Gemengde Berichten. mutatiereek ten. Hierop nu bestaat kans. Doch b. uitbreiding en nadere regeling ran het recht van onteigening ten ai gemeen en nutte door de gemeentebesturen. Hiervoor nu is het uitzicht minder gunstig. Laat ons in dezen iets overnemen van den practisehen wetgevend en zin der Engelscben. Het anti-rev. Volksblad meldtna zyn verontwaardiging te hebben uitgesproken over de anti-rev. Kamerleden, die zich de ellendige werking der jachtwet niet hebben aangetrokken, dat in de raadsvergadering der "Veluwscbe gemeente Ermelo van 9 Juni be sloten is om het plukken van boschbessen in de struiken der gemeente rondom het Elspee- ter bosch, voortaan alleen des Maandags toe te staan, omdat de jacht op korhoenders te veel wordt benadeeldwanneer dit plukken alle dagen toegelaten wordt. Ieder die op de Yeluwe bekend is, zegt het bladweet van hoeveel belang de een voudige boschbes voor de armelijke bevolking der opper- en midden-Vel uwe is. Jaarlijks worden tal van vaatjes met bosch hessen naai- Engeland gezonden en er wordt een aardig daggeld met het plukken verdiend. Voor de huishouding komt het goed te pas, daar van 't gezin soms met den pluk bezig is. En nu, ter wille van de jacht op kor hoenders, dien mensehen ten deele het brood uit den mond genomen! Het aantal candidaten voor het lidmaat schap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Maastricht (vacaturedr. Schreïnemaeher) is tot vier gestegen, a.l. de heeren mr. Fran- qpinet, districts-schooiopziener, mr. Tripels, Ed van den gemeenteraad van Maastricht, C. Schreinemaeher, rentenier, en De Ras, oud- hurgemeesler van Pannerden. De liberale kiesvereeniging zal geen can- didaat stellen. De JN. Gron. Gt. deelt mede, dat zij by gelegenheid van de komst der Koninginnen te ©roningen »wel een kilometer aan verzen" heelt gekregen. Onder de groote menigte toeschouwers, die zich Vrijdagochtend te Groningen in de Oude Boteringestraat bevonden om de Koninginnen te zien, kon men ook de 102-jaige Betje Cohen opmerken. Door de welwillendheid van een der bewoners werd haar een stoel gebracht, en kon het oude vrouwtje, tegenover het regeeringshotel ge zeten, altes op haar gemak gadeslaan. Hit de Haarlemmermeer schrijft men aan het S. v. d. D. Het voorloopïg comité tot exploitatie van staal waterbronnen te Haarlemmermeer zal, daar het vereischte kapitaal nog niet by een is, aan de inschrijvers voorstellen het water voorloopig nog niet naar Haarlem te brengen, maar aan de bron te Haarlemmermeer op «ommunislischen staat stichtten, waarvan eerstge noemde koning werd, op het voorbeeld van Salomo een harem oprichtte en onbeperkte heerschappij voerde in zijn rijk van Sion? Waren deze geene "Wederdoopers en trachtten zij niet juist door het zwaard hunne leer uit te breiden '1 Zeker droegen zij dezen naam, maar even zeker is bet, dat zij bem ten onrechte voerden. Met de verloochening van het leerstelsel der eerste Weder doopers, dat der weerloosheid, verloochenden zij tevens hun beginsel. Menno Simonsz. en al de a nderen keurden ter» sterkste af het zwaard voor het geloof te dragen, al was deze ook geen voor stander van de volstrekte weerloosheid. De Mnnstersche beweging vertoont zooveel overeenkomst met die in Thuringen, dat men best zal doen haar veel meer als een maatschappelijke dan als een kerkelijke beweging te beschouwen, als een boerenopstand, die dit groote nadeel had, dat hij (het blijkt maar al te zeer uit ons verhaal) at wat inet aanzien en gezag bekleed was, tegen de nieuwe