Binnenlaiidsehe Berichten» voige van het overlyflen van sir L. Peïtey, een conservatief. De koninklijke commissie voor de vaccinatie heeft een voorloopig rapport uitgebracht, waarin rij eene wjjzigin^ van de bestaande wet aanbeveelten verk taart dat zij het dien stig acht dat de overtreders bij herhaling eene boete beloopen, maar dat hunne gelijk stelling met de plegers van een gewoon mis drijf vervalt. ZÏÏEDES, De Rijksdag heeft zich Zaterdag en Maan dag beziggehouden met de tarieven van in voerrechten op nijverheidsproducten. De Eerste Kamer heeft zich in het algemeen voor het regeeringsvoorstel verklaardde Tweede Kamer daarentegen heeft zich uit gesproken ten gunste van het rapport der commissie, waarhij lagere rechten worden voorgesteld. RUSLAND, De gouverneur van St.-Petersburg is gister middag overleden. Het verkeer op de spooorwegen is thans weder op den normalen voet ingericht. Kolo nel Wendrich, die in den tijd van den hon gersnood tot algemeen inspecteur van de spoorwegen was benoemd, teneinde de ver zending der granen te tegelen en te verhaas ten, heeft thans alle buitengewone bepalingen ingetrokken en de verantwoordelijkheid over de spoorlijnen weder aan de directie overge dragen. ITAtI E. De heer Giolitti, wïen door koning Hum- bert de vorming van een nieuw Kabinet is opgedragen, zal waarschijnlijk geen gemak kelijke taak hebben, daar de koning ten aanhoore van verscheidene personen moet verklaard hebben, niets te willen weten van een vermindering der militaire uitgaven. Dit moet ook de reden zijn, waarom de heer Saracco geweigerd beeft, in het Kabinet- Giolitti zitting te nemen. Volgens verscheidene bladen wordt de reis des konings naar Berlijn uitgesteld, ten gevolge der binnenland sche moeilijkheden. Betreffende de waarschijnlijke samenstelling van het nieuwe Kabinet loopen geheel tegen strijdige geruchten. T U R K U De opstand in Yemen blijft een ernstig, karakter behouden. De Turksche regeering zond een stoomboot tot versterking van het 7e legerkorpseen tweede vaartuig met manschappen en krijgsbehoeftenzal spoedig volgen. Men zegt dat de Porte er over denkt eene' bijzondere leening te sluiten om de kosten dezer expeditie te dekken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Zitting van 11 Hei, Ingekomen is een ontwerp tot verbetering der Schipbeek, Regge en Berkel. een kreet van blijdschap un voldoening niet onderdrukken. De beer Brückner verbleekte, min der van toorn dan van afschuw over zooveel laag heid, zooveel haat en wraakzucht. sliij wilde zich opofferen," zoo vervolgde hij, »en zou dit ook gedaan hebben, wanneer het niet als door een wonder ware belet. Ik kwam nog op den rechten tijd om hem he! doodelijk wapen uit de band te rukken en hem licht te geven in de duisternis, fk nam zijn twijfel weg en gaf hem in dubbelen zin hot leven weder." Mevrouw staarde den spreker mot wijd geopende oogen aan, als kon zij niet vatten, wat bij baar zeide, maar weldra bleek de ontgoocheling haar te machtig. Zij zocht met bevende hand een steun punt en een kreet van smart en woede ontsnapte aan bare borst. »Ja," sprak de heer Brückner, sttw aanslag is niet gelukt. Bet slachtoffer loeft zal gelukkig zijnl" Krampachtig balde mevrouw de vuist en beet, zicb op de lippen, om aan haar inwendige vroede lucht te geven. Voortgezet zijn de beraadslagingen over de conclusie der commissie, in zake het adres- De Kanter, tot wijziging der jachtwet en de daarop voorgestelde amendementen. De heer De Kanter ontkende belangheb bende te zjjn. Slechts het algemeen belang staat hij met duizenden voor en er zijn nog veel meer duizenden die niet mede petition- neerden, omdat zij onder den plak staan. Uitvoerig betoogt spreker dat wel degelijk schade door het wild wordt toegebracht, en wel belangrijke schade. Hij haalde daartoe verklaringen aan, uit allerlei streken des lands hem toegezonden, waaruit bljjkt, dat geheele cultures worden vernietigd, trots alle maatregelen om het wild tegen te houden. Wel wordt gewezen op de buitengewone vergunningen, die verleend kunnen worden, maar die zijn zeer moeilijk te krijgen. Spr. wil geen afschaffing van jacht of jacht wet, maar wijziging. Vrjjheid van eigendom, behoud van art. 641 B. W. en onbeperkt recht van toeëigening van wild, Hj} verlangt geen anarchistischen toestand»., maar een geordenden en geregelden, waarvan echter ook zjj die overlast ondervinden rich zullen kunnen bevrijden van dien last. Eindelijk betoogt hij, dat afschaffing van heerlijk jachtrecht mogelijk is tegen schade loosstelling en met