Rinnenlandsclie Berichten. dom men '17,403 p. st.j post en telegraphie 96,299 p. st., tolgelden 21,300, p.st. honden belasting 5934 p. st. De vermoedelijke uitgaven rijn geraamd op een totaal van 1,051,874 p. st., waarvan: ■wetgevende macht 14,140 p. st., uitvoerende raad 12,200 p. st», politie en gevangenissen 6,595 p. st. en 48,850 p. st., krijgswezen 17,195 p. st. en 41,340 p. st., staatsdrukkerij 10,145 p. st., onderwijs 46,413 p. st., publieke werken 277,037 p.st., hospitalen 19,950 p. st In denWetgevenden Raad der kolonie Natal is door den staatssecretaris mededeelmg gedaan, dat het voortaan aan de leden zal vrijstaan, gebruik te maken van de Holland- sche taal. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. militon 'Overeen iomst Terwijl een klein getal leden der Eerste Kamer in de afdeelingen de overeenkomst bestreed, verklaarde zich de overgroote meer derheid er voor. De minderheid stelde zich op 't standpunt, dat staats-exploitatie nood zakelijk is. Door de ontworpen schikking wordt geen landsbelang gebaat. Alleen de vrees voor een proces schijnt den doorslag gegeven te hebben, maar daarvoor mocht de staat niet terugdeinzen. Zootang de staat geen rechterlijke uitspraak heeft uitgelokt, is hij niet verantwoord. Alleen door een proces 2ou de politieke beweging, die nu of later aan de sluiting dezer overeenkomst kan wor den vastgeknoopt, uit de wereld geraken. Verreweg de groote meerderheid achtte de goedkeuring der overeenkomst in *s lands belang. Door verwerping zou de Eerste Kamer de verantwoordelijkheid op 2»ch nemen voor de onzekere uitkomst der procedure. Zij kan dat niet doen na de houding van den min. en na de aanneming met over groote meerderheid door de Tweede Kamer. Daarbij komt dat de kansen van een proces, altijd twijfelachtig, in dit geval voor den staat al bijzonder ongunstig zijn, om de redenen, door den heer Van Houten ontvouwd. Ook de staats-exploitatie werd door onder scheidene leden bestreden. Daarbij komt, dat dit contract stellige voordeelen voor den staat oplevert, Een andere groep der meerderheid wees er meer bijzonder op, dat bij verwerping men zou staan tegenover een onznivere toekomst, die niet in handen is van regeering of wet- gever, maar van den rechter. Inliclitingen werden gevraagd omtrent de bedoeling van het veelbesproken art. 5, be treffende het recht der Biiliton-maaischappy op alle tin of tin-erts, voor I Mei 1892 ge wonnen. Voorts werd gevraagd of bij beëin diging der concessie de opbrengst van de liquidatie voor de helft tusschea regeering en maatschappij zou .jngedeeld. Tenslotte werd opheffing verzocht van het geheim omtrent de adviezen, ambtshalve door de rechtsgeleerden uitgebracht, die de regeering in dezen geraadpleegd heeft. SCHIEDAM, 16 Jnni 1882. Behalve het reeds in ons vorig nummer medegedeelde werden ook nog de beide vol gende punten in de gisteren gehouden ge meenteraadszitting behandeld. Vooreerst het adres van het hoofdbestuur der schjppersvereenigiog sSchuttevaer" om adhaesie te schenken aan het door hen aan den minister van justitie gericht adres, waar bij vemeht wordt dat maatregelen mogen worden genomen tot bepalingvan de snelheid der zeestoombooten bij het voort stoomen langs de havens der plaatsen gelegen aan de Nieuwe Maas, van Rotterdam naar zee, opdat de kleine schipperij daardoor niet langer schade lij de aan have en bedrijf en aan ge varen blijve blootgesteld. Burg, en weth. Stelden voor, op grond dat ook zeer zeker deze gemeente er belang bij heeft dat hieraan worde voldaan, te meer wanneer de voor genomen aanleg van den strekdam zal zijn voltooid, daar dan het vaarwater meer noor delijk, dus meer langs onze gemeente zal komen een adres van adhaesie aan ge noemden minister te zenden. De heer Schuurman zou hiertegen stem men, omdat in de Staatscwraut van 11 Juni j.l. was opgenomen een kon. besluit tot uit voering van art. 1 der wet van l5 April 1891 {Staatsblad no. 91). Volgens art. 2 dier wet kunnen óf de provincie óf de gemeente ver dere voorschriften geven; hij was van mee ning dat dit adres toch van geen nut zou zyn. Op grond van deze mededeeling werd be sloten dit adres nog aan te houden. Het verzoek van A. M. J. de Groot om afschrijving van plaatselijke directe belasting over 1892, daar zij sedert 1 Mei j.l. haar eigen huishouden heeft opgebroken en thans inwoont bij den heer C. Kramers Cz. werd afgewezen op grond dat de verordening op de heffing dier belasting (zie art. 15) niet toelaat in dergelijke gevallen restitutie te verleenen. In antwoord op het protest van den heer Elzevier Dom tegen