A0. 1892. Maandag 16 Mel N°. 8014. jDerde Blad Zesenveertigste Jaargang. BiBiieiilaudselie Berieliteiu Verschijnt dageii ksf uitgezonderd Dinsdag. (11TETEE: X ODÉ. Gemengde Berichten. COURANT. inoMMKMRKtsPRtiS, per kwnrUu») tranto per poetilonr het geheele Rijk Afitmderlijke noininers y 1.*S, - - 0.10. SCHIEDAM, 14 Mei 1892. Men meldt aan het Vad. De Leidsehe duinwaterleiding'maatschappij, die haar water uit de duinen, bij Katwijk trekt, alwaar tevens het pompstation enz. gelegen is, moet, wegens meerder waterverbruik, een tweede aanvoerpijp naar Katwijk leggen. De tegenwoor dige pijp ligt in den straatweg langs De Vink over Valkenburg, en thans ton de tweede pijp naar Rijusburg gaan, em dan die plaats, waar het met het drinkwater ellendig is gesteld, ook van duinwa ter te voortien. De raad van Rijnsburg echter besliste anders, door bij zulke hoogeeischen te vol harden, dat de directie naar andere middelen moest uitzien, terwijl de raad scheen te veronder stellen, dat de directie niet anders kon. Hoewel schoorvoetend, heeft de directie in allerijl zich concessie verschaft verre buiten Rijnsburg om, weder via Valkenburg en zoo door het bouwland naar Oegstgeest, waartoe de noodige stukken zijn gewisseld. Het is wel verschrikkelijk als men bedenkt, hoeveel personen op den duur van dit verstek van goed water in Rijnsburg het slachtoffer zullen worden, wanneer weder als voorheen die plaats door epidemieën hevig geteisterd wordt, want het water is er slecht, zeer slecht, en door wien dan weder de schuld 7 Het besluit van den gemeente raad was zeer zeker in strijd met het algemeen belang. Het ^Maandblad tegen de Vervalschingen", No, 10, bevat den volgenden inhoud Wat beteekeut onze boterwet Onder zoekingen van levensmiddelen en handels artikelen gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Spui straat 146, Amsterdam. (Cognac. Brood, Gist, Stout. Zeep. Waschmiddel voor vee. Inkt. Bijstmeel. Email.) Vervalsching van thee. Schadelijke geconserveerde vruchten. Loodhoudend perkamentpapier, Is het kunstmatig kleuren van vruchtensappen geoorloofd Een nieuwe verordening betreffende koemelk te Dusseldorf, Hygiëne sn Industrie. Italiaansche wijnsoorten. Het conserveeren van vleesch door koude, Koffiebladeren- thee, De bacteriën van de tabakgisting, De echtheid der teevkleurstoffen. Zuur stof als een handelsartikel. Geconserveerde tropische vruchten. Vergiftiging vau dieren door zoogen. welriekende klaver. Een parasiet als bondgenoot ter bestrijding van de meikeverplaag. Feuilleton. Een en ander over kaalhoofdigheid. Warme baden in Japan. Electriciteït ter bevordering van den plantengroei. BCRE4 ITBOTIEK«ÏRjI AT, ES*. r- -'TT—1V-— Tim- mwm.— AnvsKVKHTIKFRits: vau 110 g.wo». repels m*t inbegrip san eene Courantf Vtb. Iedere gewone regel meer- 0,10 Pu IE «aai. geplaatst wórdt tegen tw Kanaal, berekend. De te Michigan verschijnende Gh'ondwet maakt melding van een bericht uit Ottawa, meldende dat een Duitsdie Inndverhuizers- agent, Siemons, 400,000 Buiisdiers in noord westelijk Canada wil vestigen, tegen een zekere som pel' hoofd. Die som wordt nog geheim gehouden. Hij verzekert cl at li ij 550,000 Duvtschm in Brazilië gevestigd hoeft. De Grondwet waarschuwt tegen liet plan en vermoedt dat het uitgaat van dezelfde gewelenlooze personen, die Dnitsdie enNeder- landsche landverhuizers naar Brazilië hebben geïokt, waar zij allerlei ontbering en ellende doorstonden. Men zal dus wèl doen zegt liet blad, om (ookin Nederland) opzijn hoede te zijn, als men van landverhuizingen naar Canada boort. Bij de ontploffing welke heeft plaats gehad in de Roslyn-mijn, Washington-County, staat Ore- gen, eene van de groot-te mijnen in die slreek, eigendom van de 5Not tbern racific Coal Com pany", die de Northern Pacific co de Union-Pacific