Binnenlandsclie Bericht en. door de Braziliaansehe regeering afgezonden om den opstand in Mattogrosso te bedwingen. Polonïo is een kaap op de kust van Uruguay. De Braziliaansche Senaat heeft in eerste lezing een ontwerp goedgekeurd om amnestie te verleenen aan allen, die wegens redenen van staatkundigen aard werden gedeporteerd. Do Neu'ifork-Herald verneemt dat de op standelingen in Venezuela, onder bevel van genei-aal Crespo, de stad las Tablas, aan de Orinoco, veroverd hebben en dat de regeerings- troepea nabij Ciudad Boüvnr door de opstan delingen verslagen zijn. Het blad begint echter zelf de berichten van zijn correspondent in twijfel te trekken. ZUID - AFRIKA. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat machtigde president Reitz tot het beleggen eener conferentie van al!e Zuidafrikaansche staten en koloniën, met het doel om de tol tarieven te verlagen en een algemeen tolver bond te vormen. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat tegen den winter een groot aantal landverhuizers uit do Kaapkolonie, Transvaal en den Oranje-Vrij staat zich in Mashonuland zal vestigen. De trek uit den Vrijstaat zal uit 100 gezinnen bestaan, en geleid worden door zekeren Moodie, Reeds in September zullen dezen 70 hoeven bezetten. Er wordeu onderhandelingen gevoerd over de stichting van nog 200 hoeven. TWEEDE KAMER DER STATER-GENERAAL. Algemeen bracht men in de afdeeüngen der Tweede Kamer hulde aan de regeering, dat zij door de indiening van het wetsontwerp op liet Nederlanderschap en bet ingezeten schap, een einde tracht te maken aan den irrationeelen toestand in ons recht, waarbij andere regels geiden voor liet publiek-recbte- lijk dan voor het privaat-rechtelijk Neder landerschap. Het door de regeering in hoofdzaak als leidend beginsel aangenomen stelsel, waarbij de nationaliteit afhankelijk gesteld wordt van de afstamming, ontmoette evenwel bij som mige leden tegenstand. Deze hadden liever het territoi iale beginsel vooropgesteld, waarh het land, waar de geboorte plaats vindt, beslissend is. In de meeste afdeeüngen echter verklaarde men zich met het door de regeering gehul digd beginsel van afstamming te kunnen vereenigen. De toepassing van hetafstammingsbegmsel in het wetsontwerp werd inwisschen van verschillende zijden minder gelukkig genoemd. Men zag geen reden het Nederlanderschap te doen vei loren gaau bij vq (jarige vestiging in een ander land, zonder oogmerk om terug te keeren. De consequentie, om ook het Nederlander schap vertoren te doen gaan na de geboorte van het tweede geslacht in eenzelfde vreemd iand, vond geeu algemeene instemming. De meening werd uitgesproken, dat het beter was ten aanzien der gewettigde en erkende natuurlijke kindeven het tijdstip der wettiging en der erkenningen met dat der geboorte beslissend te doen zijn. Tegen de voorgestelde regeling ten aanzien der gehuwde vrouw, bij naturalisatie van den man, bestond bij sommige leden ernstig be zwaar. Ook aan de vrouw mocht niet tegen haar wil hare oorspronkelijke nationaliteit worden ontnomen en eene andere worden opgedrongen. Daartegenover wezen andere leden er op, dat de eenheid van nationaliteit een dringend vereisehte is in het gezin. Het beginsel, dat de naturalisatie van den vader de naturalisatie van de kinderen om vat, werd jntst genoemd. Veie leden meenden, dat het verlies van het Nederlanderschap tegen den wil van hem, die deze hoedanigheid bezit, zooveel mogelijk moest beperkt worden. Er gingen stemmen op, die ten opzichte van de burgerlijke rechten volkomen gelijk stelling van Nederlanders en ingezetenen wenscheltjk noemden. SCHIEDAM, 21 Mei 1892. Bij de heden gehouden herstemming ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Schiedam zijn uit onderstaande gemeenten, door liet geza menlijk aantal kiezers ten getale van 1777, het volgende aantal stembiljetten ingeleverd Aantal Ingeleverde Kiezers. Stembriefjes. Schiedam (1ste Afd.) 082 897 d (2de s 316 275 Overschie 323 229 Ketliel -156 150 1777 1551 zoodat 220 kiezers van hun kiesrecht geen gebruik hebben gemaakt. Bij de eerste stemming werden 1343 stemmen uitgebracht. J. van Riet, baas aan den Noordmolen, her dacht Zondag zijn dertigjarige dienstvervul ling aan dien molen, bij welke gelegenheid de directie hem onder een harteijjke toespraak van den heer L. J. C. Jansen, ten blijke barer waardeering zijner getrouwe en ijverige plichtsbetrachting een marmeren pendule met coupes aanbood. Van de knechts van den molen ontving Van Riet een fraaien fauteuil. Als een bijzonderheid verdient vermelding dat de famitie Van Riet, zoolang de Noordmo len bestaat, er werkzaam is geweest. 