Nieuws van onze broederen uit de Transvaal. Gemengde Berichten. inrijden, stootte de -wagen tegen de deurstij len, waarop bet paard begon achteruit te loe pen en roet voerman en wagen te water ge raakte. Merten kwam spoedig op het droge, doch het paard wtrd eerst een kwartier later uit het water gehaald en daarna de wagen. Het paard had slechts weinig letsel bekomen. Den 17n Juni heeft Hare Majesteit de Koningin-weduwe-Regentes, op het lustslot Soestdijk, in plechtig gehoor ontvangen mar kies Maha Yotha, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van zijne majesteit den koning van Siam, ter overhandiging der terugroepingsbrievee van zijnen ambtsvoor ganger markies van Montri Suriyawongse, alsmede ter aanbieding zijner geloofsbrieven als diplomatiek vertegenwoordiger in boven genoemde hoedanigheid bij het Nederlandsche hof. Naar wij vernemen, moet de Koningin- Regentes voornemens wezen de Koningin het Friesche kostuum, dot zij van de Friesche vrouwen ten geschenke zal ontvangen, ook nu en dan te doen dragen. Waarschijnlijk zal onze jonge Koningin zich er het eerst in vertonnen bij de hard dra verg te Leeuwarden of bij den zeilwedstrijd te Sneek. De door H, M. de Koningin voorde hard draver! te Leeuwarden uitgeloofde prijs is een groot zilveren talelmiddenstuk. De zilveren bokaal, op last van H. M. de Koningin-Regentes vervaardigd, om te dienen als prijs bij de wedrennen te Groningen, is geheel uit de hand gedreven in zuiver Louis- XV-stijl, De coupe is versierd met het Neder landsche wapen en liet alliance-wnpen van H. M. de Koningin-Regentes in georneerde medaillons, terwijl aan de voorzijde de keurig bewerkte afbeelding van eene wedren prjjkt, omgeven door rocaille-ornamentiek. Het dek sel is versierd met den Nederlandschen Leeuw, den voorpoot rustende op een breed slag zwaard eu eene jarretière, waarop in fraaie letters; »Je maintiendrai'". De vischvrouwen te Groningen zullen aan H. M. eene door haar zeiven vervaardigde kroon aanbieden. Eene deputatie uit haar midden zal daartoe door H. M. ontvangen worden. Den 15n Juni heeft aan het departement vau buitenlandschezaken de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de op 25 Maart 1891 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en België gesloten overeenkomst, strekkende ter verbetering van de verlichting en betont!ing der Wester-Schelde, met het den 30 November daaraanvolgendegeteekend additioneel artikel. Nanr de N. li CL verneemt heeft de heer mr. Kerdijk zich tot herstel van gezondheid buitenslands begeven en zal hy vooreerst de Kamerzittingen niet kunnen 'ry wonen. Deze week werd te Amsterdam de jaar vergadering gehouden der Maatschappij van Weldadigheid". Aan het jaarverslag van den directeur is bet volgende ontleend Het jaar 1891 kan zeker niet als een gelukkig jaar voor den land bouw gerekend worden, daar het natte weder voor de ontwikkeling der landbouwproducten zeer nadeelig was. Door een der laatste uit vindingen, de besproeiing n.l. der aardappel velden met de bo uil lie bordelaise, gaven deze een uitstekend beschot, terwijl de aardappel ziekte elders groote verwoestingen aanrichtte. Kunstmest werd weder met goed gevolg ge bruikt, een groot voordeel bij de hooge prijzen van den stalmest Alles te zamen was de uitkomst voor den landbouw niet ongunstig. Er werd een gezamenlijke winst behaald van f7636. Er was voldoend gras in de weide, doch het yee groeide weinig door de