A". 1892 Woensdag 29 Juni. IN0. 8044. KENNISGEVING. esenyeertigste Jaargang, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitcnlandsche Berichten» Binnenlandsche Berichten UITGEVER: X ODÉ. In den Senaat beeft de heer Greffe giste ren eene interpellatie gedaan over de han delsbetrekkingen met Spanje. De minister lisbot antwoordde, dat de onderhandelingen nog niet geëindigd zijn, doch dat de regee- ring gemeend, heeft de toepassing van den op het oogenblik van kracht rijnden modus vivendi niet behoeven te schorsen. De markies De Morés, die een duel had met kapitein Mayer, waarbij deze gedood werd, is it hechtenis genomen en Zaterdag avond naar de gevangenis van Mazas over gebracht, De twee getuigen van den markies verklaarden voor den rechter, dat het twee gevecht op volkomen regelmatige wijze plaats gehad heeft. De begrafenis van kapitein Mayer heeft aanleiding gegeven tot een indrukwekkende manifestatie. Meer dan 2000 personen waren bg de plechtigheid «itgenoodigd. De minister van oorlog had zich doen vertegenwoordigen. De leerlingen van de polytechnische school woonden sen corps" de begrafenis van hun leeraar bij. In de Kamer richtte Dreyfus eene vraag tot den minister De Freycinet over de aan vallen in het blad La libre Parole tegen officieren. De minister antwoordde dat hij zeer onder den indruk is van don ongeluk- kigen afloop van het tweegevecht van de offi cieren Morés en Mayer. In bet leger kennen wij niets dan trouwe soldaten. Het twistge schrijf in de bladen verdient ernstige afkeu ring, en wij verzoeken den officieren dringend hunne kalmte te bewaren tegenover belee- digingendie hen niet treffen kunnen. De regeering zal aan alle officieren in dezelfde mate hare bescherming verleenen. Verdeeld heid te zaaien tusschen officieren is eene misdaad tegen de natie, Dreyfus dankte den minister voor dit antwoord, Cuneo d'Ornano maakte van de viaag eene interpellatie en verlangde voer Roornsche officieren evenveel •eerbied als voor Israëlieten. De Kamer hechtte hare goedkeuring aan de verklaringen der regeering In de Kamer zal door den heer Cluseret en n den Senaat door den heer Maxime Lecomte een voorstel worden ingediend tot het vast stellen van strafbepalingen tegeD het doel. In het voorstel van den senator Lecomte wordt o. a. bepaald dat hij, die zgn tegenstander in een tweegevecht doodt, met G a 12 jaar op sluiting zal worden gestraft. Het Fransche Mtddellandsche-zee- eskader, dat zich aan de kust van Algiers bevindt, beeft tot dusver geen bevel ontvangen eene divisie naar Tanger te zenden. Het schijnt, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanje, gelijk trouwens reeds vroeger was gemeld, vóór het einde der maand niet tot eene schikking zullen leiden. De tegen woordige modus vivendi zal echter niet, gelijk men vroeger meende, tot den aanstaanden wjjnoogst behouden kunnen worden. DUItSCHttSS, Koning Humbert heeft 10.000 üre ge schonken aan de armen van Potsdam. Vorst Bismarck heeft Zaterdag te München een bezoek gebracht aan de kunsttentoon stelling en aan den minister-president'Crails- heim, terwijl hij aan de paleizen der prinsen van het koninklijk huis zjjn kaartje afgaf. Des avonds had een groote fakkeloptocht plaats, waaraan 8000 personen deelnamen. Zondagnamiddag vertrok Von Bismarck naar Augsburg. Aan het station te Munchen nam hij hartelijk afscheid van de verschillende autoriteiten en dankte hen voor de schitte rende ontvangst. Eene talrijke menigte juichte hem by zyn vertrek toe. De locomotief was keurig met bloemen versierd. De Ffordd, Ally. Zeitg. merkt, ten aanzien van een artikel in de National Zeitg. getiteld »de Bismarck-week", op dat, wanneer men de regeering, zoowel wat hare hinnenlandscbe als hare buitenlandsche staatkunde betreft, van plichtverzuim en onbekwaamheid be ticht, men daarvoor tenminste feiten moest aantoonen. Aan openbaarmaking van akten van het ministerie van buitenl. zaken valt natuurlijk niet te denken, met het oog op daarin betrokken personen en regeeringen in het buitenland. De regeering riet echter het oordeel der geschiedenis rustig tegemoet; hare critiek behoeft rij niet te vreezen; misschien zelfs zal zg dan ook erkentelijkheid vinden dat zij op menigen aanval niet gelet heeft. ENGELAND, In zijn verkiezingsmanifest herhaalt Balfour de conservatieve argumenten tegen home- rule, en zegt hij verder de maatregelen te zullen bevoordeelen, welke strekken om de verantwoordelijkheid van patroons in geval van ongevallen van hunne ondergeschikten beter te regelen, evenals de maatregelen tot aanvulling van het locaal gezag in Engeland met uitbreiding tot Ierland. Behalve alle maatregelen om de geschilten tusschen pa troons en werklieden bij te leggen, zal de candidaat het sparen aanmoedigen, wil hij gebrekkiger» en anderen te hulp komen, het stelsel der inschrijving op kiezerslijsten ver beteren en voorzien in de verdediging van het land. Toen de heer Gladstone Zaterdagnamiddag roet zijn rijtuig stilhield voor het liberale clubgebouw te Chester, waar hg eene rede voering zou houden ten gunste van den libe ralen