Binneiilandsclie Berichten. SPANJE. Ia den ministerraad is Woensdag uitslui tend gehandeld over het vaststellen van een modus virendi in de handelsbetrekkingen met Frankrijk, in afwachting van den afloop der onderhandelingen, die thans in gang zijn. PORTUGAL. De regeering heeft ernstige berichten uit Mozambique ontvangen. In de richting van Kilima zou het land in vollen opstand zjjn en genoemde stad ernstig bedreigd worden. S U K E n I. Uit Bucharest wordt van den 24n dezer gemeld De Kamer heeft beraadslaagd over de land- bouw-wet, houdende aanvulling der wet be treffende den verkoop van stunts-domeinen aan de boeren met vergemakkelijking der betaling. De conservatieven vroegen verdaging, welke verworpen werd. De beraadslaging is nu op morgen bepaald. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van 25 dezer ge meld De gewone zitting van het Congres is heden geopend. In zijne boodschap heeft de presi dent der republiek de verbetering van den finaucieelen toestand aangetoond, welke nog zal toenemen door de verhooging der ontvang sten en nieuwe verminderingen der uitgaven. Verder deelde hij mede dat hij binnenkort eene speciale boodschap zal openbaar maken, waarin de bijzonderheden van bet in A pril j.l. ontdekte kom plot zullen worden uiteengezet. Hg zal wetgevende maatregelen voorstellen, strekkende om het regeeringsgezag te ver sterken. Eindelijk maakt hij melding van de goede betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden en verzekert lij] dat de over gang van het gezag zonder rustverstoring zal plaats hebben. SCHIEDAM, 27 Hel 1892, De uitslag der herstemmingen voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland is als volgt: Van de 10 in herstemming komende libe ralen, waaronder 2 aftredenden, zijn 5 geko zen, waaronder 4 nieuwe, terwijl de vacature in het district Vlaardingen, ontstaan ten gevolge van het bedanken van den heer I. van der Poort, wederom door een liberaal bezet werd. Het tweede aftredend lid, de heer P. Smit Jr., afgevaardigde voor Rid derkerk, weid vervangen door den heer J. P. Havelaar (anti-rev.)in de zomervergade ring der Staten zal evenwel beslist moeten worden of de uitslag der eerste verkiezing in dit district juist was. De 4 nieuwgekozen leden zijn de heeren P. Loopuyt in het district Schiedam, A. van Rees Jr. in het district Vlaardingen alsmede mr.D. N. Brou wer en P. van der Hoog in het district Gouda. Van del in herstemming komende anti-revo- lutionnairen, waaronder 5 aftredenden, zijn S gekozen, waaronder 1 nieuw, ad. de heer J. P. Havelaar voor het district Ridderkerk. Niet herkozen zijn de heeren A. W. Schip pers in het district Vlaardingen alsmede J. Lazonder en A. van Walsum in het district Gouda. Van de 3 in herstemming komende ultra montanes waaronder 2 aftredende, zijn 2 gekozen, waaronder 1 nieuw lid, n.l. de heer F. H. van Wichen, in het district Alfen, ter vervanging van het aftredend lid de heer M C. van der We'gden (eveneens ultra- montaan), die niet herkozen werd. Ook is niet herkozen de heer L. VV Jansen, in het district Schiedam. Naar aanleiding der jongste verkiezingen zgn van de 40 opengevallen zetels 30 bezet door liberalen, 5 door anfi-revoluüonnairen, 4 door een conservatief en 3 door ultramon- tanen, terwijl in het district Delft nog 1 vrjje verkiezing moet plaats hebben. De totale verhouding onzer Provinciale Staten, bestaande uit 80 leden, is thans de volgende: 56 liberalen, 44 anti-revolution- naireu, 8 ultramontanen en 4 conservatief; een zetel is nog vacant. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen, dat zich bij het bestuur van het departement Schiedam der sMaatschappij tot Nut van 't Algemeen" een zevental werk lieden heeft aangemeld voor de proefaflegging voor icir ee*ter of gezel". Daar behalve practische bekwaamheid ook eenige vaardigheid in rekenen enz. vereischt wordt, hebben de heeren A. Nolen, dr. N, M, Kam, M. C. M. de Groot en J. L. Liezenberg zich gaarne bereid verklaard de werklieden in deze theoretische vakken te helpen. Mochten nog meerderen wenschen deel te nemen, dan kunnen zij zich daarvoor onmid dellijk bij een der vier genoemde heeren aanmelden. De openbare zwemplaats is gistermiddag voor het publiek opengesteld. Men meldt nit Sand van 24 Mei aan het li. mi: De Koninginnen met gast en gevolg waren gisteravond te zeven uur weder in het hotel terug. De Koningiu-Regentesse had Hare zuster prinses Elisabeth voorgeslagen van Breitenbronn uit te voet het slot Brichitten te bezoeken, dit is een wandeling van 20 minuten. De elementen hadden het echter anders beschoren, toen men bij het hotel Breitenbronn voorreed, vielen de eerste regen droppels en weldra ontlastte zich een zwoele regen. De Vorstinnen wen sekten niet in gesloten rijtuigen terug te rijden en waren dus verplicht een half uur te schuilen, onder wijl koffie met gebakjes werden rondgediend. 