van behandeling, omdat de bedrijfsbelasting moest -worden afgewacht en de perequatie der grondbelasting alsmede bet kiesrecht moest voorafgaan. Thans mist men elke zekerheid dat na de vermogensbelasting het patent zal worden herzien. De heer Van der Kaay bestreed al die gronden als ongemotiveerd, Hy meende, dat men doen moest wat gereedligt en allerminst op grond van kiesrecht deze wetten uitstellen. De heer Schaepman deelde ook het kies- rechtbezwaar niet, maar wel de overige be zwaren van den heer Van Dedem, De heer Hartogh was vóór behandeling, zonder zich te binden omtrent den tjjd van invoering der belastingontwerpen. De heer Bah 1 mann eischte meer licht en was, evenals de heer Reekers, tegen. De heer Van Houten verdedigde de be handeling. De minister van financiën verklaarde, dat de regeering de behandeling wenscht en dat de Kamer geheel ia haar geest zal handelen door daartoe te besluiten. De heer Beelaerts van Blokland betoogde, dat deze ontwerpen het onroerend vermo gen bezwaren. Het voorstel tot behandeling werd hierna aangenomen met 44 tegen 37 stemmen, n.l. de heeren Brantsen van de Zyp, Schaepman, Van der Borch van Verwolde, Beelaerts van Blok land, WnILr, Keuchenius, Michiels van Ver- duynen, Van der Schrieck, Schimmelpen- ninck van der Öye, Lambrechts, Smits van Oyen, d'Ansembourgh, Reekers, Oppedijk, Kolkman, Vermeulen, Van Nunen, Van Berckel, Bevers, Seret, Van Velzen, Ciercx, Bahlmann. Haffmaas, Van Vlijmen, Mutsaers, Donner, Harte, M. Mackay, Travaglino. Van Alphen, v, Lóben Seis, T. Mackay, A, van Dedem, Van de Velde, G. van Dedem en Havelnar. SCHIEDAM, 33 Jttnl 1893. Tengevolge van de ergerlijke partijdigheid van den brandersbon d, van wten onderstaand adres is uitgegaan, werd het ons eerst heden middag ter opname aangeboden. Aan de Tweede Kamr der Slat en-Oeneraal. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergetekenden, allen branders te Schiedam dat zij met leedwezen hebben vernomen, dat door Z.E\. den minister van financiën aan Uwe Kamer onder de belastingvoorstellen ook wordt genoemd eene verhooging van den accijns op het gedistilleerd ad 15 per hecto liter. ecliter reeds gewijzigd in de memorie van beantwoording tot op f3 per hectoliter. dat zij zich verplicht achten, zich deswege tot Uwe Kamer te wenden, teneinde te ver hoeden dat dergelijk voorstel tot wet worde verheven. Instemming betuigende met het adres der Kamer van koophans en fabrieken alhier, te dier zake aan Uv amer gezonden, met een kernachtig pl ji tegen deze accijns- verhooging, onderschrijven wij met overtui ging de verschillende bezwaren, welke reeds in zoo menigen verm en velerlei wijzen zijn ingebracht, met name »de druk op den min deren man, het afhankelijk maken van 's rijks financiën van deze belasting, de smokkelarij en de vervalsching". De minister tracht wel deze bezwaren op te lossen en te gemoet te komen door f 2 van zijne voorgestelde verinoging terug te nemen, maar de hand having van eene verbooging ad f3 geeft ons reden te over, ons tot Uwe Kamer te wenden met het dringend verzoek ook dit niet toe te staan. De memorie van beantwoording volgende, wenschen wij onder de aandacht wer Kamer te brengen deze aanmerkingen liet feit is niet te ontkennen, dat de werk man in verhouding grooter aandeel in deze belasting betaalt dan de meer gegoede. Men behoeft slechts na te gaan in wiens handen de vergunningen, m. a. w. de tappergen zich bevinden. Zeer zeker zal daarbij blijken de wanverhouding tusschen kapitalist en werk man. II. De afhankelijkheid van 's rijks financiën van deze belasting wordt vergroot door eene verhooging van f 1,200,000, een feit, dat voor geen tegenspraak vatbaar is. III. Bij eene verhooging van belasting is toename der smokkelarij te verwachten, ondanks het tegenovergesteld advies van hooge ambtenaren, liet blijft te vreezen, dat waar de prikkel verhoogd wordt, de overtre ding zooveel te eerder zal plaats vinden. IV. Wanneer in de memorie van beant woording gesproken wordt over de verval sching, zou men werkelijk niet meenen dat dit bezwaar van zoo emstigen aard was. Immers de vervalsching met water, welke slechts genoemd wordt, is werkelijk niet ge vaarlijk. Geloof echter niet, dat hiermede dit argument is te niet gedaan. Neen, men ves tige het oog op vitriool, ether, gemvthylcerde spiritus en wie weet welke sterke vochten meer, die onder verdenking staan tot verval sching te worden gebezigd. Hoe hooger de belasting wordt, hoe grooter afmetingen vervalschingen in Nederland aan nemen en hoe grooter de onheilen zullen zijn welke zij ouder de bevolking aanrichten. Behalve deze vier bezwaren gelden voor ons branders nog bijzondere redenen, eu deze zijn voor onze industrie van groot belang. a. Vooreerst de lage marktwaarde van deu moutwjju. Wegens de hooge invoerrechten in het buitenland moeten wij ons gedistilleerd ad acht gulden per hectoliter verkoopen, welke prijs een schril contrast vormt met den accijns ad zestig gulden, welke nu reeds van gelijke hoeveelheid wordt geheven. 