f Bimienlandsche Berichten. Te Weenen en te Berlyn straalt dan ook In de dagbladartikelen een zekere ongerust heid door, hoewel men de verwachting uit spreekt dat de buitenlandsche staatkunde van den betreurden premier Di Rudini door zijn opvolger zal worden voortgezet De Fransehe pers neemt natuurlek de gelegenheid te baat om het onzinnige van Italtë's toetreden tot het Middeneuropeeseh verbond te betoogen. Volgens de Tribuna heeft de voorzitter der Kamer den koning den raad gegeven aan den heer Giolitti de taak op te dragen een Kabinet te vormen- De heer Grimaldi zou daarentegen den koning hebhen aange raden den heer Crispi daarmede te belasten. Volgens de Secoio is de paus voornemens op het hoogste punt vao de terreinen, welke bij bet Vaticaan beboeren en van waar men bet uitzicht heeft over geheel Rome, een groote zomervilla te laten bouwen, waar Z. li- met zijne gnnsche hofhouding gedurende de zomermaanden verblijf zou kunnen houden; PORTUGAL. Te Lissabon heeft het gezamenlijk tram weg-personeel den arbeid gestaakt. Bij koninklijk besluit is de baak gemach tigd hare uitgifte van papier uit te breiden tot 54,000 contos de reis. AMERIKA. De Chineesche gezant te Washington leverde by de regeering der Unie protest in tegen verlenging van de wetgeving tegen de Chioeezen, omdat deze strijdig is met het Amerikaansch-Chineesche tractaat van 1880, door China nog wel bekrachtigd op aandrin gen van de regeering der Unïe. J i P A By het parlement is een ontwerp inge diend, waarbij het onderwijs in de Russische taal op de Japansehe scholen wordt ver plichtend gesteld. SCHIEDAM, 10 Mei 1892. hij de heden gehouden stemming ter ver kiezing van een lid voor de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Schiedam zijn uit onderstaande gemeenten, door het geza menlijk aantal kiezers ten getale van 1777, het volgende aantal stembiljetten ingeleverd Aantal Ingeleverde Kiezers, Stembriefjes. Schiedam (IsteAfd.) 982 776 (2de 316 248 Overschie 323 202 Kethel 156 117 1777 1343 zoodat 434 kiezers van hun kiesrecht geen gebruik hebben gemaakt, 2aterdag heeft weder de gewone uitdeeling aan de werklooze sjouwerlieden op het Hoofd plaats gehad. Onze stadgenoot de heer A. J. R. Schnabet heeft op de internationale hondententoon stelling vanwege de vereenïging aCynophilia" in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam ge houden, met rijn 2 dashonden, welke 10 maan den oud zijn, in verschillende klassen 5 prjjzen en een zeer eervolle vermelding behaald, n.l.: Bergmann (reu) 3de prijs en zeer eervolle vermelding; Waldi (teef) 1ste en 4de prys en bovendien den eereprys no. 50 (zilveren medaille) voor den besten dashond, reu of teef, zwart of bruin, van eiken leeftijd, toe- behoorende aan een Nederlander, en eereprys no, 66, (groote bronzen medaille) voor den besten dashond, reu of teef, zwart of bruin, in de jeugdklasse, toebehoorende aan een Nederlander, Db Schiedamsche cricket- en fcotbsllclub sHermes" opende j.L Zondag haar seizoen door het spelen van een match tegen hare zustervereniging ^Progress" uit 's-Hage. In de eerste innings was >Hermes" ongelukkig, Progress" behaalde 101 en »Hermes" 73 punten; in de tweede innings gelukte het vHerrnes" de overwinning te behalen met 10 runs, tot welken gunstiger» uitslag het uitstekende spel en de prachtige stijl van den heer A. Meijer zeer veel heeft bijgedra gen. De heer 0. de Lange maakte 50 punten, het hoogste aantal van alle spelers. Uit Sand wordt bericht, dat het weder gunstiger is, de sneeuw is bijna verdwenen. De Koninginnen zijn zeer tevreden over de plaats en over het verblijf ia het hotel- Maier. Men schryft uit Sand aan het B. 2fbl. van Zondag 8 Mei Zaterdagmiddag om halftwee reden HH, MM. met gevolg uit naar Yorbach in het schoon gelegen Mürgthalde tocht ging dan over Herrenwies daarheen. Het weder was beter; van tijd tot tjjd nog een paar sneeuw vlokken; de wind was Oost en vry koud. Zy keerden te 6 uurweder terug. Zondag morgen was het nog koud, maar het weder beloofde veel goeds, hetgeen dan ook bewaar heid is geworden; naarmate de zon hooger aan den hemel kwam, werd het allengs zachter, De thermometer wijst 151 Ream. In de zon. De jonge Koningin maakte van halfelf tot halftwaalf met haat poney en rococo wagentje een rij toertje naar Plüttig, bege leid door eene hofdame en door den koetsier (die alleen meegekomen is