Gemengde Berichten. Post en TeEegraphie. dwang of het schoolverzuim moet zeer ern stig hlijken. Aan alle ouders, die verklaren, in de plaats hunner inwoning geen school te vin don, waar ze met een geruste consciëntie hun kind kunnen heenzenden, moet het verkrijgen van zulk een school- of huisonderwijs moge lijk worden gemaakt, "Winstderving moet van overheidswege worden vergoed. Alleen de periode van 712 jaar valle onder den dwang. Voor de 3Va pCts. leening groot f 65,000, der gemeente Nijmegen, is f162,000 inge schreven, tegen koersen van 97% tot 99% pCt, Een telegram uit Pretoria meldt dat de Kederlandsche Zuidafrikaan- sche spoorwe g-m a a ts ch a p p ij haren spoorweg tot Nelspruït (het voorloopig eind punt der lijn) in exploitatie heeft gebracht. In 2% jaar is deze moeilijke spoorweg, lang 122 kilometer, met tal van groote en kleine kunstwerken, voltooid. Volgens een te Amsterdam ontvangen telegram uit Makasser, is Taroena op Groot- gaagir (een der Sangireilanden, ten N.O. van Celebes) door eene aardbeving geteisterd en is daardoor groote schade aan huizen en gebouwen berokkend. (Hll.) Op last van de justitie te Haarlem is gisteren een man van tachtig jaar in de gevangenis gebracht, die bij herhaling in den laatsten tijd zich aan diefstal van kippen had schuldig gemaakt. In Amsterdamsche bladen wordt melding gemaakt van den Perzischen oculist Goodam Kader, die vele blinden geneest, welke door Nederlandsche oogheelkundigen van erkende bekwaamheid waren opgegeven. Dagelijks komen er een groot aantal blin den in het lokaal aa% den Bmnen-Amstel en de meesten verklaren met den dag in beter schap we te nemen. Onder de patiënten zijn vele verpleegden uit de werkinrichting voor blinden op de Heerengracht. De directeur dezer inrichting is dus met de zaak bekend, Goodam Kader strijkt een zalf onder de oogledenwat den lijders gedurende eenige minuten pijn bezorgt, maar zij getroosten zich die om de gevolgen. Daar blindheid eene kwaal is, waarvan men zich niet verheelden kan dat men ze herstelt, moet aan de resultaten waarde worden ge hecht en de oculist, die aan de universiteit te Singapore studeerdeheeft blijkens de berichten in de dagbladen die resultaten in vele oorden van Azie en Europa, evenals nu te Amsterdam, verkregen. Op de weekmarkt te Joure (Fr.) waren den 20n Juni j.l. opnieuw meer dan 200 ar beiders uit alle oorden van Friesland aan wezig, om zich voor een geruimen tijd bij een boer te verhut en voor den maai- en hooi tijd. Het was een indrukwekkend gezicht hoe belangstellend die arbeiders zich betoon den om toch werk te krijgen en daardoor brood voor vrouw en kinders te bekomen ttiaar slechts twintig konden er geplaatst wor den, De anderen, waaronder die negen uren moesten loopen om thuis te komen en reeds de heenreis te voet hadden afgelegd, konden opnieuw ongetroost naar vrouw en kinders terugkeeren. Inderdaad, de toestand is hache lijk. Onder de losse arbeiders in Friesland wordt nu reeds gebrek geleden. {U. D.) Zaterdagvoormiddag ontlastte zich boven Frieslands zuidwesthoek een buitengewoon zwaar on weder. Was het regenwater, dat bij deze gelegenheid bij stroomen viel, voor boer en burger hoogst welkom, minder waren het de hagelsteenen, welke, ter grootte ongeveer van duiveneierenhier en daar nogal ver woesting aanbrachten. Ook is de bliksem op eenige plaatsen in geslagen, o.a. teWorkum in de christelijke school en in den oliemolen van den heer Potma. Beide gebouwen kwamen er echter zonder noemenswaardige schade af. Uit Utrecht wordt aan de N. JB. Ct. ge meld: Na de slechte ontvangst, dia hier aan de socialisten onlangs in wijk C is bereid, heb ben zij thans in eenej geheel andere buurt, namelijk in de Ridderschapstraat, een huis gehuurd, waar zij voornemens zijn binnen kort vergaderingen te houden. De eigenaar van het huis; die eerst te laat vernomen heeft met welk doel de woning was gehuurd, doet intusschen nog pogingen om de gesloten overeenkomst niet te doen doorgaan. Het gedenkteeken op het graf van den dichter Bernard ter Haar, op hetkeikhofte Rozendaal, bij Arnhem, zal den 5n Juli a.s. worden onthuld. Maandag werd door de marechaussees te Enschede, op verzoek der Duitsche regeering, uitgeleverd aan de Duitsche politie zekere Berkenu er, gehuwd, vader van 3 kinderen, die voor circa 2 maanden den Duitsehen paardenkoopman W. te Gronau zou vermoord hebben en naar Holland was gevlucht, en thans te Almelo in hechtenis was. Door de marechaussee te Eijsden zijn, op grond der wet op het dragen