N°. 8016. Feuilleton. A0. 1892. Donderdag^ 19 Mei. esenveertigs Jaargang. Buitcnlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, ttifèzonderd Dinsdag. UITGEVER:"J. ODE. BÜKBAV: BOTERUFRAAT, B h s. AEONHCMKNTSPRJJS, per k Uttisl 'ranno per postdoor bet geheels Rijk Afiondeilijke nominees 11.85. - 2.5(1. - 0,10. X 9. AueBRTSHTiEPBiis: van 110 gewon» regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10, Drie»aai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. FEiSEBIJE. Loubet diende bij de Kamer een wetje in, waarbij schadevergoeding aan de slachtoffers der anarchistische aanslagen wordt toegestaan. Het pensioen der weduwe Very zal 1200 fr. bedragen en voor elk der dochters 800 fr. De inschrijving door het Journal du Midi te NI mes geopend ten behoeve van dei bis schop Gilly, wiens bezoldiging geschorst s, heeft binnen enkele dagen 10,000 frs. opge bracht De rechter van instructie teSt, Etïenneis Maandag naar de gevangenis gegaan, waar Ravachol is opgesloten. Het verhoor duurde 2'/a uur. Ravachol weigerde den moord van vrouw Marsen te bekennen. De XTnivers bevestigt dat het bestuur der «Vereeniging van het christelijke Franitrijk" besloten heeft zich te ontbinden. Heeds voor eenïge dagen was dit besluit genomen. Indien de voorzitter, en do beide onder voorzitters, voegt het blad er bij, het noodig achten te spreken, dan zal de waarheid ge legd worden, die voor niemand iets hinderlijks zal hebben. Indien zij zwijgen, don zullen wij de dwaasheden herstellen, die te dezer zake in omloop gebracht zijn en de moeite waard zijn tegengesproken te worden. Het eerste gedeelte van dit berichtje zal men wel als het voornaamste beschouwen. De paus heeft zijn wil tegen de monarchale katholieken doorgedreven. Jlavas maakt het volgende telegram uit Rome bekend: Het Vaticaan heeft een antwoord gereed gemaakt op het artikel van den heer Emile OUivier betreffende *s pausen joogsten brief aan de Fransche geestelijkheid. (Het artikel namelijk, waarin Oüivier op de tegensti: j lighéid heeft gewezen tusschen de leer van Pius IX en die van Leo XIII ten aanzien der erkenning van de gevestigde machten.) Het antwoord, met uitvoerige ophelde ringen, zal waarschijnlijk heden (16 Mei) door een Vaticaanse!) orgaan openbaarge maakt worden, teneinde aan te toonen, dat er geen tegenstrijdigheid bestaat tusschen de veroordeelingen van het fait accompli door Pius IX en de raadgevingen van Leo XIII om de regeering de Fransche republiek te erkennen. Het Vaticaan herhaalt in het antwoord zijn voorbehoud ten opzichte van Italië wegens de Romeinse he quaestie. DülTSCHIiASl), Van Stettin is de keizer zonder zijne ge malin naar Danlzig gereisd, waar hij Maan dagmiddag als gast der provincie aanzat aan «ml. fantam»!-varn drieho personen. In antwoord op den toost, door den voor zitter van den Provincialen Landdag op den keizer uitgebracht, »prak deze een paar woor den van hartelijken dank voor de luisterrijke ontvangst. Steeds zou hij de welvaart der provincie bevorderen. Mogen de zonen van dit land dus sprak de keizer verder zich geduldig in bun lot schikken en wat de hemel hun toezenden zal met vertrouwen verbeiden en afwachten wat ten slotte na den loop van jaren van arbeid hem gelukken zal. De keizer dronk hierop het welzijn der pro vincie. De koning van Wurtemberg heeft het ver zoek om vergunning tot oprichting van een keizer-Wilhelm-gedenkteeken op den Hohen- staufen afgewezen. Men noemt Bruss'él ;aGj (fe*j plaats san bijeenkomst der internationale riiunteonfe- fenlie. Vooral de Vereenigde Statenzouden de conferentie gaarne aldaar zien gehouden. EXGEÜANJD, De nieuwe postmeester-generaal, sir James Fcrgusson, heeft bepaald dat in het vervolg de brieven, des Zondags op de post bezorgd, hetzij voor het binnen- of buitenland, nog dienzelfden dag zullen verzonden worden, tegen betaling echter van een verhoogd port van een hal ven stuiver. Naar liet sclijjnt, is de Londensclie politie gewaatschuwd tegen anarchistische aanslagen, althans het Parlementsgebouw wordt in de laatste dagen streng bewaakt. Alle personen, behalve de afgevaardigden, die het gebouw binnengaan, worden vooraf zorgvuldig ge visiteerd, terwijl ook biunen het gebouw de wachten zyn versterkt. Vijftien duizend spoorwegbeambten hebben Jondag te Londen ji zHyde Park" een be tooging gehouden ten gunste tóiïTyermin- dering van werkuren en vermeerdering van loon, BüSliND. Van eene poging om het keizerlijk pal ets te Gatchina in de lucht te doen vliegen wordt in door Daily Jfetos over Berlijn uit St.