om zijne bezondere zorgen aan poney ta wijden). Otn kwart over twee vertrokken HH. MM. de Koninginnen met .gevolg naar de Badener Höhe (1000 M), waar rich de 30 M hooge Friedriehs-thurm bevindt. Het uitzicht van daar is zeer schoon en geeft een blik op de omringende bergen; Baden-Baden in 't verschiet. Zy keeren over Unter-Plattig weder terug. Omtrent het bezoek van onze Koninginnen aan het Duitsche hof wordt nog gemeld, dat het slechts enkele dagen zal duren. Het valt juist in den tijd der beide groote voerjaart- parades. In het paleis te Berlijn en in het nieuwe paleis te Potsdam zullen gala-diners worden gegeven. Verder zal een gala-voorstelling in den schouwburg plaats hebben. De Tweede Kamer gaat den 2ön Mei uit een. Van half Juni tot het laatst van Juli worden de werkzaamheden voortgezet. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 13 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 7 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 7,323,449.53 en bij de betaalmeesters- 1,342,19S.87'/a Te zameu f 8,665,043.40 Door den minister van binoenlandsche zaken is aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat zijn wetsvoordracht tol regeling van het kiesrecht thans by den Raad van State aan hangig is en dat de verdere herziening der organieke wetten in geregelde orde wordt voorbereid. De Raad van State heeft het wetsontwerp tot subsidiering van de verbetering van de Berket, Schipbeek de Regge, behandeld. Het zal binnen eenige dagen aan de Tweede Kamer worden aangeboden. De minister van oorlog heeft bepaald dat de werving voor West-Indië in de verschil lende garnizoenen voorloopig zal gesloten zijn, en dat de gelegeuheid om voor die gewesten als militair te worden aangenomen tot nader order slechts voor Nederlanders, en dan alleen te Harderwijk zal opengesteld zijn. De minister van binoenlandsche zaken, mr. J. P. R, Tak van Poortvliet, heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van het derde Internationale congres, tegen het misbruik van alcohol houdende dranken, dat dit jaar te 's-Gravenhage zal bijeenkomen. Staatsblad no. 96 bevat het kon. bestuit van 29 April j.L, ter bekendmaking van de tusschen Nederland en de Dominicaansche republiek op 1 Mei 1891 te 's-Gravenhage gesloten consulaire overeenkomst. By de Tweede Kamer zya tijdens hare Paaschvacantie 20 verzoekschriften ingeko men omtrent de aanhangige belastingvoor stellen, Daarvan houden el/ het verzoek, ze met of zonder wyziging aan te nemen acht gaan uit van kiesvereenigingen. In zes adressen van even zoovele Kamers van koophandel (te EindhovenBergen-op- ZoomLeidenAlkmaar, Leeuwarden en Maastricht) wordt vermindering gevraagd van het invoerrecht op zeep. De Kamer van Schie dam komt op tegen de verhooging van den accijns op het gedistilleerd, en die van Maas tricht zou in plaats van de vermogensbelas ting liever de invoerrechten rien verhoogen op die artikelen, welke geen grondstoffen zijn win onze eigen nijverheid. De generaal-majoor H. F. C, Hardenberg, nieuwbenoemd inspecteur der infanterie, heeft te 's-Gravenhage zijn functiën aanvaard. Tweeërlei advies. In 1888 kon men in een manifest, door ds. Diemer met de overige leden van het centraal comité der anti-re vol utionnai ren onderteekend, lezen, dat de heer Domela Nieuwenhnis door de an ti-re vol utionnaire partij, »die voor vNederland en Oranje" koos", niet kon worden gesteund; en te ge- 1 ijker tyd ondersteunde dezelfde ds, Diemer in dagblad-artikelen met alle kracht denzelf den Domela Nieuwenhuis. Een dergelijk geval doet zich thans voor. Het centraal comité heelt beslist, dat er geen samenwerking mocht zijn met de Room- schen, maar overal by de eerste stemming eigen candidateu moesten gesteld worden. Wat onder »eïgen" candidate» moest wor den verstaan, behoefde niet te worden ver klaard. Maar ten allen overvloede heeft de Standaard de toelichting gegeven, toen in de Haagsche kiesvereeniging sommigen het advies tóo opgevat wilden hebben, dat voor eigen candidate» konden doorgaan de candidaten van anderen. Als neigen" candidate» zoo luidde de verklaring konden alleen be schouwd worden anti-revolutionnairen. Nu vindt men ia de JSieuwe Overijtekehe Courand een manifest van het provinciaal comité der anti-revolutionnaire party in Overijsel, waarin de kiezers worden aange spoord, niet om op de »eigeu", de anti-revolu- tionnaire