van wapenen, in beslag genomen de geweren va» begelei ders der daar Zondag jl, gehouden processie, terwijl tegen hen pi oces-verbaal is opgemaakt. Het is n.l. op de dorpen van Limburg ge bruikelijk, dat de processiên geëscorteerd worden door eene zoogenaamde schutterij. Deze optochten, bekend onder den naam van »bronk" (pronk), dagteeken van voor eeuwen. Vrijdagmiddag is bij wachtpost no. 3 tus- schen "WouwRozendaal het lijk gevonden van den heer v. d. V., notaris te Bergen-op- Zoom. Naar men verneemt, moet genoemde heer gevallen zijn uit den trein, die van Vlis- singen naar Breda gingop het lijk werd een retourbiljet 1ste klasse naar Breda gevonden. Naaldwijk. In eene alhier gehouden vergadering van gedelegeerden der verschil lende R.-k, kiesvereenigiogen in liet kies district Vlaardingen voor de Provinciale Staten is besloten tot de oprichting eener centrale R.-k. kiesvereeniging voor dat district, omdat de grenzen er van niet overeenkomen met die van het district Loosduinen voor de Tweede Kamer, wat bij de jongste verkiezing voor de Prov. Staten moeilijkheden had opgeleverd. Tot voorzitter is gekozen de heer A. H, C. M. J. IJzermans te Vlaardingen. Voor de a.s. verldezing van een lid der Provinciale Staten (vacatureC. P. Hoek) zijn voorloopig can- didaat gesteld de heeren jhr. P. vonFisenne te Rijswijk en Ilzermans te Vlaardingen. Leeuwarden, Zaterdag hebben alhier af en toe kleine socialistische demonstraties plaats gehad. Het groote publiek gedroeg zicli daartegenover aanvankelijk kalm. Alleen werden Zaterdag strooibiljetten afgenomen om er een vreugdevuur van te stoken. Zondag trok na afloop eener meeting eene bende van ongeveer 60 socialisten in optocht naar het paleis, omringd door eene groote menigte, die oranjeliederen zong. Eene talrijke wacht van veldwachters en politie was toegeschoten om eene kloppartij te voorkomen. Enkele socialisten werden echter gemolesteerd en anderen gearresteerd. Dit geschiedde te half zeven. Daarna werd gedurende een vol uur door eene onafzienbare menigte een betooging gehouden voor de woning van een socialist- sigarenhandelaar. Men onthield zicli echter van baldadigheden. De eehtgenoote van den commissaris der i Koningin ontving van H. M. de Koningin- Regentes tot een aandenken een kostbaren armband. De algemeene armen, bet stadsweeshuis, de politie, de muziekkorpsen van schuttert] en garnizoen en de vise h vrouwen van Leeu warden en Sneek (de laatsten volgens een oud gebruik) ontvingen geschenken in geld. Groningen. Nadat de Koninginnen gisteravond ten gouvernementshuize gedi neerd hadden, werd haar door de studenten eene serenade gebracht, waarbij voor liet regeeringshotel het Jo vivat en de volks liederen werden gezongen, onder begeleiding van harmoniemuziekvervolgens werd de senaat in het hotel genoodïgd en ontving den dank der Koninginnen, De illuminatie, welke daarna volgde, slaagde voortreffelijk, ondanks het winderige weer. De vele eerepoorten met haar geaccentueerde lijnen, maakten het gewenschte effect; er waren classieke, gothische, rustieke, fantas tische en plastische. Overal waar de Koninginnen zich vertoonden werden zij met geestdrift door duizenden begroet, terwijl de orde uitstekend gehandhaafd weid. Zoo is deze eerste dag ongestoord en in de beste stemming voorbijgegaanwel was het weder onzeker, doch het heeft geen be lemmeringen teweeggebracht. Hedenochtend verleende de Regentes audiëntie, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, o. a. ook door een paar s volks mannen', die de invrijheidstelling van Geel verzochten. Te 2 uur werd een bezoek gebracht aan het doofstommen-instituut. Onderweg werd HH. MM eene ovatie gebracht door de school jeugd ten getale van 300, alien van een sjei p voorzien. Nadat het gymnasten-saluut ge bracht was, werden den Koninginnen bouquet- ten aangeboden en vervolgens uit volle boist een Hed gezongen alsmede eenige vrije en orde-oefeningen uitgevoerd, welke met belang stelling werden gevolgd. Bij de nadering van het doofstommen- instituut stonden alle doofstommen net gekleed op de stoep van het hoofd-en schoolgebouw en brachten HH. MM. hunne hulde door aan houdend wuiven met den zakdoek en hand geklap. Met de grootste belangstelling werd liet onder wig s gevolgd en het gansche gebouw door loopen, dat zeer net versierd was. Van het doofstommen-instituut ging het naar de ambachtsschool met hare wel niet majestueusen, maar toch door liet bestuur zeer net versierden ingang. Ook hier werden HH. MM. hartelijk