A". 1892. Maandag 13 Jun N°. 8033. Eerste Blad. KENNISGEVING. ©senveert. g-ste J argang. Verschijnt dagelijks, i ftgezonderd Dinsdag. Binnenlandsehe Berichten. t.8a. UITGEVER: J. ODÉ. Schiedam, 41 Juni 1892. De Pinksterweek is voor onderscheidene vorsten en hooggeplaatste!» i» den lande een drukke week geweest. Vooreerst achtte de president der Fransche republiek, de heer Carnot, het zijn plicht, de feestelijkheden by te wonen te Nancy, Bij deze gelegenheid heeft de president getoond, de kunst van een verstandig gebruik van het woord uitmun tend te verstaan. Door de bisschoppen uit de streek, die hun opwachting bij den pre sident kwamen maken, werd hem zijn taak niet moeilijk gemaakt De bisschop van Nancy, zoowel als die van Verdun, waren ia hun toespraken zeer gelukkig. Beider uitingen waren die van gematigde mannen; sprak de eene de eensgezindheid van allen te wensclien, welke fs lands instellingen en staatkundige vormen ook mogen zijn, de andere getuigde, eerlijk den republikeinsehen regee- rïngsvorm aan te nemen. De Boheemsche studenten, die naar Nancy zjjn getogen, wel niet als vereenigingeo, maar als bijzondere personen, werden door de Franscheu met zeer veel geestdrift, zooals het heet, ontvangen. Waarom toch Om de eenvoudige reden, dat de Bohemers en andere Slavische stammen Russisch gezind zijn. Deze gezindheid hebben de Bohemers te Nancy niet verborgen gehouden. 2e hebben er Rus- laods roem bezongen, en Frankrijk hoog ver beven, omdat het in deD strijd aan Rus kinds zijde zal staan. Dat is taal, die by de onverzoenlijken in Frankrijk tegenwoordig opgeld doet. 't Is dan ook niet te verwonderen, dat de bladen van genoemde richting de reis van den president mislukt noemen. Hij heeft in het Lotharing- sclie land, niet van Duitsehlund, Frankrijks grootsten vijand, gewaagd. Hij is hoffelijk, hij is gematigd geweest; derhalve, weg met hem. sischen keizer aan dien van Duitschland toch plaats gehad, en wel te Kiel. De keizers hebben elkander aan boord van hun schepen gecomplimenteerd. Ze hebben gezamenlijk het middagmaal gebruikt, en de keizer vau Rus land is met zijn flotiile des avonds weer naar Kopenhagen teruggekeerd. De ontvangst en het geheele samenzijn, zeggen de bladen, was allerhartelijkst en de czaar heeft onmiddellijk na zijo terugkomst te Kopenhagen een tele gram van dankbetuiging aan den keizer ge zonden; waarin de ontvangst hoogelijk werd geroemd. Dit is nu de vierde ontmoeting van de beide vorstensedert de troonsbestijging van keizer Wilhelm; welnu deze laatste zal in de bestaande verhoudingen evenmin verandering brengen als de vorige. De be langen van beide landen loopen nu eenmaal verre uit elkander. Ruslands plannen in het Oosten zijn zeker niet opgegeven; de echte Rus droomt steeds van het Pan-Slavisme, van de vereeDÏglng van alle slaven onder den schepter des czaren, tegen welke plannen de Duitsche regeering ter wille van haar zelfbehoud noodzakelijk moet gekant zijn. In nog veel grooter mate is dit het geval met Oosten rij t-Hongarije, hetwelk zooveel slaven onder zijn bevolking telt. Daarom zal de aanstaande ontmoeting van keizer Frans Jozef met den czaar, waarvan sprake is, ook al geen ander karakter hebben dan een beleefd heidsbezoek. Dinsdag jL heeft het bezoek van den Rus- Keizer Frans Jozef heeft deze week een zeldzaam feest geweest. Hoewel hij in 1849 de regeering over zijn gansche rigk aan vaardde, heeft hij deze week, den Ssten Juni te midden zijner Hongaarsche onderdanen den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaar in diezelfde hoofdstad met de kroon van den Heiligen Stefanus werd gekroond. Immers, al werd in 1849 de opstand der Hongaren door generaal Haynau, »den beul der Hon garen", in bloed gesmoord, al boetten tal van de aanzienlijkste mannen des iands hun ver