A°. i892. Maandag 16 Mei. N° 8014. Eerste Blad Z ©senveertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVERr~JT ODE. Binnenlandsche Berichten» - o.to. Dit nummer bestaat uil drie bladen. Schiedam, 14 Mei 1892. Het is niet te ontkennen, dat de nestor der staatslieden in Europa, de lieer Gladstone, in de laatste tijden weinig succes op zijn streven heeft gehad. »Home Rule", zelfregee- ring voor Ierland met een eigen Parlement, en al den aankleve van dien, ziedaar het doel, aan de verwezenlijking waarvan hij zijn laatste levensjaren heeft gewijd. Een Parle mentsverkiezing, deze week gehouden, en waarop de party van Gladstone zeer had ge rekend, is ongelukkig afgeloopen en beslist ten voordeele der unionisten, dat zijn zij, die van geen scheiding van Ierland willen weten, uitgevallen. Hoe de regeering zelf over vHome Rule" denkt, blijkt uit een rede, onlangs door den eereten minister Salisbury gehouden. Deze beweerde, dat sedert 1835 niet de ge il ngste verandering was gekomen in de mea ning van het Engelsciie velk met betrekking tot de vraag, of aan Ierland zelfbestuur moest worden toegekend. Onomwonden verklaarde de minister, dat met een verandering, waar door Engeland een vijandig-gezind eiland in zijn onmiddellijke nabij beid zou krijgen, groote gevaren gepaard zouden gaan. De zelfstandig- verklaring van Ierland zou, onder anderen het protestentsche gedeelte van dat land, met name liet graafschap Ulster, aan de grootste gevaren blootstellen, In het kort zeide de minister, een beleende uitspraak overnemende zelfregeering voor Ierland zon geen vrede- boodschap, maar de bode van een burger- en godsdienstoorlog zijn. Eer dan »Home Rule" voor Ierland wordt verwezenlijkt, zullen nog vele jaren van strijd moeten voorbijgaan. De minister Salisbury houdt er in zijn spreken een soberheid op na, welke van Gladstone's woordenrijkheid nogal wat ver schilt. Deze zelfde soberheid en strengheid in zijn redeneeren beheerschte het antwoord, door hein aan een deputatie van werküeden- vereenigingen gegeven, toen deze bij hem den werkdag van acht uren kwamen bepleiten. "Was op de groote meeting in Hydepark op 1 Mei j.l. de eiseh gestelder zou een algemeene gedwongen werkdag van acht uren vastgesteld worden, de deputatie, die zich bij de ministers Salisbury en Balfour vervoegde, sloeg een «enigszins lageren toon aanzij wensehte de invoering van een gedwongen arbeidsdag van acht uren, indien door de meerderheid zulke werd beweerd. Door de beide ministers werd deze eiseh als ten eenenmie onpractisch afge wezen, en de deputatie kreeg er nog een hartige vermaning bij. Ze moest bedenken, dat, als hun wenschen tot wet werden verheven, de productie ver minderen zou, doch de prijzen van allerlei artikelen zeer zeker zouden stijgen. Daarom moesten de werklieden goed be denken, wat in hun eigen helartg en in dat hunner kinderen was, alvorens ze hun po gingen om den werkdag van acht uren te verkrijgen, dooraetten, Verzint eer gij begint Keizer Wilhelm II heeft in de laatste dagen zeker weder onaangename oogenblik ken beleefd. Ze zijn veroorzaakt door een loterij-historie. Loterijen in Duïtschland hoevele zijn er wel niet Onze eigen bladen prijken dikwijls met advertentiëu, waarin de deelneming in Hamburger, Brunswijker en dergelijke loterijen zeer wordt aanbevolen. Men biede het geluk de hand I heet het daarin, en menige Hollander laat zich verbis ken en raakt in deze ondernemingen zijn geld kwijt. Wanneer men de Duitsclie couranten en tijdschriften doorloopt, moet men wel tot de overtuiging komen, dat de zucht tot liet spel daar te