5. De borgstellingen welke thans reeds f10,000 per branderij bedragen, zullen op nieuw moeten worden verhoogd. c. In geval van afstoking zal een hoogere boete worden toegepastevenzoo bij die boe ten, welke gebaseerd zyn op het cijfer van den accijns. d. De risico voor de belastingpenningen van gedistilleerdwaarvoor de brander of distillateur zelfs niet preferent is bij faillis sement van den kooper, zal vanzelf zwaarder drukken en ten laatste zal door deze hoogere belasting een kwijning worden verscherpt, die ten nadeele zal komen van een belang rijke industrie, welke zoo niet voor zich zelve dan toch voor tal van bedrijven voordeelen afwerpt, ja zelfs een bron van bestaan vormt. Een belangrijk deel der bevolking in en buiten Schiedam dankt zijn welvaart aan de branderijen. Scheepvaartlandbouw, bakkerijkortom alle bedrijven hebben belang bij de instand houding dezer industrie- Schiedam, de nijvere stad, mag niet gaan behooren tot de s villes mortes", en al moge de kreet ssluit Sehiedam" worden gehoord, dan moge de overtuiging in Uwe achtbare Vergadering levendig worden, dat zij die dit fatale woord uitspreken, zich kennelijk niet hebben afgevraagd welke schromelijke gevol gen dit na zich zou sleepen. Redenen waarom ondergeteekenden Uwe Kamer eerbiedig doel» dringend verzoeken, Hare stem te willen onthouden aan ieder voorstel tot verhooging van den accijns op liet gedistilleerd. 't welk doende, enz. (volgen de namen van 88 onderteekenaars). De Nederiandsche vereeniging tot voor koming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen doet een dringend beroep op alle vereenigingen en corporaties, op alle werkgevers, werklieden en belangstellenden van verschillenden aard, die met terzijde stelling van politieke, godsdienstige en andere geschilpunten, het zuiver materieel© vraag stuk der voorkoming van ongelukken en der bevordering van de gezondheid wenschen op te lossen, teneinde hun medewerking te verkrijgen voor de jeugdige vereeniging, die zich blijkens haar statuten en haar tot heden verrichte werkzaamheden, deze oplossing ten doel stelt. Het lidmaatschap wordt verkregen door aanvrage hg het bestuur en betaling der contributie. Voor een lid-werkgever bedraagt deze contributie f 5voor leden-werklieden f 1 per jaar; voor donateurs minstens f2.50. Tot heden schijnt deze vereeniging alhier nog weinig de aandacht te hebben getrok ken. Werkgevers en belangstellenden zullen zeker het best doen, indien ze beginnen ken nis te nemen van de »Mededeelingen", door de vereenigmg uitgegeven. Waarschijnlijk zal de kennismaking tot meerdere belang stelling leiden. Gisteravond te ruim 9 uur heeft de brand meester Kemp brand ontdekt in de onbe woonde schoenmakerswerkplaats van J. van den Bos aan de Hoofdstraat alhier, die, nadat men zich toegang had verschaft door het openschuiven van een raam, met een paar emmers water gebluscht is. De oorzaak van den brand is onbekend. De provinciale kolfwedstiijl voor Zuid- Holland, op 24 dezer te Scheven ingen te houden, ondervindt veel belangstelling en groot is het aantal deelnemers. Niet minder dan 68 kolvers uit alle deelen der provincie gaven zich daarvoor op. De wedstrijd zal circa 9 uur 's morgens aanvangen en tot 's avonds 7 a 8 uur duren. Frame prijzen worden uitgeloofd, waarvan de eerste, voor het kampioenschap van Zuid- Hollaml bestaat in een medailledoor de sporttentoonstelling aangeboden. De spoorweg-maatschappij verleende voor de deelnemers aan den wedstrijd reductie op het tarief. De afdeelingen van de Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de Berkel- verbeteringde heeren Van Delden, A, van Dedem, Van der Borch van Verwolde, Van Alphen en Conradover de voorstellen be treffende de arbeidskamers de heeren Bor- gesïus, Veegens, Tydeman, Th, Mackay en Heldt. Niet alleen is eene nieuwe comptabiliteits wet voor Oost-Indië gereedgemaakt, maar ook is «ene zoodanige wet voor de West- indische koloniën in bewerking. Ten vervolge op liet bericht in de Staats courant van 19/20 dezer, wordt van wege het ministerie van koloniën