Gemengde Berichten. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. uitgegeven door Christiaan van Vianen, om streeks 1650, en voorstellende vazen, bekers enz., uitgevonden door zijnen vader Adam van Vianen. Van dit werk kent de heer Njjhoff slechts drie exemplaren, van welke een onvolledig. De reproductie zal plaats heb ben in photo-zincographie, eenige tekst zal er bij gevoegd zijn, L'Oeuvre de Adam de Vianen" zal bestaan uit 48 platen. Er zullen slechts 200 exemplaren van gedrukt worden. Het eerste nummer is verschenen van het Journal qfficiel de F exposition internationale de part, de pêche et de chevaux. Het zal, zoolang de sporttentoonstelling te Seheve- ningen duurt, dagelijks verschijnen bij gebr, Belinfante te 's-Gravenhage. 's-Gravenhage. De »Haagsche Kunst kring" heeft gevolg gegeven aan het voor nemen om een afdeeling ^Kunstnijverheid" te stichten. In het voorloopig bestuur heb ben zitting genomende heeren Th. de Bock, te 's-Gravenhage, "Willem Hoeker, te Amster dam, en C. W. H. Verster, te Leiden. Het plan bestaat, vanwege deze afdeeling over «enigen tijd een heraldische tentoonstelling op kleine schaal te houden, welke gepaard zal gaan met een Oranje-ten toonstelling. 's-Gravenhage. Vanwege de Haagsche afdeeling van den bond sMaatschappelijk Belang" zijn de ingezetenen, zoowel manne lijke als vrouwelijke, aangespoord om »mede te werken tot instandhouding der maat schappij", zulks naar aanleiding van den achteruitgang dergenen, die door bedrjjfj nering, winkelhouden of ambacht den kost moeten winnen. De verkeerde toepassing van het stelsel der coöperatie, wordt als oorzaak van dien achteruitgang genoemd. Men wijst verder op de gevolgen voor de toekomst en betoogt, dat het voordeel van inkoop bjj coöperatieve wïnkelvereenigingeu als die van sEigen Hulp" slechts schijnbaar is. Haarlem, In de 12e jaarlijksche ver gadering van den raad van bestuur van het museum van kunstnij verheid alhier, die onder voorzitterschap van prof. A. Pierson plaats had, werd verslag uitgebracht over het museum en de school, betreffende bet tweede halfjaar van 1891. Uit het verslag bleek dat het museum zich in bloeienden toestand bevindt. De verzamelingen zijn belangrijk uitgebreid en aangevuldvan velen zijn ge schenken en voorwerpen in bruikleen ont vangen.. Het bezoek bedroeg 15422 personen, tegen 14321 in het vorige jaar. la de vormerij werden voor 27 instellingen van onderwijs afgietsels vervaardigd. Ook de school voor kunstnijverheid mag zich in toenemenden bloei en meer en meer in de algemeene sympathie verheugen. Ver schillende hoofden van andere inrichtingen van kunstonderwijs brachten de school een bezoekchefs van industrieels werkplaatsen lieten zich niet onbetuigd, terwijl aanvragen naar leerlingen die den cursus hebben door- loopen, niet zeldzaam zijn. Het aantal leer lingen neemt toe, niet alleen uit Haarlem en omstreken, maar ook uit andere plaatsen. Het bedraagt 188het aantal leeraren is 8. De heer Von Saher, conservator van het museum en directeur der school, is thans op reis, om eenige musea en scholen in het buitenland te bezoeken. Groningen. Het huldeblijk, dat door medewerking van de geheele burgerij H. M. de Koningin bij het aanstaand bezoek zal aan geboden worden, bestaat iu een miniatuur Mar tinitoren van goud. Aan H. M. de Koningin- Regentes zal een gouden gedenkpenning wor den vereerd, welke het bezoek der Vorstinnen aan die stad