden met hunne kinderen in Zondagskteeren bewees dat men niet de minste wanordelijkheid beoogde, 's Avonds werden druk bezochte muziekuitvoeringen en bals gegeven. Van de voorgenomen buitenpartijen moest wegens bet gure weer, vergezeld van regen en sneeuw, worden afgezien. In tal van andere plaatsen, ook in Saksen, was dit eveneens oorzaak dat van be toegingen in de open lucht weinig terechtkwam. De verkoop van socialistische bladen werd door de politie niet belemmerd. Alleen werd in een der buitenwijken een anarchistisch blaadje in be. slag genomen, terwijl Zaterdag in de bureaux van het hoofdorgaan der onafhankelijke socia listen te Berlijn, de Socialist, eene huiszoeking was gedaan, waarbij al bet zetsel voor het Mei-nummer van dat blad werd in beslag genomen. In alle steden bleef het rustignergens behoefden door politie of troepen buitenge wone maatregelen genomen te worden. Open bare betoogingen werden alleen te Bremen en Hamburg gehoudente Bremen namen daaraan 30,000 personen deel, waaronder 2000 vrouwen, maar alles liep kalm af. FBAIHSIIE. In geheel het land is de le Mei kalm voorbijgegaan. Alleen te Marseille had een opstootje plaats van weinig beteekenis. Te Parijs waren, zooals men weet, strenge orders gegeven, om elke manifestatie te keer te gaan. De arbeiders konden zich dan ook niet in groepen naar de zaal-Favier begeven, waar de groote meeting gepresideerd werd door den socialist Allemane. Het feestnummer Manifestation du 1er Mat werd reeds in den vroegen morgen verspreid, men vindt er de handteekeningen in van de voornaamste Frausche en vreemde socialistische leiders: Vaïüant, Guesde, Brousse, Lavroche, Lieb- knecht, Cipriani, Césor de Paepe, Camelinat, Domela Nieuweuhuis, enz. allen spreken over de spoedige verheffing van het proleta riaat op de puinhoopen van het k. pitaal en de bourgeoisie. Zoowel van de genomen voorzorgsmaatrege len als van de troepen kreeg men, gelukkig, niets te zienalleen de politie was belast met de handhaving der orde, en hare taak was gemakkelijk, daar nergens de rust bedreigd werd. De regeering heeft besloten Ravacliol in het striktste geheim naar Montbrison te ver voeren, waar hij voor het hof van assises zal terechtstaan wegens den moord, dien hij op een negentigjarigen kluizenaar te Chables, bq Saint-Etienne, heeft gepleegd. Met de slachtoffers van den aanslag op den boulevard-Magenta gaat het minder voor spoedig. Hammond verkeert in levensgevaar, en men vreest, dat het linkeroog van den heer Véry niet behouden zal kunnen worden. De andere gewonden zijn aan de beterhand. Den bisschop van Nancy, die een geschrift heeft uitgegeven, getiteld: Redden wjj het christelijk Frankrijk", is deswege door den minister van onderwijs en eeredienst de bezoldiging ingehouden, ENGELAND. Het Lagerhuis heeft het voorstel van den heer Clarke tot invoering van afzonderlijke parlementen voor Engeland, Schotland, Ier land en Wales, na bestrijding voor den minister Ritchie bij eerste lezing met 74 tegen 54 stemmen verworpen. Nadere berichten uit Zanzibar melden dat de zes Fiansche zendelingen, die met twee zusters en tal van bekeerlingen, onder wie de zuster van koning Mwanga, in het Engel- scbe fort te Kampala de gevangenen zijn van kapt. Lugard, allen in welstand verkeeren. Het katholieke zendingshuis Rubaga is ge plunderd en afgebrand. Hier te lande, waar het verenigingsleven onder de werklieden zoozeer ontwikkeld is gaven de betoogingen op 4 Mei geen aanlei ding tot eenige ongeregeldheid. De groote meeting in het Hydepark liep ordelij kaf; de bekende moties werden er aangenomen, nog vdor de gaosche optochteenige tienduizen den tellende, in het park was aangekomen. Onder -de sprekers werdennevens