Binnenlandsche Berichten. groote meerderheid der Duitsche natie stellig met Deen beantwoorden. Wel zijn er nog vele Bismarck-vereorders sans vhrase en ver blinde anti-semieten, die, geplaatst voor de keuze om Bismarck of den keizer te volgen, onvoorwaardelijk trouw aan Bismarcks vaan zouden zwerenmaar het pronunciamenio van dezen burgerleken Wallenstein zal geen gunstig resultaat opleveren. Alle goede b ur ge r s zullen zich toch scharen onder de vaan van keizer en Rijk". De conservatieve pers liet zich wel reeds uit over het eerste der twee artikelen van de NorMêutsche, dus eergisteravond, en wel in dezen zin, dat de regeering beter ge daan had, den strqd tegen Bismarck niet aan te nemen. De vorstin Louise van Waldeck-Pyrmont, geboren prinses Ton Glücksburg, is bevallen van een zoon. FBA1EKOK. Men verwacht in clerïcale kringen te Parijs de publicatie van een door den paus aan een Frnnschman van naam gezonden breve, welke moet worden beschouwd als een klaar ant woord op het manifest der rechterzijde en waarin Leo XIII onomwonden zijn beginselen blootlegt. ENGELAND. Het Parlement is bijeengeroepen tegen 4 Augustus. De koningin vertrekt half Juli naar Osborne, waar in de eerste week van Augustus de Duitsche keizer ontvangen zal worden. De Times spreekt in een hoofdartikel over het optreden van Bismarck, hetwelk zij ten strengste afkeurt en waarin zij het bewijs riet van het verval van zijn zedelijk zelfbe wustzijn. Toch hoopt het blad dat de Duitsche ïegeering weerstand bieden zal aan de ver leiding eener strafrechtelijke vervolging vau Bismarck. Mevrouw Stanley, die haren man vergezelt in den verkiezings-veld tocht, heeft Zaterdag op een woelige vergadering in ïDaul ton's Works" (North Lambeth, Londen) de volgende toespraak gehouden sik stemde voor Henry Stanley twee jaar geleden in de Westminster-abdij (toen ze met hem trouwde), en ik wek u thans op voor hem te stemmen niet in zijn belang, maar in het uwe, omdat hij een groot en een goed man is, en als hij, gij en ik niet meer leven en vergeten zullen zijn, dan zal hij in de her innering voortleven als een groot man, die lijn land goede diensten bewees en groote dingen deed- Gij kunt hem niet grooter maken dan hij is, door M. P. (lid van het Parlement) achter zijn naam te plaatsen. Er lijn niemanden, die iemand willen worden en, om dat doel te bereiken, beloven allerlei dingen te doen. Maar Stanley is een man van zijn woord, en als hij belooft iets te doen, dan doet hij het. Stanley wil uwe handelsbetrek kingen uitbreiden en, alles doen wat hij kan bi], terwijl de ruiters hun kampement onder de beide andere hoornen hadden opgeslagen. De raadsheer van Emden, wien het loerend oog van beer Nicolaas begon lastig te vallen, schikte wat van hem af en wees den jongen man een» plaats tusschen zijnen neef en zich zeiven aan. Hij ba- dankte echter, en zette zich aan de andere zijde van het vloerkleed neder, dat te gelijk voor tafel laken en tafel dienst deed. Zonder iets te zeggen, begon hij te eten, en daar ook de beide personen tegenover hem geen vertangen toonden om hunne samenspraak ta hervatten, hoorde men alleen het gepraat der ruiters, dat gedurende den maaltijd nochtans niet druk was. Het was reeds middag gewordenzelfs in de schaduw der iindebooroen werd de lucht zwoel, en in liet oosten over de Eems vertoonden zich witte samenpakkende wolken. De ruiters, de jonker, en ook de heer Koenraad latten meer op hun ontbijt eu hunnen wijn dan op den horizont. Heer Nico laas