'Naar wij vernemen, is in eene bijeenkomst van R.-kathoiieke werklieden alhier besloten tot het oprichten van eene af deeling van den Ned. R.-kathoiieken volksbond. Men meldt aan het ESiL uit Sand van 21 Mei: Gisternamiddag twee uur kwam de lijfatTs van Hare Majesteiten, dr. Van Tien hoven, door de Konïagïn-Regentesse ontboden, hier aan. Hij werd onmiddellijk tot Hare Majes teit de Koningin-Regentesse toegelaten en nadat Mj van deze mocht vernemen, dat Zij zich zeer wel gevoelde en de lucht zoowel als de rust Haar had goed gedaan, werd hij in Hare tegenwoordigheid geconsulteerd voor de jeugdige Koningin. Hij was buiten gewoon tevreden,zooals deze eruitzag. Met een opgeruimd gelaat trad Zij hem vriendelijk tegemoet; Zij had zoowel in krachten als in gezond uiterlijk gewonnen. De lijfarts had dan ook niet het minste bezwaar tegen de reii naar Berlijn en de begroeting van het Buitsehe hof te Potsdam. Hij beschouwde het doel van de luchtkuur volkomen bereikt. Na het afscheid van Hare Majesteiten werd hem een dejeuner opgedragen en bij de begroeting door den eigenaar van dit Curort, Hen* Maier, sprak hij dezen zijn voldoening uit over de verkregen resultaten en wenschte hem daarbij geluk, dat zijne bezitting zoo gunstig gelegen is. De dokter reed ten drie ure naar Biihl om naar Holland terug te reizen. Gisteravond 7'/4 uur keerden de Koningin nen met prinses Elisabeth en het gevolg terug van Forbach in het Murgthal. Met groote belangstelling hadden Hare Majesteiten daar de overoude eikenhouten brug beschouwd, die naar de overlevering door de Romeinen daar over de Murg geslagen is. Van daar begaven Zij zich te voet naar de nieuwge bouwde kerk, waar de geestelijke den Hoogen gasten de zeer rijk geschilderde glazen en andere stukken toonde. Bij het afscheid schonk de Koningin een ruime gift voor de armen der gemeente. Hedenvoormiddag 10 uur reden de Koning innen ea prinses Elisabeth met het gevolg ook van deze laatste naar Bülil, waar weder een ex tra trein gereed stond om de lïooge gasten naar Straatsburg te brengen. Aan het station aldaar stonden vier landauers gereed, waarmede na een kort dejeuner vele merkwaardigheden der stad bezichtigd wer den. Voor de Munster werd uitgestegen eu deze hoofdkerk, onder geleide van een geeste lijke bezichtigd; ook het nieuwe keizerlijke slot, in de laatste jaren geheel verbouwd en vergroot, werd bezocht, waar namens den keizer eenige ververschijn gen werden aange boden. Na het diner, dat gebruikt werd in den groeten salon van het »Hotel de Paris", reden de Vorstinnen met gevolg in vier rij tuigen naar het station, waren om negen uur te Biihl en vóór tien uur nog in Sand. Het weder was heden zeer winderig, doei» geen regen. Men meldt uit Sand van 22 Mei Hare Majesteiten en Hunne gast waren zeer tevreden over den tocht naar Straats burg; de terugrit van Biihl naar hier was zeer aangenaam geweest onder een prachtigen sterrenhemel en met bladstil weder. Heden is het weder prachtigreeds in de vroegte reden de rijtuigen taltooze vreemde lingen hier aan, vooral uit Baden maken velen den fit hierheen, zoodat een kleine drie honderd personen hedenmiddag in de eetzaal zullen aanzitten. De jeugdige Koningin reed hedenmorgen halfelf met Haren poneywagen uit, behalve de gewone begeleiding van de gouvernante en den koetsier was prinses Elisabeth van de partij. Al keuvelend werd doorgereden tot den Plattig, waai' de Koningin uitsteeg en, vooi'afgegaan door de tante, de Hohlber- ger rotsen besteeg. Daar het weder bijzonder helder was, had men hier een prachtig ver gezicht over het Rijndal en de torens van Straatsburg kon men duidelijk onderscheiden zeer in de verte doemden de Vogezen op. Geruimen tijd bleven de gasten boven, zoodat het twaalf uur was, toen de Koningin in het hotel terugkwamalle gasten en tijde lijke bezoekers stroomden uit om Haar te begroeten. Het dejeuner namen de Koningin nen met de prinses afzonderlijk in denklei nen salonten twee ure kwamen de rijtuigen voor en reed de hofstoet als gewoonlijk over Herrenwïes naar de Badener Höhe, waarde toren beklommen werd. Na eenigen tijd aldaar vertoefd te hebben, kwamen de rijtuigen weder voor en werd over Onder- en Boven-Pliittig teruggereden. Halfzeven was men in het hotel terug; zeven uur nam liet