koude. Ook waren de melkproducten iets minder, doch de hooge boterprgzen kwamen hieraan eenigszms tege moet, zoodat voor f 11,837 aan boter en kaas verkocht werd en voor f3686 aan vet vee. Er -waren op 31 Dec. 109 melkkoeien, 7 stieren, 24 trekossen, eenig jong vee, 4 stuks mest vee en 44 fokkal veren. Er werd voor f 10,813 aan varkens verkocht. De prijs was meestal laag. Er werden weder 4Vs hectaren met dennen beplant. Voor f 1777 aan akkermaats- en f 427 aan dennenhout werd verkocht. Er zijn thans 234 heet. met dennen en 206 heet. met akkermaalshout beplant. Door het natte weder was de hoedanigheid der turf slecht en vorderen de werkzaam heden langzaam. De winst was i 185. De fabrieksarbeid leverde f 2207 verlies op wegens de concurrentie van manden- en stoelen maken. In de mandenmaker^ werd voor f20,133 verkocht. Aan arbeidsloon werd bij de onder scheidene industrieën f11,147 uitgegeven. De bevolking bestond uit®. Dec. uit 1863 zielen, einde 1890 uit 1813. Er waren 214 vrijboeren-gezinnen, 91 arbeiders en 198 bestedelingen. Er werden 45 kinderen gebo ren, terwijl 16 personen stierven. Door de afd. Amsterdam, Den Haag, Haar lem, Leeuwarden, Middelburg en Nijmegen werden gezinnen geplaatst en 2 kolonisten tot vrijboer bevorderd; 65 jongelieden, onder wie 21 bestedelingen, verlieten de kolonie en werden in verschillende betrekkingen ge plaatst. Aan het denkbeeld des heeren M. E. van der Meulen, om in de kolonie een Rustoord te stichten voor bejaarde vrjjboeren en arbeiders gezinnen, is, dank zij den steun van H. M. de Koningin-Regentes en een vermogend men- schenvriend, een begin van uitvoering ge geven. Aan contribution waren f 16,110 ontvangen of f1,368 meer dan in 1890, HH. MM. de Koninginnen schonken ieder f500; de groothertogin van Saksen f1000, ter kapilaliseering van hare contributie. "Wijlen R. Lobman legateerde aan de Mg. f 1000NN. van de afd. Haarlem f 10,000; J, Borski f 10,000W. C. A. van Dam f1000; mr. Verloren van Them ast f 5000; wed. mr. G. Buma f 1000mej. Arma van Vliet f 4500, met vruchtgebruikmej. A. Bouwman f400; zoodat in het geheel f30,610 aan giften en legaten inkwamen. De tuinbouwschool Gerard Adriaan van Svrieten mag zich voortdurend in grooten bloei en veler belangstelling verheugen. Er waren 22 leerlingen in de drie klassen. De bosch- en landbouwschool telde 5 leerlingen. De landbou wschool is geopend met 4 leerlingen. Het verslag eindigt met warmen dank aan den afgetreden directeur F. B. Löhnis, voor hetgeen hg in 't belang der Mg. deed. De voorzitter deelde hierna mede, dat in de eerste maanden van dit jaar reeds weder belangrijke giften en legaten waren ontvangen of toegezegd en wel in 18 schenkingen tot een bedrag van ruim f17,000. Eindelijk deelde de voorzitter nog mede, dat naar aanleiding van een besluit der vorige vergadering, aan den heer Lohnis een ge schenk in zilver, bestaande uit zes zilveren candelabres, is aangeboden als bewgs van erkentelijkheid voor zijne bemoeiingen voor de Mg, welk geschenk dankbaar werd aan vaard. De commissie tot onderzoek van het voor- slel-Löhnis zal 11 Juli te Frederiksoord confe- reeren en een rapport van haar onderzoek opstellen. Over dat rapport zal hel hoofdbestuur adviseereu en zijn advies aan de departementen met het rapport opzenden, om in een later te bepalen vergadering behandeld te worden. De aftredende commissaris, graaf van Lim burg Styrum, werd met algemeene stemmen herkozen, die de