's Avonds na het diner kwamen de Koning innen met de prinses op het balkon. Het was prachtig weder en men kan zich goed voorstellen dat zij geruim en tijd daar bief en, want de regen was weggetrokken en "een zeldzaam schoon e zonsondergang was te aanschouwen. Statig daalde de zonneschijf achter de Vogeezen, nadat zij het geheel e Rijndal in een prachligen gloed hulde, die zich zoo langzaam oploste, dat het scheen als ware het dal gephosphoruseerd. De Koningin ging heden kwartover elf uur uit, weder met tante Elisabeth en de gouver nante, en maakte eene wandeling naar de Hammelsbron, door het beukenwoud van de Buchschölle en keerde over den Mohliskop om kwart over twaalf terug. Heden kwart over twee reed het geheele gezelschap in vier rijtuigen naar het slot Windeck. Het weder is heden goed, doch onweder is te wachten. Nader verneemt de JV. S. Ct. dat de Koningin en de Koningin-Regentes morgen tusschen acht en negen uur n.m. te Frankfurt a/M. zullen aankomen. Te Heidelberg zullen Hare Majesteiten eenige uren vertoeven, ten einde aldaar de koninklijke familie van Wur- temberg te ontmoeten. De 4 e afdeeling van de staatscommissie voor de arbeids-enquête, voorzitter de beer Rochussen, zal in de volgende week de ver- booren van getuigen hervatten. Deze week hield de commissie slechts éene zitting. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Tak van Poortvliet, heeft Woensdag, vergezeld van dr. Ruijschgeneeskundig adviseur en inspecteur van krankzinnigen- wezen een bezoek gebracht aan de krank zinnigengestichten te Ermelo—Veldwijk en te Vucbt. De heer N, Seebold, bij kon- besluit van 12 Maart 4892 no. 23 benoemd tot consul te Bilbao, is als zoodanig door deSpaansche regeering erkend. Be Nederlandsehe Kamer van koophandel te Londen heeft zich gerich* lot de Tweede Kamer der platen-Generaal met een adres om hare bezwaren te melden legen de aan neming in zijn tegenwoordigen vorm van het wetsvoorstel nopens het Nederlanderschap en ingezetenschap. De Haagsche correspondent van de N.Qron. Cé, schrijft: Het belangrijkste van de afgeloopen zittings periode is natuurlek, dat nu gebleken is, hoe de regeering haar werkplan denkt uit te voeren. De kieswet gaat vooropze is zoo goed als gereed en de mogelijkheid is geens zins uitgesloten, dat in de aanstaande zomer- bijeenkomst dit hoogst belangrijke ontwerp reeds in de afdeelingen zal kunnen worden onderzoekt. De regeering wil er spoed bij zetten en toon en dat 't haar ernst is met deze gewichtige hervorming; men wil het daarheen leiden, dat in 't begin van 4893, na de begrootings-campagne van de Eerste Kamer, dus ongeveer over een jaar, in klaart of April, de kieswet in behandeling zal ko men. We zouden dan in 1893 een ontbinding der Kamer krijgen en algemeeue verkiezin gen op den nieuwen grondslag. Dan zal het blijken aan wie de toekomst is. Wordt het liberale Kabinet door bet land onder het nieuwe kiesrecht gehandhaafd waartoe zeker bij zoo groote werkkracht en hervormingen alle reden zal bestaandan zal de voortzetting van het nu ontwikkelde werkplan des te gemakkelijker vallen en dan zullen provinciale en gemeentewetten, eer wij 1895 schrijven, herzien kunneu zijn, zonder dat daarvoor andere verbeteringen op wet gevend gebied behoeven te worden verwaar loosd. Integendeel, mij is verzekerd dat de regee ring op het gebied der sociale en oecono- roische wetgeving groote dingen voorbereidt zoowel in 't belang van de arbeidende klassen als tot verbeteringlangs den weg van de onteigeningswetgevingvan de agrarische toestanden. Er is derhalve inde laatste dagen een verblijdend licht opgegaan over de toe komstplannen op politiek gebied; bet is ge bleken dat de stuurlieden aan boord van bet schip van staat weten waar zij ons heen voe ren en met zelfvertrouwen en kennis koers zetten naar de veilige haven der hervorming. De stations Maastricht en Roermond wor den in rechtstreeksch verkeer gebracht met Amsterdam via ICesteren—Nijmegen. De Amsterdamsche vleeschhouwers hebben aan het gemeentebestuur aldaar verzocht mede te werken tot verzekering