welkom geheeten en werd het gebouw bezichtigd, terwijl meermalen naar bijzonderheden werd geïnformeerd. Gedurende den geheelen tocht werden de Koninginnen door een ontzettende menschen- massa gevolgd, die niettegenstaande de ophoo ping en het gedrang de goede orde handhaafde. Te halfzeven wordt den Vorstinnen door den gemeenteraad ten raadhuize een diner aangeboden, terwijl een schitterend vuur werk, hetwelk te hatitien ontstoken wordt, den dag zal besluiten. Utrecht. H. M. de Koningin-Regentes heeft, als blijk van Hoogstderzelver belang stelling in de ontwikkeling van het land bouwkrediet hier te lande, deelgenomen n het maatschappelijk kapitaal der Utrechtsehe landbouwbank. Roermond. In eene vergadering van de liberale kiesvereeniging »De Grondwet" is besloten, geen candidaat te stellen voor de a.s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer (vacatureG. Diepen). Uit Lyon wordt liet overlijden bericht van dr, Pravaz, uitvinder van de naar hem genoemde injectiespuit. De meermalen onlangs weer herhaaldelijk uit Kopenhagen vermelde vgoudknur" ter ge nezing van drankzucht wordt in het te Londen verschenen verslag der Society for the Study ol Inebriety als hoogst gevaarlijk veroordeeld. Het middel heeft volgens dit verslag namelijk later vaak ernstige gevolgen en veroorzaakte in ver scheidene gevallen den dood van de patiënten en een groot aantal van hen die het gebruikten werden er krankzinnig door. Ook veroorzaakte het wel verlammingen. "Voorts wordt beweerd,dat helmiddel niet eens goud bevat, althans dat bij een scheikundig onder zoek geen spoor van dat metaal werd gevonden. De Mouvement hygwmque waarschuwt tegen den invoer van corned-beo/ uit Amerika. Op Long-Island bij New York, is namelijk eene slachterij van oude en zieke paarden gevestigd, waarvan de eigenaar maandelijks ongeveer het vieesch van 450 paaiden van verdachte hoedanig heid uitvoeit. In Maart zijn tc Am wei pen 95, en in April 55 vaten corned-beaf daarvan afkomstig, afgekeurd. Dezer dagen is te Limoges een oud roan, Gilbert Sa pin, overleden, dia niet minder dan 150 bondon en katten nalaat. Die man, bijgenaamd mie bondenvader' was lid vin alle vereenigingen tot bescherming un dier, tl Dezer dagen is te Baltimore een huwelijks plechtigheid getierd op een kerkhof. Dit geschied - do op vei langen van de bruid, Mildred Hammond, die er op gesteld was, dat haar huwelijk met den gewezen Deense hen gezant, Hendtick von Stamp, ingezegend zou worden op het graf van haien vader, generaal Hammond. In dc maand Mei, de maand der verkiezingen, heeft men in Griekenland 92 moorden, 7 mansla gen, 8 dooden met onbekende oorzaak, 250 ge wapende aanslagen met 75 wonden en 43 dief stalten kunnen opteekenen; 13 personen zijn op geheimzinnige wijze verdwenen. De cholera is te Moulmain in Engelsch In die uitgebroken, en wel in een gevangenis. De gevan genen, ten getale van 700, zijn naar Kyankan vervoet d. Te Meshed in Perzie stierven in twee dagen 550 roenschen aan de cholera. De offtciede lijsten spraken van niet meer dan 80 tot 100 slacht offers per dag. Te Taschkend in Afghanistan heeft tiet uitbre ken van de cholera een ware paniek veroorzaakt. Het verslag van het census-bureau der Ver- eenigde Staten toont aan dat, behoudens de noodige lectifieatien, de Amerikaanse lie volks rijkdom in 1890 ongeveer 64 milliard dollars beliep, ongerekend de spoorwegen, terwijl de Engelsche statisticus Giffen den rijkdom van bet Ëntsche volk in *1885 becijferde op slechts 10 mil liai d pd, st. Per hoofd der bevolking zou in Amenka de volksi ijkdom 1000 dollars zijn, tegen 1300 dollars in Engeland. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste busltchltng aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 23 Juni, des avonds te C uur spoor- tijd (6.20 ure stadslijd), Eene telepbocninrichting, die niet minder dan 600 toestellen zal bevatten, zal op de wereldten toonstelling te Chicago geplaatst worden. Er zuilen 25 toestellen ter beschikking van het pubhek gesteld worden, tegen een zeer laag tarief. 300 toestellen zullen door de administratie ge bruikt worden, de andere zullen dienen voorde kooplieden en de exposanten. De tclephoonmaatschappij zal trachten, de meest volmaakte inrichting te laten zien en slechts do allot nieuwste toestellen gebruiken. Land- en tuinbouw. Te Wagenjngen zijn de kersen in de boomgaar den verkocht tegen 2 a 4 ct. per KG op den boom. De vutclit is nog zeer klein van stuk.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3