veradmd op belastinggebied. Daarom steunt hij den minister, hui ten eenig partij verband, Niettemin heeft hij bezwaren, vooral tegen den eed en de accynsverhooging op gedistil leerd en tegen het te zwaar belasten van het onroerend vermogen. Hij vroeg of 's ministers verdere plannen nog vóór de kieswet zuilen komen en of z'g nog vóór ontbinding der Kamer, dan wel na het kiesrecht zullen be handeld worden. De heer Rutgers van Rozenburg gaat in hoofdzaak mede met de voorstellen, maar wil het roerend vermogen nog zwaarder laten be talen. Hg wordt niet verlokt door verlaging van andere lasten, maar juichte de reductie der mutatie-rechten toe als een flinken maatregel. Bij de verdere plannen stelle de min. den landbouw echter vrij van de bedrijfsbelasting. De beweging tegen de accgns verhooging van het gedistilleerd keurde hij sterk af. De meerdere opbrengst kon besteed worden aan geheele afschaffing van den zoutaeegns of verlaging van den vleeschaccijns. Het stelsel der vermogensbelasting is goed, maar de vrij stellingen zijn te veelvutdflj Op de onder deden maakt hij vele aanmerkingen (die de vooratter heter op haar plaats acht bij de artikelen) en vooral is hg tegen geheimhouding der kohieren. De heer Havelaar berekent, tegenover den minister, dat de landbouw door de vermogens belasting zwaarder belast zal worden, zeer onraadzaam in deze moeilijke tijden voor den landbouw. Vermindering van den zoutaecïjns juicht hsj toevan reductie der mulatierechten verwacht hg weinig heil, omdat die slechts de landspeculatie zal bevorderen. De vermogens belasting zal ook den midden- of nij verenstand drukken. Dinsdag voortzetting. Accijns gedistilleerd. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer nog eenige nadere bqzon- derheden medegedeeld omtrent de belasting op het gedistilleerd in Duïtschland, geregeld bij de wetten van 24 Juli 1887 en 8 Juli 1891, Daaruit blijktdat voor alle in het Duitsche rgk vervaardigde gedistilleerddat voor de binnenlandsche consumptie afgeleverd wordt met uitzondering van dat, bestemd voor azynmakerijen en andere einden, waarvoor de wet vrijdom toekent een accijns verschul digd is, en dat bovendien eene belasting wordt gehevenvoor welke de branderijen worden onderscheiden in idandwirthschaft- liche" en ïgewerbliehe". De gezamenlijke belasting (accijns enz.) per hectoliter gedis tilleerd ad 50 percent bedraagt: a. voor de Sandwirthschaftliche branderijen - accijns f 15 of f21belasting voor de gistbakruimte (en kele redactiën buiten aanmerking gelaten) f 3.60 it f 4.S0bijslag voor de groote bran derijen f0.60 afl.20; alzoobijeengenomen ten minste f 18.60, ten hoogste f27; 2. voor ge werbltche branderijenaccijns flöof f 21, bgslag f480 of f6; alzoo bijeengeno men: ten minste H9.8Ö, ten hoogste f27. Bijzondere bepalingen bestaan voor stoke rgen van gedistilleerd uit vruchtensappen of andere minder gebruikelijke grondstoffen. SCiUEIUX, 24 Juni 1892. Wanneer wij in ons vorig nummer meldden, nog met een enkel woord op de tentoon stelling der nagelaten werken van den heer C. Gips Az. te zullen terugkomen, was dit om nog een woord van hulde te brengen aan het talent van den kunstenaar. Men is getroffen bij den aanblik van zoo vele werken, die de zaal van Musis Sacrum" geheel vullen en waarvan de meeste alleen door zijn intieme kennissen waren gezien zoodat een ieder verwonderd is over de uit gebreidheid der collectie. Maar meer nog dan over het aantal der werken zal meoer over ver wonderd zijn, dat een groot talent, als uit vele der werken spreekt, niet meer bekend was, niet hooger zijn wieken heeft kunnen uitslaan. Toch, wanneer men den bescheiden en van hoog plichtbesef doordrongen man kende en weet boe omstandigheden met machtigen greep den kunstenaarin boeien kunnen houden maar neen, dat is het juist niettegen over macht heeft de kunstenaar de zijne, de boeien laat hg zich niet aanleggen, de vleu gelen laat hij zich niet afrukken, maar wat bet is dat hem de vleugelen steeds slapper doet hangen, dat hem steeds meer den gloed uit zijn oogen licht, dat hern langzamerhand van zijn ideaal verwijdert, dat is de eenzaam heid, geen weerklank te vinden voor zijn gloeiende, bezieling, zijn godin te zien neen, niet bespot, dat zou hem hooger macht ver- Jeenen maar zelfs te zien geapprecieerd, maar bescheiden, heel bescheiden. En