lande tot een bedenkelijke bocgta is, gekomen. En het is niet de eerste maal, dat zich ernstige stemmen daartegen hebben verheven. Het vorige jaar waren Duitse he en ook onze, en zeker nog wel meer vreemde bladen schier dagelijks begunstigd met een groote annonce, waarin het plan van een zoogenaamde Sch loss! rei lieit-lot erij breed voerig werd uiteengezet. Deze loterij zou maar eenmaal trekken en was goedgekeurd door den Rijksdag, ja, maar niet dan nadat er vry wat harde woorden over waren ge vallen. De winst moest dienen om een piaats bq het keizerlijk slot, waarop vele gebouwen ston den, te koopende gebouwen te onteigenen en af te breken, op het vrijvallend terrein een ruiterstandbeeld voor keizer Wilhelm I op te richtenen verder verfraaiingen aan te brengen. Een standbeeld voor den stichter van het Duitsclie rijk, den heldenkei2er, opge richt door de winsten eener loterij! Opeen standbeeld ter eere van den groeten Zwijger te VGmvenhage staatsliet dankbare volk I'l Zal de inscriptie op het voetstuk van keizer Wilhelms standbeeld misschien ook de bron vermelden, waaruit het is tot stand gebracht? Genoeg, de loterij is gepasseerd. 2e had succes, als men dit zoo noemen wil. klaar daar begonnen in den laatsten tijd geruchten te loopen van een nieuwe loterij, die de Duitsclie bladen lieten het genoeg doorsche meren 's keizers sympathie zou hebben. Het paleis der Hohenzollerns te Berlijn zou namelijk te klein zijn geworden en niet meer aan de eischen des tijds voldoen. Dat paleis, met het bekende venster, waaraan keizer Wil helm I zich dagelijks placht te vertonnen, zou geamoveerd worden en een nieuw moest er verrijzen, geheel naar den geest des tijds ingericht en uitgevoerd naar de bestek ken van geniale kunstenaars en architecten. Eu de kosten, de millioenen, die gevorderd zouden worden Wel de Sehlossfrciheil loten had zulk een groot succes gehad waarom ook deze nieuwe onderneming niet? Het plan dezer loterij moet reeds vastgesteld zqn door den Oberverwaltungsratli, den heer Kunze, en de heeren Kauffman en Cohn en ïsentlial en Salomonen de groote col lecteurs der loterijen in Duitschland al meer mogen heeten, verheugden zich zeker reeds in het nieuwe zaakje, toen er een spaak in het wiel werd gestoken, en wel door een interpellatie in den Pruisischen Landdag van den vrijzinnigen afgevaardigde Eugen Richter. Hij vroeg wel, wat er van de plannen was, maar in afwachting van het antwoord der betrokken ministers geeselde hij ze bij voor baat, en -geeselde hij de personen, in wier hoofden ze waren uitgebroed, ten bloede toe. De positie van de ministers was lang niet gemakkelijk, tot ze werden gered door de toezending van een keizerlijk besluit, waarbij .de voortgang van liet plan belet werd. Blijk baar is de openbare meening den keizer te sterk geweest Malsch is het echter niet, als men bij deze gelegenheid woorden te hooren krijgen, zooals Richter ze recht krachtig wist te kiezen Tegenwoordig kunnen hovelingen en fantas tische bouwmeesters beproeven het denkbeeld ingang te doen vinden, [alsof weelde en uiter lijke glans in het belang der monarchie zijn. Dat was vroeger niet het geval". Uit BelgiS is het groote nieuws, het zal zijn grondwetsherziening krijgen, de eerste na 1831. Eer aan de mannen van dat bewo gen tydvak, die een werk leverden, dat lan ger dan de helft der negentiende eeuw heeft stand gehouden, en waaronder het volk, zij het ook bijna al dien tijd in twee elkaar fel bestrijdende partijen verdeeld geweest, op den weg der vooruitgang groote schreden heeft gedaan. Dertien artikelen waren door de regeering