leer in het harnas joeg. Na de herovering flinke manier af te tappen en in den han del te brengen. Alleen de -wnleg van een leiding naar Haarlem kost f70,OÖ0. Dezer dagen maakten wij melding van een Perzischen oogarts, Goolam ICader, die zich thans te Amsterdam bevindt om blinden te genezen. De Judependance zegt omtrent dezen persoon>De beruchte oculist Goolam Kader is op dit oogenblik te Amsterdam en beeft er naar het schijnt een verbazend succes. Tot zoolang als het duurt P' Uit Brussel wordt aan de Jtf. 22. Gi. mede gedeeld, dat Goolam Kader aldaar allesbe halve aangename herinneringen heeft achter gelaten, en van daar verdwenen is op eene wijze, die niet kan strekken tot verhooging van zijn roem. Naar het v. d. D, verneemt, is door den inspecteur van liet geneeskundig staats toezicht tegen Goolam Kader een aanklacht ingediend bij den officier van justitie en wordt thans een onderzoek ingesteld. Bij den storm die gisternacht woedde zijn te Blokzijl twee tjalken, geladen de een met lange en de andere met korte turf, komende van Lemmer en bestemd voor Leiden, ten zuiden van de haven gestrand. De opvarenden, te zamen 15 personen, zijn gered. Naar de N. 22, Gt, verneemt is tegen een landbouwer te Nijeberkoop proces-verbaal opgemaakt wegens vergiftiging van zijne vrouw, die den 2n Juni j.l. daaraan zou zijn overleden, Akke de Jong, te Drachten, op wie ter gelegenheid van de jongste kermis door haar vrijer Postma een moordaanslag gepleegd werd en die toen een pistoolschot in de z(jde kreeg, is zoogoed als hersteld, zoodat zy als getuige in de zaak tegen P. kan optreden. Te Est is een man, die op een ladder stond kersen te plukken, door den hevigeo wind uit den boom geslingerd, met het gevolg dat hij' onmiddellijk een lijk was. Uit Geldermalsen wordt van 23 dezer aan de M R. Ct. gemeld Een aanhoudende storm, die heden en vooral hedennacht hier in de omstreken woedde, heeft aan de verschillende vrueht- boomen onberekenbare schade toegebracht. Bijna alle boomgaarden liggen als bezaaid met vruchten, terwijl bovendien vele takken van de boomen zijn afgescheurd en ook andere planten zijn beschadigd. Ook uit andere plaatsen ontvangen wij berichten van schade, door den storm ver oorzaakt. Uit Gramsbergen wordt van 23 dezer gemeld Hedenachtermiddag bewoog zich over de van Munster 1535 door den bisschop, bijgestaan door Filips van Hessen, werd in het gansche rijk op Wederdooperij de doodstraf gezet en zelfs Luther keurde ten sterkste het gedrag van Filips van Hessen af, die in zijn gebied die straf aan de dwepers niet liet voltrekken. Zooals wtj zien zullen, werd nog na bijna een halve eeuw aan de in 1535 afgekondigde wetten strengste de band gehouden en elk lid der sekte, ook zij, die aan de sociale beweging te Munster part noch deel hadden gehad, als wild gedierte opgejaagd, gemarteld en gedood. Het was in 't hartje van den zomer. Op de akkers aan weerszijden van de Eetns golfde hel rijpende koren en stak tegen bet groen van weide en bosch ge was niet minder scherp af, dan het zilverblank der rivier tegen de donkere tint der vlakte, waardoor zij kronkelde. Wie zijne blikken over haar liet dwalen, zag bet drasland tintelen in de zomerzon, of ontwaarde veenstrooken, die met den rooden bloesem van het heidekruid over buurtschappen Anerveen en Holthove, onder deze gemeente, eene hevige windhoos, die groote verwoestingen aanrichtte, met zooveel kracht, dat zelfs in een tuin alle vruchlboomen zijn ontworteld. Te Bergen-op-Zoom is by het