öemengflfi Berichten. Onderwijs] fijn? Voorts in hoeverre ook zonder trae- taatsbepalïng in de genoemde landen voor Nederlanders de gelegenheid openstaat om, volgens de aldaar geldende wetgeving, de be scherming dier werking te verkregen. Eindverslag is uitgebracht omtrent het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de eonsulaatrechten. De commissie acht de dis cussie genoegzaam voorbereid. SCHIEDAM, 30 Juni 1803. gjj kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en aecijnzen te Baavn c. a. O. J. Buekers, ontvanger der directe belastingen te Schiedam. Door H. M. de Koningin-Regentes is f 150 geschonken aan het politic-personeel te Win schoten. Van de 100 leden der Tweede Kamer zijn er ongeveer 30 tevens lid der Provinciale Staten in verschillende provinciën, welke colleges a.s. Dinsdag in zomervergadering bij eenkomen en Woensdag de colleges van Gred. Staten moeten vernieuwen. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, is het onlangs in België uitgevaar digd verbod van in- en doorvoer van vee uit Nederland ingetrokken voor zooveel betreft schapen, bokken en geiten. (&.- Of»j Staatsblad no. 139 behelst de wet van den 18n Juni 1892, nopens eene overeenkomst met de Biiliton-maatsehappi), betreffende eene nieuwe concessie tot het winnen van tin op liet eiland Billiton. Naar men verneemt, zal onze regeering deelnemen aan het congres voor crïmineele anthropologic dat in Augustus te Brussel ge houden en aldaar door twee juristen vertegen woordigd zal worden. De commissie, bij koninklijk, besluit be noemd tot bevordering van de belangen van de Nederlandsche nijverheid en den Neder- Tandschen handel en landbouw, bij gelegenheid der in 1893 te Chicago te houden internatio nale tentoonstelling, noodigt allen die VGor- nemens zijn inzendingen op die tentoon stelling te doen uit, daarvan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan den secretaris der commissie jhr. S. vanCitters, ministerie van waterstaat, handel en nijverheid te 's-Gravenhage, onder opgave van den aard en omvang hunner inzending en van de daarvoor noodïge plaatsruimte in M5. In verband met de noodzakelijkheid zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen ter voorziening in tijd van oorlog, in de behoefte aan drinkwater voor de stelling van Amster dam, heeft de minister van oorlog tot dat doel een bedrag van (100,000 aangevraagd, ten einde in het begin van September a.s, een aanvang met het werk kunne worden gemaakt. Zijn voornemen is voor de watervoorziening der stelling van Amsterdam 2 stellen zoet watervijvers te doen maken, met een gezamen- lijken bassin-inhoud van 250,000 waar door met inbegrip van den aankoop van grond eene totale uitgave van pil m. i 1,100.000 zou gevorderd worden. Tot ingenieur van het hoogheemraadschap van Delfland is benoemd de heer J. Groenen- daal Jz., adjunct-ingenieur bij den aanleg van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, te Gorinchem. De gemengde commissie, door den sNed. R.-k. Volksbond" belast met het onderzoek van het vraagstuk der arbeiderspensionnee- ring door den staat, hield in de vorige week te 's-Gravenhage hare eerste bijeen komst. Te Botterdam hebben zich gisteren weder drie nieuwe gevallen van pokziekte voorge daan en is een persoon aan deze ziekte over leden. Van de predikstoelen te Maastricht heb ben de vier pastoors aldanr tot hun parochi anen de waarschuwing gericht het Socialistisch Weekblad, dat er verschijnt en eiken Zater dagavond langs de straten wordt rondgevent, imiet te koopen en niet te lezen en het niet te dulden in hun gezinnen en de handen hunner kinderen en ondergeschikten". De machine van train 103, gisterochtend te 5-32 van Rotterdam naar Utrecht vertrokken, is even voorbij Kralingen defect geraakt, zoodat eene andera machine van Rotterdam moest komen om den trein terug te halen. Dit oponthoud had ten gevolge, dat de reizigers naar Arnhem en Boxtel, benevens de post, de aansluiting te Utrecht hebben gemist, aangezien de treïn 1 uur te laat daar is aangekomen. De trein van 's-Hage, die te Gouda moest aansluiten, is doorge gaan. Het Leidech Dagblad meldt Een verschrikkelijk ongeluk had heden- namiddag omstreeks