candidaat, werd door een tot dusver onbekend gebleven persoon een steen zoo hevig tegen een der portierramen geworpeD, dat de glasscherven hem in het gelaat vlogen en de grijze staatsman aan de wang en een der oogen gewond weid. Hevig bloedende begaf hg zich in het gebouw, waar hem een voorioopig verband werd aan gelegd. Ofschoon bleek en zeer zenuwachtig, voerde hg gedurende een uur, onder dave rende toejuichingen, het woord, tevens zijn ^Voornemen- uitsprekende om zich door den laaghartigen aanslag niet te laten afbrengen van zjjn voornemen tot het doen eener verkieringsreis. Volgens de laatste berichten gaat Gladstone vooruit, maar hij moet nog eenige dagen in eene donkere kamer doorbrengen. Gladstore hoopt den verkiezingstocht door Midlothian te kunnen'Voortzetten Het uitvoerend bestuur der Schotsche vereeniging voor home-rule heeft een schrij ven aan Gladstone gericht, waarin met eerbied wordt verklaard dat het Gladstone en zijne partg bg de aanstaande verkiezingen niet kan steunen. B E L G I E. Zondagavond ten II ure had te Brussel eene heftige botsing plaats op de Place Royale tusschen de politie en de socialisten. De politie was genoodzaakt om de hulp in te roepen van de soldaten van den naburigen wachtpost. De grenadiers joegen de socia listen met de kolf van het geweer uiteen. Er hadden drie aires tatiën plaats. Twee agenten werden gewond. De socialisten riepen vWeg met de politie 1 Leve het leger 1" OOSTENRIJK. De commissie heeft het ontwerp der muntregeling en dat der munthervorming aangenomen, en de beraadslaging aangevan gen over de munt-overeenkomst met Hongarije, welke zg met 17 tegen 13 stemmen heeft goedgekeurd. De verhouding der verdeelïng tusschen de twee landen wordt daarin vast gesteld op 70.30, De keizer is Zondag door de bevolking en de autoriteiten van Brunn met groote geest drift ontvangen. De keizer woonde het feest der Oostenrgksche schietvereeoigingen bg. ECSUKI Uit St,-Petersburg wordt gemeld dat er krachtige maatregelen genomen zijn tegen het gevaar voor de verspreiding der cholera. Tot dusver heeft die ziekte, afgezien van enkele op zich zelf staande gevallen in het Trans- kaspisch gebied, Turkestan eu Samarcand, zich enkel onder inboorlingen en de troepen in Baku vertoond. Van 6 tot 12 Juni telde men in Baku 164 gevallen, waarvan 70 een doodeljjken afloop hadden12 personen her stelden, ITALIË. De koning en de koningin zijn Zondag van Potsdam te Monza teruggekeerd en werden door de autoriteiten begroet. De ontvangst door de bevolking was vol geestdrift. De stad was versierd. De minister van binnenlandsche zaken heelt aan het Vaticaan kennis gegeven, dat de schrijver van een, voor paus Leo XIII heonend artikel in de Folchetto, gerechtelijk zal vervolgd worden, SPANJE. De Kamer heeft een zitting van 48 uren gehouden en de geheele begroeting aange nomen. Er is bevel gegeven aan het eskader te Barcelona, naar Cadix te gaan. De minister van binnenlandsche zaken Elduayen heeft om gezondheidsredenen ont slag genomen en werd opgevolgd door den heer Velaierde. Nader wordt gemeld, dat de minister be loofd heeft de grieven der telegrafisten te onderzoeken en dat daarop Zaterdag aan de werkstakiog een einde is gekomen. Het be richt der aftreding van den directeur van het telegraafwezen wordt bevestigd. PORTUGAL. De regeering denkt er volstrekt niet gm het besluit van 13 Juni over de buitenl. schuld, dat aan het oordeel der Cortes zat worden onderworpen, te wgrigen. De dag bladen geYen te verstaan, dat de Cortes, sis het noodig is, vóór 2 Jan, buitengewoon zullen worden bijeengeroepen. AMERIKA. De Braziliaansche regeering heeft uit Corumba bericht ontvangen dat de opstan delingen in den slaat Matto Grosso de regee- ringstroepen hebben aangevallen en na een verwoed gevecht, waarin een duizendtal personen zgn omgekomen, zijn afgetrokken, met medevoering inner krijgsgevangenen. Te Cuyaba hebben de opstandelingen de huizen geplunderd. Santa Anna is door hen bezet. SCHIEDAM, 28 Juni 1892. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven dat, big kens ingekomen. COURANT. immmcmkntsfrus, per kwartiai jtameo per post, door bet geheete Rijk Afiondertgke uomtners 1 1.85, - 2.50. - 0.10, IVKEAVr BOTEBHTRAAT, E 97. Adtertrhtibpkus: «aa 1—10 g«w#n« regels roet inbegrip ven eene Courantf 1.10* Iedere gewone regd meer 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM Brengt by deren ter kennis van de Ingezetenen: Dat het Kohier van het Patentrecht No. 5, be vattende de wijken F en G dezer Gemeente over het Dienstjaar 892*93, door den Heer Provincialen Inspecteur der Direct Belastingen te totterdam, op den 24n Juni 1892 eiecutotr verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt by dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voel te voldoenalsmede dat van hedei al de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden Ingediend. ïn is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 27sten Juni 1892. Da Burgemeester voornoemd. VAN DIJK VAN MATENESSE. F R A N K B IJT K,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1