Binnenlaiidsche Berichten, om het bestuur van Cleveland te roemen en van het Congres te verlangen een wijziging van het tarief om den vrijen invoer van Amerikaansche landbouwproducten te ver zekeren in die landen, dïe bezwaren maken tegen den invoer uit Amerika tengevolge van het Mc-Kinley-tarief. De zilverpartij in den staat Nevada hoeft eene conventie bijeengeroepen om afgevaar digden te benoemen, die het imperatieve mandaat zullen hebben om alleen tot de ver kiezing van eenen president en vice-president der Unie mede te werken, die onvoorwaar delijk vrije zilvermunting willen. De JVetn-Xêrfc Herald meldt uit Barcelona ("Venezuela, prov. Bermudez) dat er Dinsdag en Woensdag j.l. een verwoed gevecht heeft plaats gehad, waarin, na een geweldig bloed bad Palacio's troepen verslagen werden. De opstandelingen rukken op naar Ciudad Bolivar, welke stad zij gelooven te kunnen innemen- AFRIKA. Berichten uit Mozambique behelzen dat het bestuur eene kanonneerboot beeft gezonden naar de Delagoabaai, waar ongeregeldheden waren voorgevallen. EERSTE KAMER DER STATEN- GEN ER AAL Zitting van 16 Juni. De minister Tak heeft uiteengezet, dat de verzekering van den goeden gang van .zaken in verschillende gemeenten het subsidieeren der noodlijdende gemeenten dringend noodig maakt. De aangegeven middelen zouden eerst later kunnen werken en deze subsidiën zullen hoogstens drie jaar duren. Met andere denk beelden tot hulp verleenen kon de minister niet meegaan, vooral een subsidieering dooi de provinciën en vereeniging met het rijk was bezwaarlik. Voorziening in de maatschap pelijke toestanden in Friesland lag buiten het kader dezer subsidie-wet, welke de verwarring in de gemeente-administratien wil beëindigen. De heer Lobman verweet den minister, dat hij deze subsidie-aanvragen heeft gepro voceerd en meende dat hij beter had gedaan den begrootingspost van subsidiën te verhoo- gen. De verwarde toestand ware te vermijden, indien de regeering de gemeentelijke belas tingregeling had ter hand genomen, liever dar, eerst de rijksbelastingen te hervormen buiten invloed van het nieuwe kiezerskorps. De heer Rengers vroeg aanneming met bet oog vooral op den armoedigen toestand van Friesche gemeenten. De minister Tak deed den beer Lohman opmerken, dat de vorige regeering blijvende subsidiën voorstelde, zoodat hij allerminst de tijdelijke kon bestrijden. Het ontwerp is aangenomen met 34 tegen 8 stemmen. De Billiton-overeenkomst werd krachtig verdedigd door den heer Van Gennep, die bet dat de Tweede Kamer alleen het landsbelang bad behartigd en dit contract 62Vs pCt» netto winst aan den staat ver zeker tegen 10 pCt. bij het contract van 1882 bedongen. De brochure-Vrolik achtte hij volkomen beantwoord door den minister in de memorie. Na verdediging door den heer J. Prins en den minister is de overeenkomst aangenomen met 35 tegen 2 stemmen. De Kamer is daarna gescheiden. TWEEDE KAMER DER STATER-GENERAAL. F ermogensbelasiing. De commissie van rapporteurs uitdeTweede Kamer voor het wetsontwerp betrekkelij k eene belasting op de inkomsten uit vermogen heeft in haar eindverslag de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat de minister geen be paalde meening uit aangaande de ïn het voor- loopig verslag voorkomende berekening om trent iet bediag, waarmede de staatsuitgaven na 4893, wegens deafgeloopen uitgaven voor groote werken, kunnen worden verminderd. Indien de cijfers, waarop deze berekening rust, naar de meening des ministers onjuist moch ten zqn, zou de commissie het op prijs stellen, dat alsnog eene schriftelijke mededeeling daar omtrent aan de Kamer werd gedaan. Naar aanleiding der gedachten wisseling in 6 van het voo loopig verslag acht de cora- Assie het voorts ter voorbereiding der open- hare beraadslaging wenschelijk, dat de regeering alsnog overlegge een gedetailleerd overzicht van de opbrengst der verschillende directe, indirecte en verbruiksbelastingen in België, Frankrijk, Pruisen en Engeland over 1890. Voor het overige acht de commissie van rapporteurs, ook voor dc ontwerpen betrek kelijk het gedistilleerd, den zeep-aecijns en de registratierechten, de verschillende belasting- ontwerpen r(jp voor de openbare discussie. SCHIEDAM, 17 Juni 1893. Bij kon, besluit van 15 Juni is met het gezondheids-onderzoek van schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 (Stil. no. 35) voor den tijd van drie jaar, met ingang van 1 Augustus 1892, belast voor Schiedam dr. B. dg Bruijn aldaar, voor Vlaardingen dr. J. Voogd aldaar en voor Maassluis dr. W. van der Starp aldaar. