A°. 1892. Zaterdag 21 Mei. IN0. 8018. ■Zesenveert g-ste Jaargang. Buitcnlandsche Berichten. BiiiiicnLamlschc Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J, ODÉ. DUITSCItLASD. Uit Berlijn wordt (via Parijs) gemeld, dat in wel onderrichte kringen volstrekt niets hekend is aangaande het gerucht, dat de regeering voornemens zou zijn, den paspoort- dwang in Elzas-Lotharmgen weder in te voeren. In eene groote vergadering van katholie ken, woonachtig te Berlijn, is met algemeene stemmen een besluit genomen, waarin zij hun diep leedwezen uitspreken over het lot van het schoolwet-ontwerp en tevens ver klaren, vast te houden aan de volgende be ginselen lo, Eene in hare leiding en werk zaamheid inderdaad vrije kerk, inzonderheid ook bevrijding van de werkzaamheid der orden uit de daaromtrent nog beslaande beperkingen, en voorts toelating van alle orden, 2o. Vrijheid van onderwijs, en ten opzichte der scholen, die uit openbare mid delen worden onderhouden, eene wettelijke regeling, die zoowel aan de eisehen van kerk en ouders als aan die van staat en gemeente voldoet, derhalve ook confessioneel is en waarborg oplevert voor een echt ker kelijk godsdienst-onderwijs en den noodigen invloed der kerk op het onderwas der kin deren. 3o. Volledige gelijkstelling in rechten voor de katholieken op elk gebied des open baren levens. f BASEBUi Méline en andere protectionistische afge vaardigden hebben het voornemen voor te «tellen om op Spanje toe te passen de zeer 'hooge tarieven van het tegenwoordige maximum-tarief. Ingeval er van Spanje*s zijde geen tegemoetkoming wordt betoond, zou men handelen gelijk indertijd tegen Italië. B E L G I E. De Senaat heeft art 57 van het herzie- ■nings-ontwerp verworpen. De Kamer van afgevaardigden zal dus opnieuw over dit artikel te beslissen hebben. ENGELAND. In eene redevoering, door lord Salisbury -gisteren te Hastings gehouden in de bijeen komst der conservatieve vereenigingen, zeide hij, dat het op het gebied der buitenlandsehe aangelegenheden volmaakt kalm was. Hij betreurde de geschillen, tusschen kapitaal en arbeid bestaande, terwijl de werklieden verkeerd handelen door de wetgevende macht te hulp te roepen. De werkstakingen zullen voortaan door de scheidsgerechten worden geregeld. Tegenover de protectionistische beweging in het buitenland! moet Engeland wederkeerige tractaten van tegenweer in het 'leven roepen tegenover die natiën, welke -hare markten sluiten voor de Engelsehe ^voortbrengselen. In het Lagerhuis heeft de heer Lowther gisteren verklaard dat het eenige authentieke bericht, tut Uganda ontvangen, gedagteekend is van 8 Januari, toen Gibson uit Uganda ver trokken is, Gibson is thans aan de kust aangekomen met een klein aantal Egyptische vluchtelingen. Ongeveer 8 dagen voor zijn vertrek was Lugard te Ugaada teruggekeerd. Deze deelde mede Selim Pacha te hebben ontmoet met 11000 manschappen, die vroeger onder Emin Pacha hadden gediend. De minister van landbouw heeft zich be reid verklaard een amendement op zijn Small Holdings Bill (klein grondbezit) over te nemen, bepalende dat degraafschapsraden in sommige gevallen land zullen kunnen pachten, in plaats van het aan te koopen, OOSTENRIJK. De Hongaarsche minister-president- heeft bij den aanvang van de zitting der Kamer doen mededeelen, dat de begrafenis van generaal Klapkn met groote praal zal plaats hebben en verzacht daarom aan de Kamer heden geen zitting te houden. De heer Eotvos, van de oppositie, stelde voor, de begrafenis op kosten van den staat te doen plaats hebben, met militaire eerbe wijzen door de Honveds, en op kosten des lands een monument voor hem op te richten, Giaaf Szapary antwoordde en verzocht aan de Kamer tot de orde van den dag over te gaan, waartoe met 94 tegen 83 stemmen, te midden van groot tumult, werd besloten. De minister van financiën, Woensdagavond over de valuta sprekende in de Poolsche club, zeide dat de jaarlij ksche rente, welke de lee ning tot regeling der valuta zal na zich slee pen, ongeveer 9 millioen florijnen zal bedra gen, niet terstond opeisclibaar.terwjjl zij wel licht, dank zy de conversie, metl'/s millioen zal worden verminderd, In geen geval zal de minister van financiën een tekort gedoogen. Het welslagen der leening achtte hy niet twijfelachtig. De dag van uitgifte zal bij de wet worden vastgesteld. De dubbele munt- standaard was op dit oogenblik onmogelijk, styging van het goud waarschijnlijk. De verklaringen van den minister werden zeer toegejuicht. RUSLAND. De heer Ferry d'Esclands, die den czaar namens de Fransche vereeniging van de vrienden van Busland een zilveren stamboom ging aanbieden, sprak op de terugreis ook den gouverneur van Warschau, Gourko, Deze moet o. a, tot hem hebben gezegdsik lig met mijn leger als een vuist op Duitschlands borst, steeds gereed om op te rukken, als de czaar het beveelt". Op deze woorden vat de Duitsche pers natuurlijk vuur. De Krsuz.