uitgever7~jT odé. Vr dag 3 Juni. A0. 1892. N°. 8026. KENNISGEVING. x esenveertigste Jaargang" Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BnitenlaMgche Berichten, 1,85. - 2.50. - 0.10, BUREAU! BOTERSTRAAT, E Sï. Inrichtingen, welke gewaar, schade of Under kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek van den Directeur der naamlooze vennootschap sBe Stoom* molen Nederland" alhier, om vergunning tot uitbreiding van den stoommolen, staande aan den Nieuwen Bavemoeg, wijk G, no. 198«, kadaster sectie M, no. 339, door plaatsing van een stoomwerktuig van 200 paardenkracht en ketel met een verwarmings- oppervlak van 100 M1. Gelet op de Artt. 6 en 7 der Wet van den 2de n Juni 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der gemeente is ter visie ■gelegd; dat op Donderdag den 1 Oden «Juni a.%, des namiddags ten halltwee ure, ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tyd- stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 2den Juni 1892, Burgmeeat er en Wethoudere voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE, De Secretaris, VERNÈDE. VD118CULAS D. Bij Jiet gala-diner op Dinsdag stelde de keizer uit de volheid van zijn hart een toost in en sprak diep geroerd: Uwe Majesteit en Uwer Majesteits dochter de dank der keizerin en van mij dat Uwe Majesteiten hier gekomen zijn en de vermoeiende reis niet geschroomd hebben. Nog levendig herinneren wij ons de vriendschappelijke ontvangst, die wij in het vorige jaar Uwerzijds genoten hebben en van het gezamenlijke Neder landsche volk, dat trouwe, brave, arbeidzame volk, dat zoo vast ea innig met bet Konings huis vereenigdis. Uwe Majesteiten zullen hier overal berinneringen aan verbintenissen uit vroeger t\jd gevonden hebben. De naam, die ons geslacht met dien van Uwe Majesteit verbindt, heet Oranje, Met hooge achting, met diepen eerbied wordt de naam Oranje in mijn Ruis genoemd, van het groote geslacht •der Oranjes hebben myne voorvaderen ge leerd. Wjj staan nog heden verbaasd over hetgeen deze hooge personen eens vermocht en gewrocht hebben. Ik eindig met den wensch, dat God de zegenende hand moge uitstrekken over Uwe Majesteit, over Uw land en over die hooge spruit van den Oranjestam, waaraan het geheele Nederlandsche volk ver knocht is. Ik drink op het welzijn Uwer Majesteit en op Rare Majesteit Koningin Wühelmina. De Koningin-Regentes antwoordde: Voor de hartelijke woorden, die Uwe Majesteit gesproken heeft, mijn oprechte dank. De vriendschappelijke ontvangst, die mijne doch ter en my hier ten deel gevallen is, vervult mjj met groote vreugde. Met warme erkente lijkheid vervuld, gelieve Uwe Majesteit onze allerhartelijkste wenschen voor uw welzijn in ontvangst te nemen. Ik drink op het welzijn van Uwe Majesteit den keizer en van Hare Majesteit de keizerin. Na afloop der gisteren gehouden parade te Potsdam vereenigde de keizer de comman- deerende officieren der in front opgestelde regimenten rondom zich. Hierop volgde eene parade-ontbijttafel in het nieuwe paleis. Gisteravond was er gala-diner bij prins en prinses Fried rich Leopold op het jachtslot »Glienicke". Behalve de keizer en de keizerin en de Koningin-Regentes Emma woonden een dertig vorstelijke personen het diner bij. De Berljjnsche correspondent der N. Ii. Ct. schrijft van gisteren o. a. Misschien heeft menig Hollandsche lezer zich verwonderd, dat ook aan de Nederland- sche Majesteiten, de beide dames, alhier met militaire manifestaties hulde is gebracht. Maar 's lands wys, 's lands eer. In het mili taire Pruisen wordt de luister der militaire manifestation beschouwd als de maatstaf van de attentie van het hof by vorstelijke be zoeken. Dit staat vast by alle personen, die hier met de gebruiken aan het hof bekend zyn, Aan de Nederlandsche Koninginnen heeft men de hoogste eerbewijzen ten deel doen vallen, welke het Beiiijnsche hof slechts aan de meest bevriende en machtigste vorsten sehenkt. Ik hoorde in de laatste dagen van hooge beambten aan het hof herhaaldelijk verklaren, dat hoogere eerbewijzen dan die de Nederlandsche vorstinnen ten deel gevallen zijn, niet denkbaar zijn. Ongetwijfeld moet het keizerspaar door de hartelijke en scliit- terende ontvangst, die het ten vorigen jare in Nederland gevonden heeft by de bevolking en liet hof, byzonder getroffen zyn geweest, en als warme kindervrienden zyn beiden met het aanminnig lieve kind, dat Koningin Wil helm ina heet, machtig ingenomen. Ten eenenmale dwaas is het, aan die be zoeken staatkundige bedoelingen toe te schrij ven. Z beteekenen alleen weder-aanknooping en kweeking van vriendschappelijke betrek kingen tusscben vorstelijke families, die tot dusver min of meer van elkander vervreemd waven. In zoover kunnen de wederzijdsche bezoeken eenige staatkundige beteekenis heb ben, maar ook slechts in zooverre dat het voor elke vredelievende regeering aan genaam is, als