John Bunts, Tom Mann, Ben Tillett, dr. Aveling en William Moms, verscheidene vreemdelin gen opgemerkt, onder wie een uit Siberië ontsnapte banneling, die heftig uitvoer tegen de anarchisten, die trouwens aan de betooging niet deelnamen. Mogelijk hebben zij hunne krachten elders willen besteden,want'soch- tends werd bjj den muur van het arsenaal te Woolwich een zwarte handtasch gevonden, acht bussen bevattende, die gevuld schenen te zjjn met dynamiet en schietkatoen be nevens een aantal geschriften in vreemde taal. De werkloozen, die Zaterdag nog vergeefs hadden getracht toegang te krjjgen tot den lord mayor der City, om te vernemen of hunne wenschen tot oprichting van arbeidersbeur zen en landbouwkolonies in overweging geno men zouden worden, hielden zich rustig. Een troepje van enkele honderden trok met borden en vlaggen door de voornaamste straten. Het personeel van 45 kolenmijnen in Dur ham, niet behoorende tot den mijnwerkers- bond, heeft besloten het werk te hervatten. O 0 8 T E N B IJ H. Te Weenen hielden de werklieden op 1 Mei op verschillende plaatsen bijeenkomsten, na afloop waarvan men rustig naar het Prater trok, waar eene gemeenschappelijke betoo ging werd gehouden, die rustig afliep. Eene meeting van sociaal-democraten werd door de politie ontbonden, zonder dat die tot eenige ongeregeldheden leidde. Overigens viel in Oostenrijk niets bijzonders voor. ZWITSERLAND. Te Genève is Zondag ter gelegenheid van den ln Mei een nieuw socialistisch blad uit gekomen, dat heftige artikelen bevat tegen de anarchisten, die als de medeplichtigen der hourgeoitie worden voorgesteld. De prefect van politie te Lausanne ont ving Zondag een doos, welke dynainietpatro- nen bleek te bevatten. Ook heelt men ge tracht een huis in den omtrek der stad, door de moeder van deu prefect bewoond, in de lucht te doen vliegen; er is echter alleen materieele schade aangericht. In de laatste dagen is in Zwitserland een ware razzia van anarchisten gehouden. DENEMARKEN. Te Kopenhagen en in een aantal andere steden hebben op 4 Mei meetings plaats ge had, waarin gelijkluidende resoluties z'yn aangenomen, die aan de Kamers, bg baai- samenkomst, zullen worden toegezonden en waarin op den arbeidsdag van acht uren en op internationale overeenkomsten tot bescher ming van den arbeid wordt aangedrongen. De orde is nergens verstoord. NOORWEGEN. De socialisten hielden te Christiania een optocht door de stad, waaraan 31 werklieden- vereeuigingen, met 3000 4000 personen, deelnamen, In verscheidene meetings werden daarna resolution aangenomen voor den 8 uurs-werkdsg, voor betere organisatie der arbeidersparty en voor algemeen kiesrecht. In Noorwegen bleef alles rustig. ITALIË, Volgens de Italia is het vertrek van den koning en de koningin naar Potsdam bepaald op 2 Juni, parlementaire complicatiën voorbe houden, Hun afwezigheid zal 8 dagen duren. Te Rome heerschte op 1 Mei volkomen rust. Er was weinig publiek op straat. De winkels waren gesloten en vele personen zijn naar buiten gegaan. De monumenten werden door troepen bewaakt. In enkele wijken liepen patrouilles rond. Een optocht van 2500 personen met roode vlaggen door kruiste de stad. De orde werd nergens ver stoord. De overhead heeft eèn voordracht, welke hedenavond door het Kamerlid Barzilai ge houden zou worden, verboden. Des morgens droegen twee werklieden een krans naar het werkhof, waarbij bet volgende COURANT. r 5 ABonnemkntsprijs, per kwartaal 'ranco per post, door bet geberie Ryk Afzonderlijke Hommers ADVBRTSHÏIïP us: ï»o 11» gewone regels niet inbegrip »*n «ene Courant1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen resoutt berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1