opdracht aanvaardde. De be groeting 1892, inkomsten en uitgaven op 1181,162 geraamd, werd voorloopig goedge keurd. De voorzitter waarschuwt ten slotte tegen personen, die op Igsten gelden verzamelen voor de stichting van Rustoord. Spreker heeft daar voor zgn toestemming niet gegeven en ver moedt dat hier onedel spel gedreven wordt, daar de personen, die de Igsten aanbieden, onbekend blijven. Hierna werd de vergadering gesloten. De zomervergadering van de Nederl, ver- eeniging voor psychiatrie zal op 22 en 23 Juni a.s. te Medemblik worden gehouden. Gisterochtend in de vroegte is een werk man, genaamd Adam Krukman, oud 22 jaar, op het terrein van de Heinekens-bierbrou- werij-maatschappij aan den Crooswijkschen Singel te Rotterdam, doordien de mallejan dien hij bestuurde in een kuil geraakte en daardoor wipte, iu de hoogte en vervolgens tegen den grond geslingerd. Een schouder werd ontwricht, en hij bekwam bovendien verschillende kneuzingen aan het hoofd en aan de borst. Hij is met den spoortreiu van het station Beurs naar Schiedam vervoerd, waar hij thuisbehoort. De werkstaking der fabrieksarbeiders van de firma P, de Wit Zoon te Helmond blijft aanhouden, en de houding der werkstakers blgft in hooge mate dreigend. Een groot deel der overige machinewevers trekt partij voor de werkstakers. De te Helmond gestation neer- de brigade marechaussee is met eenige man schappen uit die van Eindhoven versterkt. Leeuwarden. Bij het bezoek hetwelk de j Koninginnen gistermiddag aan vWerkmans- lust" brachten, werden HH, MM, in deze feestelijk uitgedoste buurt opgewacht door het werklieden-zanggezelschap, hetwelk ouder leiding van den heer E. van der Laan eenige liederen zong, terwyl een jongen en een meisje uit de bewoners den Koninginnen bouquetten aanboden. HH. MM. bezochten enkele woningen, met welk bezoek de be woners blijkbaar ten hoogste vereerd waren en waarbij de jonge Koningin hen aller vriendelijkst toesprak. Een herhaaldelijk aan geheven »Leve onze Koningin 1" getuigde van het enthusiasme bij de bevolking. Te 10 uur reden HH. MM. m een open rijtuig, omstuwd door de eerewaeht, door de feestelijk getooide straten, te midden van een rossen gloed uit duizenden lampions, bal lons en electrische lampen, ter illuminatie der huizen, grachten en kerktorens aangebracht. De stemming onder de bevolking was uitmun tend hoewel door geestdrift buitengewoon opgewekt, blijft zy ordelijk. Tegen 11 uur betrok de lucht en deed het milde uitspansel door een frisehe regenbui de opgewonden ge moederen en hoofden eenigszins bekoelen, welke regenbui in den nacht in een plasregen veranderde. Niettemin is de illuminatie nog uitstekend geslaagd en heeft zij de moeiten der Friezen ruimschoots vergoed. Heden was het de dag onzer jeugd. Om streeks halfelf trok door de stad een stoet vau kinderen, waaraan door de leerlingen -* van alle scholen werd deelgenomen. Op het Hofplein voor het paleis geschaard, brachten de jeugdige zangers en zangeressen een aubade, welke echter plotseling in oor- verdoovende kreten overging, toen de Koningin zich aan het venster vertoonde. Nadat op echt Hollandsche wijze aan het nationaal gevoel uiting gegeven waswerd met den zang voortgegaan, die uit de keelen van een 1500 tal kinderen een aangrijpenden indruk teweegbracht; vooral het lied ia de Friesche taal voldeed uitermate goed. Nadat de Koninginnen te kwart voor elf een rijtoer hadden gemaakt naar bet naburige Stiens, begaven