A0. 1892. Donderdag 12 Mei. IM°. 8011. KEN N ISGEVIlN G. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J, ODÉ. BVBBAOt B«TESSTSAAT. B 97. Buitenlandsclie Berichten. 1,86. - 0.10, PROCES- VE RBAAL van de opening der stem briefjes, die ter benoeming van een lid voor de Provinciale Stoten van Zuid-Hol land den lOn Mei 1892 zijn ingeleverd. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien Art. 69 der wet van den Aden Juli 1850 (Staatsblad no. 37) zooats zij is ge- ■wijzïgt bij liet Vilde additioneeie artikel der grondwet Brengen ter kennis van de ingezetene», .dat de processen-verbaal van de op 10 Mei j.l. plaats gehad hebbende verkiezing van ém Lid voor do Prorihetole Staten van Zuid' Bolland, hoofdmesdistrict Schiedam, ter inzage zyn nedergetegd op de secretarie en lat een afschrift daarvan is aangeplakt aan het raadhuis. Er is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den llden Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE Be Secretarie, V EENÉDE. DVITSCIILAJl. De Berlynsche correspondent der AT. Ct schrjjft van gisteren: De grenadier Lueck, die onlangs als schild wacht een individu, door wien hij beieedigd en aaDgerand werd, neerschoot, en daarbij een ander persoondie slechts toezagmet denzelfden koge] zwaar verwondde, is voor zijne besliste houding rijkelijk beloond gewor den. Zaterdagavond, toen de keizer in het officiers-casino van het garderegiment Kaiser Franz" dineerdedeed hij Lueck ontbieden, ontving hem in het casino in tegenwoordig heid van al de officieren, richtte tot hem eene lofrede over zjjne correcte houding op den wachtpost, schonk hem zyn portret met zijne handteekeningbood hem een glas champagne aan en klonk met hem, waarby al de aanwezigen opstonden. Gisteren bij de parade liet de keizer opnieuw Lueck voor het front treden, reikte hem de hand en prees nogmaals zijn gedrag. De F at tonal Zeiimg vindt dit een en an der zoo opvallend, dat zij authentieke mede- deelingen daaromtrent weoscht af te wachten. Hoewel het blad erkennen moet, dat geen verwjjt hoegenaamd Lueck kan treffen, meent het toch te moeten herinnerendat in den Rijksdag door aUe partgen eene wijziging der militaire instructies met het oog op soortge lijke gebeurlijkheden is verlangd geworden. Eu voorts meent het blad, dat eerbewijzen, gelijk die welke aan Lueck zijn ten deel gevallen, allicht ten gevolge zouden kunnen hebben dat manschappen, wien het aan het noodige onderscheidingsvermogen ontbreekt zich zouden kunnen voelen aangemoedigd om ook de veiligheid van fatsoenlijke en goed gezinde burgers op de straat aan zekere kwade kansen bloot te stellen. Uit dien hoofde verlangt het blad opheldering. De conservatieve fractie van het Huis van afgevaardigden hield zich Maandag onledig met het opstellen van een nieuw partij programma, in het byzonder met het van anti-semitischen kant ingediende voorstel om het jodenvraagstuk op te nemen in het officieel programma der party. Aangezien men het hierover niet eens kon worden, werd er eene commissie benoemd voor de definitieve redactie der hesluiten van de conservatieve party in zake het ge noemde vraagstuk. Het gros der party is er niet op gesteld het programma rechtstreeks in anti-semitischen zin te doen luiden f te minder omdat bij de tegenwoordige samen stelling van den Rijksdag wetsontwerpen, rechtstreeks tegen de joden gericht, door alle partijen, met uitzondering alleen van de vrij- conservatieven en een groot gedeelte van het centrum, verworpen zouden worden. In het conservatieve programma moet daarom aan bevolen worden, meer dan tot dusver ge