-Zt. zegt o. a.: »Het eenig passend antwoord is: als de Russen denken, dat zij sterker zijn dan wij, laten ze dan maar opkomen. Onze generaals én staatsmannen zullen niet op denzelfden toon antwooulen en de wereld zal ons om die reden zeker niet van lafheid beschuldigen". ITALIË. De waarde der ingevoerde goederen in de eerste vier maanden van dit jaar is 42*/i<i ïmllioen lire minder dan in hetzelfde tijdvak des voiigen jaars; de uitvoerwaaule was in dezelfde periode dit jaar 33-/i„ millioen hooger. PORTUGAL. Het gerucht loopt, dat het ministerie eerst daags gewijzigd zat worden. Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld, dat de beer Martins, minister van financiën, waarschijnlijk ontslag zal nemen. Het is mogetijk, dat ook de ministers van buiten- landsche zaken en van openbare werken hun ontslag zullen indienen. Aan de Time* werd Woensdag uit Lissabon gemeld, dat graaf Burnay naar Parijs ver- trokken is, met machtiging eene definitieve schikking aan te gaan met de comité's van vreemde fondsenhouders, volgens welke de tabakmaatschappij zal gemachtigd worden tot het ontvangen der invoerrechten, welke als waarborg zullen dienen voor de nieuwe leening. GRIEKENLAND, Delyannis beweerde in eene Dinsdagavond te Athene gehouden rede, dat de overwinning van de party van Ti icoupk slechts aan een stelsel van weergalooze orokoopïng te danken is, Verder sprak hij de meening uit, dat den waren vrienden van het Grieksche vaderland geen andere uitweg overblijft dan een om wenteling. Er hadden opnieuw botsingen tusschen dc aanhangers van Tricoupis en Delyannis plaats, welke de tusschenkomst der troepen noodig maakten. AMERIKA. In de aanstaande maand October is het 400 jaar geleden dat Columbus Amerika ont dekte. Deze groote gebeurtenis zal op schit terende wijze herdacht worden, De wereld tentoonstelling te Chicago »the Columbian fair" is zeker bet hoofdmoment, maar niet het eenige belangrijke feit ter herdenking. Boston, de stad der kunsten en weten schappen, en wel eens het Amerikaansche Athene genoemd, wenscht zich bijzonder te onderscheiden en heeft eene commissie be noemd om ter eere van Columbus een stand beeld op te richten op het eiland Domingo. Dit gedenkteeken zal worden geplaatst op de plek waar Columbus het eerst voet aan wal zette en door hem ter eere van de koningin van Spanje Kaap Isabella genoemd en aangeduid wordt door de ruïne van een steenen kerkje, door den groeten ontdekker uit dankbaarheid voor zijne behouden aan komst gebouwd. De onthulling van het levensgvoole bronzen standbeeld, met het front naar zee staande op een granieten zuil, zal in den loop der maand Juni plaats hebben. Daarbij zal de Amerikaansche vloot tegen woordig zjjn om den luister van deze plech tigheid te verhoogen, TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Ziüing van 19 Mei. Bij het voortgezet debat over de noodwet ter hulpverleening aan noodlijdende gemeen ten, verdedigde de minister Tak het als volstrekt noodig, in afwachting der herziening van de gemeentewet, die wellicht2a 3jaren kan uitblijven. Doch zoo lang kan de leniging van den nood niet wachten. Geen beter tijdelijk middel is aangegeven of bekend. Misbruiken moeten worden voorkomen, zoowel door, evenals bij het onderwijs subsidiën- aanvraag-modellen vast te stellen, als de koninklijke besluiten, waarbij subsidiën ver leend worden, met de adviezen van Ged. Staten in de Staats-Covrant te publtceeren. De minister hoopt dat door aanneming der wet de Kamer zal medewei ken om vererge ring te voorkomen. De heer A, van Dedem protesteerde tegen de verwijten van vertraging en verzuim in dezen van het vorig Kabinet en de vorige Kamer-meerdei heid. Hij zal tegen het ontwérp stemmen. De heer Tijdens was onvoldaan en wenschte onteigening van grondbezit, dat nog niet in cultuur is gebracht. De heer Mees achtte de rede van de minis ter te optimistisch. De heer Pijl torsen legde zich nu bij het werkplan der regeering neer. De heer Van Vlijmen bestreed den heer A. van Dedem. De hoer Zaaijer achtte een definitieve rege ling van het plaatselijk belastingstelsel moge lijk, zonder de kieswet te verdagen, en drong aan op wijziging van bet werkplan der regee ring, wat de heer Veegens bestreed. De minister bleef vasthouden aan zijn werkplan. Tenslotte werd met 57tegen 16stemmen aangenomen, om 2!/s ton subsidie te geven aan noodlijdende gemeente, on f 50,000 ver hooging toe te staan voor ondervvjjs-subsidiëü. Het geheele ontwerp werd aangenomen met 67 tegen 16 stemmen. Hierna vingen de beraadslagingen aan over de BHlitonzaak. De heer Van Gijn bestreed het Billiton-con- tract, omdat hij staats-exploitatie wenscht. Morgen is de heer Keuchenius am het woord. COURANT. nnosNtf«entspbijs, per kwartaal trance per post, door het geheels R^jk Aftontlei iijke nominers t.35, - 2,50. - 0.10. BVRBAV: BOTËR§TKAAT, E 27, Advertentieprijs: van 110 gewone rege g met inbegrip van saus Courantf 1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10 i>kiÊ*AAt. geplaatst wordt tegen twkkuhal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1