candidaten, maar om op de candi date» der hanti-liberalen" te stemmen; en by dat manifest is gevoegd eene candidaten- lijst, waarop zoowel de namen der Roomsche als die der anti-revolutionnaire candidaten voorkomen. Wat daarbij het merkwaardigste isonder de namen waarmede manifest en candidaten- lijst zyu ondecjeekend, prijkt bovenaan die van den heer M. Noordtzy, de secretaris van het centraal comité. Dezelfde naam, èn onder het schrijven waarin namens het centraal comité aan de anti-revolutionnairen de order wordt gegeven stemt niet op de Koomschenên onder het manifest, waarin hun wordt gezegd: stemt wél op de Roomschent Tien uien lang is, naar de Standaard ver haalde, het centraal comité over de te volgen gedragslijn aan het beraadslagen geweest. Als secretaris zal natuurlijk de heer Noordtzij in de vergadering tegenwoordig zijn geweest en de beraadslagingen nauwlettend hebben gevolgd, Zoo iemand, dan zal hy in strekking en beteekenis van het besluit diep zyu door gedrongen. Waarschijnlijk zelfs is hy, als secretaris, de steller van de kennisgeving: aan de kiesvereenigiogen, waarbij de uitkomst der overleggingen werd medegedeeld. En diezelfde man geeft, als eerste onder teekenaar van het manifest van het Over- yselscbe comité, het voorbeeld om in lijnrech ten strijd te handelen met het zóo zorgvuldig overwogen, voor de toekomst der party als- zoo gewichtig voorgestelde besluit. Meer dan eens heeft de Standaard uitdruk kelijk verklaard, dat wie, tegen de beslissing van het centraal comité, toch weder den ouden gang ging en met de Roomschen ge- meene zaak maakte, niet langer als antï- revolutionnair kon worden beschouwd. Zal dan nu de secretaris van het centraal comité geacht moeten worden niet meer tot de anti- revolutionnairen te behooren? (ÏV. jg. Gif.) Het dividend, dat over 1891 aan de aan deelhouders der sNed. Bell-Telephoon-My wordt uitgekeerd, bedraagt f90.25 per aan deel (van f1000?). Daargelaten dat verlaging van den abon nementsprijs het voordeel ook voor de aan deelhouders zeker zou doen stijgen, blykt uit bovenstaand cyfer in elk geval, dat de maat schappij heel goed tegen lager tarief zon kutmen werken. Dit schijnt echter te moeten wachten tot hare concessie afloopt. Eerst dan schijnt,, door behoorlijke openbare mededinging, een- bevredigende behartiging van het publiek belang kunnen worden verkregen. Want met goede woorden is van de sB, T. M." blik baar niets te verwervenen gezamenlijk op treden van al de geabonneerde», om haar door ^werkstaking" tot redelijker voorwaar den te d wingen, dat is iets onbereikbaars in cus vaderland, (ff. Of.) Naar wij vernemen, is de levering van 300,000 KG Russische machine-olieten. dienste der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, gegund aan de firma Fel Jr. Co. te Overschie, Tot dusver werd de levering steeds opge dragen aan handelaren in Duitschland en België. De ^General Steam Navigation Company" heeft het plan, aanvangende 28 Mei, elke week tegen het middaguur een bijzonder voor het vervoer van passagiers ingericht stoom schip van Amsterdam naar Londen te doem vertrekken, hoofdzakelijk voor hen die een uitstapje willen maken. De goede kennis der aardrijkskunde van Nederland, waarin het Haagsche stadhuis zich verheugen mag, kost aan een kiezer voor 1892 zyu kiesrecht voor de Provinciale Staten. Een uit Middelharnis naar de residentie overgekomen kiezer had de nbbdige stukken «gezonden, om wegens zijne biljetten voor de grondbelasting op de kiezerslijsten voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten te worden geplaatst. Hij kreeg de stukken terug, en meende dat alles in orde was. Geen stembiljet thuis krijgende voor de Statenverkiezing, stelde hij een onderzoek in. En nu vernam hij, dat hy wèl was opge nomen op de kiezerslijst voor de Tweede Kamer ais Nederlander, doch daar Mid delharnis niet in Zuid-Holland gelegen was had men hem niet op de lijst van kiezers- voor de Provinciale Staten kunnen plaatsen. Nieuwe bewoners van de residentie, die prys stellen op de uitoefening van het kies recht, mogen dus voorzichtig zijn. De bekende zilveren ringkraag uit den tyd van Jaccba van Beieren schijnt bijzonder de- aandacht te trekken. Voor een halve ton gouds was deze geassureerd op de tentoon stelling te Dordrecht en thans heeft de raad.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2