diner een aanvang. De Berlijnsche correspondent der 2V. ït, Ct. schrijft van gisteren Gisteren is uit Sand het stellige bericht ontvangen dat Koningin Wilhelmina zich zóo wel bevindt, dat er tegen de reis met hare koninklijke moeder naarBerliju niet het min ste bezwaar bestaan kan. De jonge vorstin zal echter zeker niet alle militaire vertoo- ningen op de paradepleinen te Potsdam en te Berlijn bijwonen, hetgeen bij het heer- schende gure weder en tengevolge der stof wolken, welke tegen het einde dier wapen schouwingen oprqzen, zelfs voor volwassen toeschouwei's, die er niet aan gewend zijn, nadeelig kan wezen. Voor zoover het pro gramma voor de dagen van het verblijf be kend is gemaaktzullen de Nederlandsche Koninginnen aanstaanden Maandagavond te halfacht uur in het fraai gelegen Wildpark station bij Potsdam aankomen en door de keizerlijke familie, vergezeld van haren hof stoet in groot gala, ontvangen worden. Den zelfden avond heeft in het zoogenaamde nieuwe paleis te Potsdamvroeger het paleis Frie- drichskron, waar Frederik III verblijf heeft gehoudeneen vertrouwelijk familiediner plaats. Den volgenden dag, Dinsdag, rijden de Koninginnen eerst naar het Stadtschtoss te Berljjn, en van daar gaat de Koningin-regen tes Emmadoor den keizer eu de keizerin vergezeldnaar het Tempelhofer-Feld hij Berlijn, ter bijwoning van de eerste groote voorjaarsparade van dit jaar. Na deze ver- toonïng wordt in het Stadtschloss gedejeu neerd. Des middags tegen vijf uur rijdende hooge bezoeksters met de keizerlijke familie naar Potsdam terug, waar een groot gala diner in het nieuwe paleis gegeven wordt, des avonds gevolgd door eene gi'ootc militaire taptoe, waar alle garderegimenten deel aan nemen. Den volgenden dag,Woensdag, tegen elf uur, beeft op de Bornstedeter-vlakte bij Potsdam andermaal eene parade plaats, dit maal bepaaldelijk ter eer van de Nederland sche gasten. In liet Stadtschlo«s te Potsdam wordt daarna gedejeuneerd en 's middags heeft in het mooi geiegen slot Glienicke bij Potsdam een galadiner plaats, dat prins Frie- drich Leopoldvroeger gemaal van wijlen prinses Hendrik der Nederlanden, den Neder- landschen vorstinnen aanbiedt. Woensdagavond wordt in het nieuwe paleis nog eene tooneel- vooistelling gegeven. Donderdag vertrekken de hooge bezoeksters weder naar Nederland, Kort vóór de komst der Nederlandsche Koninginnen komt ook de hertogin van Edin burgh met hare twee oudste dochters hier aan. De hier bestaande vereenïging sNederlaml en Oranje" laat een kunstig adres vervaar digen om dit aau de Vorstinnen door het bestuur te doen aanbieden. De particuliere Berijjnsche correspondent van de 2P. E. Ct. seint aan dat blad Het gevolg van Ilare Majesteiten zal, naar ik verneem, bij haai' bezoek te Berlijn ge vormd worden doorbaronesse Van Harden- broek, jonkh. Van de Poll, baronesse E. G. van Ittersum, jorikvr. A. J. Juckama van Bu r man ia baronesse Rengersvoorts de dames SaxtonWinter, Krentzler en Wichers. De heeren van het gevolg zijngraaf Sehimmel- penninck van Nijenhuis, graaf Dumoneeau, jhr. Ale wijn, baron Taets van Amerongen van Natewich, baron Van Hogendorp, jhr. Van Spengler, jhr- De Ranitz. Voorts de noo- dige bedienden; in het geheel 27 personen. De vertegenwoordigers der Nederlandsche Vereenïging alhier zullen waarschijnlijk des Dinsdagmiddags in het Berlijnsche stadspaleis ontvangen worden, om aan Hare Majesteiten een fraai bewerkt adres aan te bieden. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg: bjj de Nederlandsche Bank 10,442,896.73 en bij de betaalmeesters- 1,790,858.18 Te zamen 12,233,754.91 De gewone audiëntie vanden minister van oorlog zal op Donderdag 26 dezer niet plaats hebben. Naar wij vernemen, is men aan het de partement van financiën bezig opgaven te verzamelen van de opbrengst in 1890 der weg- en watertollen, door de provinciën, ge meenten waterschappen en particulieren geheven. Er schijnen dus ook plannen in overwe ging te zijnom zoo mogelijk tot eene af schaffing van alle tollen te geraken. Uit de Hidd. Ct. blijkt, dat mr. E. Fokker zijne betrekking van griffier der Provinciale Staten van Zeeland zal nederleggen, om zich geheel te kunnen wijden aan zijn lidmaatschap der Eerste Kamer. De heer Van Kerkwijk, lid der Tweede Kamer, zal de Nederlandsche regeering ver tegenwoordigen op het internationaal spoor wegcongres te St.-Petersburg. Gisterochtend zijn uit Den Haag onder-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2