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft twee zilveren medailles beschikbaar gesteld als schietprijzen voor den 17n provincialen schiet wedstrijd van den bond van de officieren der schutterij in Noord-Brabant, Deze wedstrijd wordt 11 en 12 Juli gehouden op de Galder- scbe heide, nabij Breda. De minister van waterstaat, de heerLely, begaf zich gisteren ter audiëntie bij H. M. de Koningin-Regentes, naar Soestdijk. Bljjkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Iudië, van 16 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst voor dit jaar geraamd op 492.980 pikols. Door de ministers van marine en van kolo niën ts eene commissie benoemd wier speciale taak het zal zijn een nieuw model-contract te ontwerpen, waarnaar de aanbouw van schepen voor Nederland en Indië zal worden geregeld. Zoodanig contract bedoelt natuurlijk geen techniek, doch alleen waarborgen voor het gouvernement om te voorkomen dat dit om eene of andere reden in moeilijkheden met de bouwmeesters gerake. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, Dat, bakens een van den consul-generaal te Athene ontvangen schrijven, de Grieksche regeering, met intrekking der voorschriften, opgenomen in de Nederlandsche Staats courant van 4 December 1891, no. 285, bepaald heeft, dat vreemde schepen, be stemd naar Hetleensche havens, voortaan alleen dan huu gezondheidspas door den Griekschen consul in de haven van vertrek behoeven te doen afteekenen, wanneer aldaar eene besmettelijke ziekte heerscht. (St.-Ot.) De commissie, door den minister van water staat benoemd tot het ontwerpen van nieuwe algemeene voorwaarden voor de uitvoering va.i 's rijks werken, is weldra met hare taak gereed, zoodat deze belangrijke arbeid spoedig het licht zal zien. Volgens een bij het departement van oorlog ontvangen rapport van deskundigen, hebben de proeven, bij het leger hier te lande ge nomen met Montgoljier ballons, tot verken ning van vijandelijk terrein, niet. voldaan, en zullen nadere proeven niet worden genomen. De lieer De Hoop Scheller is herbenoemd tot directeur-secretaris der Nederlandsche bank. He helmtingontwerpen en de middenstand. In het dagblad de Amsterdammer levert N. een pleidooi voor den middenstand. In de hoofdstad betaalt Iemand met drie a vijf duizend gulden inkomen, die een huis van vijf- a zevenhonderd gulden moet bewonen, circa f 250 a f 400, d, i, B pCt, aan per soneel, patent en plaatselijke inkomstenbe lasting. Welk lot staat zoo iemand te wachten bij de aanhangige wetsvoorstellen? De vermogenshel. zal den kleinen rentenier, boven de bestaande belasting, met 2'/, a 3 pCt. (nog wel in hoofdsom) van zijn inko men bezwaren. De bedrijfslel. zal van velen, die thans van patentrecht zijn vrijgesteld, dus ook van den kleinen ambtenaar, gepensionneerde enz., een offer te meer vorderen. De toekomstige personeele lel, zal voor de meesten uit den middenstand niets loslaten. Dezulken, speciaal met inkomen van f 2- a f3000, worden bedreigd met een vermeer derde belasting van f 60 A f 100. Eene enkelvoudige rjjks-inkomstenbel., met eenige aanzienlijke progressie, b.v. van 5 k 6°lc, aangewend om de personeele belasting van den middenstand te verminderen, zou een groote verbetering rijn. De schr. acht het blijkbaar, dat men tegen de moeilijkheden van eene enkelvoudige rijks inkomstenbei, opziet, doch h(j berekent, dat de moeilijkheden eener tweeledige, zooals thans voorgesteld is, niet minder rijn. Doch al waren de bezwaren tegen eene enkelvou dige werkelijk grooter, het rjjk moest aan die gemeenten, welke vroeger genoodzaakt waren eene inkomstenbelasting te aanvaar den, doch die voor de uitvoering van een zoo moeilijk werk totaal ongeschikt zijn, die taak uit handen nemen. ïOok dient men wet te bedenken, dat hij aanneming der ontwerpen éen corporatie nood zakelijk de eindbeslissing in handen moet krijgen van bezwaarschriften, die ingediend worden, naar aanleiding van aanslagen in de vermogens-, bedrijfs- en plaatselijke inkom stenbelasting, en zulks teneinde de verschil lende beslissingen voor een en denzelfden post te voorkomen. De vraag zal wellicht rijzen of 'die combinatie, hoe noodzakelijk ook, prac- tisch mogeljjk is? »Was ten slotte éen rijks-inkomstenbe lasting aanhangig gemaakt en had men aan de gemeente het recht gegeven daarop opcen ten te heffen, dan zou in de toekomst slechts éen belasting in plaats van de drie opge noemde belastingen verkregen zijn. De be zwaren. <uu> de uitvoering van die éene, zouden, naar onze vaste overtuiging, bij verre niet opwegen tegen die, aan het drietal verbonden." De schr. besluit zijn artikel met er op te wijzen, dat, bijaldien de ontwerpen wet wor den, elk neringdoende te Amsterdam, gesteld dat hij een eigen huis heeft met een kapitaals- waarde