Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 nde rw ijs. yannover gehouden en dat door 150 personen werd bijgewoond, is een voorstel van onzen landgenoot den heer Royaards, tot stichting tod een internationale doofstommen-vereeni- png verworpenwel werd besloten een inter nationaal verkeer in het leven te roepen. Als een nieuw blijk, dat het vaarwater op het Haringvliet steeds in diepte blijft toe nemen, meldt men, dat Zondag 1,1. het schip Melanesia, kapitein Klöcker, van Darien, het Goereesche Gat is binnengeloopeu en met gewoon tij en ongebroken lading de plaats ïjj'ner bestemming, Bord recht, bereikte. Het had een diepgang van 65 dM. De grootste diepgang van vroegere schepen, die eveneens het Haringvliet overkwamen, bedroeg 63.5 dM. Het koffiehuis van Jannetje Struik, de ge wezen millioenenjufirouw, te Rotterdam, is op last van de politie gesloten, nadat het Maandagavond aanleiding gegeven had tot een opstootje. Voor haar koffiehuis had zich eene menigte verzameld, die allerlei wanorde lijkheden pleegde. De politie zag zich genood zaakt met de sabel in de vuist de menigte uiteen te drijven. Te Avereest vervoegde zich eene vrouw bij eenen bakker om brood en om guldens van 1346 in te wisselen tegen ander geld. Zij iielp daarbij trouw zoeken. Later bleek het echter, dat de bakker op deze wijze veel geld was kwijtgeraakt. Door de politie is de vrouw te Meppel aangehouden. Een dankbare patiënt heeft voor 70 duizend gulden twee groote huizen met tuinen, naast het diaconessenhuis te Arnhem gelegen, aan gekocht en ze aan het gesticht geschonken, opdat dit daardoor de zoo gewenschte uit breiding kunne verkrijgen. De fabrieksarbeiders der stoomboot weverij van de firma P. de "Wit Zoon, te Helmond, hebben gezamenlijk het werk gestaakt. De houding der werkstakers is dreigend en men vreest voor onordelijkheden. De geheele bri gade marechaussee te paard bewaakt de fabriek. Te Maastricht zijn valsehe bankbiljetten van 50 mark in omloop. Amsterdam. De uitslag der verkiezing van een lid van den gemeenteraad isUit gebracht 4017 stemmenvan onwaarde 16 volstrekte meerderheid 2001 stemmen. Ge kozen de heer dr. Blocker (liberaal) met 2154 stemmen. De heer mr. Fahrensbach (katholiek) had er 592de heer Loopuit (volks-partij en radicaal) 668de heer Worm- ser (anti-revolntionnair) 583. Leeuwarden. Naar men ons mededeelt, fa het verzoek van eene commissie vau tien personen uit de volkspartij, om een particulier gehoor bjj H. M. de Koningin-Regentes op Zondag a.s, na kerktyd, ter toelichting van een aan te bieden adres, afgewezen. Van'der Zwaag zou als woordvoerder zijn opgetreden. Wel is de commissie te kennen gegeven, dat eene deputatie uit baar midden van niet meer dan drie personen ter openbare audiëntie kan verschenen, maar hiervan zal waar schijnlijk geen gebruik worden gemaakt. (if. Ct Groningen, Om aan de verschillende straten bij het bezoek der Koninginnen een luisterrijk aanzien te geven, worden niet min der dan 26 groote eerepoorten gebouwd, de oen al fraaier dan de andere, benevens deco ratieve fonteinen, tempels, zuilen, drijvende tuinen, versierde bruggen enz. Bovendien heeft men in onderscheidene straten verlich ting a la giorno, gas, illuminatie met gekleurd licht aangebracht. Van gemeentewege wor den versierd de Stationsweg, de oude Bote- ringestraat tegenover het regeerïngshotel, het raadhuis, terwijl raadhuis en beursgebouw tevens verlicht worden. Gedurende het verblijf van HH. MM. zal het carillon