DE HERSTEMMING. P. 1D0PÏÏTI. Maandag 23 Mei. N". 8019. A0. 1892. Eerste Blad P. LOOPUYT. Zesenreertigste Jaargang. Versch nt dagelijks» uitgezonderd Dinsdag, Binnenlaiidscïie Berichten. UITGEVER: jT ODÉ. De Kiezers uit het district Schie dam wacht aanstaanden Dinsdag een warme strijdde strijd om een vóór zes jaren verloren zetel in de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. Kampten voor veertien dagen drie partij er eder afzonderlijk 0111 de over winning, ging het toen om JANSEN, LOOPUYT of KEUCHENIUS, thans is de laatste afgevallen, en zij, die toen voor dezen streden, nemen thans plaats in de rangen van hen, die den beer JANSEN steunen. Het terrein is thans zoo duidelijk mogelijk afgebakend, de positie is aan beide zijden verkend. Velen onder onze kiezers behoeven we niet op te wekken tot het vervul len van hun burgerplicht; doch er zijn er toch onder ons, bij wie we wat meer opgewektheid zonden wen- schen. Dezen roepen we toe: over ziet het terrein, en oordeelt dan zei of ge nu niet verplicht zijt, met ons mede te werken aan een eerlijke over winning Voor veertien dagen bleven er onder ons achter: thans, nu een definitieve beslissing volgen moet kome iedereen op, en brenge zijn stem uit op den heer En. dan wenschen wij ook de aan dacht op den toestand te vestigen van velen onder hen, die voor veer tien dagen werden aangevuurd in den strijd tegen den heer JANSEN, er wien nu weder het wachtwoord is gegeven vóór hem ten strijde te trek ken. Iets, dat men gezond verstand noemt, moet daartegen met onweer staanbare kracht opkomen. Doch, ieder wete zelf, wat hij te doen heeft. Wij aanvaarden dezen beslissenden strijd met moed; doch zal de overwinning indrukwekkend zijn, dan eenparig opgekomen, reeds vroeg in den morgen opgeko men, en ons kiesdistrict zal eens weder den triomf van een politieke verkiezing genieten, en een voortref felijk vertegenwoordiger hebben aan te wijzen in den heer SCHIEDAM, 21 Mei 1892. Bij de gisteren duor de directie der marine te Amsterdam gehouden aanbesteding van goederen en materialen was door de firma H. J. Plant Co, alhier liet minst inge schreven voor perceel 3. Teak ba! ken ft38,600; perceel 9. Grenen ribben, schroten en latten 1' 104,95.50; perceel 10. Dennen delen 1146,75. Ten kantore van de naamlooze vennoot schap Fielterij", voorheen L, J, £mho ven en Cie., werd gisteren aanbesteed het bouwen van een ketelhuis en mach ine-gebouw en het uitvoeren van verdere weiken aan hare fabriek. Er waren 13 biljetten ingekomen. Minste inschrijver -was de heer J. Pinster alhier voor f 13,350. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 8 Juni, des avonds te 8i/a uur. Naar men aan het R. SM, mededeelt, wordt stellig verwacht, dat by de opening van het nieuwe zittingsjaar der Tweede Kamer, het ontwerp tot uitbreiding van hetkiesrechthet allereerst aan de 01de zal konen. Men meldt ons uit Sand dd. 19 Mei: De Koninginnen hadden rnet prinses Eli sabeth von Waldeck in een afzonderlijken salonwagen plaats genomen op den terugtocht van Heidelberg naar Bühl. Gisteravond half- tien reden de rijtuigen weder het plein voor het hotel op. De jeugdige Koningin wandelde heden morgen na beëindiging Harer lessen met Hare tante, prinses Elisabeth von Waldeck, naar het luchtcurort Hnndseck, waar een cogen- blik gerust werd. Om twaalf uur waren zy weder terug. Het déjeuner namen de drie Vorstinnen in een afzonderlijk vertrek. Wegens het weder werd een voorgenomen kleine rit afgetast. Kwart voor vieren reden de groothertog en de groothertogin van Baden voor met ge volg om een tegenbezoek te brengen. Na een hartelijke begroeting der vorstelijke per sonen werd het wederzijdsch gevolg voorge steld, waarop men in de zaal in gezelschap bleef. De middagthee werd rondgediend naar Duitsch gebruik met gebak. Vijf uur kwamen de rijtuigen weder voor en vertrok liet her togelijk paar met gevolg naai' het slot Baden- Baden. Van voor een der vensters wuifde de jeug dige Koningin de vertrekkende hooge gasten toe, terwijl zij voor het gevolg boog. Het weder blijft ongunstig, afwisselend regen ta wind, en daarbij is het koud. R. Sbl.) Volgens een gerucht zou geneinal-majoor Kool bestemd zijn om op te treden nis chef van den gcneralen staf, zoo dia generaal Ale- wjjn zou zijn gepensionneerd. In de Maasbode komt een ingezonden stuk voor, waarin, naar aanleiding van den uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten aan dr. Kuyper om zeer verklaarbare redenen duchtig de les wordt gelezen, doch waarin tevens over het Calvinisme eeu critiek wordt geleverd, die verre van malseh is. Naar aan leiding van den uitslag der verkiezingen te