N°. 8038. Derde Blad A0. 1892. Maandag 20 Juni. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. Land- en Ti nbouw. itOHHEMEKïSPiUJS» per kwartaal framco per pastdoor het geheels Sijk abooderlyke nomroers M.85. - 2.50» - 0.10. UITGEVER: J. ODÉ. BVKEAÜi BOTEBITBAAT, E 29. AuvreveIrikpKUS: rati 1—10 gewone regels met inbegrip san eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, IS Jan! 1892. Op 1 Januari 1892 telde de provincie Noord-Holland 860,742 inwonersi'ynde 416,146 mannen en 444,596 vrouwen. De bevolking dezer provincie bedroeg op 1 Janu ari 1891844,488 zielen, of wel 407,962 mannen en 436,526 vrouwen, en is alzoo in den loop van 1891 toegenomen met 16,254 zielen, t. w. 8184 mannen en 8070 vrouwen. Amsterdam telde op 1 Januari 1892 426,914, Haarlem 53,692 zielen. Men schrijft uit Drente aan de AL S. Cf. Omtrent de zoogenaamde Romeinschebrog, liggende in het Valterveen, waarvan thans een gedeelte aan het rijksmuseum te Leiden en een gedeelte aan het provinciaal museum van oudheden te Assen wordt verzonden, ver nemen wij nog het volgende Deze Romemsche brug, voor vermoedelijk 2000 jaar aldaar aangelegd, heeft eene lengte gehad van bijna 2"/, uur gaans, waarvan het kleinste gedeelte door veenvergravingen is vernietigd. De brug was breed ongeveer 3 Meter, en enkele der planken, die daarover dwars lagen, zjjn tot 3.40 M lang bij eene dikte van drie i vijf vingers. Deze planken zijn door houten pinnen op de zoogenaamde onderliggers bevestigd. Die pinnen, waarvan, door de zorg van den heer G. J. Landweer te Nieuw-Buinen, enkele bewaard zijn en mede opgezonden worden, zitten met de scherpe punt door die onderliggers en in het veen. Hunne lengte is verschillend en varieert van V* tot 1.30 M. De planken zyn óf eikei óf veel daarmede overeenkomend hout, de onderliggers schijnen berken, populieren en andere houtsoorten te zjjn. Het hout is te broos om de gedeelten in hunne geheele samenstelling te verzenden, weshalve het uit elkander genomen endoor ander hout gesteund en voor breken behoed wordt. Reeds meermalen werden pogingen aan gewend om van deze brug gedeelten op te nemen, zonder gunstig gevolg. Ook bij "Val- terdijk, waar men dacht dat het hout sterker zou zijn, is eene proef, vóór eenige jaren gedaan, mislukt. De heer Landweer te Nieuw-Buinen, die tevens van deze beide gedeelten welgeslaagde photographieim heeft gemaakt, mocht er in slagen een paar gedeelten te laten opnemen. Blijkens het Pirchotc's Archiv heeft dr.Eijk- man te Batavia bloedonderzoekingen gedaan, om na te gaan of de bleekheid, welke veel tijds wordt waargenomen bij in de tropische gewesten levende Europeanen aan bloed armoede moet toegeschreven worden. Hij onderzoekt daarvoor het bloed van Europeanen, die kort en anderen die lang in Indië waren geweest en van Maleiers. Bjj alle groepen vond hij het aantal bloed lichaampjes en het amo globin gehalte onge veer hetzelfde als normaal. Vermoedelijk wordt de bleekheid niet door bloedarmoede, maar door abnormaal geringe vulling der huidvaten veroorzaakt. Naar aanleiding van het feit, dat in zeer warme dagen het water uit de waterleiding lauw is, raadt het Maandblad tegen de Vermhchingen aan het voorbeeld van de zuidelijke volken te volgen, en zooals in Spanje o. a. overal gezien wordt, poreuse aarden kruiken te gebruiken, om het water in te bewaren. Het vocht sijpelt langzaam door de poriën, verdampt aan de oppervlakteen ver oorzaakt daardoor eene natuurlijke afkoeling van den inhoud der kruiken. Een schotelis onder aan de kruiken aangebracht om het weinige afloopende water op te vangen. Welke steenbakker brengt in ons land spoedig deze nuttige huishoudelijke