de wijze waarop de heer Den Breems het voorstel van burg. en weth. betreflende de overplaatsing van de onder wijzers Kerdel en Mulder in de zittting van 1 Februari j.l, had besproken, in ons vorig nummer medegedeeld zeide de heer Den Breems, dat hij niet wilde vragen of dit wel aan de orde was; hij zou er ook nu niet op antwoorden', maar hoopte dit later te doen. Alleen wilde hjj opmerken dat bij hem geen idee van kwade trouw bij burg. en weth. had bestaanen tevens dat de heer Elzevier Dom geen zyner argumen ten had weerlegd. Heden namiddag te 4 uur trachtte de 6-jarige Jan Schater op de Westvest op een sleeperswagen te klimmen, viel en kreeg een der achterwielen over den schedel, die verbrijzeld werd. In de branderij van den - heer J. H, Ris Hz. gebracht, kon dr. B. de Bruijn, die weldra tegenwoordig was, slechts het lijden eenigermate verzachten en moest vrij spoedig den dood constateeren. Het lijk werd daarna per brancard naar de ouderlijke woning in de Stationsstraat overgebracht. Het is te wenschen dat dit ongeval een aansporing zij om maatregelen te beramen om de gevaarlijke liefhebberij der straatjeugd, het klimmen op sleepers wagens, tegen te gaan. Bg het plaatsen van een stelling voor de nieuw te bouwen R.-K. school te Ketel kwam, door het wegglijden van een der palen, de stel ling neder op den timmerman J. Krui?,inga al hier, waardoor hij gekwetst werd. Hg werd per rijtuig naar huis gebracht. Zijn toestand is I weder vrij gunstig, zoodat hij weldra in staat zal zijn zijne werkzaamheden te hervatten. Door het ministerie van marine werd gis- v teren aan het directiegebouw ie Amsterdam in het openbaar aanbesteed de levering van 1 beuoodtgdheden voor de direction der marine te Amsterdam, te Willemsoord en teHelle- voetsluis. Voor perceel 52, stearine-kaarsen, was het I laagst ingeschreven door de stearine-kaarsen- fabriek vApoilo" te Schiedam, voor f7273,42. Zondagmiddag hebben de Koningin en de Koningin-Regen fes uit Soestdijk met een vierspan eene rijtoer gemaakt naar Amers- foort. Zij doorreden de voornaamste straten dier stad en keerden daarna naar Soestdijk terug. De verschjjmng der Koninginnen ver wekte te Amersfoort groote opgetogenheid. De ministers van financiën en van marine ff zijn Maandag te Soestdijk door de Koningin- Regentes in audiëntie ontvangen. De maand Mei heeft blijkens het verschenen overzicht van de opbrengst der middelen, op duizend gulden na, een millioen meer in de schatkist doen vloeien dan haar naam genoot van het vorige jaar. Dientengevolge is de achterstand die op 30 April bestond tegenover het viermaandsch tijdvak van 1891 niet alleen ingehaaldmaar zrjn wij nu f757,000 vooruit, n.l. f44,648,533.30 tegen 143,791,330.90, De verbetering begint al terstond bij de directe belastingen, grondbelasting, personeel en patent, waarop in de maand Mei 207,000 meer is afbetaald dan in Met 1891, Aan rechten op den invoer werd f67,000 meer geïnd, terwijl deaccynzentezamen f419,000 meer opleverden. Dit laatste cijfer detail- leerende, vinden wij eene verhoogde opbrengst: voor de suiker van f465,000, voor den wijn van f5000, voor het zout van f13,000, voor de zeep van f 7000, terwijl daarentegen min der waren het gedistilleerd f67,000 ea het geslacht f4000. De belasting op den waar borg der gouden en zilveren werken blgft nog steeds krimpende, al is het slechts met een 300-tal guldens. De indirecte belastingen zijn mede f56,000 beter, zonder dat het recht van successie daaraan iets toebracht, integen deel het nam nog f46,000, in vergelijking met de maand Mei van het vorig jaar, even zeer het zegelrecht f 2000, doch de registratie rechten komen op de lijst met f91,000 en de hypotheekrechten met f13,000 meer voor. De domeinen hebben mede eene ruime maand gehad, rij brachten f227,000 meer in de schatkist. Ditzelfde was het geval met de postergen ten bedrage van f30,000 en Rjjks- telegrafen f 4000. De loodsgelden waren dit maal minder voordeelig. Zij bleven f13,500 achter. De geheele opbrengst over de maand Mei was f9,728,289.27 tegen f8,729,258.82 in 4891, bij een raming voorvan 9.649,120.76. Den 11 n dezer heeft te Brussel de onder- teekening plaats gehad der overeenkomst tusschen Nederland en België, tot regeling van de grens tusschen BaarleNassau en BaarleHertog. (St.