-Petersburg ontvangen berichten gewaagd. Het plan moet ontdekt zijn op aanwijzingen uit Parijs, en toen moet gebleken wezen,dat op geregelde afstanden om het kasteel mijnen waren aangelegd. Volgens berichten uit de door hongersnood bezochte streken van Rusland hebben de boeren er thans te kampen met bezwaren ontstaande uit de schaarschte van vëe en den tretirigen toestand van de weinigen-paarden die de ongemakken van den winter hebben doorstaan. De ondersteunings-commissies hebben een afzonderlijken dienst georganiseerd, om de boeren aan voeder .voor. hunne half verhoti- A 1 gerde paarden te helpen,.. Op alle plaatsen waar daaraan behoefte i zijn stations ge vestigd, waar men de paarden kan biengen ornate worden gevoerd, en in vele- gevallen worden ook*,wel kleine geldbedragen verstrekt, om voeder afzonderlijk aan te schaffen. Ook hebben genoemde commissies een aantal paar den gekocht en die verdeeldwaar zij het meest noodig zyn, met de voorwaarde dat de boer, vvien een paard wordt toevertrouwd het uitleent aan buren die er geen hebben, Over het algemeen geven de berichten uit de noodlijdende provincies blijk van eene bepaalde verbetering in den toestanden tevens wordt gemeld dat epidemische ziekten aan het afnemen zijn. Niettemin is o. a. te Kazan de toestand zorgwekkend door de ophooping van werk- oov«£>.' die uit,, de omliggende dorpen daar heen toestroomen, tengevolge van den in het binnenland heerschenden nood. Meer dan 17000 van die lieden, in den treurigs ten staat en bijna zonder kleeren aan het lijf, hebben hunne woonplaats verlaten en zijn naar de hoofdstad der provincie getrokken. Zij bren gen daar den dag in ledigheid door of loopen te bedelen en vertoeven 'e nachts in detoe- vluchtlokalen, door de publieke liefdadigheid ingericht- De toestand dier lokalen wordt daardoor onbeschrijfelijk. ITALIË. Volgens de Der sever ansa zal het Kabinet voorstellen het tekort van 33 millioen te dekken door de 30 millioen voor den aanleg van nieuwe spoorwegen van de Ijjst der Eene Schels naar het leven. Naar liet Hoogduitsch door Gregor Samarow. 92. Deze overwegingen deden een traan in bare oogen wellen. De heer Brtkkner zag het en verheugde zich, dat Koenraad hem van nog ge- strenger optreden tegenover zijne vrouw had teruggehouden. ii En wanneer zal moeder temgkeeren V' vroeg Bïanca, zonder de oogen op te slaan. •Dat zal van hare volkomen genezing afban gen," was het antwoord. »Het zal goed zijn, dat gij er u aan gewent ham plaats in te nemen." Bianca zuchtte, maar vroeg niet verder. Toen de handels raad haar verlaten had, weende zij nog een tijdlang in stilte, doch droogde eindelijk haie tranen af en trachtte uit de aanschouwing van het beeld des geliefden, die nu alles voor haar zou zijn, moed en kracht te putten om ook hare nieuwe plichten naar eisch te vervullen. Toen de lieer Bruckner den generaal van bet voorgevallene in kennis stelde, zeide deze •Daar hebt gij goed aan gedaan. Hoe allee zich beeft toegedragen, wensch ik niet te vernemen, doch het staat bij mij vast, dat zoo lang zij hier meesteres was, vrede en geluk nooit het deel van dit huis geworden waren. Ik weet zeer goed, dat het hoog tijd werd aan den toestand een einde te maken". Hij schudde de hand van den heer Bruckner en wen acht o hem geluk met zijn krachtig optreden. Daarna begon hij op vroolijken toon over zijne plannen omtrent de huiselijke inrichting van het jonge paar te spreken en deelde de handelsraad hem in vertrouwen mede, dat de bruiloft onmid dellijk na Koenraad» terugkeer zou worden ge houden. Des avonds had de heer Brbckner nog eene langdurige eonferenlio met den notaris Sethen en vervolgens maakte hij de noodige beschikkingen om zonder schade voor de loopende zaken «enige dagen op reis te kunnen gaan. 20e Hoofdstuk. De inwoners van Klatn-flnldenbcrg zagen vreemd op, dat, zoo kort na het bezoek van een heer bij de weduwe Herrmann, nu alweder twee stedelingen op de woning der oude vrouw toestap- ten, die anders nooit bezoeken ontving en die zich ook zoo zelden in het openbaar vertoonde. Het waren de hoeren Brdckner en Selben, de notaris. Door het raam, waarvoor zij zat, had vrouw Herimann de hoeren zien aankomen en was ver acht ik (overeind gerezen. De verschijning van Koen- raad en het met hem besprokene had haar de rust benomen en geheet van den weg gebracht- Het ver breken van den aan den heer Bruckner gezworen eed drukte haar zwaar op het geweten, al ti achtte zij zich ook gerust te stellen door de overwoging, dat zij, om een groot kwaad to verhoeden, niet anders had kunnen handelen. Dit laatste was haar echter niat volkomen gelukt en zoo tobde zij dag aan dag over de mogelijke gevolgen van haar ontrouw. Dit nieuwe bezoek joeg haar een doodotijken schrik aan. Het moest weder in verband staan met de geheimenissen, waarvan zij de bewaarster was, en zij vreesde weer nieuwe openbaringen te moe ten doen, die hare rust zouden verstoren. Met angstige blikken zag zij de binnentredenden aan, Kent gij mij niet meer, vrouw Hetrmnnnï" vroeg de heer Brückner, terwijl hij z.jn hoed af zette en de oude vrouw de hand reikte. Zij zag hem eenïge «ogenblikken onderzoekend aan. Sedert zij hem gezien had was hij veel ver anderd. Zijn haar en baard waren grijs gewerden, maar de stem was nog dezelfde, en die kwam bare herinnering te hulp. •Mijn hemelriep zij, rmijnheer Bruckner 1" »Ja," zeide deze, tern ijl hij in weerwil van baar tegenstreven hare hand in de zijne drukteeik ben hetdoch maak u niet ongerust. Ik kom niet om u eenig leed te doen. Gij hebt mijn geheim ver-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1