ontgraven van een kelder voor een in aanbouw zijnd buis een antiek steenen kruikje gevonden, hoog 25 cM. Op den hals is een kop ge boetseerd en op den bolvormigen buik een versierde randwaarin tweemaal achter elkander te lezen staatJDrinvk nnd est gocles nit verg est. Het is zeker een bewys voor de degelijk heid onzer Hollandsche huisvrouwen, dat het gebruik van Kathreincr's Kneipp-Malzkofjie reeds binnen betrekkelijk korten tijd by ons burgerrecht verkregen heeft. Wij Hollanders zijn conservatief van aard en hechten aan het oude, dat ons van de voorvaderen als deugdelijk overgeleverd is, maar wij zijn toch niet ontoegankelijk voor het nieuwe, mits hel beter zij dan het oude. Zeker heeft de Malzkoffie ook tegenstanders, maar wij durven gerust beweren, dat deze of onwetenden, of belanghebbenden bij andere producten zijn. De Malzkoffie vereischt eene behoorlijke bereiding volgens voorschrift, en wie zich daaraan houdt, en zich niet verbeeldt dezen nieuwen drank volgens oude gewoonte precies als andere koffie te moeten zetten, zal zich van zijne uitstekende hoedanigheden over tuigen en daarby baat vinden. Niet alleen voor de gezondheid van de geheele familie zorgt de moeder door het gebruik van MaU-koffie, maar het geeft haar ook voldoening, wanneer zij aan het einde der week of maand, door getallen aan haren echtgenoot bewijzen kan, door gebruik van de nieuwe Malzkoffie niet alleen een uitste kenden drank te hebben kunnen bereiden, maar ook een aardig sommetje op de gewone rekening te hebben kunnen besparen, dat vader nu voor andere nuttige doeleinden of een prettig dagje kan besteden. Daarby komt dan nog het genot en voordeel, dat onze kinderen van de Malzkoffie hebben. Gekookte melk staat hen spoedig tegen, ongekookte melk mogen zij niet drinken omdat die dik wijls ongezond is. Wanneer men hun echter gekookte melk met Malzkoffie vermengd verstrekt, dan vin den zij die ook op den duur lekkerder dan de beste chocolade, en zy worden er krachti ger en gezonder door. Voor onze kinderen mag daarom de uit vinding van pastoor Kneipp een ware zegen genoemd worden en de moeders zjja er hem dankbaar voor. De Dnitsclie dichter Wilbein Jordan, de jugend- frische Nestor der Duitsche letterkunde zooals het dekt waren voor bat overige was het moerassige heide, die zich uren ver uitstrekte en waaruit kwade dampen opwelden, niets dan éene bruine, onafzienbare, doodsche woestenij. Op eenïge, dicht aan 't moeras grenzende velden stond nog boekweit; eene veenderij was het laatste teeken van menschelijke werkzaamheid, terwijl een donker gekleurd, onbeduidend watertje, dat in de Eems uitliep, de eenige weg scheen te zijn, die naar deze woestenij leidde, welke zich uitstrekte naar de grenzen tusschen Munsterland, Oost- Friesland en de e Provinciën", zooals deze landen in de laatste helft der zestiende eeuw genoemd werden. De groote weg door bet Eemsdal liep langs de rivier, en zelden gebeurde het, dat een ruiter stoet den weg, die langs het moeras leidde, opzocht en tot pleisterplaats den laalsten met booroen begroeiden heuvel uitkoos, aan welks voet het bruine bedrieglijke veen een aanvang nam. Hoe zelden dit ook geschiedde, hoden was het toch 't geval. Een der ruiters was m snellen draf vooruitgereden en had, nadat hij den heuvel had Vrankf. Journal hem noemt, heeft dezer dagen zijn gouden doktersfeest gevierd, zooveel mogelijk in stilte, ten huize van zijn schoonzoon to Berlijn, De hoogeschool te Koningsbergen, waar hij zijn doctorsgraad verwierf, schonk