Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Re o l.i tzak en. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. yiam feest. Een werkman, door trouw, ijver en plichtsvervulling een voorbeeld, was gedu rende veertig jaren onafgebroken aan de fabriek van de firma P. van Thïel en Zn. werkzaam, en wel van bare oprichting af. Den jubilaris wer den zoowel door het werkvolk als door de fabri kanten stoffelijke blijken van waardeering geschonken. In den namiddag trok een stoet, bestaande uit den held van het feest met de firmanten, gezeten in een rijtuig, voorafgegaan door de harmonie eOefenirig en Uitspanning" en gevolgd door p.m. 150 werklieden, van de fabriek naar het feestlokaal. Daar hield de heer "Van Thiel eene hartelijke toespraak, deed de muziek zich hooren en werden allen gul onthaald. {-$. -E. Cf.) Gistermiddag ongeveer vijf uur is onder Vleuten de arbeider F., wonende te Utrecht, door den trein van Rotterdam overreden en gedood. Te Nijmegen bestaat het plan een nieuw protestantscli ziekenhuis te stichten, waartoe een fonds wordt bijeenvergaard. Een dezer dagen tot stijving van dat fonds gegeven groot concert bracht ruim f400 op. Te Zutfen werd eenige jaren geleden is den tuin van het Gebr.-Bakker-Weeshuis een marmeren beeld opgegraven voorstellende »Leda met de zwaan". Dit beeld, dat zeer oud is en kunstwaarde bezitis thans gerestaureerd door de heeren P. Goelen en J. G. Lentz, die werkzaam zijn aan de herstelling van de St.-Walburgs-kerk. Hun arbeid moet uitstekend geslaagd zijn. Men schrijft uit Tilburg aan de N. B. Ct. Tengevolge van het sinds geruïmen tijd heerschende gebrek aan werk op verschillende fabrieken, loopenathier zeer vele jongelieden ledig, terwijl er vooreerst geen vooruitzicht op beterschap bestaat. Dagelijks melden zich flinke jongelui ten stadhui ze aan teneinde dienst te nemen als militair, hetzij hier te lande of in de Indische bezittingen. Zeer velen helpen hunne achter a-blijvende -familie door haar een groot gedeelte van het handgeld dat zij te Harderwijk ont vangen, af te staar.. Volgens zeggen zou dat sinds eenige maanden al eenige duizenden gulden bedrogen hebben. KraUngen. Toen Woensdagmorgen vrouw P., wonende in de Slauhtstraat, alhier, haar man als naar gewoonte zou wekken, be speurde dat haar echtgenoot, die zich den avond te voren, volmaakt gezond ter ruste had begeven, levenloos aan hare zijde lag. Door droefheid en schrik overmand, viel rij be wusteloos neder, en het duurde geruimen tjjd eer de toegesnelde buren de vrouw weder tot bewustzijn hadden gebracht. 's-Gravenhage. De internationale ten toonstelling van gezondheidsleer, voedings middelen, kookkunst, opgericht onder bescher ming van de vereeniging tot bevordering der gezondheidsleer, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, zal Zaterdag 30 Juli ge opend worden. Naar men ons meldt, zijn uit den vreemde, namelijk uit België, Frankrijk, Duitschland, Rusland, Italië enz,, talrijke inzendingen toegezegd. Dordrecht. Het nLeger des Heils" heeft voor f14,500 aangekocht bek logement »Het witte Paard"teneinde dit in te richten voor soffleieren-kazerne" en verblijf voor dakloozen. Na den verbouw zal het 400 per sonen kunnen herbergen. Drie ingezetenen gaven f1500 en in een vergadering werd f150 gecollecteerd. Aan de koopsom ontbreken nog ongeveer f 3000. Haarlem. Met de leening voor de exploi tatie der staalwaterbronnen gaat het goed vooruit. Tot den 21 n dezer maand houdt men die leening ook voor halve en kwart aan deden open. Hoe de zaak ook moge loopen, of de leening geheel worde volgeteekend of niet, in ieder geval wordt met de exploitatie begonnen. Haarlem. Wij