boven f 13,000, de volgende aan slagbiljetten van directe belastingen te huis krijgt: lo. voor de personeele belasting ge- meente-opcenten 2o. voor de vermogensbelasting -f- idem 3o. voor de bedrijfsbelasting -i- Idem 4o. voor de grondbelasting -f- idem 5o. voor de plaatselijke inkomstenbelasting; 6o. voor de straatbelasting. Te Amsterdam is overleden de gepensi onneerde kapitein van het Indische leger, J. H, Huijer, die bij de tweede verovering van de groote Missigit den 14n April 1873 rich door rijn dapperheid eervol heeft onder scheiden. Te Groningen zullen, naar li. v. A. meldt, G. Nanninga en M. J. Urban, ter gelegenheid van de komst der Koninginnen aldaar, bij de Regentes op audiëntie gaan, om de invrij heidstelling van J. H. Geel te vragen. Bij het aan H. M. Koningin Wilhetmina aan te bieden Friesch kostuum wordt een album gevoegd, gebonden in wit gewatteerd kalfsleder, in Franschen stijl, verguld. Op het voorplat vertoont zich liet Friesche wapen ïn gekleurd leder en verder de opdracht in sierlqke goudletters3»Aan Hare Majesteit Koningin Wilhelraina, van de vrouwen in Friesland". De snede is sierlijk verguld en de schutbladen crème brocart-zijde. Ia dit album zijn de ruim 8000 namen der geefsters van het Friesch kostuum zeer keurig geschreven. Het geheel is vervat in eene fraaie lederen doos met blauw zijden pluche gevoeld. De te zingen liederen bij de kinder-aubade, die HH. MM. zullen worden aangeboden, zijn mede in een band van wit gewatteerd kalfs leder gebonden, waarop aan de voorzijde bet stedetqk wapen in goud en kleuren, door de coöperatieve handelsdrukkerij te Leeuwar den op eene nette wijze uitgevoerd. Het hoofdbestuur der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterkedrank heeft zich per adres tot de Tweede Kamer gewend met hei ernstige verzoek het daarheen te willen leiden, datzoo ter wille van de volkswelvaart als van een gewensehte vermeerdering van den bloei der staatsinkomstenhet misbruik en gebruik van sterkedrank op beslisten voet worden aangegrepen, en wel lo. of door aanvankelijk het Gothenburger- stelsel in toepassing te hrengen 2o. óf andersdoor de belasting van het gedistilleerd, gelijk ïn Engeland, te verhoogen op f120 per HL.; 3o. of d e wet te doen bepalen: dat geen ander gedistilleerd voortaan als drank zal mogen worden verkocht, dan van zóo geringe sterkte, dat dit noodlottig vocht niet langer zijn verderfelijken invloed over de maatschappij zal kunnen uitstorten. De Letdsche afdeeling van de »Ned, "Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank" heeft eenigen tijd geleden aan den gemeenteraad aldaar verzocht, welk verzoek door verschillende kerkeraden is ondersteund, lo. om het aantal vergunningen geleidelijk te doen inkrimpen, 2o. den tijd, gedurende welken de tapperijen dagelijks geopend mogen zijn, te beperken, en 3o, die bepalingen ook voor drukke dagen en in de kermisweek te handhaven. B. en "W. stellen den raad voor afwijzend op dat verzoek te beschikken. Zij meenet», dat uit het hoog bedrag van den opbrengst van den accijns op het gedistilleerd te Leiden niot oen grooter drank verbruik vnn .die ge meente is af te leiden, omdat daarvan veel verbruikt wordt in omliggende gemeenten. Voorts dat het aantal vergunningen sedert de drankwet reeds tot 229 is verminderd, alzoo 120 kleiner is geworden. Woensdagavond deed weder het philhar- monisch orkest van Berlijn zijn intrede in het Kurhaus te Scheveningen, ditmaal onder aanvoering van den heer Rudolph Herfuitb. Een talrijk publiek dat de zaai en de galerij geheel vulde, smaakte weder veel genot De violist Blener speelde een paar Avis Hongrois en oogstte daverende toejuichingen. Trouwens de ontvangst der Berlijners was in het alge meen zeer hartelijk. Ontstolen aan, of verloren door den han delaar in diamant L. K., wonende Ruijsch- straat 19, te Amsterdam, 14 partijtjes dia mant; f3700 aan bankpapier, ter gezamen lijke waarde van ongeveer f20,000, gesloten in een donkerbruin lederen portefeuille. De commissaris van politie in de 2e sectie (bureel J. D, Mejjerplein te Amsterdam) verzoekt opsporing en bericht, Te Leeuwarden in eene vereeniging van kappers en barbiers opgericht, waarvan de leden zich verbinden: des Zondags, na des voormiddags 10 uur, geen werk meer te ver richten, als minimum-prijs voor het scheren 5 cent te stellen, en bij ziekte elkander te helpen. Volgens v. A. is er te Zwolle eene socialistische schutters vereeniging opgericht en is besloten ook milicien-verlofgangers als lid op te nemen. Uit Beek en Donk wordt ons van 15 Juni gemeld Heden was ons dorp getuige van een zeld- (SL-Ct.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2