hem een nieuw di ploma, waarin zijn letterkundige vet diensten wor den vermeld, Jordan viert tevens dit jaar zijn gouden schrijversfeest. In 1842 verscheen zijn eerste werk in druk. Da erfgenamen van den overleden fabrikant David Lewis hebben volgens den wensch das erf laters, uit zijn aanzienlijk vermogen 350.000 pd, st. afgezonderd tot een fonds ter bevordering van de belangen der werklieden te Manchester en te Liverpool. Comité's, in die steden te benoemen, zullen bet geld vermoedelijk bestemmen voor het oprichten van arbeiderswoningen. De rijke koopman Molinari is te Bologna op klaailichten dag in zijne wening, op een der drukste punten der stad, vermoord, zonder dat men schuldigen heeft kunnen ontdekken. Zijn geldkast vond men opengebroken, maar er werd niets vermist. Vermoedelijk zijn de moordenaars gestoord op het oogenblik dat zij de kas wilden plunderen. Krachtens een verleden jaar door den Pruisi- scben landdag aangenomen wet wordt met 1 Juli daar te lande een Zondagsarbeid in handel en bedrijf, voor fabrieken, werkplaatsen, kantorenen winkels vastgesteld op een maximum van vijl uren, afgebroken door een pauze van twee uren j voor de voornaamste godsdienstoefening. In elke gemeente moet daarom eene verordening in dien zin worden gemaakt en de regeering heeft nu aan de regeerings-presidenten eene circulaire gericht met de noodïge wenken, in acht te nemen bij het vaststellen dier verordeningen. In 't algemeen wordt aanbevolen het begin van den 5-urigen arbeidstijd te bepalen op 7 uuren het einde op 2 uur. Met de kerkelijke autoriteiten zal zooveel mogelijk overleg gepleegd worden, over het vaststellen van de 2 uren lust voorde hoofdgodsdienstoefening. Afwijking van de algemeen bepaalde werkuren kan worden toegelaten voor bezigheden van drin genden en bij zonderen aardhet verkocpen van melk en andere levensmiddelen, expeditie van kranten enz. In badplaatsen en bij feestelijke gele genheden mag het sluiten van den werktijd later vallen, hoogstens vijf ure 's namiddags. Meer dan vijf uren arbeid wordt slechts in zeer enkele gevallen toegelaten. Over 't algemeen is de bedoeling, zooveel mo gelijk den werktijd voor alle zaken en bedrijven gelijk te houden en de twee uren rust voor kerk bezoek te handhaven. Herbergen, verkoopplaatsen van bronwater en- apotheken worden door deze bepalingen niet be troffen. De koffie-opbrengst van Brazilië is tegenwoor dig grooter dan die van eenig ander land. De j'aarlijksche oogst is er 500.000.000 kilogram ongeveer V; van het kofïïeverbruik op de geheele wereld. overzien, de anderen tot zich gewenkt. Zij kwamen bij hem en de aanblik van de bemoste hoogte met hare drie reusachtige, schaduwrijke lindeboomen bleek allen te behagen. Zij stegen van hunne paarden en penden de teugels in den grond op de glooiing, die met rietgras schraal was begroeid. Daarop liep hij, die het eerst was aangekomen en zijn paard nog aan de teugels vasthield, de beide bejaarde mannen, wien de overigen den voorrang lieten, te gemoet. Een hunner, een groote man van vijftig jaar, wiens gestalte vroeger slank kon zijn geweest, doch nu niet vrij van zwaarlijvigheid was, lachte den aankomende welwillend toe. »Ge hebt gelijk, jonker; deze plaats is goed om uit te rusten en het ontbijt te gebruiken. Men zou niet gedacht hebben, dat zulk eene woeste plek een zoo verkwikkelijke schaduw kon schenken, en ik prijs uw scherpziend oog, dat gij haar het eerst ontdekt hebt." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6