bruik te maken van de mogelijkheid om, zonder buitengewone wetten, langs administra tie ven weg zoogenaamd ongeschikte", dat wil zeggen joodsche, elementen uit de ver schillende takken van openbaar bestuur te weren. Men wil daarby de aandacht vestigen op hetgeen te dezen opzichte in liet leger en in het bestuur des lands reeds in de practyk geschiedt. Nadere berichten uit Zanzibar melden dat daar omtrent Emin-pacha's overlijden niets bekend is. De Jteichsanzeiger meldt thans dat de bro chure van den anti-semitisehen rector Ahlwardt, betreffende de levering van geweren, tal van onwaarheden bevat en dat overigens een ge rechtelijk onderzoek tegen de beschuldigde officieren is ingesteld, met opdracht aan den staatsprocureur tot het nemen derhemnoo- dig voorkomende maatregelen. BE16 1 E. De Kanter heeft het voorstel tot herziening van art. 47 der grondwet aangenomen met 131 stemmendat betreffende art. 56, rakende de verkiesbaarheid tot lid van den Senaat met 122 tegen 6, en dat betreffende art. 53, om het kiesrecht voor Kamer en Senaat aan hetzelfde kiezers-korps te verleenen, met 97 tegen 34 stemmen. De Kamer heeft met 110 tegen 13 stemmen en 6 onthoudingen het voorstel aangenomen tot herziening van art. 1 der grondwet, waarby België wordt verdeeld in negen provinciën. Art, 26, dat betrekking heeft op de invoe ring van het koninklijk referendum, werd aangenomen met 78 tegen 48 stemmen. De heer Woeste (rechterzijde) zeide, dat zyne party de herziening van art. 26 slechts voorwaardelijk heeft aangenomen. De Kamer verwierp met 120 tegen 11 stem men het voorstel tot herziening van art. 34 betrekkelijk het onderzoek der geloofsbrieven dér Kamerleden. De herziening van art. 36 betreffende de verplichte herkiezing der tot minister be noemde leden is aangenomen met 78 tegen 52 stemmen. Tot de herziening van art. 54, bepalende het aantel der Senaatsleden, werd met 68 tegen 47, en tot die van art. 48, betreffende het recht van den troonopvolger om zitting te nemen in den Senaat, met 87 tegen 19 stemmen besloten. Hetzelfde geschiedde met 103 tegen 2 stemmen voor de artikelen be treffende het huwen van prinsen van het koninklijk huis, en met 96 stemmen voor het artikel betreffende de troonopvolging. In de couloirs der Kamer werd beweerd dat het sterke verzet, door de rechterzijde tegen de quaestie van het koninklijk referen dum geboden, benevens het schipbreuk lijden van de voorstellen betreffende de proportio nele vertegenwoordiging, Beernaert zeer hebben geërgerd, zoodat hij zyn voornemen tot aftreden zou hebben te kennen gegeven. Tot dusver heeft niets deze geruchten be vestigd. De ministerraad vergaderde na de zitting der Kamer. £n elk geval is het zeker, dat Beernaert den koning nog niet heeft ge sproken. De Independence bevestigt, dat de regee ring van den Kongo-Stoat geregeld voor eigen rekening handel drijft; immers heeft zij dezer dagen te Antwerpen 32.000 kilogram ivoor aan de markt gebracht, wat het blad ten eenen- male in stryd noemt met de te goeder trouw een klein jaar geleden door den minister president Beernaert in de Belgische Kamer afgelegde verklaringen. In de Maandag gehouden ritting van den gemeenteraad van Luik is het besluit van den burgemeester om op 1 Mei elke manife statie te verbieden goedgekeurd. Voorts werd besloten 12.500 francs beschikbaar te stellen voor gratificatiën aan het poli tie-personeel, terwijl eervolle onderscheidingen later nog zullen volgen. FRANKRIJK. De begrafenis te Saint- Joseph van den. letterzetter Hamoud, het eerste slachtoffer der ontploffing in Yéry'a restaurant, is