ter herziening voorgedragen. Den meesten bijval, want alle leden der Kamer waren liet er over eens, vond de herziening van het artikel, dat den census op f20 be paalt. Herziening van het kiesrecht dus ook in België het wachtwoord. SCHIEDAM, 11 Mei 1802. De gemeenteraad hield hedennamiddag tea h&lfdrie ure eene vergadering welke werd bqgewoond door 18 leden; afwezig de heeren dr. De Bruijn, Hoogendam en Maas. Na resumtie der notulen van 22, 25 en 26 April j.l., kwamen de volgende stukken in: besluit van de Gedep. Staten dezer pro vincie (Prov. blad no. 30) waarbij vergunning U verleend aan den benoemden schoolop ziener in het arrondissement Schiedam, om tot wederopzegging te Delft te wonen idem (Prov. blad no. 32) houdende kennisgeving der herbenoeming van den heer J. C. Jansen, tot schoolopziener in (iet arrondissement Dordrechttwee missiven van de Gcd, Staten dezer provincie ten geleide van door hen goed gekeurde raadsbesluiten tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1892 en ecnegelijke missive ten geleide van het goedgekeurde voljttarskohier der plaatselijke directe belas ting dezer gemeente, dienst 1892; welke alle voor kennisgeving werden aangenomen. Van burgemeester en wethouders proces verbaal van de door hen gedane opneming der boeken en kas bij den gerneeiife-ontvan- ger op 14 April j.l.; voorts deelden burge meester en wethouders mede, dat op dien dag bij deu gemeente-ontvanger van bet be heer der stedelijke gasfabriek f 4000 was ge deponeerd aangenomen voor ken nisgeving. Verslag van de commissie, belast met liet afnemen van bet eind-examen in 1892 der burgerscholen voor middelbaar onderwijs alhier; aangenomen voor kennisgevingen ter visie gelegd tot de eerstvolgende vergadering; zullende bet worden opgenomen in het ge drukt verslag der handelingen van den ge meenteraad. Het adres van M. van der Ski ijs, onder wijzer aan de le openbare kostelooze school alhier, om eervol ontslag tegen half Juni e.k., en het adres van directeuren der naamlooze ven nootschap »de S tea rine -K aarse n fabriek Apollo" alhier, daarbij bezwaren indienende tegen den aanslag dier fabriek in de plaatse lijke directe belasting dezer gemeente over het jaar 1892 eu verzoekende dat die aanslag worde te niet gedaan, werden ter inzage gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Alsnu overgaande tot de heden aan de orde gestelde onderwerpen, kwam allereerst in behandeling de missive van de Gedepu teerde staten dezer provincie, houdende be zwaar tot goedkeuring van het raadsbesluit van 22 April j.l., tot het aangaan eener geld leening groot f 188,000 met 't oog op den voor aflossing bepaalden tjjd van 60 jaren Burgemeester en wethouders stelle» voor om aan het bezwaar van Ged. Staten te ge- moet te komen, door art. 3 van het plan dier geldleening te wijzigen eu te bepalen dat zal worden afgelost: in de jaren 1894/98 per jaar f 2000. B 1899/1903 3000. 1904/10 00» 4000. 1911/37 0 5000. voorts het geheele plan, aldus gewijzigd, lot het aangaan der genoemde geldleening, op nieuw vast te stellen en dit besluit te nemen zonder resumtie, opdat daarop aanstonds de goedkeuring van Ged. Staten zal kunnen worden gevraagd. De heer Van Erpecum stelde een andere wijze van aflossing voor, dnciMSMUENTSPRUS, per kwartaal francs per post» deor bet geheet? Ryk Aftondei tijke norainers 1.85. - 3.50. BmtKAVi OTBBSTRAAT, 2!, Aotertentieprïjs: nafl 110 gewone regels met inbegrip ne aene Courant. t 1.10, tedere gewone regel meer - 0,10 OdieiiAM. geplaatst wordt tegen twee*mi, berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1