spoorwegen van kolen voorziet, zijn van de 45 j»an die in de schachten weikzaam waren, slechts 3 ontkomen. De zwaie entwikkeling van damp en rook na de ontploffing maakte het geraimen tijd onmogelijk de mijn te naderen. Kr zijn 14 lijken voor den dag gebracht, meest zwaar verminkt. Hun dood moet plotseling geweest zijn, lu de kolenmijnen te Fiinlkirchcn (Hongarije) heeft gisteren een droevig ongeluk plaats gehad tengevolge van wolkbreuken is het water een mijn put binnengedrongen, met het gevolg dat 21 mijnarbeiders zijn verdronken. Eene soortgelijke ramp meet er in de mijnen te Saabolcs hebben plaats gehad, waatbij een groot aantal arbeiders verdronken zou zijn. Bijzonder heden zijn evenwel nog niet bekend. In het dorpje Momken bij Allenstein, kreis Köingsberg, zijn 30 huizen verbrand. Spelende kinderen hadden brand gemaakt. In den laatsten tijd komt in Parijs nogal eens paarden diets tal voor. Onlangs heeft men weer twee huurrijtuigen op de Plaine St. Dénis gevon den zonder paarden. De dieven maken ge bruik van een oogenbhk, waarop de koetsiers met elkaar staan te praten, en spelen dan zelf koet siertje. Waar zij de paarden laten weet men niet. Hoe de duivel gevaren was in en gebannen uit een knaap van 10 jaar wordt breedvoerig ver haald in een document, opgesteld dooreen Beietseh pastoor, die zelf na groote inspanning den duivel meent te hebben uitgebannen uit dien knaap, zijne stem te hebben vernomen, enz. Dat alles is geschied, niet een paar eeuwen geleden, maar in den zomer van het jaar 1891 1 De KStimche Zcitung deelt het stuk in zijn geheel mede. De knaap verviel vóór die uitbanning telkens in woede als er gebeden werd, hij oen kerkgebouw voor- hijging of een crucifix aanschouwde daai na werd hij weder kalm en een gewoon kind, gelijk hij geweest was voordat eene protestantsche buur vrouw hem verwenscht had. Het Keulscheblad treoft Ier plaatse navraag laten doen en bevonden dat in die streek vau Beieren nog veel bijgeloof keerscht, bij protestanten zoowel als bij katho lieken, De arts, dien de ouders van den knaap (tllercer.it haddon geraadpleegd, had hem naar oen gesticht willen zenden, waar hij z. i, onder doelmatige behandeling spoedig genezen zou ge weest zijn van de ziekte (St.-Vitusdans) waaraan hij leed de oudeis echter hadden dit niet ge wild- Een internationale uurwerktentoonstelling zal ia het volgend jaar te Stuttgart gehouden worden. Het Militür IVachenblaU maakt melding van Oefeningen in het vernielen en herstellen van spoorwegen, en in het zelfstandig bedienen van locomotieven welke in Rusland gedurende de maand Januari werden gehouden, door de Ura- 1 helm garde-kozak ken, op den Nico lajew-spoer weg. Aan liet theoretisch onderricht hierin waren slechts drie oefeningen besteed, t. w. twee ais gewone theorieën en een mot behulp van een latera a magica in de manége. Het programma was opge steld door den kolonel der genie Koslow, die de geheele oefening ook verder leidde. Nadat de kozakken zicli ook practisch mot de inrichting van locomotieven, waggons cn van den ijzeren boven bouw van een spoorweg en met de beste wijze van vernieling hadden bekendgemaakttraden zij beurtelings op als zelfstandig locomotiefgel eider. Oek dit laatste voldeed zeer goed en liep vlot van stapel. De Beiersche minister van oorlog heeft bepaald, dat een schildwacht op post zijn geweer niet mag afschieten dan alleen als hij gewelddadig wordt aangevallen en als zijn teven in gevaar is. Zoo loopt het teven van hardhoorende af onvoorzich tige burgers minder gevaar. Bij koninklijk besluit zijn in Zweden eenige be palingen uitgevaardigd om de uitroeiing van edel wild te verhinderen. De verordeningen betreffen de de jacht op elanden zijn herzienhet dooden van rendieren is volstrekt verboden en in sommige districten