van Zondags rust door te verordenen, dat als proef de levering van het vleesch voor de ziekenhui zen niet meer op Zondagochtend, maar op Zaterdagavond zal geschieden. Door het bestuur der vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam is als de eerste der vier beursvacantiedogen in het zomer seizoen Zaterdag 4 Juni bepaald. In de vorige week verspreidde zich te Rotterdam bet gerucht, dat de heer R„ admi nistrateur van een der kerkelyke armbestu ren aldaar, plotseling verdwenen was zonder order op zijn zaken te hebben gesteld. Vanwege de justitie werd terstond bij het armbestuur een onderzoek ingesteld, waarbij echter moet gebleken zijndat de admini stratie dezer instelling in goede orde was. Men vernam te gelijker tijd dat de reden van het verdwijnen van den man hierin lag, dat hij gelden, die hij van pnrticuüereu onder zjjn berusting had, had zoekgemaakt. Zoo o. a. administreerde lig voor een weduwe een vrg aanzienlijk kapitaal, waarvoor hij geregeld de renten uitkeerde. Bij den dood dezer weduwe vorderde haar schoonzoon het kapitaal en nu bleek dat R. het niet kon uitkeeren. De schoonzoon gaf van de zaak kennis aan de justitie. Terwijl de politie bezig was den man c te sporen, werd Dinsdag zijn lijk uit de Sehie opgevischt. SporétmiotmUlHnp ie Schevenïngen. Men schrgft aan liet N. v. d. X). Er begint leven in de bromvery te komer aan beide stations en de kaden komen wagens en scheper beladen met kisten enz., aan. Vele inzendingen zgn er reeds eu worden met den meesten spoed door middel van een draagbaar spoor naar de plaats barer be stemming gebracht. In het groote gebouw, den tuin, de win kels en zijgalerijen ziet 't er nog niet smaak vol uit. Hier timmerlui, daar sSilders, daar decorateurs, overal zit 't vol met rappe han den om alles klaar te brengen. Het decoratief Is ten deele gereed. De schil de rij zaal is het verst gevorderd; tal van doeken hangt reeds aan den wand en de Nederlandsehe inzending is ongeveer compleet. De voorgevel van bet gebouw moet nog duchtig onder handen genomen wordende hoofdfiguren zijn er weder afgenomen en moesten op een andere wijze wotden bevestigd. De groote zaal viel ons zeer mede, wat ruimte aangaatten zeerste is van alles ge profiteerd. De zijgalerijen van dit gebouw schijnen vrg laagdit moet worden toege schreven aan het decoratief, dat als plafond is aangebracht. De feestzaal, die zich links van het gebouw bevindt, is eveneens onge veer gereed. In het midden van deze zaal s een kolfbaan aangebracht van cement, welke, wanneer ze niet gebruikt wordt, met een lossen vloer bedekt kan worden. De winkels worden gaandeweg tan het noodigc voorzien. Het Noorsche huts is half gereed. De duikerklok, die zeer de aandacht zal trekken en op zeer eigenaardige wijze is aangebracht, is eveneens ongeveer gereed. Het bassin zal van onder en boven door twee booglampen verlicht worden, zoodat men de duikenden zeer goed kan waarnemen. Het labyrint krijgt een schoon aanzien; van binnen moet *t buitengewoon fraai zgn veel is er nog .niet van te zien, daar alles gebarricadeerd is. Dorst ml er niet geleden behoeven te wor den, daar gelegenheden om zich te laven in overvloed aanwezig zijnevenzoo zal 't met de warmte nogal schikken, daar de vloer, waarvan de deeltjes een duim uit elkaar liggen, een goede ventilator zal zgnver leden week was 't bepaald erg frisch. Het hekwerk staat reeds voor den voor gevel; dit is een kunststuk van smeedwerk, geleverd door de firma Vincent, te Schiedam het wekt een ieders bewondering. De binnenlandsche inzendingen komen goed binnenhet buitenland Iaat zich ten deele wachten. Dezer dagen werd op het kantoor van een te Amsterdam algemeen bekende graanfactors- firma een bankbiljet van duizend gulden ge mist, dat in de drukte in plaats van in de krandkast, op deze was neergelegd. Naast de brandkast staat ouder gewoonte de snippermand, alwaar vermoedelijk ten gevolge van een tochtje het bankbiljet terecht gekomen is. Het ontbreken van dit laatste werd ont dekt, doch tevens ook dat intusschen de inhoud van de snippermand in den vuilnisbak der stadsreiniging en daarna in een der schui ten geledigd is geworden. Door de firma werd aan den terugbezorger van het bankbiljet honderd gulden vinder- loon uitgeloofd en de heer Voorbeytel van het vermoedelijk gebeurde in kennis gesteld. Het pleit voor de goede contróle aan de stadsvuïlnisbelt, dat men daar dadelyk wist

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2