-Ct.) Tot rentmeester van het kroondomein in het rentambt het Loo is benoemd G. E. H. Tuteïn Nolthenïus, 1 eeraar in de houtteelt van de rtjkslandbouwschool te Wageningen. De raad der gemeente Midwolda heeft be sloten, ook dames in de schoolcommissie te benoemen. Betreft dit besluit het toelaten van dames als gewone leden in de schoolcommissie en niet alleen tot bystand voor het toezicht op het onderwijs in vrouwelijke handwerken, dan is dit, naar het Schoolblad meent, het eerste voorbeeld van dezen aard hier te lande. Het ware te wenschen, zegt het blad, dat men op meer plaatsen hiertoe overging, daar het zeker een groote anomalie moet genoemd worden, dat waar overal zoowel het onder wijzend personeel als de schoolbevolking voor een groot deel uit de vrouwelijke helft van ons geslacht bestaat, het schooltoezicht van den hoogsten tot den laagsten trap zonder uitzondering uit mannen is samengesteld. (Arnh. Cf.) De Nederlandsch Zuidafrikaansche vereeni- ging heeft haar verslag over het jaar 1891 92 in het licht gezonden* Het vangt aan met de herinnering, dat deze vereeniging de vrucht is van de groote belangstelling, die voor Zuid- Afrika werd opgewekt door den vrijheids oorlog der Transvalereen wgst ervervolgens op, dat als het ledental een bewjjs zal zijn van belangstelling, deze dan in Nederland op het oogenblik aan het achteruitgaan is; im mers het ledental vermindert en met het ledental de contribution. En toch bestaat aan vermeerdering behoefte, zal de werking der vereeniging van eenigen invloed zyn. Tel ken jare heeft zg f 500 te betalen als subsidie aan het studiefonds, f '1400 voor twee uitge loofde beurzen en eenige honderden gulden aan drukwerken. Daardoor blijft er voor andere doeleinden, o. a. voor de uitzending van on derwijzers naar Zuid-Afrika, zoogoed als niets over; Wat den algemeenen toestand in Transvaal aangaat, zegt het verslag, dat hoewel de eco nomische toestanden meer voor- dan achter uitgaan, de terugslag van den achteruitgang zich nog meer dan vroeger deed gevoelen. De meesten, die geld staken in Zuidafrikaansche ondernemingen, hebben daarby verloren, On der die omstandigheden kan men niet hopen geld te krijgen voor een onderneming als een emigratiemaatschappij. Emigratie naar Trans vaal zou thans ook tot teleurstelling leiden. Van den Volksraad in den Oranje-Vrgstaat ontving de vereeniging als blijk van belang stelling in haar streven een som van 406 pond sterling. Met de zending van boeken voor Zuid- afrikaansche school- en dorpsbibliotheken bleef de vereeniging voortgaan; voor 1892 93 trok ze met dit doel uit f1200 voorde Kaapkolonie en f600 voor Zuid-Afrika en deD Oranje-Vrgstaat. Verder bleef ze voortgaan met bet zenden van liederen en van tooneelstukjes te Pre toria bestaan twee rederijkerskamers en zond ze een zestigtal boekwerken naar Bloem fontein en den Oranje-Vrgstaat, om daar als schoolprijzen te dienen. Ook wijdde zg haar aandacht aan de uit gave van schoolboeken. Getuige hetLeerboek over de geschiedenis voor de scholen in de Zuidafrikaansche republiek", en belastte rich met de uitgave eener groote kaart van de Zuidafrikaansche republiekhaar gezonden door de heeren Oerder en Van "Wouw. Verder wgst het verslag erop, dat de door de vereeuigiug uitgezonden onderwijzers man nen blgken te wezen, die voor hun taak be rekend zgn. Ze heeft zicli ook met de regeering in betrekking gesteld, teneinde te verkrygen dat de toegang tot onze academiën voor de. Zuidafrikaanders gemakkelijker werd ge maakt. Over deze zaak is zij nog in onder handeling. Men riet, de vereeniging doet wat zij kan, om de betrekking tusschen Nederland ea zgn stamverwanten daar ginder levendig te hou den. De tyden kunnen wisselen en Nederland kan dan weer even groot belang bg Zuid- Afrika hebben als deze gewesten bg een goede verstandhouding en een ijverig verkeer wederzgds. Men steun e daarom deze vereeni ging en doet daarmede een goed werk. De Allgenieine Zeitung bevat een waar- deerend en vrij juist artikel over de plannen tot droogmaking van de Zuiderzee. In de National Review van de loopend e maand komt een lezenswaardig artikel voor over 'den Hollandschen boerenstand", ge schreven door de baronesse Van Zuylenvan- Nyevelt, Ook te Rotterdam is opgericht en wel - door de afdeeling van den Nederlandschen protestantenbond eene vereeniging voor hulpbetoon door wijkzusters. Hoofddoel is aan onbemiddelde zieke vrouwen, wanneer de ge neesheer dit noodig acht en de patiënten het wenschen, rust te bezorgen door baar te helpen' in de huiselijke bezigheden, en daar door haar herstel te bespoedigen. Het bestuur der vereeniging heeft rich met eene openlijke oproeping tot de beschaafde vrouwen en meisjes gewend, om haar op te wekken zich als wijkzuster aan te melden. Wij vestigen op deze oproeping de aandacht. (AT. R, Of.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2