deelden reeds mede dat door den heer E, von Saher in het museum van kunstnijverheid alhier een cursus zal ge geven worden in stijl en ornementleer voor de beoefenaars der verschillende ambachten, die proeven van bekwaamheid wenschen af te leggen ter verkrijging van een diploma als meester of gezeldeze lessen kunnen ook worden bijgewoond door hen die niet voor nemens zijn genoemde proeven van bekwaam heid af te leggen. De cursus is kosteloos en zat vermoedelijk in de maanden Juli en Augustus en zoo noodïg n September, Woensdagsavonds na 7 uur gegeven worden. Zij die dezen cursus wenschen te volgen kunnen zich daartoe eiken dag tusschen 10 en 4 uur voor 1 Juli aanmelden by den custos van het museum van kunstnijverheid. Wolvegn. Een kinderkoor zong, toen de trein met de Koninginnen hedenochtend te 10.25 het station alhier naderde, liet volkslied. De commissaris der Koningin en de burgemeester van Wolvega heetten Hare Majesteiten welkom op Frieslands bodem. H. M. de Koningin-Regentes bedankte voor de hartelijke woorden haar en hare Dochter toegesproken. Na vijf minuten oponthoud vertrok de trein onder het luid gejuich der aanwezigen. Leeuwarden. Er heerschte heden in onze straten een buitengewone levendigheid. Fries lands hoofdstad heeft kosten noch moeite gespaard om de vorstel yfcste bezoeksters op waardige wijze te ontvangen. Groen, bloemen en vlaggendoek zgn met kwistige hand aan gebracht en de toebereidselen voor de illumi natie beloven een schitterend effect, terwijl hier en daar eerepoorten zijn opgericht, som mige ter hoogte vau een huis. De stemming laat mets te wenschen over en de bezoekers aan de feestvierende stad nemen aanhoudend toe. Het paviljoen, dat op het perron van het spoorwegstation is ingericht om de hooge bezoeksters welkom te heeten, is door Haag- sche decorateurs rijk versierd met draperieën, gordijnen enz., terwijl het verder wordt opge luisterd door kostbare vreemde planten. Tegen elf uur waren de verschillende corpo - raties die HH. MM. hare opwachting zouden maken op het ruime stationsplein geposteerd, n.l. de eerewacht, de Metalen-Kruis-ridders, de vereeniging voor belangryke krijgsverrich tingen en het baltaljoa schutterij met het muziekkorps. Omstreeks halftwaalf stoomde de konink lijke trein het station binnenwaar HH. MM, door den commissaris der Koningin, baron Van Harinxma thoe Slooten, werden verwelkomd en tal van autoriteiten aan haar- werden voorgesteld, terwyl de dochter van den commissaris der Koningin HH. MM. bouquet ten aanbood. Zoodra men het stationsgebouw verlaten had, steeg uit de onafzienbare menigte een oorverdoovend gejubel op. HH, MM. namen plaats in het voor haar bestemde rijtuig en de stoet zette zich in beweging, voorafgegaan door eene afdeeling cavalerie en het muziek korps der schutterij. Na de voornaamste straten te zijn door getrokken, begaf men rieh naar het paleis van H. M. commissaris, waar door een twin tigtal meisjes een Wolkom" in hetFriesch werd aangeheven. Opvallend en voorbeeldig was hier de orde, in weerwil van de ontzet tende menschenmassa, uitbundig de geestdrift bij de anders zoo kalme Friezen, die heden het overtuigend bewijs leverden dat ook bij de stoere bevolking van het noorden het harte warm klopt voor het Oranjehuis in *t algemeen en voor zijn aanvallige telg in 't bijzonder. Gevoelig voor de warme hulde, beantwoordden HH. MM. die met een raïn- zamen groet. Te twee uur verleende H.M. de Koningin- Regentes audiëntie, welke zeer druk bezocht was; te vier uur werd een rijtoer door de stad gemaakt, waarhij een bezoek gebracht werd aan nWerkmansIust", een stichting van arbeiderswoningenthans reeds tot 154 