ook het dooden van reeën gedurende de eerstvolgende jaren. De Kopen baagsche aStud ent en maatschappij"1 (zoo noemt zich bet liberale gedeelte der stu dent en vereenigtng dat zich vóór tien jaar af scheidde) vierde dezer dagen baar tienden ver jaardag, Op dat feest begroetten haar vier kinderen, do. het onderwijs voor arbeiders2o. de philanthropische juristen, 3o, de brochures en 4o. liet vrije theater, haar met een tieddat eindigde roet den wenschageef ons spoedig een vijfden broeder". Die wensch werd onmiddellijk vervuld. Dien zelfden avond werd besloten een commissie te I vormen, waarvan de leden zich verbinden inde verschillende musea tegenwoordig te zijn op do tijden, dat die voor het publiek geopend zijn, om den bezoekers een en ander te verklaren. Ver schillende deskundigen hebben zich aangeboden om deze gidsen voor hun taak te bekwamon. De lieer Karl Madsen, schrijver van oen hoek over Nederlandsche schilderkunstnam de kunstge schiedenis voor zijn rekening. De beruchte Deensche boosdoener Jens Nielsen overviel in de gevangenis te Kopenhagen den ge neesheer cn een gevangenbewaarder en sloeg den laatste zoodanig op het hoofd, dat zijn toestand zorgelijk is. Nielsen stichtte indertijd brand inliet dok, waardoor tal van huizen, pakhuizen, schepen enz., tot een waarde van 27 miIItoen kronen, ver brandden. Wegens deze misdaad en lierhaaide aanvallen op gevangenisbewaarders werd bij reeds meermalen ter dood veroordeeld. Als grond voor zijne laatste misdaad noemde hij zijn wensch om nu geen gratie meer te krijgen, maar eindelijk ter dood te worden gebracht. De Ertgelsche reiziger kapitein Bower van bet Indische leger, die onlangs van ean reis door het nog onbekende gedeelte van Thibet is terugge keerd, heeft daar een moer Hor-Ba Too gevonden, dat waarschijnlijk het hoogstgelegen meer ter wereld is en 47,930 voet boven de oppervlakte der zee ligt. Te Madrid zal een internationaal Spaanse!i- Amerikaanse!) congres voor geneeskunde en aan verwante wetenschappen worden gehouden In de maand October a.s., ter gelegenheid van het 4e eeuwfeest van de ontdekking van Amerika. To Fuente-Palmera (Andalusië) stapte iemand uit den trein en overhandigde den stationschef een kistje, een geschenk, zeide hij. De stations chef opende het en vond er een pasgeboren kind in (de brenger was inmiddels verdwenen). Hij was niet zeer ingenomen met het cadeautje en toen een spoorweg werker zich bereid verklaarde het kind te nemen, stond hij het gaarne af. Maar wie schildert zijn teleurstelling, toen hij vernam, dat in de luren van het kind 425.000 pesetas aan bankbiljetten geborgen waren Hij eischt nu het kind, we bedoe len het geld, op en zal den spoorwegwerker, die het niet wil teruggeven, een proces aandoen dat hij natuurlijk verliezen zal.' Te Los Ogitos, San Migual, Nieuw-Mexico, is eene Isabella Marani, die door haren bruidegom, een zeer rijk, jong Spanjaard, zekeren Jose Pedro, voor eene ander, Angelica Mo ut san, verlaten was, verleden Zaterdag tijdens de siësta de hoeve van Pedro binnengedrongen 5 zij chloroformeerdo de beide slapende jonge echtelingen, sneed hun de tong uit en reed in vollen ren naar huis. Een ge rechtsdienaar, die haar in hechtenis kwam nemen, vond haar kalm zitten, maar toen hij haar de hand op den schouder legde, sprong zij woedend op en doorstak hem. Isabella is nu in hechtenis men houdt haar voor waanzinnig. De Pedro's zijn herstellende, maar zijn natuurlijk levenslang stom. Te Teheran, da hoofdstad van Perziö, is dezer dagen mot groote feestelijkheid de gasverlichting ingevoerd. Er was een prachtige illuminatie en de inwoners waren opgetogen over het nieuwe ücht. Een Belgische maatschappij heeft de con cessie voor de gasverlichting in Perzië.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 9