dan de zorgen Is het dan niet om te gelooven in den kunstenaar, wanneer ten slotte nog zoovele werken getuigen, dat toch de vonk niet was te blusschen Een portret van den kunstenaar, vervaar digd door zgn talentvollen zoon, staat in het midden der zaal, omiloersd en met een immor tellenkrans. En langs de muren, daar hangen zglandschappen, waarin hg zich heeft ge droomd en verloren, andere, die hem hebben aangegrepen en hem tot een frissehe uiting hebben gebrachteen interieurtje, waaruit zooveel verwachting straalt en kopieën naar Rembrandt en Maes, die doen zien hoe hoog hij zulk eeD meesterstuk in zich kon opnemen om het te kopieeren als een eigen schepping. Niemand late deze tentoonstelling onbezocht. De provinciale kolfwedstrgd, gisteren te Scheveningen gehouden, heeft het gewensebte succes gehad. Door fraai weder begunstigd, genoot hij zeer veel belangstelling, zoowel van dames als van heeren, door wier applaus de kolvers niet weinig werden aangevuurd. Vooral tyj deze laatsten waren de deelneming en de animo groot; zoo werd o. a. onder hen' opgemerkt de 89-jarige Metalen-Kruisridder F. Visser uit Zevenhuizen, die bij zijn spel het bewijs leverde nog helder van gezicht en vast van hand te zqu. Ook Schiedam liet zich niet onbetuigd be halve dat de kolfvereeniging «Schiedam5'met de regeling belast was, traden een viertal leden als jury-leden op, n.l. de heeren Th, J. Klegheeg, Jac, J, M. Kramers, G. M. Meger eu M. J. Vincent, wien een woord van lof toekomt voor hunne flinke leiding. Bg den wedstrijd déden de heeren Klegheeg, Meger, G. J. en M. J. Vincent en Wijers zieh, als attgd, als bekwame kolvers kennen, al was het geluk hun door omstandigheden buiten hunne schuld nu juist niet bijzonder gunstig. Niettemin hadden zg reden tot tevredenheid de heerea G. M. Meger en A, "Wijsbroek behaalden 69 punten tegenover den heer N. van Eenden burg uit Wateringen 75, J. A. Verhoef uit Zevenbergen 66 en B, H, van der "Werve Jr. uit Gouda 65. De uitslag is alzoo, dat het kampioenschap voor Zuid-Holland en tevens de zilveren medaille, door het Sportcomité uitgeloofd, werd behaald door den heer N. van Eenden burg te Wateringen, en dat de volgende prgzen werden toegekend als volgt2e prgs de heer A, Wijsbroek te Schiedam, 3e prgs, bij kampde heer G. M. Meger te idem, 4e prgs de heer J, A. Verhoef te Zeden^ huizen, 5e prijs de heer B. H. van der Werve Jr. te Gouda. Naar men verneemtwordt H. K. H. de erf- groothertogin van Saksen-Weimar in het laatst dezer maand te Soestdijk verwacht. Omtrent het bezoek der Koninginnen aan het doofstommen-instituut te Gronlogen deelt de correspondent van de Haarl. CL o. a. het volgende mede: Nadat de directeur, mr.Reuijl, eenige in lichtingen had gegeven, hield de onder wgzer Visser eene les met de jongste kinderen waarbij ook een jongetje was van 7 jaar wiens ouders beiden mede doofstom zgn. De onderwijzer sprak letters en klanken uit en de kinderen spelden gezamenlgk luide naar de beweging zgner lippen, Eenj andere on derwijzer de heer Weltershield daarna eene les met oudere leerlingen. De Ko ningin-Regentes werd verzocht eene provincie op te geven. Groningen was het antwoord. Goenraad van der Veer, een veertienjarige jongen uit het vijfde schooljaar, ging daar op naar het zwarte bord en teekende met krijt uit het hoofd eene zeer goede kaart der provincie. Terwijl te bezig was, onderhield de onderwijzer zieli met de andere leerlingen der klasse. Een klein examen in aardrijks kunde werd afgenomen en de leerlingen, steeds hem aanziende, antwoordden ieder, als zijn naam daarbij genoemd werd. Bg sommigen was de spraak wel niet zoo duide lijk als bij gewone menschen, maarzij konden toch voldoende hoorbaar bun antwoord zeggen. Het belangwekkendste was misschien het zoogenaamd lezen van de wang. Een jongen werd op twee pas schuins achter den onder wijzer geplaatst, die al sprekend, recht voor zich uitzag. Nn moest de jongen van de beweging der wang, als de onderwijzer sprak, lezen, wat deze zeide. Uit de antwoorden bleek, dat bij dit inderdaad geleerd had. Daarna werden den jongen, die de kaart had geteekend, allerlei vragen in betrekking tot de reis die de Koninginnen morgen naar Winschoten zullen ondernemen. Hij moest aanwijzen waar de plaats lag en sooal meer. Vervolgens kwam de onderwijzer Houtgast met leerlingen van