aangegroeid, een sieraad der gemeente. Te halfzeven dineeren HH. MM. ten huize van H, M. commissariswaarbij vele hoog- gepïaatsten zijn genoodigd; vervolgens zal, tot besluit van dezen dag, algemeen geïllu mineerd wordenwaarvan de verwachting hoog gespannen is. Namens de arbeiders-corporaties verscheen ter audiëntie een deputatie, bestaande uït de heeren Van der Zwaag, Stienstra en Van Zinderen Bakker, teneinde de nooden der arbeidende klassen kenbaar te maken, waar voor de regeerende klasse oog noch hart heeft. Tot heden liet het weder zich gunstig aanzien en indien daarin geen ongunstige wending plaats heeft, zullen de fiere Friezen alle eer hebben van hunne wijze van feest vieren. Sneeft, Niettegenstaande een verblijf van een uur belooft de ontvangst van de Koninginnen op Maandag 20 dezer hier schit terend te zullen zijn. Tallooze handen zijn voor gemeente en particulieren druk in de weer, om de stad een recht feestelijk aanzien te geven. Blanco krediet, voor deze gelegenheid aan het dagelyksch bestuur verleend, komt bijzon der het stadhuis ten goede, hetwelk de Hooge Bezoeksters vry zeker met een gunstigen indruk zullen verlaten- Het O. B. Weeshuis prijkt reeds met een keurig versierde stellage, ■waarop, naar men ons meedeelt, de weezen zullen plaats nemen, als HH, MM, de Drie Gekruiste Broederstraat passeeren. Dat de tocht naar het Sneeker meer bij goed weer een vreugdetocht belooft te worden, behoeft geen betoog. De meeste plaatsen op Booten en in zeilschepen zijn voor die gelegen heid dan ook al besteld. Uit vrees voor onge lukken te water en meteen tot handhaving der orde moeten op den zeildag twee stoom- sloepen der marine, bemand met politie, dienst doen. Voor de veiligheid der koninklijke gas ten heeft de commissaris der Koningin in onderscheidene bladen reeds bekendgemaakt, ■welke bevelen men heeft op te volgen tijdens het verblijf van HH. MM. op het water. Jn het Fransehe dorp Bez, bij Brian$on Opper- Alpen), zijn 86 huizen vernield dooreen heugen brand, welke den gebeelen dag duurde. Zeven wenschen werden gewond. Den dag vóór den brand was inhei ongelukkige dorp groote schade aangericht door hagelslag en oen onwedor, waarbij 40 schapen door den blik sem werden gedood. De twaalf mijnarbeiders, die te Haushaïn, (Beieren), bij een aardbeving weiden bedolven, zijn allen levend te voorschijn gebracht. Zondag avond was de laatste man bewusteloos geredhij was 112 uur begraven geweest. Een met petroleum geladen Engelsche stoom boot is, naar uit Bordeaux gemeld wordt, bij Elaye in brand geraakt Vier lichters met steenkolen geladen, die in de nabijheid lagen, raakten ook in brand. Twaalf matrozen waren onmiddellijk dood. Op een der lichters kwamen twee mannen en een vrouw in de vlammen om. Een cycloon met slagregens trok gisternamid- dag over Minnesota en wierp overal huizen omver. Een dertigtal personen werden gedood of verwond. Te Sherburne werd het schoolgebouw vernield, waarbij een onderwijzer met vijftien leerlingen omkwamen. Volgens een bericht uit New-York is Gal va, een stad met 2000 inwoners in Illinois, bijna geheel verwoest door een cycloon. Voor zoover ten weet, zijn een twintigtal personen bij de ramp om het leven gekomen. Tusschen Covington en Newport, in den Ame- rikaansciien staat Kentucky, is Woensdag eene bijna voltooide brug ingestort 30 werklieden zijn daarbij omgekomen In Amerika heeft nu weer een hevige orkaan de slad Galvi (Illinois) gedeeltelijk verwoest. Twintig menschen moeten daarbij om het leven gekomen zijn. Te Chtcora, in Pennsylvania, zijn door een p oo len brand honderd huizen in de asch gelegd. Te Baltimore heeft een brand in het Union Doek groote hoeveelheden rum, katoen en andere warerf vernield. De schade wordt op een miUioen dollars geraamd. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York bestaat door middel van het stoomschip Spaarndam. Da laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 13 Juni, dos voormiddags te 4.30 uur. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. 0 n d erw ijs. Aan de universiteit te Utrecht is het eerste natuurkundig examen afgelegd door den heer Joh. H, Roelants. Zooals reeds in ons vorig nummer in hoofdzaak is medegedeeld, heeft bet gerechtshof ie 's-Graven- hage uitspraak gedaan in zake het hooger beroep van den gezagvoerder aan boord van het stoom schip Obdam, kapitein Bakker, tegen zijne veroor deeling wegens doodslag tot 1 jaar gevangenisstraf, overwogen dat het uit wettige bewijsmiddelen niet de overtuiging heeft geput dat beklaagde aan boord van de Obdam opzettelijk den stoker Blom van het leven beeft beroofd door uit een revolver een schot te lossen, tengevolge waarvan Blom in de borst getroffen en overleden is, zoodat beklaag de van dit feit moest worden vrijgesproken Uit de aanwijzingen der getuigen en de erken tenis van beklaagde achtte het hof evenwel bewezen het tweede ten laste gelegde feit, dat beklaagde moedwillig zijn revolver heeft afgescho ten en daarmee den stoker gewond. Met vernietiging van hei vonnis der rechtbank te Rotterdam, heeft het bof beklaagde vrijgespro ken van de aanklacht van doodslag, maar hem schuldig verklaard aan mishandeling en deswege veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. MAASSLUIS. Hedenmorgen is alhier bin nengekomen de Jogger 's*Gravenhaget schipper W. Verschoor, van de reedt,rij ^Maatschappij voor Zeevisscherij" met 207 ton maatjesharing en 3 ton volle baring, eigen vangst. Tot heden kwam het nooit voor dat zelfvangers vóór den haringjager binnenliepen, KRALfNGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 525 zalmen, die voor fO.SO tot 1.15 per Va kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 6 steuren. heil.-Hery. Kerk, Beroepen: te Bunschoten en te Namans dorp ds. M. J. Sanders, te Woubruggete Hippolytusheef c. a. do heer N. J, C. Schermer- lwrr,. te Scharwoudete Stiens (toez.) de heer H. W. P. E. van den Bergh van Eyainga, cand. te Brits werd, die voor Wervershoof heeft bedankt te Almkerk ds. J, C. Prins, te Leksmond, Bedankt: voor Charlois en Kotend recht door ds. J. Vonk, te Oldebroek voor Brake l door dr. A. S. Talm», cand. te Groningen. Chr. Geref. Kerk. In de gisteren gehouden zitting der voorloopige synode van de Ned, gereformeerde kerken (do- loerende) deelde de voorzitter mede, dat bericht is ingekomen van de synode van de christ. geref. kerk, dat zij, ontvangen hebbende de kennisgeving van het door deze synode op Woensdag geno men besluit op het stuk van den naam, geen vrij heid heeft uit oorzaak van de toevoeging schrif telijk," de zaak der vereeniging te doen mislukken en mitsdien besloten heeft voor de vereenigde kerken den naamgereformeerde herken in Nederland aan te nemen. Verder worden de door de twee synoden geno men conclusion op de bekende tien punten rakende de vereeniging, door een commissie van redactie ntt de beide synoden geünificeerd, gelezen, voor conform verklaard en besloten als conclu- siën dezer synode in de vereenigde zitting op heden te brengen. Eindelijk besloot de synode met algeraeene stemmen tot vereeniging met de christelijke gereformeerde kerk. Van dit besluit werd per telegram onverwijld bericht gezonden aan de synode der christelijk gereformeerde kerk. De vereenigde zitting zal heden gehouden

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3