zij zich naar de harddraverij met paard en chais, welke ondanks het on gestadige weer veel belangstelling genoot en waarvoor een groot aantal deelnemers waren ingeschreven. Te halfdrie kondigde het Wilhelmus" de komst der Koninginnen aan en het gejubel der menigte steeg ten top, toen Koningin Wilhelmina zich in Friesch kostuum ver toonde de geestdrift welke er toen heerschte laat zich niet beschrijven. Na afloop der harddraverij begaven de vorstelijke bezoeksters zich naar de raadszaal van het stadhuis, waar haar vanwege de provincie een maaltgd werd aangeboden en waaraan door alle voorna, ie autoriteiten werd deelgenomen. Ingezonden mededeel Ingen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang, 20 Ce t 0 p e e e y e l. Sequah heeft u zoo menigmaal gezegd dat rhumatiek en rhumatische jicht hunnenoor- sprong vinden door eene te groote hoeveel heid van eeu zeker zuur dat zich in het bloed bevindt en hg acht het onnoodig nog maals hetzelfde te herhalen. Sequah's Prairie Bloem, wanneer men het gebruikt zooals voorgeschreven is, doet alle slechte spijsver teringen verdwijnen en voorkomt het over tollige daarzyu van dit zuur; liet verricht niet dit alleen, maar *t wekt de klieren en spieren op tot het verkrijgen eener vol komen e gezondheid. Op deze wyze met Sequah's Olie te zamen genomen, overtreft het alle andere geneesmiddelen en verbaasd behoeft men niet meer te zijn over het groot getal genezingen dat het heeft teweegge bracht. De volgende getuigenis van een onzer landgenooten in de Transvaal is voor ons van groot belang. De lieer M, N. PRE- TORIUS, gewezen voorzitter van de Trans vaal (Zuid-Afrika) schrijft ons »Met groot genoegen verklaar ik u, dat ik sinds drie jaren aan de hevigste rhumatische pijnen geleden heb. Verschillende Doctoren heb ik geraadpleegd en twee- of driemaal dacht ik, dat mijne pgnen verminderd waren, maar nimmer heb ik mijne gansche genezing be komen. Evenwel, na het gebruik van Sequah's Olie en er mee voortgezet hebbende, ben ik verheugd te kunnen verklaren dat mijne pijnen geheel en al verdwenen zijn. Ik heb de herstelling van myn been bekomen en sedert heb ik niet de minste pijn of stijfheid meer waargenomeninderdaad, het {been waaran ik leed is nu het beste van de twee. Ik hoop dat mijne landgenooten van Trans vaal er eene les uit mogen trekken en Sequah's wonderbare geneesmiddelen ge bruiken". Deze wonderbare getuigenis uit zulke bron duidt nog eens te meer aan de goede gevolgen van Sequah's wonderbare ge neesmiddelen. Indien deze geneesmiddelen bij uwen Apo theker niet verkrijgbaar zijn, schrijft dan aan: den Heer I. M. POLAK, Nieuwe Hoog straat 28, Amsterdam. C. I. "W. SNABILIÉ, Steiger Rotterdam. Prgs «ld. per flacon. Het vreeseiijk ongeluk in de mijnen van Pri bram en Birkenfeldtengevolge waarvan 329 personen het leven verloren hebben en 742 kinderen halve weezen geworden zijn, blijkt door onvoorzichtigheid te zijn veroorzaakt. Een mijnwerker, Hawelka geheeten, beeft zïcb zeiven aangegeven en verklaard dat de gewetenswroe ging over zijn onvoorzichtig gedrag, woardoor zoovele menschentevens zijn vertorengegaan en hij zelf ook twee broeders moet missen, hem geen rust laat. Volgens zijne bekentenis zou bij de pit van zijne lampzonder die uit te blusschen brandende hebben weggeworpentengevolge waarvan er brand is ontstaan, welke terstond met hevigheid om zich heen greep.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2