zet tegen de Oosten rijksche tyrannic met den smadelijken dood aan de galg, Hongarije heeft volgehouden, totdat zijn rechtmatige wensch naar een zelfstandige, constitutioneele regeering in 1867 werd vervuld, en met de kroning des keizers te Buda-Pest, als koning van Hongarije bezegeld. De beschrijving van al de praal en pracht, die de Hongaarsche grooten bij deze gelegen heid hebben ten toon gespreid, is indruk wekkend. Graven met zilveren harnassen en gouden kuodsen, met familiediamanten van buitengewone waardekerkvorsten, rijk, zoo als ze slechts in Hongarije zijn, hebben hun koning begroet, als den man, die den eed, voor vijf en twintig jaar afgelegd, stipt heeft gehouden, 't Is weer als in de dagen van keizerin Maria Theresia, toen de Hongaren de hechtste steun voor de Oostenrijksche monarchie waren. De keizer van Oostenrijk heeft dan toch weer eens een gelukkigen dag beleefd, zoo als er hem niet vele zjjn geschonken. Hij heeft er wel behoefte aan, want nog onlangs is hern niet onduidelijk herinnerd, dat de Bohemers hem insgelijks iu hun hoofdstad Pi-aag dezelfde handeling zouden zien ver richten, als voor vijf en twintig jaar te Pest. Naar de berichten in de Belgische bladen te oordeelen, belooft de veertiende dag dezer maand een warme dag te zullen zijn. Dan hebben de verkiezingen plaats voor de wet gevende macht, wier taak het zal zijn, het werk der grondwetsherziening ter hand te nemen. Men hoort nu reeds zonderlinge din gen verhalen. De clericale candi daten, die in de kiezersvergaderingen optreden, verklaren zich nu reeds tegen de nieuwigheid, »het koninklijk referendum"ook tegen algemeen sjemrecht, en niet minder tegen algemeenen dienstplicht. Meer nog, enkelen verlangen van hun kiezers omtrent sommige punten een imperatief mandaat, een volstrekten last, dien ze hebben te volvoerendat is kras I en niet bevorderlijk aan de onafhankelijkheid van den vo 1 ksver tege n woordiger SCHIEDAM, tl Juni 1892. De gemeenteraad zal Dinsdag a.s., des namiddags ten kwartier voor twee uur, een openbare vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijn: inge komen stukken, waaronder ontwerp- verorde ning tegen de huizen van ontucht, 3 ontwerp besluitentot wyziging der gemeente-begrooting van 1891, en adres van A. M.J. de Groot om afschrijving van plaatsel. directe belasting over 1892, welke stukken zijn ter visie gelegd, ten einde te worden behandeldontwerp-veror- dening regelende de verdeeling en bezoldiging der onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen voor lager onderwijsont- werp-strafverordeningen: a, tegen de huizen van ontucht; l, ter instandhouding van de goede orde op het buitenplein van eu de toe gangen tot het spoorwegstationc. op de hon den op den openbaren weg en daaraan gelegen niet afgesloten erven en op vaartuigend. op de tapperijen, logementen, openbare verma kelijkheden enz.; e. op het vervoeren van rund vee over den openbaren weg binnen de be bouwde kom der gemeente; '.ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straatpoli tie; adres van M. van der Sluijs om eervol ontslag als onderwijzer 3e klasse aan de Ie openbare kostelooze school; adres van direc teuren der nnamlooze vennootschap »de Stea rin e-Kaarsenfabriek Apolio" om tenietdoe- ning van den aanslag dier fabriek in de plaatselijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1892adres van de firma J. Plant Co., om afstand in huur van een gedeelte grond van de aan de gemeente behoorende voormalige scheepstimmerwerf »de Nijver heid" adres van het hoofdbestuur er schip persvereniging nSchuttevaer" om adhaesie te schenken aan het door hem ingediende adres aan den minister van justitie, in zake het te snel varen met zeestoombooten langs de haven, der plaatsen aan de Nieuwe Maas van Rotterdam naar zeeontwerp van de i-aadsleden de heeren S. A. Maas c. s., van een nieuw reglement van orde voorden raad. En verdere voorstellen en mededeelingeu. Het gebouw aan den hoek van de Lange Nieuwstraat en Oranjestraat, vroeger gediend hebbende tot gistpakhuis, kantóren, woning, koetsier en stalling, werd onlangs door de Svang.