vereeuwigt, Door de echtge- noote van den commissaris der Koningin is voor het kinderfeest voor de onvermogende schoolkinderen eene som van f600 geschon ken. Aan de hulde, te brengen aan H. M. de Koningin, zullen de leerlingen van 27 scholen deelnemen. Leeuwarden. Voor de op Zaterdag 18 dezer alhier te houden, door de Koninginoen bij te wonen harddraverij met paard en sjees, zullen, behalve de door Koningin Wilhelmina uitgeloofde prijs, nog worden toegekend drie premiën, een van f150, een van f100 en een van f50. Baant. Zaterdagmiddag kwamen HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes alhier aan, om de zomermaanden op het vorstelijk slot te Soestdijk door te brengen. Op verlangen van de Koningin-Regentes had er geen officieele ontvangst plaats. Niettegenstaande het uur van aankomst zooveel mogelijk geheimgehouden was, waren er toch honderden personen van allerlei stand aan het station aanwezig, om de Vorstinnen een welkom toe te roepen. Zondagochtend togen de leerlingen der dameskostschool s Erica", onder directie van de dames Cramer, naar het paleis, om de Vorstin een prachtigen bouquet als welkom aan te bieden. Bij weinige wedrennen werd zoovee! geld ver loren als bij den jongs ten Derboywedren, teEpsom, waar do eerste prijs gewonnen is door lord Brad ford's paard Sir Hugo. De hertog van Westminster had voor een be drag van ongeveer f 1,250.000 weddenschappen aangegaan op zijn paard Ormc, dat ziek werd (vergiftigd) en niet aan de wedrennen kou deel nemen. Sir Frederik Johnstone had, naar men zegt, ongeveer f500.000 verwed op la FUche, de jonge merrie van baron Hirseh, welke na het ongeluk van Ornte het lievelingspaard geworden was. Baron Hirseh heeft ook veel geld in handen van de bookmakers gelaten en de nederlaag van zijne FUche is tevens een verlies voordeLondensche gasthuizen, aan welke hij het bedrag van den prijs f75.000 als hij dien won, bad beloofd.' Op bet winnende paard, Sir Hugo, dat tot dus. ver niets dan een geringen prijs won, had bijna niemand een som van bet eekenis gewed. Bij do vreeselijke ramp in de zilvermijn bij Przi- bam (Oostenrijk) vreest men nu dat er 500 per sonen omgekomen zijn. Van 350 slachtoffers is de dood nu reeds geconstateerd. Van alle zijden worden er voor do achtergeblevenen gelden bij eengebracht; de stad Weenen heeft voor dit doel ft. 5000 beschikbaar gesteld. Te Leipzig is een standbeeld voor Felix Men delssohn Bartholdy feestelijk onthuld. Het staat vóór het nieuwe concertgebouw, en is het werk van den beeldhouwer Werner Stein. Een leerling van de Ecole des Beaux-Arts te Parijs, zoon van arme Ifeden uit Sant-Etienne, is, te fier om zijn gebrek te doen blijken, volgens l'Echo den hongerdood gestorven. Toen de dokter kwam, was redding reeds niet meer mogelijk. De Noorsche Storthing hoeft met @1 tegen 52 stemmen besloten den dichter Björn sljerno Bjiim- son een jaargeld van 1600 kronen toe te leg gen. TitusvilleenOilcity (Pennsylvanië) werden Zon dagochtend door een windhoos overvallen,waarbij de bliksem in de petroleum-raffmeerderijen sloeg, waardoor half Titusville in brand geraakte. Het aantal dooden door verdrinking of in de brandende oliewordt op honderd vijftig geschat. Te Oücity zijn reeds een honderdtal lijken gevonden, maar het getal vermist wordende personen is nog niet bekend. De stoffelijke schade wordt op vele millioenen dollars geschat. Te Kensington (Pennsylvanië) heeft eene dyna- miet-ontploffing