Feuilleton. Plaats „Wildebeest" A0. 1892. Vrijdag 17 Juni. N°. 8036 Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bnitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. B 0 U R A N T. AKOKHKHBHTSfRIJSt per tWHtttól fratte» per pest, door het geheet* Rijk Afumdei Itjke Hommers f t.85. 2.50. - 0.10. BCREATi BOf GRSTBA AT, B 2 7. Adtbrtï«TI»ïPR1J8: na 1—10 gewone regel, met inbegrip van «ene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driruaai. geplaatst wordt tegen twbsmaal berekend. FBANKIIII. De commissie, belast met het uitbrengen van rapport over de begrooting van eeredienst, stelt voor 22 aartsbisdommen en bisdommen, wier bestaan niet bepaald is by het concor daat, op te heffen. Zooals men weet, heeft de opheffing dier aartsbisschoppelijke en bisschoppelijke zetels reeds meermalen een punt van beraadslaging in de Earner uitgemaakt. Naar gemeld wordt, zullen de onderhande lingen met Zwitserland Zaterdag a.s. afge broken worden. De rechter van instructie Althalin heeft te Havre den anarchist Bricou in verhoor genomen en nasporingen gedaan over den aanslag op het restaurant Véry, welk onder zoek gewichtige onthullingen ten gevolge schijnt te zullen hebben. U I T S H L A S D. Uit Arolsen wordt gemeld, dat keizer Wil helm weidia een bezoek zal brengen aan de vorstelijke familie van Waldeck-Pyrmont De Frankf. Zeiig. meldt, dat de in de laatste maanden gedane huiszoekingen bij een groot aantal voorname leden der Welflsche partij tot belangrijke ontdekkingen hebben geleid, welke eene strafrechterlijke vervolging van 65 personen en 82 clubs zullen ten ge volge hebben. De bedoelde clubs worden beschuldigd slechts éen geheim genootschap te vormen, waarvan de verdachte personen de leiding in handen hebben. BELG1E. Volgens de Courrier tte Srttxeiles rijn ge kozen voor den Senaat 44 clericalen en 29 liberalen, terwijl 4 herstemmingen noodig zijn; voor de Kamer 90 clericalen en 49 libe ralen. terwijl 18 herstemmingen moeten plaats hebben. De Indópmdance geeft alleen de vermoede lijke samenstelling der Kamers na de her stemmingen in den Senaat 46 clericalen en 30 liberalen, en in de Kamer 88 clericalen en 64 liberalen. In het geheele land heerscht volkomen rust. O 0 8 T E N B IJ K. Het Heerenhuis heeft gisteren het wets ontwerp aangenomen betreffende de belasting op de ter beurze verhandelbare vreemde fondsen en spoorweg- en andere waarden. In de vergadering der commissie tot rege ling der valuta heeft de Ooatenrijksche minister van financiën zich verklaard tegen het voorstel om den gouden standaard te laten vallen. Slechts op een internationalen grondslag achtte bjj het bimetallisme moge lijk. Wanneer de internationale munt-con ferentie daartoe beslist, zal Oostenryk-Hon- garije het voorbeeld van D ui toch land en Engeland volgen; leidt zij tot geen resultaat, dan zal het den gouden standaard moeten behouden, met het oog op de slingeringen van den 2iiverprijs. De regeering heeft aan den zaakgelastigde der Vereenigde Staten te Weenen kennis gegeven, dat Oostenrijk-Hongarye zal deel nemen aan de internationale munt-conferentie. Te Praag zijn door de overheid een aantal dagbladen in beslag genomen, welke de rede voering bevatten, door den jong-Czechischen afgevaardigde Ed. Gfregr in de door haar ont bonden vergadering te Deutschbrod gehouden en waarin de spreker zijne landgenooten aan spoorde het voorbeeld te volgen der oppositie vóór 1867. In verscheidene steden van Bohemen zyn vergaderingen ontbonden, waar jong-Czechen hun gehoor aanspoorden om te weigeren belasting te betalen, BUSLAJB. Het door de regeering goedgekeurde plan van baron Hirsch beoogt in 25 jaar 3M millioen joden uit Rusland te doen verhuizen. Nog dit jaar zullen er 25,000 gaan, welk aantal elk jaar vermeerderd zal worden. Te Petersburg wordt door baron Hirsch een centrale commissie ingesteld en n eenïge andere steden locale comtté's. De landverhui zers treden geheel uit het Russisch staats verband zij worden vrijgesteld van allen krijgsdiensten ontvangen de benoodigde papie ren kosteloos. Ter voorkoming dat de land verhuizers terugkeeren en tot dekking der kosten moet 100,000 roebel worden gestort, welk bedrag, zoodra het tot 25,000 roebel is gedaald, moet worden aangevuld, De geheele onderneming zal onder toezicht van het depar tement van binnenlandsche zaken komen, ITALIË. De heer Imbriani zal de regeering inter- pelleeren over de reis van den koning en de koningin naar Potsdam. De Kamer is voor onbepaalden tijd uiteen gegaan. In den Senaat heeft de minister der schat kist, in antwoord op eene interpellatie, ver klaard dat Italië zal deelnemen aan de inter nationale muntconferentïe om zyne eigene belangen te verdedigen en met de gedachte ora dc Latijnsche muntunie in stand te houden. De minister verklaarde verder, dat het her stel der financiënhet toenemen van den arbeid en den uitvoerhandel afdoende zullen bydragen om het euvel der circulatie weg te nemen. Spreker heeft een volledig vertrou wen in de toekomst des lands. SPANJE, De regeering heeft het oorlogsschip Victoria naar Algesiras gezonden, teneinde het oog te houden op