van den Martinitoren zich op ver schillende uren van den dag doen hooren. Middelburg. In het kiesdistrict Sluis is tot lid der Prov. Staten van Zeeland gekozen de heer Debats (liberaal) met 824 stemmen. De heer Hennequin (anti-rev.) kreeg er 335. Er waren 4217 geldige stemmen uitgebracht. Intemationale porttentoonstellfng tc Schevenlngcn. Op de sportten toonstelling is beden geopend de ccra-zaal waarin de inzending van H. M. de Koningin is ten toon gesteld. Graaf Gteldrum, opper-jagermeester van den koning van Zweden en Noorwegen, heeft, vóór zijn vertrek naar zijn land, aan de leden van het uitvoerend comité der sporttentoon- stelling Zondag een déjeuner aangeboden in den Hollandschen restaurant op het terrein. De gastheer had uitsluitend Noorsche spijzen en dranken laten gereedmaken, zoodat de gasten o. a. een proefje konden smaken van echt rendiervleeseh en den in Noorwegen zeer ge liefden black-cock, terwijl Noorvveegsche groenten werden gediend en Noorsche likeuren geschonken. Als kenmerkende hulde aan Nederland werd echter ten slotte Hollandsche kaas genuttigd, welke de vertegenwoordiger van Noorwegen bijzoader roemde. Tijdens bet maal speelde de muziek der huzaren huiten en liet herhaaldelijk het Noor- weegsche volkslied hooren. Aan den raad van beheer der internationale sporttentöonstelliug is bij kon, besluit vergun ning verleend tot het houden van eene ver loting waarin zullen worden uitgegeven 4,000,000 loten, tegen 50 cents het lot. Een der belangwekkende concoursen, die dezen zomer ter gelegenheid van de intern, sportte ntoonstel ling te Scheveningen zullen worden gehouden, belooft de zeilwedstrijd op de Noordzee te zullen zijn. Het programma daarvan is titans openbaargemaakt. De dag van den handicaprace is bepaald op "Woens dag 20 Juli aanstaande. Daaraan zullen kun nen deelnemen jachten naar verkiezing opge tuigd, ten minste 11 meter lang, behoorende tot een koninklijke of andere erkende jacht club van welk land ook. Als eerste prijs wordt uitgeloofd de massief zilveren beker, ter waarde van 90 p. st, ten geschenke gegeven door de heeren J. M, van Kempen en Zonen, kon. fabriek van goud- en zilverwerken te "Voorschoten. Als tweede prjjs zal worden uitgereikt een som van f480 en als derde prijs de gezamenlijke inleggelden, welke per deelnemer f25 bedragen. De jachten zulten afvaren van een denk beeldige lijn bij den Nieuwen Waterweg naar een vlaggeboot ten anker liggende voor Sche veningen, van daar naar een andere boot zuidwestelijk geankerd, beide booten aan bak boordzijde passeerende en vervolgens terug- keeren naar het punt van afvaart. Afstand ongeveer 24 mijlen. Ten minste zuilen er drie jachten moeten deelnemen, daar er anders noch eerste noch tweede prijs zal worden toe gekend, terwijl er ten minste vier deelnemers zullen moeten zijn indien er een derde prjjs zal worden toegekend. Indien niet anders is bepaald, zullen de reglementen van de jachtwedstrijdvereeniging gelden. Het comité voor den wedstrijd heeft het recht alle veranderingen daarin te bren gen en heeft de eindbeslissing in alle gevallen. Het comité is saamgesteld uit den raad van bestuur der xKon. Ned. Zeil-en Roeiclub" te Amsterdam, van de roei- en zeilclub sde Maas" te Rotterdam en den handicapper A. Thomson te Londen. De jachten worden geballast volgens art. 3 var. het reglement der jachtwedstrijdver eeniging, terwijl de voorgift in den avond van 19 Juli zal worden bekendgemaakt. Jachten wier ballastvermogen niet uit