bij eenen juwelier plaats gehad, tengevolge waarvan de juwelier en zijn bediende gedood, zijne vrouw en kinderen zwaar gewond en de belendende huizen beschadigd zijn. Te Cleveland, in Noord-Amerika, is dezer dagen zekere John Anderson, wegens veelwijverij tot zeven jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De man zwierf altijd in allerlei richtingen in zijn vaderland rond, knoopte overal teedere betrekkingen aan en was met niet minder dan 21 vrouwen wettig .getrouwd, terwijl hij ongeveer 120 verloofden beloofd had met haar te zullen huwen. Hij wist van de lichtgelovigheid dier dames misbruik te maken, door haar zooveel mogelijk geld af te zetten. De dagbladen uit Tonkin melden bet vergaan 'van de sloep Laoki op de Claire-rivier met een verlies van 32 menschen levens. Post en Telegraphie. Be minister van waterstaat, handel en nijver sheid brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maand April 1892 in de rijks-postspaarbank zijn ingelegd en terugbetaald de volgende be- dragen, als: Bedrag der inlagen f 1,069,708.01 >/a t terugbetalingen 1,251,602.50 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaaldf 181,896.48Vs Aan het einde der maand Maart was ten name der verschillende inleggers inge schreven 24,774,190.03 t/a zoodat het gezamenlijk te goed op ultimo April bedroeg f24,592,293.55 In den loop der maand April zijn 4703 nieuwe hoekjes afgegeven; 2256 zijn erin die maand ge heel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 334,217 in omloop waren. Zaterdag is het rijkstelegraafkantoor te Soest dijk, voor den duur van het hofverblijf, met een degelijkschen dienst van 7'/s uur voor- tot 9l/j uur namiddags (spoortijd) heropend. {St.- Cl.) Land- en Tuinbouw. De bloei der aalbessen heeft in het West land tot bevredigende uitkomsten geleid. De boom en hebben wel geruid, wat aan den onguosiigen bloeitijd wordt toegeschreven, doch de dracht mag goéd genoemd worden en overtreft verre die in 't vorige jaar. Ook de witte en zwarte soorten be loven een zeer voldoende opbrengst. Het ruien is Over 't geheel veel meegevallen. De kruisbessen hebben in geen jaren zoo goed gedragen als thans. De musschen, die anders zulke vreeselijke ver woestingen in dit gewas aanrichten, hebben dit Voorjaar weinig schade gedaan. Men verwacht een vluggen handel in dit product op de veilingen, die in de eerste helft van Juni nog zullen aanvan gen, De voorkoop is onbeteekanead. Zijn regenwormen nuttig of schadelijk 7 "Vroeger meende men algemeen, dat de planten nadeel ondervonden van de regenwormen. Prof. dr. E. Wollny te MUnchen heeft, aangespoord door de onderzoekingen van Darwin o. a. hier omtrent zelf proeven genomen, Reeds in het eerste tijdperk der ontwikkeling toonden alle planten, die in aarde met wormen groeiden, een veel sterker ontwikkeling, terwijl niet een er na deel van ondervond. De aarde met wormen was al spoedig bedekt met de bekende excrementhoop- jes an vertoonde talrijke gangen. Voor de proef Werden o. a, genomenerwten, boonen, rogge, haver, boekweit, bieten, aardappelen enz. Bij alle planten en in alle proefveldjos was de oogst op op den bodem, die rijk aan wormen was heter dan die zonder wormen. De oorzaak van een en inder werd vooral daarin gevonden, dat de wormen den grond beter verdoelen en kruimelig houden. Door de gangen en gaten kunnen boven dien lucht en water veel beter toetreden. {Veldpost.) 