op een na het hoogste schooljaar. Een jongen moest straten in Gro ningen opnoemen en zeide, na er eenige te hebben genoemd «enzoovoort", waarbg alle aanwezigen onwillekeurig moesten lachen. Grappig was ook de wijze, waarop aangetoond werd hoe het oordeel der leerlingen werd gescherpt. Een meisje moest vertellen wat een kleine jongen zeide, maar indien bij soms fouten maakte, die verbeteren. Nu moest de kleine jongen nazeggen wat de onderwijzer zeide en dan moest het meisje dit mededeel en. Maar het meisje kon den onderwijzer niet zien, want hij stond achter haar. «Aflron is dom", zeï de onderwijzer, op een jongen wgzend, Aaron is dom", zei daarop liet knaapje tot liet meisje. Maar liet meisje zeide: Aaron is wijs", aflet gras is blauw", zei de onderwgzer. «Het gras is blauw", her haalde het knaapje werktuiglijk, »Het gras is groen", gaf het meisje weer. In de Economist van Juni behandelt mr. A. D, van Assendelft de Coningh de vermo gensbelasting in verband met het grondbezit. De schrijver is van meening dat de grond belasting het allereerst had behooren geregeld te worden, zooals ook de minister Pierson voornemens was te doen. De minister is echter teruggedeinsd voor de invoering der perae- quatie met behoud van de bestaan de opbrengst. Ware bij er toe overgegaan, desnoods met cpoflering van een paar milhoen, als equiva lent voor de verhoogde aanslagen, dan zou dat verlies bij de vermogensbelasting «ruim schoots zgn teruggevonden". De verlaging, der registratierechten en van den zoutaccijns en de afschaffing der tollen op vaarten en wegen heeft veel goeds, maar voor den land bouw moet men de be teekenis daarvan niet overschatten. De schrijver gelooft dat de minister te recht ook het onroerend goed in de vermogensbelas ting wil betrekken, maar meent dat de lijnen niet genoeg zijn doorgetrokken, want dat de grondbelasting ruimer behoort te worden ver laagd dan met het eene percent dat de regee ring er af wil nemen. Wegens den aftrek van schulden en de vrijstellingen zal de met schul den bezwaarde landbouwer in de vermogens belasting naar billijkheid bijdragen, maar in de grondbelasting blijft hij boven zijn krachten aangeslagen en dit is niet weg te redeneeren door de bewering, dat hg op die lasten bij aan koop of verkrijging had moeten rekenen. De heer v. A. d. C. meent daarom dat bij invoe ring der peraequalie de grondbelasting (die hij vroeges tot 4 pCt, wilde beperkt hebben in verband met de opcenten voor de gemeen ten) althans niet boven 5 pCt. mag stijgen en dat zooals de minister reeds heeft aan gekondigd de landbouwer buiten de bed rijfs- be'asting behoort te blij ven. Stelt men de grond belasting op een hoog bedrag voor het rgk, dan zal men aan de gemeenten niet ruim genoeg i*e gelegenheid kunnen verschaffen ora haar aandeel uit de opcenten te trekken. Kan men geen ander aequivalent vinden voor de ver laagde grondbelasting, dan geeft de schrgver in bedenking, de verlaging der registratie rechten van 4 tot 3 millioen te beperken. Het grootste deel daarvan komt van de ge bouwde eigendommen, wier bezitters bij een vermindering der grondbelasting dan toch nog ruim een half millioen zouden winnen. De schr, is ingenomen met de regeer ings- voorstellenin het algemeen, maar acht het dringend noodig dat zij worden verbeterd in dien zin, dat de landbouwers die zich nog staande hebben gehouden, niet achteruitgaan en dit kan worden voorkomen door een ruimere verlaging der grondbelasting. De Oostenrgk-Hongaarsehe spoorwegbe- sturen hebben zich bereid verklaard om be hoeftige Nederlanders, die naar Nederland wemchen terug te keeren, kosteloos of tegen verminderden prgs over de K. K« spoorweg- lijnen te vervoeren, wanneer de Nederland- sche spoorwegen daartoe evenzeer bereid zijn ten opzichte der behoeftige Oostenrjjk- Hongaarsche onderdanen, die naar hun land terugkeeren, "Wegens het bedanken van den heer L» R. Brants als directeur der Ned, heide-maat schappij, is met 1 Juli tot tgdelijk directeur benoemd de heerH.J,Lovink,teWageningen. Zooals men zich zal herinneren, is in Maart 1,1, uit Maastricht een monster-adres aan de Koningin-Regentes verzonden, houdende ver zoek om die stad in het bezit van twee bataljons infanterie te laten en voor het geval dit verzoek in het belang van 's lands ver dediging niet voor inwilliging mocht vatbaar