certificaten der jachtvereemging blijkt, moeten bij aankomst hun zeiloppervlakte in vierkante voeten op geven, gewaarborgd door den zeilmaker die de zeilen vervaardigde, doch het comité be houdt zich het recht voor de zeilen na te meten. Voor berekening der lengte kunnen jachten in de Ryksliaven aan den Nieuwen Waterweg gemeten worden op 18 Juli, op aanvraag bij den heer G. van der Pot, Westplein 4 Rotterdam. Voor den 9n Juli des middags te 42 uur moeten alle aanvragen tot deelneming met bijvoeging der inleggelden en opgave van tuig, ballast en herkenningsvlag zijn inge komen bij genoemden heer of by den heer A. Thomson 50 Pal! Mali te Londen S. W. Nakomende deelnemers tegen vergoeding van dubbel inleggeld kunnen zïch tot 48 Juli des middags te 42 uur opgeveu aan den heer Van der Pot voornoemd. De Fransclie academie van wetenschappen beeft den beroemden Duitschen hoogleer»ar Ven Helm- hollz tot builenlaridech lid gekozen in plaats van den gewezen keizer Pedro van Brazilië. Bebel, de vermaalde Duitscbe socialistenleider, beeft een boek voltooid «Geschiedenis der Duit scbe Sociaal-democratie". In bet laatste hoofdstuk van dat werk worden de zoogenaamde «onafhan kelijke socialisten" en de anarchisten bestreden. Onder de driemaal honderd duizend wielrijders, die Engeland, naar men beweert, bevat, beerscht groote verbittering over hetgeen een hunner, Far- man, in Frankrijk overkomen is. Op eenen wedren van 250 mijl fengte, dien hij in 17 uren won, had den zijne vijanden op verscheidene gtoote gedeelten van den weg spijkers gestrooid, teneinde de wielen van zijn voertuig onbruikbaar te maken. Als door een wonder is hij aan dien lagen toeleg ontkomen. De beruchte mover George Bruno, die de om streken van Palermo lang onveilig maakte en op wiens hoofd fr, 10,000 premie was gesteld, is te Caeeamo door een patrouille bereden politie ge pakt en gedood. De in de vorige week te New-Yoik aangekomen stoomschepen rapporteerden dat in den Atlanti sch en Oceaan een buitengewoon groot aantal ijsbergen was gezien. Daar de meeste in de route van de Transatlantische lijnen dreven, leveren zij veel gevaar voor de scheepvaart op. Vooral de me- dodeehngen van de Cïly of Berlin van de lnraan- lijn toonen aan, boe gevaarlijk de ijsbergen de vaart op den Atlantischen Oceaan maken. Den 31 n Mei des namiddags te 5.45 was dit schip op 5o 20' lengte en 42o 15' breedte, onder goed en aangenaam weder. Plotseling werd de tucht koud en ook het water Week eene lage temperatuur te hebben, waaruit de nadering van sbergen werd afgeleid. Hoewel de kapitein, om alle gevaar te vermijden, zuidelijk afhield, werd te zes uur een groote ijsberg opgemerkt, welke ruim 200 voet lang en 600 voet hoog was. 20 minuten tater werd een tweede ijsberg gezien, en later nog meer; in '2Ys uur werden er 4 opgemerkt, alle minstens 100 voet hoog en 300 voet breed, en zoo gaaf, dat men vreest dat ze nog lang zullen ronddrij ven. 's-GK.tVENHACJE, 46 Juni. De Eerste Kamer heeft aangenomen met 34 tegen 8 stemmen de noodwet ter hulpverleen lag aan noodlijdende gemeenten, na bestrijding door den heer De Savornin Lobman en de verklaring van den minister Tak van Poort vliet dat slechts 3 jaar tijdelijk subsidie noocüg zou zijn. Met 35 tegen 2 stemmen is aange nomen de Biiliton-overeenkomst, na krachtige verdediging door den heer Van Gennep. De Kamer is daarna uiteengegaan. 