instrumenten tegen billijken prijs in den handel vraagt genoemd blad. Om pudding van rhabar herstelen te maken, snijdt men ze in stukjes, neemt het buitenste velletje er af en doet men ze in een bakje. Men voegt er een weinig water en suiker naai* believen bij en raspt er ook een beetje citroen in. Verder wordt er een deeg van meel, boter en zout over gemaakt. Dit gedaan hebbende, zet men het bakje in den oven. Is deze goed warm, dan zal de pudding in een half uur ge reed zijn. In den omtrek van Keulen, aan den Rijn en in den Eifel beeft bet de laatste nachten zoo gevro ren, dat de boeren ijs op het veld vonden en de gewassen veel schade leden. In een school te Cannstatt (Wnrtemberg) is Maandag de bliksem geslagen. Er werd daardoor geen schade aangericht, maar wel groot e ontstel tenis verwekt. In het vreeselijk godrang op de trap werden vele kinderen gewond, maar niemand werd gedood. Op de beneden-Mississippi schijnt do was ein delijk tot staan te zijn gekomen, doch niet dan na overal scheuren en inbraken veroorzaakt te hebben. Er worden inbraken gemeld van 60 tot 250 voet breedte. Zoowel boven als beneden New-Orleans staan een aantal plantages onder water. Amerikaansche aristocratie. Hot yacht van Van der Bilt voer Zondag op de Hudson tegen een schip aan, dat dadelijk zonk met den man en de vrouw die daarop waren. Hot yacht stopte zelfs niet om te trachten hulp te verleenen Vergelijk daarmee bet gedrag van een der doch ters van keizer Frans Jozef, dezer dagen vermeld, toen haar rijtuig te Pest een kind aanreed en licht verwondde. Zooals bij ervaring bekend is, heeft de invloed van het licht op de meestal onbedekte gedeelten der menschelijke huid eene ontsteking ten ge volge, onder den naam van zonnebrand" be kend. Door proeven met eleetrisch licht heeft Hammer bewezen, dat deze zonnebrand der huid bijna uitsluitend door de gultra-violette stralen van bet zonnespectrum veroorzaakt wordt. De benaming zonnebrand in dus niet juist, om dat deze tot het vermoeden voert, dat het ver schijnsel door de warmte zou tot stand komen. De iuvloed der warmtestralen op de huid is echter geheel anders dan die der chemisch wer kende stralen van het spectrum. De eerste roepen slechts eene plotseling voorkomende en snel weer verdwijnende ontsteking der huid te voorschijn, de laatste doen eerst hare werking gevoelen, en deze blijft lang voortduren. Dagen, zelfs weken kan zij aanhouden. Bij sommige per sonen is de huid zoo gevoelig voor het licht, dat het dilluusdaghcht zelfs ontsteking ten gevolge heeft Electrisch licht werkt, tengevolge van zijn groot gehalte aan ultra-violette stralen, bijzon der nadeelig op de huid, zelfs op een afstand, waarbij van invloed der warmte geen sprake kan zijn. StofTen, welke de ultra-violette stralen vrij doorlaten, als water, glycerine, parrafine, olijf olie e. d. in eene dunne laag op de huid gebracht, verhinderen daardoor de ontsteking der huid door het zonnelicht niet Doch zwavelzure kinine in water of glycerine opgelost beschut bij een dunne bedekking de huid volkomen tegen den invloed der ul ti a-violet te stralen. De zwavelzure kinine heeft als fluoresseerend lichaam de eigenschap alle stralen ongehinderd door te laten, behalve de ultra-violette, welke stralen van minder breekbaar heid worden omgezet, en die aldus onschadelijk worden voor de huid. In dezen tijd metfel zonnelicht is het nietzon- dor belang hierop do aandacht te vestigen. Volgens de laatste berichten heeft liet Japansehe gouvernement van het gebrmk van lak als verf tegen het aangroeien der schepen afgezien. De eigenschappen van deze stof als voorbehoedmiddel waren wel goed, maar het lak laat te spoedig los, zoodat de laag te dikwijls opnieuw moet worden gelegd en het middel dus te kostbaar zou worden. (Army and Navy Journal.) Woensdag zijn de eerste Mei-kersen uitMaas-en- Waal naar Engeland verzonden. Over bet alge meen brachten de boomgaarden voor de eigenaars niet veel op. Men kocht de kersen tegen 1 a 1 Va per Va kilo op het bout. Bij de te W ij k-hij-Duurstede gehouden kersen- verkoopingen besteedde men slechts H.A 1,50 per Amsterdamsche ben, of 25 KB aan het hout. Men verwacht aldaar een buitengewcnen oogst. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft het te Zevenaar en in de omliggende gemeen ten zoo sterk gevroren, dat kapitalen zijn verlóren- gegaan, en de hoop der landbouwers wel wat de bodem is ingeslagen. Vooral aardappelen, boek weit, haver, gerst en boonen bobben veel geleden. Men schrijft uit Eist (Betuwe)In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn op verscheidene plaatsen in de Betuwe aardappelenboonen erwten en andera veldvruchten bevroren. Over den invloed van het voeder der melkkoeien op dequaliteitder boter geeft prof. Fleischmann, volgens een referaat in sommige Duitsebc vakbladen, het vol gende overzicht lo. Zooals vanzelf spreekt, moeten alle be dorven voedermiddelen, zooals bevroren wortel gewassen, beschimmeld hooi enz., afgekeurd wor den, 2o. Van zeer waterrijk voeder (spoeling, pulpe) geve men niet te veel en zorge er voor, dat de dieren op 1000 KG. levend gewicht, min stend 10 KG. droog voeder (hooi of stroo) dage lijks verteren, 3o, Ook met de voedering van koolrapen en knollen zij men voorzichtig, al is het niet goed mogelijk een bepaalde hoeveelheid te noemendie men in verschillende om standigheden niet mag overschrijden. Men vermenge ze, evenals mangel wortels met het achtste gedeelte, aardappels met de helft van haar gewicht, goed stroohaksel. Ver voedert men meer dan 10 £G aardappels per dag, en per 1000 KG levend gewicht, dan is het raadzaam zo niet rauw maar door stoom gaar gemaakt te geven. Bij dergelijk voeder dient men er voor te zorgen, dat er in de voederbakken geen resten overblijven, die het voeder verzuren en be derven. 4o. Aan melkvee geve men liefst geen boonen-, erwten- of lupinemeel. öo. Meer dan 1 KG van dezelfde soort voederkoek per dag te geven is niet raadzaam 6o. Ter vooi koming van het hard worden der boter 's winters, vooral bij voeden ng van veel stroo en aardappels, geve mee bij het ander voeder Vr tot 1/2 KG raap koek, waardoor de boter zachter wordt, 7o. Zeer goed voeder leveren, naast zeer goed hooi, de tarwezemels en gekneusd graan, in de eerste plaats haver, 80. Men vermijde het aan melkvee groots hoeveelheden erwtenstro© en gerstestro© te geven. Oo, Hoewel nog niet volkomen vaststaand, ver dient toch de volgende ervaring uit de practijk opmerkzaamheid Harde boter wordt ver-kregen bij het voederen van erwten- en wikken meel roggezemels, katoenpittenmeel, raapkoek, haver meel en tarwezemels. Zonder belangrijken invloed op de vastheid der boter zijn tarwe-, gerste. en roggemeel, aardnotenkoek, kokoskoek en meut- kiemen. (Ook de lijnkoeken behooren daartoe). lOo. Men trachte er naar de dieren niet alleen voedzaam maar ook voor hen smakelijk voedsel te verschaffen en verzuim© niet dagelijks eene gepaste hoeveelheid keukenzout alsmede zuiver drinkwater te geven. l-lo. Het zekerst verkrijgt men goede duurzame boter, wanneer de wintervoedering bestaat uit goed boot, met den vlegel gedarscht liaverstroo, matige hoeveelheid mangetwortels of gele wortels, havermeel, tarwe zemels en raapkoek, de laatste natuurlijk droog gevoederd. GOURAIT.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 9