de handelingen der Britsche diplomatie in Marokko, waar de besprekingen van sir Charles Evan Smith met den sultan de openbare meening in Spanje verontrusten. In politieke en militaire kringen is men overtuigd dat Frankrijk met Spanje zal samen gaan, indien een tegenwicht moet gegeven worden aan Engelands pogingen om zich in Marokko de opperheerschappij te verzekeren. Bij een samentreffen van de troepen met de werkstakers van Sanandres zijn éen soldaat en eentge werklieden gewond. Te Barcelona is de arbeid hervat in 96 fabrieken33 fabrieken blijven gesloten. PORTUGAL. Volgens particulier bericht uit Lissabon protesteerde de Duitsche gezant tegen de inbreuk, gepleegd op de rechten der Duitsche schuldeischers' door het besluit van Dinsdag. EGYPTE. Berichten uit Kaïro melden, dat een groot aantal derwischen Dongola hebben verlaten om strooptochten te houden in de grens dorpen. Reeds hebben zij een dorp ten 2uiden van Wadyhalfa aangevallen en veel vee buit gemaakt. De regeering heeft troepen tegen hen afgezonden. Een en twintig officieren, die onder Baker Paeha of generaal Gordon Egypte hadden verlaten, zijn te Kaïro aangekomen uit de equatoriale provincie. Zij verklaren, dat bijna alle Egyptische troepen die provincie hebben verlaten, en dat de meesten in dienst zjjn ge treden van de Britsche Oostafrikaansche maat- EEK VERHAAL UIT DE DIAMAHTVELBEH. 4. Toen begaven zij zich weder op weg en spraken over niets anders dan over de vreemde geschie denis, die heden op zoo onverwachte wijze hun was medegedeeld. Hoe meer zij er over spraken, des te zekerder werd Waltere vertrouwen, dat de mijn werkelijk bestaan moest en des te schitte render de luchtkastelen, die hij zich op het fundament der diamantlagen bouwde. II. Weinige dagen na de ontmoeting met den ongelukkiger» man bevonden Walter en Hart- mann zich reeds op de plaats, die hij hun had aangewezen. Hij had hen niet bedrogen. Op tweehonderd meter noordwaarts van den bergtop vonden zij op een verlaten uitgraving een vierkant gat, dat de wind reeds voor de helft met los zand bedekt was. Waiters opgewondenheid was gedurende den rit veel verminderd. Misschien was alles logen, of had de half zinneiooze delver de zaak schromelijk overdreven. Zij hadden den tocht in een ossenwagen onder nomen, en hadden hou wee) en en spaden, benevens alies wat tot het wasschen noodig was. Ook hadden de Kaffers die hen vergezelden eenige ervaring in het mijnweiken. De aanblik echter van de verlaten mijn oefende op Waiter een olectrischsn invloed. Ook Hart maan werd nu spraakzaam. »De man was eerlijk Daar ligt het bewijs. Dat gat daar is juist groot genoeg om door éen man in vier weken te kunnen gemaakt zijn. Het is zoeals hij ons gezegd heeft." oDoch hoe weten wij nog, of de bodem werkelijk diamanten bevat?" »Wij kunnen wellicht vete dagen arbeiden, alvorens een enkelen diamant te vinden. Wij moeten minstens een twintig fast aarde uitgraven en dan beginnen te wasschen. Een menachenwo ning is hier in de nabijheid niet; wij kunnen misschien een jaar arbeiden eer men ons stoort. Als de eigenaar van de splaats" waartoe deze grond onvermijdelijk behoort, ons hier gravende vindt, zal hij ons onverwijld dat recht betwisten, doch biervoor bestaat voorloopig nog geen gevaar." Spoedig was men met kracht aan het werk. Het ontginnen van een nieuwe mijn beeft een eigen aardige bekoorlijkheid voor den delver. Hartmaan werkte met ijver en sprak daarbij weinig. Nu en dan slechts uitte hij zijn tevredenheid over de vorming en gesteldheid des bodems. De uren verliepen langzaam. Waker nam menigmaal een handvol op van de aarde, die de Kaffers uitgegraven hadden, en iiet deze langzaam door zijne vingers glijden, Hartmann zeide hem, dat men niet eer tot het vinden van diamanten zon komen, voor men met wasschen een aanvang zon maken. Dé Kaffers werkten vlijtig voort en hoe dieper de schacht werd, des te dieper zonk ook Walters moed. Hij had juist weder een aardklomp tnsschen zijn vingers stukgebroken, toen hij Hartmann hoorde roepen sHoeraIk heb er een, Walter 1 Het is een tienkaraatssteen. Nu zuilen er meer volgen Walter was toegesneld. Het was een schoone, witte steen. Zijn oogen fonkelden. Den volgenden dag werd een tweede gevonden. Walter zag met te greotec verlangen nu het was schen te gemoot. De volslagen onbekendheid van den rijkdom van dezen bodem was voor hem te grooter belang, daar zij nu den grond van den eigenaarder v plaats" waaraan hij behoorelf moest, voor een betrekkelijk kleinen prijs konden koopen, mits men slechts zorgde het geheim te bewaren. Daar men slechts een kleine hoeveelheid aarde te gelijk kon wasschen, duurde dit weik verschei dene dagen. Aan water ontbrak liet niet, hetgeen nog de waarde van de plaats verhoogde. Toen men de aardkorrels uit de machine verwijderde, bleef het kiezel daarin achter. Hart mann deed dit opnieuw in een zeef en roerde liet duchtig om in een met water gevuld vat. sGKkck aufl" zeide hij, toe hij den inhoud van de zeef op de sorteertafel uitstortte, waaraan Waker plaats genomen had. ilet was een gewich-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1