het hoofd des staats met dat van een naburig land op vriendschappelijken voet staat. De Nederlandsche Koninginnen zyn heden ochtend te 9.40 van Potsdam vertrokken naar Honnef, waar zjj een bezoek zullen brengen aan de koningin van Zweden. De keizer was met de Koniagin-Regen- tes, de keizerin met Koningin Wilhelmina in een rijtuig naar het station gereden, waar de Nederlandsche gezant en mevrouw Van der Hoeven aanwezig waren. Ook de oudste drie zoontjes van den keizer waren bij het vertrek tegenwoordig. Toen het oogen- blik van vertrek daar was, omarmden de vorstelijke personen elkander en zegden elkander vaarwel tot wederziens. De keizer kuste de Koningin ten afscheid de hand, •De kleine Koningin omhelsde de prinsjes. De particuliere correspondent der N. It. OL meldt dat de Nederlandsche Koninginnen hedenavond te 7.20 te Honnef zullen aan komen. De villa Adams is met de meest rnogelyke zorg voor haar in orde gebracht, terwijl de maaltijden voor de geiieele hof houding, uit 22 personen bestaande, door het hotel »Klein" worden geleverd. Mor gen is er diner bij de koningin van Zweden, waar zullen aanzitten de heide Koninginnen der Nederlanden, prins Euge- nïus vai) Zweden, de vorstin van Wied met drie kinderen en de vorstin van Waldeck. De NaUonüX-Zeitung zegt, dat sedert eeuwen de betrekkingen met ons land en Duitschland nu eens meer, dan eeusminder hartelijk waren, om vervolgens er op te wijzen, dat men eigenlijk niet van twee vol ken mag spreken, waar in de taal, de zeden en gewoonten zooveel verwantschap schuilt, waar beide volken den lijn trekken op liet gebied vau kunst, wetenschap en handel. Het blad constateert met genoegen, dat het sedert 1870 voor een deel te loor gegane vertrouwen der Nederlanders in hun Duit- sehe naburen weder is verlevendigd. België, Holland en Zwitserland zouden zegt de Nat. Ztg, zonder de zekerheid, die hun de nabijheid van de Duitsche strijd macht geeft, reeds lang, evenals voor hon derd jaar, door de Fransche legers over stroomd zyn geworden. Zij hebben geen beter beschermer voor hun onafhankelijkheid en zelfstandigheid dan Duitschland, Als deze gedachte door het bezoek van de jonge Koningin en haar moeder te Potsdam bij de Hollandsche staatslieden en de natie wordt opgewekt en in kracht wint, dan zal het eenig verlangen, dat Duitschland tegenover Holland koestert, vervuld worden. »Wjj zullen het geluk van de jonge Vorstin en haar volk nimmer benijden. Ja, wij deeien hartelijk ïn het lief en leed van heiden," Naar men verneemt, is tegen den geheim raad Baare en twee beambten van den Boehum er Verein eene aanklacht ingediend wegens bevordering van vervalscliiug van stempels. LUXEMBURG, De Kamer heeft met eenparige stemmen den census voor het kiesrecht van 30 fr. op 15 fr, verlaagd. BELGIE. Koning Leopold heeft aan generaal Brial- mont een brief geschreven, waarin hem zijne pensionneering wordt medegedeeld en hy geluk- gewenscht wordt met hetgeen door hem ge daan is voor de inrichting van 's lands ver dediging en voor dar bouw der Maasforten, welke de beste versterkingen zijn die er van dezen aard bestaan. Generaal Brialmont heeft den minister van oorlog verzocht, hem niet den 2Gn, maar den 14n Juni a.s. van zijnen dienst te ontheffen, na aftoop der verkiezingen. Zooals men weet, heeft de generaal eene liberale candidatuur te Brussel aangenomen voor de Kamerverkiezingen. ENGELAND. De werkstaking der mijnarbeiders in Dur ham, die twaalf weken heeft geduurd, is thans geëindigd. De patroons hebben bunnen eisch tot loonsvermindering met 13 V» pCfc. terug gebracht tot 10 pCt, De arbeid is daarop dadelijk hervat. OOSTENRIJK, De Hongaarsche Kamer heeft gisteren eenstemmig het voorstel aangenomen van Iranyi, betreffende de vrije uitoefening van allen eeredienst en gelijke behandeling van alle kerkgenootschappen voor de wet, ZWITSERLAND, De Boudsraad gaf betrekkelijk de Fransch- Zwitsersche handelsbetrekkingen nieuwe in structies aau haren gezant te Parijs. BENEMARKEN. Het waardig slotnummer der Kopenhaag- sche feesten, althans der openbare, was Maandag een groote optocht van 100.000 personen, leden van 117 vereenigingen, die met vaandels en muziek voor het paleis Amaliënborg defileerden. Wel drie uur had men daarvoor noodig. Ook vete studenten-vereenigingen maakten deel uit van den stoet, wier leden daaraan een eigenaardig cachet van frischheid en le vendigheid wisten te geven door de beuke- takken, waarmede ze zich hadden getooid, zoodat het hier en daar een wandelend bosch geleek. Het koninklijk echtpaar bleek zeer gevoe lig voor de hulde. G^UflANT. AbonmrnkntSprus, per kwirti.il franco per post, door hot geheel; Rijk Afzonderlijke notnmers AoeBsrEitrjspKtis: ven 110 gewon# /egels met inbegrip wr «ene Courant1.10, Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen TWBgHAAL beiekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1