De heer Crispi heeft te Palermo ter gele genheid der onthulling van een standbeeld van Garibaldi eene rede gehouden. Na in lof over hem uitgeweid te hebben, zeide Crispi wat wij hebben gedaan is niet genoeg. Wij moeten denken aan de groote plichten die nog op ons rusten. Wij moeten het gevaar voorkomen, dat het ongeduld en dc onwetend heid ons kunnen bereiden. Wij, eene natie van dl millioen zielen, zullen niet dulden dat wij vernederd worde». De burgers zullen in het oogenblik van gevaar allen vereenigd 2ijn, PORTUGAL, liet ministerie is aid us gewijzigdFcrreira, minister-president en minister van financiën Yasconcellos, justitie; Furtado, oorlog; bis schop Bethsaida, buUenlandsche zakenAma- ml, marine; Victor, openbare werken. De heer Ferreira zal de portefeuille van bnsnenlandsche zaken ad interim waarnemen. AMERIKA. Bij liet eongres der Argentijnsche repu bliek is Vrijdag eene nieuwe presidentieele boodschap ingediend, waarin de afkondiging van den staat van beleg wordt verdedigd op grond, dat de radicale partij, aangevoerd door dr. Alemeene uitgebreide samen zwering had beraamd om de tegenwoordige regeering omver te werpen. Daarentegen heeft de radicale partij een verzoek schrift ingediend om den staat van beleg op te hef fen eo de amnestie, aan staatkundige banne lingen )verkend, ook van toepassing te ver klaren op hare aanvoerders, die nog steeds op een oorlogsschip worden gevangen ge houden. AFRIKA. Uit Tan ge r wordt van 27 dezer gemeld Keoe speciale En gel sche commissie, die te Fez is aangekomen, heeft aldaar de Engel- sche vlag geheschen, Dat is de eerste maal dat aldaar tone vreemde vlag geheschen is. De Marokkanen hebben over dit geval veel gesproken en er ook over gemord, maar hierbij is liet gebleven. Buuicnliiudsche Berichten. SCHIEDAM, 31 Hei 1832. Gistermorgen had alhier de plechtige ter aardebestelling plaats var het stoffelijk over schot van den lieer C. Gips Az,, die Vrij dagavond. na eene korte ongesteldheid, op f>2-jarigen leeftijd aan zijn gezin werd ontrukt. Op de begraafplaats sloten zich bij den stoet aan: deSchiedamsclie Kunstvereenigmg, die den overledene onder haar meest verdien stelijke leden telde, en eeu fraaie» grafkians op de lijkkist had nedergelegd, eene depu tatie uit de commissie van toezicht op liet middelbaar onderwijs, de directeur en leer aren aan de hoogeie burgerschool, en eenige vrienden van den overledene, Vroeger leeraar aan de bier bestaande teekenschool, werd de overledene, door de opheffing van die instelling tengevolge van de oprichting der boogere burgerschool, tot leeraar in het hand teekenen aan die school benoemd, welke betrekking hij met veel toe wijding vervulde, tot hij zich het vorige jaar, bij den aanvang van den cursus, om gezond heidsredenen genoodzaakt zag haar neder te leggen. Kunstenaar geboren, wijdde de heeGips zich reeds vroeg aan de schilderkunst en genoot aan de Antwerpsche schilderschool zijn opleiding, waar hij bij een concours den 4n prijs behaalde. Door tal van proeven bewees hij later, wat serieus had gestudeerd. Portret en inte rieur waren de genres, die hem het meest hooiden, en eerst later beoefende hjj ook het landschap. Vraagt hun, die den heer Gips meer intiem kenden, niet welk een pieus gevoel bi) bezield was voor al het sehoone, met welk een liefde hij kon spreken over kunst, zijne godin, die hij helaas door omstandigheden niet genoeg heeft kunnen dienen. En wanneer men be denkt hoe hij na velerlei teleurstellingen in onze stad, die niet juist het dorado voor den kunstenaar kan genoemd worden, nog in de laatste jaren van zijn leven, met trillingen van geluk door het licht van Rembrandt geboeid, diens «Nachtwacht" napenseelde op een wijze, als hij dit toen nog deed, dan gedenkt men met eerbied en weemoed tevens den kunste naar. die zooveel meer had kunnen zijn, maar bij wien al liet zwart van Schiedam toch den hinkenden gloed voor zijn kunst niet heeft kunnen uitblusschen. Ter gelegenheid van den nationale» feest dag voor de Vereenigde Staten van Noord- Amerika wapperde gisteren de vlag van dat land van liet kantoor van den cousulairen agent der Unie alhier. Onze Koninginnen zijn Zaterdagmiddag met den Koning en de Koningin van AVur- temberg en prinses Pauline van "Waldeck te Heidelberg aangekomen en aldaar in het sEnropaeische Hof" afgeslapt. Des namiddags maakten zij een rijtoer en zijn dienzelfden avond met eeu extra trein naar Frankfort gereisd. Na een verblijf aldaar in het n Frankfurter Hof* zijn de Koninginnen gistermorgen naar Potsdam vertrokken. Men schrijft aan het