Delft, waar het aftredende katholieke lid jhr. Vori Fisenne viel, doordat vele anti- revolutionnairen hem hun stem onthielden, lezen we Mocht het toch eindelijk de oogen openen van hen, die altoos het Calvinisme in be scherming nemen, die, ziende blind en I100- rende doof, bazelen over Christendom boven geloofsverdeeldheid, die nooit vertwyfelenja zells niet twijfelen aan de goede bedoeling der dolende en dwalende broeders! O, die geest van Culvyn heeft al zóóveel kwaads beiokkend, dat ons hart van droefheid en ergernis ineenkrimpt. Overal waar de kille adem van dien sectegeest blaast, daar ver dort en verschroeit het geestelijk leven, en staat alle politiek leven in dezelfde verhou ding stil. We lezen in de JTicmve Sprokkelaar van heden De Tijd schreef onlaDgs»Yoor den Katho liek kan er slechts éen Christendom zijn, het Christendom, dat de katholieke Kerk belijdt en verdedigt; het Christendom, dat in den Paus van Rome den Plaatsbekleeder, den Stedehouder huldigt van Christusdat in het levend gezag der hiërarchie den waarborg erkent en de door God zeiven gevestigde vast heid van geloofsleer en zede en tucht; dat, ook op liet gebied van staatkunde en staats beleid, zich niet afban lie lijk stelt van wisse lende meeningen dergenen die liet Woord Gods vandaag in dezen, morgen in genen zin uitleggen en verklaren, maar in alles wat het zedelijk leven raakt, der volken zoowel als der individuen, met eerbied en volgzaamheid de leering volgt van Rome". En hierbij teekende de Standaard aan: xiKenmerk, niet van uw Roomsch, maar van uw Christelijk geloof, is dus niet meer of ge in dm Christus Gods neen, maar of ge in den Bisschop van Rome gelooft. »Wy allen, die dit met doen, worden alzoo buiten liet Christendom gezeten worden ver laagd tot den rang van Heidenen en Tolle naars. vOp de traag, hoeveel Christenen er in Nederland zijn, zal voortaan, moeten geant woord worden: Zoo vel en als er Roomsch zijn, de overigen niet". De aanschrijving van den minister van oortog over de zedelyke vorming van den soldaat luidt in haar geheel als volgt: VGraveuhage, 14 Mei 1892. Aon do autoriteiten der Landmacht. Mede in lerbond met den inhoud van art. 1 der reglementen op den inwendigen dienst van de infanterie en de cavalerie, vestig ik er de aandacht van de autoriteiten der land macht op, dat door hen, en in het algemeen door alle meerderen, te juister plaats en tijd, alles in het werk moet worden ge-leid, wat lean bydragen tot de zedelijke vorming van de onder hunne bevelen gestelde militairen. Vooral voor de jeugdige miliciens, die tot de vervulling van hunnen dienstplicht in het leger worden geroepen en daaiby tijdelijk aan het toezicht van hunne ouders of betrek kingen worden onttrokken, t fiooren zij in den waren zin des woords, zooals de vermelde reglementen bedoelen, ook opvoeders te zijn, die hen leiden en voorgaan in de vervulling zoowel van hunne militaire, als van hunne zedelijke en maatschappelijke verplichtingen. De vermelde autoriteiten belmoren deze aangelegenheid met den meesten ernst ter harte te nemen en er voor te waken, dat voornamelijk hunne onderhoorige officieren in dit opzicht in bovenbedoelden zin alles doen, wat in het belang der zedelijke ont wikkeling der militairen dienstig kan zijn en watgelet op de groote verantwoor delijkheid, die voor het moreele welzijn van den soldaat op hen rust, van hen mag en moet worden gevorderd. Ik doe daarbij opmerken, dat onder de middelen, welke kunnen strekken om de zedelijke vorming van deu soldaat te bevor deren, alleszins de aandacht verdienende zoogenaamde Militaire Tehuizen, RoomscA- Katholieke Yereanigingen en dergelijke in richtingen of instellingen, die in tien lateren tyd, met medewerking en ouder bescherming van weldenkende personen, zijn opgericht, waar de soldaat nuttig wordt beziggehouden en onder behoorlijk toezicht gelegenheid vindt om zich op gepaste wijze te outspannen. De bedoelde Tehuizen cn Yercenigingen en andere inrichtingen of instellingen van dien aard mogen dan ook alleszins aanspraak maken op den steun van de militaire autoriteiten. Het ïs myu bepaald verlangen, dat de auto riteiten hunne medewerking zullen verleenen tot bevordering van het doel, dat die inrich tingen en instellingen tiaehten tc bei ei ken. ntSVRIJS, j'fr kwartaal Jraneo per post, iloor het geheel-. Rijk Afiotiiierlijlte Jioimners 1 GOURANT. 1,85. - 2,50. - 0,10. BCIieiCi BOTEK8TRA1IT, F. 2 7. Advertentieprijs: v*u 110 jg^otntu* ni*t inbegrip vic eeue Courant110, Iedere gewone regel meer- n.io Dribium, geplaatst wordt tegen TWEsent berekend. 11e aid, No. 8.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1