-Luthersche gemeente alhier aange kocht om het tot kerk in te richten. De open bare aanbesteding van het verbouwen van dit pand zal blykens achterstaande advertentie plaats hebben op den 24n dezer. Ia het bestek is de bepaling opgenomen dat de aannemer verplicht is alle personen die, hetzij middellijk of onmiddellijk in zijn dienst werkzaam zijn, voor den geheel en duur van het werk met inbegrip van den onder- fa oudstermijn, bij eene verzekering-maat schappij tegen ongelukken te verzekeren, volgens de bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid van 31 Maart 1891, lett. G vastgestelde voorschriften. Gister voormiddag omstreeks 9 uur is braud geweest aan het dak van de bierbrouwerij van de firma Rademaker en Kleijheeg in de Nie u w-Wes tfranken 1 an d sell e taan alhier, die door het personeel dier brouwerij is gebluscht. Vermoedelijk is de brand ontstaan dooreen vonk uit den schoorsteen. Het gevolg van HH. MM. de Koninginnen bij het aanstaand bezoek aan het noorden zal j est aan uit Mr. graaf Schim meipen ni nek van Nijenhuïs, opperkamerheerbaron Bentinckeersten stalmeester; baron Taets van Amerongen, kamerheerjonkvrouw F. L, H. van de Poll, surintendante de opvoeding; miss Saxton Winterbaron Sirtema van Grovestins adjudant; baron Van Sijtzama, ordonnans- officier; jhr. mr. I. F, Alewijn, directeur van het Kabinet van H. M. de Koningin; jhr, S. M. S. de Ranitz, particulier secretaris mevrouw de barones Van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambachtgravin Van Limburg Stirum, grootmeesteres, en jonkvrouw barones Van Ittersumeerste hofdame van de Regentes. De Koningin-Regentes heeft ook aan den tienjarigen Duitsehen kroonprins het groot kruis der Orde van den Nederlandscheu Leeuw verleend. In het Staatsblad no. 102 is opgenomen een koninklijk besluit van 18 Mei j,L, tot vaststelling van een reglement ter voorko ming van aanvaring of aandrijving op open bare wateren in het rijk, die voor de scheep vaart openstaat. Het centraal bestuur van deu Ned. R.-k. volksbond heeft aan H. M. de Koningin- Regentes een adres gericht, waarin het ie. maatregelen vraagt, om te verhinderen, dat door den werkman gestorte pensioengelden voor hem verlorengaan2o. de aandacht der regeering vestigt op den verderfelijken invloed, welke wordt geoefend door de coöpe ratieve winkel vereenigingen, zooals die bier te lande bestaan3o zich veroorlooft, op stipte handhaving der bestaande wet op da 60UHAIT. Abonwsiientsprijs, per kwartnal franco per pest, door het geheete Rijk Afzonderlijke nummers - 2.50, - 0.10. BV HE A Vs BOTERSTRAJVT, E 2 7. AovBRTEilTlBPSUS: v*n 110 gewone regels me, inbegrip ven eens Courant110. Iedere gewone regel meer- 0,10 Da ie si AM. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De BtffiGEMEESTER VAN SCHIEDAM Brengt bij dezen ter kennis van de Ingezetenen Dat net Kohier van het Patentrecht No. 2, be vattende de wijken i en B dezer Gemeente over het Dienstjaar 1092'93, door den Heer I'rovindalen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 9n Juni 1692 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is overgemaakt. Toorts wordt bij dezen herinnerd, dat eenieder verplicht is zijnen aanslag ep den bp de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat van heden af de termyn van drie maattdea ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den llden Juni 1892. De Burgemeester voornoemd, TAN BUK. VAN MATBNESSE.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1