JS. v. d. D. uit Berlijn van gisteren Keizer Wilhelm is zeer ingenomen met liet bezoek van onze Koningin Well iel mi na en de Koningin-Regentes, en vol allerlei kleine attenties, zooals b.v. hel plaatsen van mar ine-matrozen als ee re wacht voor de ver trekken van HH. MM,, omdat ons land eene zeevarende nalie is en in Neerland de marine altijd de bovenhand voert. Aan de taptoe mei fakkellicht wordt de grootste zorg be steed t vu'seh II buide repetities zijn verleden week reeds gehouden. Aan de groote parade op Dinsdag 31 Mei, voormiddags te '10 uur, op het Tempelliofer- veld nabij Berlijn, nemen alle wapens deel, Yeje duizenden manschappen zullen daan» vereen igd zijn. De kleinere parade, Woensdag te Potsdam op het Slotplein te houden, be looft zóo interessant te zijn, dat meer dan 3000 aanvragen ter bijwoning zijn ingekomen, terwijl er slechts 200 kaarten van toegang verstrekt kunnen worden. Het bestuur en de leden der Hollandsehe vcreeniging te Bet lijn bieden aan Hare Majes teiten een adres aan. De Nedcrlandsehe gezant te Berlijn, de heer Van der Iloeven, neemt heden zijn intrek te Potsdam. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 dezer bedroeg bij de Nederlawlsche Bank 9,588.205.56Vs en bij de betaalmeesters - 1995,830.35'/s Te zamen fi 1,584,095.92 De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op Zaterdag 4 Juni niet plaats hebben. De minister van waterstaat heeft 14 Mei goedgekeurd de door de Hollandsehe spoor weg-maatschappij op 8 November vastgestelde richting voor de verbindingsbaan tusschen het slation aan de Maas en dat aan de Dei ft sche Poort te Rotterdam. De lijn loopt volgens dit plan met een boog benoorden den KraÜngschen Plas en sluit zoo dicht mogelijk bij de "bestaande stations aan de beide spoorbanen aan. De lengte der lijn bedraagt ruim *13 kilometer. {Ingenieur.) Naar aanleiding der bekende aanschrijving van den minister van oorlog aan de autori teiten der landmacht, met uitooodigïng om hel bezoek van den soldaat aan dusgenaamde militaire tehuizenRoomseh-katholieke ver een igingen en dergelijke inrichtingen of in stellingen, die in den lat eren tijd met mede werking en onder bescherming van welden kende personen zijn opgericht, te bevorderen, beeft bet bestuur der ^Openbare Leeszaal" te Utrecht zich tot den plaatselijken comman dant gewend, om de aandacht op) genoemde inrichting te vestigendoor diens tusschen- komst zijn nu van de leeszaal een aautal annonce-biljetten in de kazernen opgehangen, waarop inlichtingen nopens deze nuttige in stelling rijn aangegeven. Omtrent de uniform verandering bij de on bereden wapenen van het leger vernemen wij nader, dat deze voorloopig zal bestaan in het ver van ge u van de gele door eene roode uitmonstering, voor zooverre de Infan terie betreftde kraag van de korte jas zal in eene lichtblauwe veranderd worden, terwijl de bestaande sehouderpassen zullen vervan gen worden door passanten van laken. Hierop krijgen de officieren in groot tenue de epaulet, De scliako zou vei'va ogen worden door een van lager model, terwijl deze in alle diensten zou moeten gedragen worden, zoo dat de pet ook voor de officieren zou ver vallen. In de gistermiddag te Amsterdam gehou den jaarlijksche algemeens vergadering van aandeelhouders der Amsterdamsche bank werden het verslag, de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd, en werd be paald, dat buiten het door de statuten voor geschreven bedrag, nog eene som van f25,230, in het geheel f00,000, in het reservefonds zal worden gestort. liet dividend werd vastge steld op 7Va pCt.j of f 15 per aandeel, en het saldo ad f25.393 op nieuwe rekening overge bracht. De leden van den raad van toezicht ,1. Audrae, nu*. J, G. Gleic' W. Tos. jitta, J. Kaempf en G. Pahriös, 'wérden herkozen. 1 Tot bij zon deren procuratiehouder werd be- 1 noemd de heer Jan J. Fontïjn. t Wegens liet vertegenwoordigd zijn van een onvoldoend aantal aandeden, moest de buiten- j gewone alge mee ne vergadering, die na de jaar vergadering zou worden gehouden, worden uitgesteld tot latere dagleekening. Op het internationaal congres voor han delswetgeving in de regeling der grensrechten, dezen zomer te Antwerpen te houden, zullen de heeren Stork, lid der Eerste Kamer, en Armand P. Sassen, directeur der rijkspost spaarbank, als rapporteurs namens Nederland optreden, j Van Hoek-van-Holland wordt geschreven Een herhaalde proef met de nieuwe red- dingboot, geuaamd ILmile Itobïn, gestation- neerd aan den IIoek-van-Holfand, heeft bewezen, dat deze boot voor strandgebruik alleszins aan de verwachting