gelijktijdige conversie van grondrente, zoodat de afschaffing den staat niets kost. Ten slotte vraagt hg of van dezen minister van justitie eene wijziging der jachtwet is te verwachten. Het amendement-Boreel bestrijdt spreker. De heer Farncombe Sanders bestreed de conclusie der meerderheid, omdat het een- dualistisch stelsel is, en zou gaarne zien dat de regeering het beginsel overwoog om het jachtwet toe te kennen aan gemeenten en provinciën die het verpachtten. Nadat de heer Van der Kaay op de gron den van dea heer De Kanter de conclusie der meerderheid had verdedigd, bestreed de heer Reekers het onbeperkt toeëïgenings- recht, terwijl de heer De Beaufort, de con clusie dei meerderheid bestrijdende, betoogdé, dat de minister zijn tjjd nuttiger kan be steden dan door jacht wet wijz iging. De heer A. van Dedem bestrijdt ook de conclusie der meerderheid. Morgen voortzetting. Adres De Kanter c.s. betrekkelijk de Jachtwet. - De minderheid der commissie heeft de volgende gewijzigde conclusie voorgesteld: rte verklaren dat het wenschelijk is, om, het nadeel, dat door het wild of door het scliadeljjk gedierte kan worden veroorzaakt, door vrijgevige toepassing of door uitbreiding van art- 26 der jachtwet te voorkomen; en om ten aanzien van eenden, grof wild en schadelijk gedierte, meer speciaal konijnen en ganzen, doelmatige bepalingen in de wet op te* nemen. SCHIEDAM, 12 Mei 1832. De gemeenteraad zal Zaterdag 14 Mei a,s., 's namiddags ten halfdrie ure, eene open bare vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijnIngekomen stukken, waaronder een missive van de Gedep. Staten dezer provincie, houdende bezwaren tegen het ter goedkeuring ingezonden raads besluit van 22 April j.l., tot het aangaan eener geldleening, groot f 188,000; en voor stel te dier zake van burgemeester en wet houders; 2 ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente- begrootingen voor 1801 en 1892; schriftelijk voorstel van burgemeester en wethouders omtrent het verzekeren van werklieden tegen ongelukken» welke stukken zjjn ter visie ge- gelegd teneinde te worden behandeld. Rekening der commissie van beheer der fondsen, herkomstig van de vernietigde git den over 1891; adres van J. F. Gudde, om restitutie van plaatsel. dir. belasting over 1892, en verdere voorstellen en mededeelingen. Door burgemeester en wethouders zjjn tot commies der plaatselijke belastingen benoemd I. Koning Gz, en W, F. H. Eekenhausen. De uitslag der verkiezingen voor de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland is als volgt Van de 24 aftredende liberalen zjjn 21 her kozen en 1 niet herkozen, n.L de heer A. P. H. A. de Klejjn, in het district Sliedrecht, terwgl in de vacature-Grijns, (anti-re vol uti- onnair), in het district Gorinchem, gekozen is de heer C. D. Nortier (liberaal). Voorts zjjn 4 nieuwe liberale leden gekozen, n.l, de hoeren P. C. Evers, mr. A. J. W, van Royen en mr. W, J. Snouck Hurgronje in het dis trict 's-Gravenhage, alsmede mr. W. K, S. van der Mandele in het district Delft Van de 8 aftredende anti-revolutionnairen is 1 herkozen en 1 niet herkozen, ni. de heer mr. H. graaf van Hogendorp, in het district VGravenhage, terwijl in het district Sliedrecht ais nieuw lid gekozen is de heer T. Swets. i Van de 3 conservatieven behield slechts! zjjn zetelde overige 2, n.l. de hoeren jhr. mr. B. C. de Jonge en A. F. R. E, baron van Haersolte van den Doorn, in het district VGravenhage, werden niet herkozen. Van de 5 aftredende ultramontanen werd ook slechts 1 herkozen en 1 niet herkozen, n.l. de heer M. C. J. van der Wejjden, in het district Alfen. In herstemming komen12 liberalen, waar van 1 aftredendeen 1 vacature (Vlaardingen) 7 anti-revolutionnairen, waarvan 5 aftredenden, en 3 ultramontanen, waarvan 2 aftredenden. Een nieuwe vrije verkiezing moet plaats heb ben in het district Delft voor een tweede lid. Van de 40 opengevallen zetels worden dus 25 ingenomen door liberalen, 2 door anti- revolutionnairen, 1 door conservatieven en 1 door ultramontanen. Voorts moeten 10 her stemmingen en 1 vrije stemming (Delft) plaats hebben. Bjj koninklijk besluit is het besluit van den raad der gemeente Amsterdam van 20 April j.l. bekrachtigd, waarbij I. J. de Bussy» benoemd hoogleeraar aan het seminarium der algemeene doopsgezinde sociëteit is be noemd tot hoogleeraar aan de gemeentelijke- universiteit te Amsterdam. Bij koninklijk besluit is de commissaris der Koningin in Zeeland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Zaterdag 21 dezer, teneinde dan aan de orde te