's.GBAÏEAHACE, 16 Juni. Het gerechtshof heeft kapitein Bakker vrijge sproken van de aanklacht van doodslag op den stoker van het stoomschip OMam, maar hem veroordeeld wegens mishandeling tot drie maanden gevangenisstraf. Ten behoeve van den aardappelen- en vruchten- handel worden de diensturen op werkdagen der nagemelde rijks-telegraafkantoren tijdelijk uitge breid. Zij zullen open zijn als volgt (spoortijd) van 23 Juni tot en met 29 Augustus a.s., te *S'Gravenzande, Monster en Naaldwijk van 6'/s uur voor- tot 8Va uur namiddagste Poeldijk van Oy, tot 9y3, 1 OVs tot llyS) 2i/j tot 5ys en 7y2 tot 8'/j uur; van 30 Juni tot en met 29 Augustus a.s., te Honselersdijk, van 6'/s tot ll'/s, lï'è lot 4H«h 6ys tot 8i/2 uur. De diensturen dezer kantoren op Zon- en feest dagen blijven onveranderd. (SC.-Cl.) Het op i dezer geopende lijdelijke rijks-tele- graafkantoor in bet badhuis te Scheveningen zal van 16 dezer tot en met 30 September aanstaande open zijn. op werkdagen, van 6',s uur voer-tot 8ys uur namiddagsop Z.ui- en feestdagen van 8ya uur voor- tot iy» uur namiddags en van C'/j tot 8t/{ uur namiddags (spooitijd). Mede met ingang van 40 dezer zal liet rijks- telegraafkantoor te Vlijmen, in het belang van den vrucht en handel, tij del ijk op werkdagen open zijn van 7ya tot 12 uren voor-en van 2 tot 5 en 6 tut 8ys uur namiddags (spoortijd). De Zondag- dienst van dit kantoor blijft onveranderd, (SI.-Cl,) Op de botertentoonstelling te Wagen in gen zijn o. a, bekroond de hoeren D. Huisman met den 2ea prijs, P, Huisman, eervolle vermelding, beiden te Maasland, en de firma Vetb en Co. to Delft, eervolle vermelding. In de Dinsdag j.k te Honseleisdijk gehouden vergadering van het hoofdbestuur der vereeniging aWestland*' is besloten dat do groote veilingen van kruisbessen, voor den buiten]andscben handel, tn het laatst dezer week zullen aanvangenze zul len worden gehouden op Dinsdag en Vrijdag ta Poeldijk en Monster, op Woensdag en Zaterdag te Wateringen, Honselersdijk, Naaldwijk en De Lier. De hooigrae verpachtingen zijn in de Langstraat in vollen gang. Naar den stand der hooilanden wordt gerekend, dat het hooi den pachters op f 40 per 1000 kilo zal komen te staan, ongerekend den arbeid, de moeite en de kosten van inzameling. In de Langstraat werd op nog geen batf gewas ge rekend. Voor de heoiboeren, die in den loop dezer week komen huren, ziet het er lang niet rooskleui ig uit, want in de omstreken van Den Bosch is de stand van het hooigras nog minder, zoodat ze ver plicht zijn in deze streek te pachten. Met de inza meling is men thans bier en daar begonnen. Heden is aan bet gymnasium te Schiedam door b.h. gecommitteerden dr. H, T. Kamen, hoogleer- aar te Amsterdam, dr. C. P, Tiele, hoogleeraar te Leiden, en dr. C, 11. C. Grin wis, hoogleeraar te Utrecht, diploma B voor de universiteit verleend aan den heer J. Bouman, van Roori. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is het aanvul- lings- en theoretisch apothekers-examen afgelegd door den heer J. Dienske, Dr. F. W, B. van Bell, hoogleeraar bij de facul teit der godgeleerdheid aan de boogeschool te Groningen, die wegens het bereiken van der. 70- jarigen leeftijd zijn ambt moet neerleggen, heeft gisteren afscheid genomen van zijne leerlingen. Zijne rede was gewijd aan zijn ervaringen ais hoogleeraar sinds 4872, den toestand der hooge- school en dien der theologische faculteit. Namens zijne leerlingen bood de student Blea ker den aftredenden hoogleeraar een fraaie schil derij en een album aan, T 11 rt*

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3