beantwoordt. Het te water laten, ophalen en vervoeren geschiedde zeer vlug. Deze zelfrichtende en waterloozende reddingboot met dropkeel, zeiltuig en daarbij behoorenden wagen, waar aan de nieuwste verbeteringen zijn aange- bi*acht, is in Engeland gebouwd endoorden heer G, G, Marie van Ileet aan de Zuidhol- landsche maatschappij tot redding van schip breukelingen te Botterdam geschonken. De boot wordt ook te Scheveningen ter bezich tiging gesteld. De trein van Rotterdam, welke ten 2 ure hier ter stede aankomt, werd gisteren tus schen Barend recht en Rotterdam plotseling tot staan gebracht, doordat een dame aan de noodrem had getrokken. Een heer, die in dezelfde coupé zat, was even te voren uit het portier gesprongen. De trein reed cenige honderden meters terug, waarna 2 conducteurs op onderzoek gingen. Zij vonden den reiziger aan den overkant van den weg halverwege in een sloot liggen en brachten hem bewus- loos mede, In den bagagewagen vervoerd, werd hij te Rotterdam (Beurs), verder ge transporteerd. Met den trein van 1 nur is gisteren aan de halte Beurs te Rotterdam in bewusteloo- zen toestand aangebracht de lieer D. W., sigarenwinkelier, wonende aan dc Korte Pan- nekoekstraat, hoek Nieuwemarkt, die nabij het station IJselmonde uit den sneltram was gesprongen en daarbij aan het achterhoofd verwond werd. Hij is dadelijk na aankomst naar het ziekenhuis gebracht. De stoomboot Toornc en Tutten, kapitein P. I. Baars, welke Donderdagnamiddag (e l uur Schiedam verliet met bestemming naar Bi'ieilepasseerde tusschen de plaats van afvaart en Pernis eenige losse goederen van een roeiboot, zooals roer, riemen enz,, dat reeds aanstonds deed vermoeden dat er een ongeluk moest zijn gebeurd. Werkelijk ont dekte een der passagiers een man, welke in eengedoken zich bevond op het achterschip van het wrak van het vaartuig De Vrome Adriami, dat gezonken ligt nabij den strek dam van) den rechter Maasoever, tegenover de zalmvisscherij' »Prins Hendrik", nabij liet haventje der Vijf Sluizen*', gemeente Schie dam. Onmiddellijk commandeerde de kapi tein zstoppen". De boot werd uitgezet en bemand met den stuurman Adriauus van Vliet en den dekkneclit Jacob Tiel. Door den feilen stroom en de deining der juist passeerende binnenkomende zeebooten, moest de redding met de meeste omzichtigheid ge schieden, daar men anders gevaar liep op het wrak te slootenen te meer daar de boot, ter redding uitgezonden, een ijzeren was. Met veel inspanning gelukte het den redders, den schipbreukeling uit zijne hachelijke positie te verlossen. Hij noemde zich Cornvlis Maling, woonachtig te Cliarlois. Men vermoedt dat hij met zijn roeiboot op het wrak van De Trouw Cornelia gestooteu had, waardoor de boot omgeslagen was. Aan boord der Voorna enPuttcn, zegt men, voorzag de kapitein den schipbreukeling op liefderijke wijze van droge kleeren. Door geon der passeerende vaartuigen was Maling opgemerkt geworden. Hij was trouwens bijna sprakeloos van schrik en traditie op gocneriel wijze hunne op merkzaamheid te trekkeu, Eere den kloeken redders, want de snel op komende vloedde sterke stroom hadden zonder hunne tussehenkomst voor Cornells Maling noodlottig kunnen rijn, (A-. li.) De heer M,, eerste onderwijzer aan de openbare school te Huissen, heeft op treurige wijze het leven verloren. Met twee zijner kameraden naar den Rijn gegaan, om te zwemmen, is hij verdronken zonder dat zijne collega's in staat waren Item te redden. Te Enschede is Zondagmiddag 12 uur de 1 too mkatoe nsp inner ij der firma ter Kuilcen Morsman geheel afgebrand men zegt dat do brand is ontstaan in de droog kamer bij de machinekamer. De spinnerij met hare 14900 spillen stond in een minimum van tijd geheel in vlam en ging reddeloos verloren een daaraan met brandmuur verbonden nieuw gebouw, waarin gedeeltelijk appreteerderij, drogerij, pakkerij, bergplaats enz., werd ook geheel vernield, terwijl een omvallende muur van dit gebouw terechtkwam op de daaraan verbonden nieuwe weverij, waardoor ook deze in brand geraakte, doch die brand mocht men blusschende daaraan verder verbonden nieuwe weverij enz. geraakte ook aan het branden. De stoommachine der spinnerij ïs verbrand, die der nieuwe fabrie ken door water beschadigd. Een groote massa water der gemeentelijke waterleiding was noodig, om verdere gebou wen te bewaren de werking was uitstekend. Een arbeider werd door een omval lend en muur lichtelijk gekwetst, van andere onge lukken is niets vernomen. Alles was verzekerd op de beurs te Am sterdam.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2