stelten de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in plaats van wglen mr. J. Mootenburgh. De Koningin-Regentes heeft voor de hard- zeilpartij, den 20n Juni a.s. te houden op het Sneeker meer, voor elk der vier klassen, die aan den wedstrijd zullen deelnemen namens Koningin Wilhelmina bestemdtwee- kleine gouden, twee groote zilveren entwee groote bronzen medailles, en even zoovele medailles van de Regentes zelve. Voor rekening der provincie Friesland is- van den heer Fop Smit te Kinderdijk een jacht gehuurd, waarmede HH. MM. de- Koninginnen van uit Leeuwarden een bezoek aan den grooten zeilwedstrijd op het Sneeker meer zullen brengen. Na afloop van dit feest vertrekken HH,- MM. per jacht naar Oudeschoot en Akkrum en aanvaarden van daar in rijtuigen de terug reis naar Leeuwarden. Het hoofdbestuur der Nederlandsche maat schappij tot bevordering der geneeskunst heeft zich andermaal tot de Tweede Kamer gewend, waarbjj er op wordt gewezen dat de* groote meerderheid der leden van demaat- schapp geenerlei uitzondering-bepalingen in den geest van het voorgestelde tot wijziging der wet van 25 Dec. 1878 wenschelijk acht. TJit goede bron verneemt het Vaderland, dat »the Bristol Steam Navigation Company"' zich bjj contract verbonden heeft een veer- tiendaagschen stoomvaartdienst in te richten tusschen Vlissingen en Bristol. Zjjn wij goed ingelichtdan zijn er onderhandelingen gaande, voer nog een tweede lijn tusschen Vlissingen en een Engelsclie haven aan de westelijke kust, terwijl tevens ingericht zou worden een geregelde verbinding tusschen Vlissingen en een der noordeljjke Duitsche havens. In verband hiermede, Ï3inen jjverig bezig om het daarheen te leiden, dat een directe waterverbinding met den Rjjn tot stand kome. kenen, die mij in handen levert van u en van dezen heer," zeide zij, »en die inbreuk maakt op hetgeen gij zelf eens onder het mom van edelmoe digheid hebt verklaard en bekrachtigd vDan," sprak de handelsraad op ijskouden toon, ®dan zutlen nog beden deze documenten in handen gesteld worden van het gerecht. De in de zaak betrokkenen zullen* gevat worden en zich te ver antwoorden hebben op eene aanklacht van bedrog- In zake het onderschuiven van een onecht kind." »En treft die beschuldiging," zeide zij, unlet evenzeer hem, die tot dit bedrog de band geleend heeft door het ondergeschoven kind als het zijne te erkennen?" «Verschrikkelijkriep de notaris, die tot nu toe zwijgend getuige geweest was van het pijnlijk" onderhoud. t Wordt vervolgd,). •Doch gij," vervolgde de beer Bnickner, «zult dat geluk niet zien. Voor u is geen plaats meer onder mijn dak, waar voortaan rust en vredetullen wo*-- non. Nog beden verlaat gij dit huis en gaat op reis naar Italië, om gezondheidsredenen» verstaat gij? De dokier heelt u verandering van klimaat aart-" bevolen. Op de voorbede v«n hem, dien gij tot den dood toe hebt vervolgd, en om den wille van haar, die gij m uwe vuige hartstochten hebt willen opofferen» zat de ware oorzaak van uw vertrek voor de wereld geheim blijven. Gij blijft in uw verbanningsoord, en ook daarvoor zal later een voorwendsel gevonden worden. Aan middelen zal ik het u niet laten ontbreken. Gij kunt de levens wijze» waaraan gij gewoon zijt, ginds voortzetten. Dit hebt gij niet aan mij verdiend," zoo besloot de handelsraad op bitteren toon. sGij hebt bet te danken aan onze kinderen." Mevrouw Biückner keek nadenkend voorzich. Het scheen wel, of deze beslissing haar niet onge vallig wasdoch aan hare voldoening paarde zich «ene heimelijke woede over bare nedeilaag, aldaar," ging de heer Brückner voort,wanneer ik aldus genade voor reebt laat gelden, heb ik eene voorwaarde." Zij zag nieuwsgierig op. iGij moogt, onder welk voorwendsel ook, nooit aan Bianca schrijven. Alles, wat gij haar mocht hebben mede te dealen en ik hoop dat dit zoo 1 weinig mogelijk zij schrijft gij aan mij. Ik zal overigens zorg dragen, dat uwe brieven haar niet bereiken.*' »Ik beb geene aanleiding," zeide mevrouw op veraebtahjken toon, •correspondentie te voeren met eene vrouw, die den naam Waltber draagt," De handelsraad haaide de schouders op, Voorts," vervolgde hij, szult gij ten overstaan van mijn vriend den notaris de verklaring onder teekenen, welke u in zake de geboorte van Btanc zoo pas voorgelezen is, en met oen eed bevestigen, dat dit kind vdor ons huwelijk het levenslicht aanschouwd heeft," Een donker rood overdekte het gelaat der trotscbe vrouw. »Eu als ik weiger een verklaring te ondertee-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2