door vele belangstellenden, waaronder een aantal polititieke personages, bijgewoond. De regee ring tiet zich vertegenwoordigen door den mafte van het 10e arrondissement en had een krans gezonden. De voorzitter van den gemeenteraad Chautemps hield by het graf een toespraak over het verfoeilijke van de aanslagen der anarchisten. Aan Figaro wordt uit Rome gemeld dat die aartsbisschop Thomas naar zyn diocees is teruggekeerd, maar het geheim bewaart over den uitslag zyner conferentie met den paus. Men verzekert intusschen dat Leo XIH vast besloten is, in zyn gedragslijn ten op zichte der Fransche bisschoppen te volharden, en zoo noodig daartoe zelfs disciplinaire maat regelen zal nemen. OOSTENRIJK. Volgens berichten uit Weenen heeft Maan dagnamiddag de ministerraad, onder voorzit terschap van den keizer gehouden, de raming voor de ryksbegrooting vastgesteld en bepaald dat de delegaties in September zullen worden bijeengeroepen. De werkstaking der huurkoetsiers te Wee nen is reeds Zondag geëindigd, zonder dat andere voorwaarden waren verkregen dan die, COURANT. «BONWWKNTsroiiS, per kwaria»! fra.ro per post, door het geheetle Rijk Afiondeilijke nummers - 2.50. rm 1—10 gewonu regelt met inbegrip tra «ene Courant. f 1,10. Iedere gewone regel meer 0,10, Driemaal geplaatst wordt tegen twbbkaal berekend. Op heden den elfden Mei 1800 twee en negentig, in de gemeente Schiedam, (hoofdplaats van liet hoofdkiesdistrict), is door het bureau van stemop neming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal plaats genomen, der morgens ten neg® ure Het bureau is samengesteld uit den heer DIETER JACOB VAN DIJK VAN MATEN ESSE, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren HENDRIK A Dili A AN Ma ilUS ROELANTS eo KAREL IOHANNES VAN ERPECUM, leden van den Gemeenteraad, stemop- aemers. De Voortitter plaatst op de tafel de stembussen, bij hem den tienden Mei 1800 twee en negentig over gebracht, uit de gemeenten OVERSCHIE, KETI1EL en SPALAND en SCHIEDAM. De zegels van de bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtervolgens geopend en be vonden dertienhonderd drie en veertig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken lijnde, is gebleken te zgr* even groot als he getal dier kiezers Nadat de briefjes zijn endereengemengd, worden «jj door den Voorzitter een voor een geopend en •overluid voorgelezen. Het bureau heelt van onwaarde verklaard vijf en twintig briefjes als drie en twintig welke niet zijn ingevuld, éert dat bet bi art, 37 der kies wet bedoelde tegel mist en éen dat geen persoon dukielgk aanwijst Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is, mitsdien geweest: dertienhonderd achttien. Van di getal -rijn uitgebracht op de heeren 576 stemmen, 520 213 1 1 1 1 1 1 1 1 1 n de P, KMjuyt L. W. Jansen Mr. L. W. C. Jteuchenius H. A. de Josseliu de Jong 'Thompson W. A, Beukers P. Zeeuw Jz. H. F. Groen van "Waarder VV. II, Jansen \V. F. van Es M. Horn A. Bijloo Hebbende alzoo de.meeste stemmen verkreg heeren P. Loopuyt en JL W. Jansen. En zal mitsdien eene hertUuaning noelen plaats ■vinden over de heeren P1ETER LOOPUÏT en LEO NARDOS WILHELM OS JANSEN f waarvan de lijst, bedoeld bjj artikel 101 der kies wet, onmiddellijk is opgemaakt En rijn tegen deze opening van stembriefjes, door -de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht En is na afloop san dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Schiedam, den elfden Mei 1802, VAN DIJK VAN MATENESSE, FoorsUtor. H. A. M. ROELANTS, K.J. VAN ERPECÜM j Stémopaemen. S

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1