medegedeeld, dat, volgens een nader telegraphisch bericht van den gouverneur-generaal van Neder landse h ïndië, de kabelverbinding met Oleblek (Atjeh), nog niet voor het telegraatverkeer kan worden opengesteld, daar het kabelhuis te Belawan (nabij Laboean-Deli) nog niet gereed is. Volgens de Amst. werd te Leeuwarden de arbeider Van Dam, uit Jubbega, by de Koning in-Regentes toegelaten. Hij vertelde haar in zijn eenvoudige taal, hoe treurig het in zijn woonplaats met de werkloosheid, de armoede en de armenbedeeling gesteld was; hoe vele arbeiders vaak niet meer dan 100 dagen in het jaar werk hadden en er toch in de ge meente land genoeg was, dat met voordeel bewerkt zou kunnen worden. Verder rekende hij H. M. voor, dat vele arbeiders in het ge- heele jaar niet meer dan f 100 verdienden en dat slechts enkele van de gelukkigen het tot f200 in het jaar brachten. Vervolgens sprak hij over de bedeeling, die bij de armste gezinnen toch niet meer be draagt dan 50 cent tot fl.25, van welke laatste som dan dikwijls gezinnen van 8 a 10 personen een week lang moeten leven, terwijl dan nog die bedeeling tegen het einde van den winter soms ophoudt, hoewel ze dan nog hoog noodig is. Hjj meende, dat wel de grootste helft der arbeiders tot die bedeeling hun toevlucht moeten nemen, en dat als er geen verbetering in den toestand komt, dit over weinige jaren met alle arbeiders het geval zal zjjn, Hjj verzocht daarom H. M. haren invloed aan te wenden om verbetering te brengen in dezen treurigen toestand. De Koningin verzocht hierop aan Van Dam, wat hij gezegd had op schrift te brengen en haar toe te zenden, opdat zij naar aan leiding daarvan de regeeringeeni voorstel zou kunnen doen. Van Dam beloofde dit en hiermede was de audiëntie afgeloopen. De Standaard acht leerdwang geen abso lute quaestie. Of men er voor of tegen is kan van omstandigheden afhangen. Op het oogenblik zou de Standaard zich ongetwij feld tegen schooldwang verzetten. Immerslo. Thans moet leerdwang in conflict komen met de redden der consciëntie. Dit slaat niet louter op deo vaccinedwang maar meer nog op het droeve feit, dat in de meeste gemeenten de moderne sekteschool" nog altoos heerscht. Al bracht de schoolwet Mackay aanmerkelijke beterschap, men is nog niet waar men wezen moet. Van de 109 pCt. die het lager onderwjjs van overheids wege kostwordt nog altoos 87 pCt. door voor- en tegenstanders saam betaald. En de gemeentekas verstrekt voor bijzonder onder wijs niets. De christelijke school kan dus op vele plaatsen nog niet komen, en de overheid mist daar het recht tot dwang, als de ouders geen genoegen nemen met een moderne sekte school. Een tweede bezwaar schuilt in den nood des levens. Men ontneemt met leerdwang aan tal van gezinnen geen klein aandeel in het levensonderhoud. De Standaard berekent dat een loopmeisje van 12 jaar een gulden per week met halven kost verdient, plus eea extratje, en dat men die schade dus wel op f100 per jaar mag rekenen. De overheid zou eigenlijk die winstderving hebben te ver goeden. heven gaat voor le er en. Een derde bezwaar spruit voort uit de gebrekkige kennis, die we tot dusver omtrent het schoolverzuim bezitten, ^Hoevelen zijn buitenslands op kostscholen? Hoevelen komen pas op hun 7de jaar op school, omdat de ouders dit noodzakelijk keu ren uit paedngogisch en physiek oogpunt? Bij hoevelen is ziekte of zwakheid, blindheid, doofheid of eenig lichaamsgebrek, de oorzaak van schoolverzuim? Bij hoevelen ligt die oor zaak daarin, dat ze op zeilende of varende schepen wonen Bjj hoevelen eindelijk is een vlugge ontwikkeling reden, dat ze reeds op hun elfde jaar verder zjjn dau anderen op hun twaalfde, zoodat ze een jaar vroeger op het ambacht gaan Onderzoek men dit alles, dan zal men zien, dat het cijfer van 80,000, waarvan men spreekt, een groote boeman is. En laatstelijk geldt de fatale intellectualis tische richting, die het dryven naar leer dwang spreekt. »Heel onze jonge bevolking, tot het 14e jaar uit, op schooi te willen houden, is een poging om ons volk intellectueel overryp te maken, waarvan het natuurlyk gevolg moet zijn, dat de geoefendheid in de practisehe werkzaamheden van het leven, zoo in het huishouden als op het veld en bij het am bacht, een niet weer te herstellen schade lijdt." En niet alleen oeconomisch, maar ook sedelijh armer zou ons volk daardoor worden. »Het laatste restant van geloof, dat er nog by de wilde massa in zit", zal worden weg genomen. De Stand, concludeert dusGeen leer-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2