0 nd e rw ijs. Tot ons .leedwezen vernemen wij, dat prof. Van Booreval Faure, de begaafde auteur van het Ne- derlandsche Burgerlijk Procesrecht en zoovele andere uitnemende geschriften, die, bedriegen wij ons niet, sedert den aanvang van 1859 den leer stoel voor het Nederlandsche privaatrecht aan de Leidsche hoogeschocl met eer heeft bezet, bij het sluiten van zijnecoljeges aan zijne toehoorders beeft medegedeeld dat ontslag uit 's lands dienst door hem is verzocht aan II. M. de Koningin-Regentes. Wcckhl. v. h. Recht.) Armenzorg. De beer Koene te Rotterdam ontving dezen winter voor de kindervoeding f7853en doorhem werd uitgegeven f 19,439. Er is op dat goede werk, door hem ondernomen, dus een tekoitvan f 2586. De voeding is voorloopig weer geëindigd. "Wijlen mevr. Van Marcelis Hartstuk, geb. Wouters, heeft bij testamentaire beschikking te paald, dat de door haar bewoonde buitenplaats zVeenwijk" te Oudcschoot tot oude-vrouwenhuis zal worden ingericht. Door wijlen den heer E, Eickma, oud-griffier bij de arrend .-rechtbank te Rotterdam, is aan het Kinderhuis f2000 gelegateerd, vrij van succes sierechten. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter mat kt alhier aangevoerd 460 zalmen, die voor fl.— tot 1.30 per V» kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 7 steuren. De vorige week werden alhier ter mai kt aan gevoeld en verkocht 1479 zalmen, 228 elften, 6340 tinten en 33 steuren. GORJNCHEM. Van 1 tot 4 dezer zijn in het vischwater dezer gemeente gevangen en afhtcr verkocht g 27 zalmen die f 1,01 a 1.40 per Va kilo, en 840 elften en finten, die 2 et, tot f 1.05 per stuk opbrachten. AMMERSTOL. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd 189 zalmen, die verkocht werden voor f4.10 a 1.50 per Vs kilo; 136 elf ten, die f0.40 a 1.30 per stuk opbrachten. Ked.-IIerr. Kerk. Beroepen: te Kerkwerve, te Kattendijke, to Eats, te Uitwijk en "Waardhuizen en te Wa pen vel de (toez.) de heer P. Hei mens Visser, cand.te Warns de heer D. Eringa, cand. te Engwierumte Hensbroek, te Wieringer- waard en te Koedijk de heer N. J.C, Schermer- born, cand. te Scharwoudete Hedel ds, C. Hartwiggen, te Oud-Beiertandte Wagen borgen de heer W. J. Meiners, cand. te Gro ningen, Aangenomen: naar Oldemarkt door ds. J, van Dijk, te Buurse; naar Stadskanaal door ds. Van Binnendijks, te Augustinusga naar Koekan ge (Drente) door den heer J. Stee houwer, cand. te Strijen. Bedankt: voor Wassenaar door ds. B. C. Oortbuys, te 's-Gravenhage; voorOnstwedde door ds. B, J. van Heyningen, te Kesteren; voor Rijssen door ds, D. J, Karros, to Genemui- den voor Zuidsrwoude door ds, H. Limpers, to Stavoren voor Nieztjl door ds, J. Heringa, te Sebaldeburento Zieriksee door dr. I. II. J. Hoog, to Terwolde. Zondag j.l. heeft de inwijding plaats gehad van de Noorderkerk te Rotterdam, BUR G ER L IJ K E S TA N D. Geboren4 Juni, Heudrika. dochter van G. Groeneweg en N. Ringelberg, Hoofdstraat. Wilhelmina Elisabeth Hendrica, dochter van J. Groeneweg en W, M, Weber, Singel. 5. Cornelia, dochter van A, Kloos en C. Tettelaar, Leliestraat. Johanna, dochter van P. J. Rosman en M. J. Roepel, Grof haan. Overleden4 Juni. Pieternella Johanna van der Kris, oud 1 maand, Noordmolenstraat, 5. Adrianus Gagestein, oud 11 maanden, Hoogstraat. Geertrui Oranje, oud 2 jaar en 9 maanden, Lange Nieumtraat. 0, Gerardus Cornells van Wezenberg, oud 4 maanden, 's-Qravclan theft en polder.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3