Lourens had zijn maai dra verorberd en ledigde opnieuw den beker, terwijl hij deoogen om uwen handel te ontwikkelen. Hier staat Stanley, en als gij hem den rug toekeert zeg ik, dat het een schande is voor Lambeth, want ik denk en dat zeg ik niet omdat ik mevrouw Stanley ben dat hij op dit oogenblik de grootste mum van Engeland is". Deze toespraak had veel succes. Vele tegen standers bleken gewonnen. Een werkman riep o. a,sik zal stemmen voor mevrouw Stanley NOORWEGEN,., Uit Christiania wordt gemeldNa eene conferentie op het kasteel, waaraan de koning, de kroonprins en de Nooi'weegsche ministers deelnamen, heeft het ministerie zijn ontslag ingediend. De koning verklaarde dat hij het besluit van de Storthing betreffende het oprichten van Noorweegsche consultaten niet sancttonneeren zal. Omtrent het ontslag der ministers behield hij zich nader eene beslissing voor. RUSLAND. De politie te Krakau heeft eeu Russisch agent-provocateur, Hengery genaamd, gevan gengenomen. Naar men zegt, had de man de Petersburgsche politie wijsgemaakt, dat hij een groote Poolsche samenzwering had ont dekt en was hem 250.000 R. toegezegd voor volledige inlichtingen. Hij wist eenige Polen in handen der politie te brengen, welke per sonen naar Siberië werden verbannen. Thans moet ontdekt zijn, dat Hengery zelf dynamiet in Rusland binnensmokkelde en dat hij een groote oplichter is. ITALIË. Zondag 1.1. is te Pisa met groote geestdrift een standbeeld van Garibaldi onthuld. SPANJE. De Koningin-Regentes moet persoonlijk tusschen beide zijn gekomen in de quaestie van de werkstaking der telegrafisten, die thans geëindigd is met de belofte, dat zooveel mogelijk aan de grieven zal worden te ge moet gekomen en met het aftreden van den minister van binnenlandsche zaken. Het regeertngsblad bevat het besluit tot toepassing van het minimum-tarief, te be ginnen met 1 Juli a.s., op de Fransche pro ducten, die op Cuba en Portorico worden ingevoerd. PORTUGAL. Aan de Times wordt uit Lissabon gewag gemaakt van een gerucht, volgens hetwelk de Cortes binnen veertien dagen bijeenkomen tot afdoening van de financieels quaes tien. Volgens berichten uit Lissabon toont de staatsbegrooting aan in ontvangst 46,724 reis conto's en in uitgaaf 52,609 reis conto's. AMERIKA. De heer John W. Forster, uit den staat Indiana, is tot secretaris van staat benoemd, in plaats van den heer Blaine. De Senaat heeft die benoeming bekrachtigd. Berichten uit Buenos-Ayres melden, dat zoodra de staat van beleg in de Argentijnsche wederom over da wijde vlakte liet dwalen. Het moeras had hij nu, oven als de anderen, achter zich, vóór bom lag het groene dal, waarin hij dorpjes en kerktorens onderscheidde, en dat in legens tel ling met den weg, hem verkwikkelijk en bekoorlijk toescheen. Evenwel stond op zijn gelaat eer mis moedigheid dan tevredenheid te lezen, en plooide gedurende eenige oogenbtikken een somber, ge* dwongen lachje zijn mond, dat door zijne makkers niet opgemerkt werd. Hij wendde zich ten laatste weder tot dezen en vroeg schijnbaar onverschillig: Wat doen we na het ontbijt, heer Koenraad t Hoever zijn we voortgereden, en waar zijn we nu eigenlijk 1" De Erode oer raadsheer antwoordde fluks »Wij zullen zoowat vijf uur van Leer verwijderd zijn, heer Nicolaas, en nu hebben we tusschen do wegen maar ta kiezen. Rechtstreeks van bier, de rivier'af, kunnen we vandaag Dörpen en morgen Moppen bereiken. Gaan we de Eems over en zuid waarts, dan komen we te Sögel. Alies-goed overlegd republiek zal zijn opgeheven, de radicale partij, welke dr. Alem tot haren aanvoerder heeft verkozen,' eene bijeenkomst zal houden om verzet aan te teekenen tegen de inmenging der regeering in de jongste verkiezingen, zoodat men nieuwe ongeregeldheden vreest. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de kanonneerboot en voor Porto Alegre naar Rio Grande vertrokken zijn op last der regeering. In Rio Grande is het rustiger. In Mexico is de presidentsverkiezing aan gevangen. Tot dusver gaat alles in volmaakte ordemen verwacht dat by de definitieve verkiezing, welke den 10n Juli plaats heeft, de aftredende president zal worden herkozen, AFRIKA. In den nacht van 23 op 24 dezer is in Marokko het hoofd der opstandelingen, Haman, met 200 man door de regeerings- troepen heeugebroken eu naar de dorpen Zayufa en Jamaluckrn getrokken, welke vlak by de zomerverblijven der Europeesche ge zanten liggen, Haman onderhield zich met de dorpshoofden, die hem vervolgens trouw zwoe ren. De troepen van den sultan zijn thans omsingeld door die van Haman, wiens invloed zich thans ook tot Tanger uitstrekt. Hij ont ving van daar een aanbod om steun te ver- leenen in den vorm van manschappen, geld, wapenen en krijgsvoorraad. De Fransche gezant heeft voorgesteld, den slierif van Ouezzan weer tot bemiddeling naar Haman te zenden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 29 Juni. In deze zitting is de behandeling der be lastingvoorstellen voortgezet. De heer Van der Kaay betoogde, dat de regeering door deze belastingvoorstellen vol deed aan een vrij algemeenen volks wen sch en stelde genoeg vertrouwen in de liberale partij om den minister in zijn werkplan te steunen. Hare eer is daarby betrokken, De heer ftoüll bleef nog altijd de voorkeur geven aan een afgewerkt belastingplan, kwam op tegen den aandrang tot versterking der progressie, vond den rentestandaard van 4 pCt, te hoog en had ook liever een onge splitste rijksinkomstenbelasting gewenscht. Toch acht hij belasting van het roerend ver mogen noodzakelijk, mits geregeld in verband met de bedrijfsbelasting, omdat de vermogens belasting onbestaanbaar is met het patent, dat zeer drukkend werkt voor den kleinen handelaar, Hy behoudt zich zijn stem over die ontwerpen voor en wacht nadere ver klaringen der regeering. De heer Mees bestreed de wenschen van den heer Poelman naar een impot unique en verdedigde het ontwerp uitvoerig tegen de bezwaren. Vooral wees hij op de vvensche- lijkheïd eener gesplitste inkomstenbelasting is deze misschien de verkies) ij ksto weg. In de bosscben aan den Hümiing schuilt veel slecht volkwaarom zou daar ook geen troep weder- doopers toevlucht hebben kunnen zoeken?" Het gesprek tusschen belde heeren werd luid genoeg gevoerd, dat de ruiters elk woord konden verstaan, Zij letten er echter niet op, dan toen zij heer Nicolaas met klem en sneller dan gewoonlijk hoorden antwoorden v-Gij vergist u, heer Koenraad, gij dwaalt. Ik heb reeds van morgen gezegd, dat wij te ver zijn gereden, thans moeten we, naar mijne meaning, dicht aan do grenzen van bet bisdom van Munster zijn. Op den Hümiing kunnen Zigeuners en land- loopers wonen doch geene wederdoopers Hadt gij maar naar mij geluisterd wij hadden van Emden west- of oostwaarts moeten rijden, doch niet naar hier. Nu heeft onze tocht opzien in het land gebaard, en het zal mij niets verwonderen, als de dwepers van schuilhoek veranderd zijn." feHet zat hun toch moeilijk vallen, ons te ontkomen," zeide de raadsheer van