zijn, alsdan aan deze stad een vergoeding te willen verleenen door de vestiging van de eene of andere rijksinstelling. Op dit adres is vanwege H. M. de Regentes een antwoord gevolgd, waaruit blijkt dat Maastricht niet in het bezit van twee batal jons infanterie gelaten kan worden, maar dat de vestiging van een rijksinstelling daar ter plaatse niet buiten aanmerking zal big ven; Over het opstootje, den oploop op Zondag avond te Leeu warden, wordt aan de A' B. ct, nog het volgende medegedeeld: Door een paar socialisten was op dien mid dag eene meeting belegd, om te protesteeren* tegen de weigering van H. M. de Koningin weduwe-Regentes, om een tiental leden der volkspartg in afzonderlijke audiëntie te ont vangen, Een zestigtal personen, ook uit andere plaatsen der provincie, hadden aan dïe oproe ping gehoor gegeven. Toen zij hun vergader lokaal verlieten, werden zij bemoeilijkt door het volk. Vooral was men gebeten op een sigarenhandelaar, een zekeren Van Borsum Waalkes. Deze toch had in de laatste dagen zijne sigaren verkocht in zakjes, op de achter zijde waarvan het socialistisch pamflet was afgedrukt, dat ook op straat door eenige opge schoten jongens werd verspreid. Door de politie beschermd, bereikte hij zijne woning, waar zich ook de redacteur der socialistische Sneeker Courant, mr. P, J, Troelstraennog een paar andere geestverwanten bevonden. Spoedig school eene groote volksmenigte voor die woning samen en ofschoon het aan bedreigingen aan het adres der sodalisten niet ontbrak, ging men toch in geenerlei opzicht tot dadelijkheden over en slaagde de politie er in, echter niet zonder eenige inspan ning, de menigte door overreding in bedwang te houden. Inmiddels waagde Troelstra het niet naar zijne woning terug te keeren, tot zgn vader hem te hulp kwam. Deze, een hoogst achtens waardig man van geheel andere beginselen, wethouder van Leeuwarden en dezer dagen door H. M, gedecoreerd met de orde van Oranje-Nassau, vernam den ben arden toe stand, waarin zijn zoon verkeerde en begaf zich tot hem om hem daaruit te verlossen en hem onder zijne hoede naar huis te brengen, wat dan ook geschied is. Volgens sommigen zou hij toch nog een paar muilperen hebben opgeloopenanderen echter spraken dit tegen. Tot laat in den nacht bleef liet vijj woelig voor het huis van v, B. W., doch men bepaalde zich in hoofdzaak tot het zingen van nationale liederen. Voor het »Herinnerings-album", dat bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het instructie-bataljon zal worden verkrijgbaar gesteld, zijn ingekomen12 portretten van opperofficieren200 van hoofdofficieren en nüm 800 van subalterne officieren, die in het tgdvak 18501890 bg het leger hier te lande of in Oost- en West-Indië als officier hebben gediend en geheel ofgedeel lelijk hun militaire loopbaan bg het instructie-bataljon volbrachten. Uit Westergo (Friesland) schrijft men ons r Nu 600 maaiers, die uit Dnitschland zijn gekomen, door de boeren ia dienst genomen zijn, wijl zg zich, het eerst en tegen lager loon dan gewoonlijk aanboden, kunnen vele Friesche maaiers geen werk bekomen. Men ziet sommigen van hen, met de zeis op den schouder, in de dorpen bedelen. Van boer tot boer reizende, moeten zg van liefdegiften leven. (Hóf.) Schevenïngen. De storm uit het N.-W. heeft Donderdagavond alhier erg huisgehouden. De voorgevel van het tentoonstellingsgebouw verloor het meerendeel van zijn geschilderde- doeken, ze werden aan flarden gescheurd. Het vrouwenbeeld »de Faam" bleef gespaard. De tuin en de winkelgalerij van de tentoon stelling waren des avonds gesloten, In het gebouw zelf werd door den regen ook schade aan de tentoongestelde voorwerpen aangebracht. Aan het strand werden de tentjes van de winkeliers erg gehavend; een zestal werden totaal vernield en de stukken teruggevonden voorbg het Oranje-hotel. Met die tentjes ging natuurlijk ook grootendeels de inventaris ver loren, daar het nacht was, en de eigenaars op geen buitengewoon hoogen vloed gerekend hadden. Eén broodkiosk werd door de golven opgenomen en p. m. 10 meters verder neer gezet. Naaldwijk, Door de gezamenlijke anti- revolutionmure kiesvereenlgiogen in het dis trict Visardingen wordt voor de as, ver kiezing van een lid der Provinciale Staten, die op 28 dezer zal plaats hebben, oanbe-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2