Emden, wiens en verwierp de middelen, door den heer Ver meulen aanbevolen, zooals tabaksbelasting, spoorwegkaartenbelasting enz. De winkeliers zullen grooteDdeels buiten deze belasting vallen. De heer Mees toonde verder aan, dat deze afzonderlijke vermogensbelasting beter is dan een algeheele, dat een bedrijfsbelasting zeer goed voor het kiesrecht kan behandeld wor den en dat alle partijen moeten samenwer ken ter verkrijging van een gezond realisme op belastinggebied, daar de tegenpartij anders later zelf zou staan tegenover haar gemis aan medewerking nu. De lieer Van der Borch zegt voorstander te zijn van de vermindering der mutatie rechten en van de accijnzen, maar dit alles wordt overschaduwd door 't gemis van de voorstellen, die de regeering verder heeft toegezegdgrondbelasting, peraequatie, per soneel, Hy heeft ook groot bezwaar tegen den druk op de grondeigenarenblijkbaar kent de minister den landbouw minder dan handel en kapitalistengetuige het niet be lasten van kunstvoorwerpen, sieraden en meubelen. Verder komt hij op tegen de verhooging van den accijns op 't gedistilleerd, waardoor men de branderijen in het geniep treft, in plaats van ze liever te sluiten en afstand te doen van alle inkomsten uit den drank. Hij noemt het een fout van de re geering en van de liberale partij, dat zij deze fragmentarische belastinghervorming voordragen en verdedigen. Hij had gewenscht te kunnen medegaan, maar voor hem geldt 't hier bovenal het betrachten van billijkheid en rechtvaardigheid, en die vindt hij in deze voorstellen niet terug. De beer Hartogh betoogde dat de progres sie onvoldoende geregeld en óf te hoog óf te laag is. De heer Lambrechts had tal van bezwaren, vooral in verband met de bedrijfsbelasting en den nieuwen last van het grondbezit. De heer Zjjlmn ried de aanneming der ont werpen aan in het belang van den landbouw. De lieer Zijp evenzeer, terwijl bij tevens ontkende dat de landbouw zich verzet. Wel wilde hij geheele afschaffing der zoutbelastïng. De heer Van Beuningen was voor de ont werpen en zal niet langer aandringen eene bedrijfsbelasting te kennen. Morgen voortzetting. Eindverslag is uitgebracht door de com missie van rapporteurs overliet wetsontwerp tot goedkeuring van de internationale over eenkomsten tot bescherming van den rndustri- eelert eigendom. De commissie spreekt daarin den wensch uit dat de regeering alsnog over- legge opgave met welke van de voornaamste staten die deel uitmaken van de industrieele unie Nederland een tractaatsbepaling heeft aangaande de bescherming van de gedepo neerde fabrieks- en handelsmerken, en wan neer die tractalen vervallen en opzegbaar behaaglijke rust door de krenkende tegenspraak van den Hamburger gestoord was. nik begrijp u echter nog niet, heer Nicolaas. Waarom zullen we niet evengoed in het Munstersche als in onze nabuurschap zoeken De sporen, die wij ontdekt hebben, wijzen derwaarts waarom deze niet te volgen »üe raad van Hamburg heeft mij niet uitgezon den om hier als veldwachter rond te dolen en sporen te volgen, die op niets uilloopen. Daar de wederdoopers bij ons het hoofd weder bobben opgestoken, en wij zeker zijn, dat hunne zende lingen uit Friesland hunne zwerftochten tot hier uitstrekken, kwam ik te Emden. Gijschonktmij de hoop, dat wij eendrachtig handelen en het kwaad aan den wortel aantasten zouden, en nu rijden we in 't wilde rond en zooken wederdoopets- in Munsterland Wordt vervolgd.). 4

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2