drie uur te Leiden plaats. Notaris mr. Th, W. van der Schalk, van Noordwjjk-Binnen, had met zijne dochter per rijtuig een bezoek gebracht aan een familielid en kwam au door de Morschpoort de stad weer binnen, om zich langs de Beestenmarkt naar zjjne woonplaats terug te begeven. Terwijl de koetsier, die achter in het open rijtuig was gezeten, zich even zou verwijderen, mende de heer Yan der Schalk het paard; doch door welke omstandigheid dan ook op eens schrikte het ros. Het nam een zij sprong en geraakte met rijtuig en al te water, zonder dat de heer Yan der Schalk en zijne dochter blijkbaar nog den tijd hadden uit liet voertuig te springen. Van verschillende zijden kwam hulp aan rukken, doch het mocht niet gelukken, de drenkelingen spoedig boven te krijgen. Een jongeling begaf zich zelfs met eene dregge te water. Eindelijk slaagde men er in den heer Van der Schalk, dien men naar men zegt eerst nog de handen boven water had zien steken, in de diepte te ontdekken. Men legde hem op eene schuit en paste de voorschriften tot redding van drenkelingen dadelijk op hem toe. Inmiddels toegeschoten geneeskundigen boden daarbij de behulpzame hand. Men meende eindelijk nog eenig teeken van leven bij hem te ontdekken. Vijf minuten na hem was men er in ge slaagd zijne dochter onder water te vinden. Ook op haar werd hetzelfde middel toege past doch, helaas, spoedig moest men bij haar den dood constateeren. Geene hulp kon hier meer baten. Haar ljjk werd met een schuitje onder toezicht der politie naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Daarheen werd vervolgens ook te water haar vader vervoerd, terwqt men onophoude lijk bleef voortgaan om te trachten het leven weder op te wekken en dit in het ziekenhuis voort te 2etten. Ook deze pogingen mochten niet baten. De heer Van der Schalk is eveneens over leden. Gelijk vanzelf spreekt, was in den omtrek der Beestenmarkt eene ontzaglijke mensclien- rripgsa aanwezig. De deelneming was groot. Het onheil maakte een diepen indruk. Volgens het bericht in de Leidsche Courant duurde het betrekkelijk geruimen tijd alvo rens de heer Van der Schalk en zijne dochter op dea vasten wal konden worden gebracht, doordien beiden in het water onder het rijtuig waren geraakt. Nadat vader en dochter eindelijk uit hunne benarde positie waren bevrijd, werden zij onmiddellijk per vaartuig naar het acade misch ziekenhuis overgebracht. pruwer daar gedurende li/s uur met de meest mogelijke zorg en inspanning alle pogingen werden aangewend door de inmid dels ter hulpe gesnelde heelkundigen, om de levensgeesten weder op te wekken, moch ten dis helaas niet den gewenschten uitslag opleveren, en kon eindelek slechts den dood van heiden worden geconstateerd. De koetsier, op de achterbank van het rij tuig gezeten, kwam, door daarvan af te sprin gen, nog tijdig op den beganen grond en wist aldus aan het hem dreigend gevaar te ontko men, Hij kwam met eenige lichte kneuzingen vrij. Het paard werd na eenïgen tijd mede dood uit het water opgehaald. Aan het badhuis voor minvermogenden ie Zand voort is vergunning verleend kosteloos eenïge badkoetsen en strandstoelen op liet strand te plaatsen, en wel op dat gedeelte strand, gelegen vóór genoemde inrichting. De heer Croese, die bij het spoorwegonge val te Amsterdam Zondagmorgen ge kwetst en met een rijtuig naar zijne woning vervoerd werd, heeit het neusbeen gebroken en zal zeker eenige weken thuis moeten blijven. Uit Amsterdam wordt aan de 2V. iï. Ct. gemeld Hedennacht omstreeks 1 uur zijn op het Koningsplein twee studenten Vau Tienen en Van Tieniioven door steenworpen aan het hoofd gewond. Zij werden in het gast huis verbonden. Een der daders moet by de politie bekend zijn. De heer Chrl J. Woltman, te Heerenveen, heeft Zondag j.l, per véloeipède alle elf Friesche steden bezocht Hij nam de volgende route: Heerenveen, Drachten, Veenwouden, Dof hum, Leeuwarden, Franeker, Harlmgen, Bolsward, Sneek, IJlst, Tjerkwerd, Workum, Hindeloopen, Stavoren, "Warn, Balk, Sloten, St.-Nicolaasga, Joure en Heerenveen, Hij is de eerste, die in een dag met liet rijwiel de Friesehe steden bezocht. Op het meer te Paterswolde, bij Groningen, zal 10 Juli a.s„ onder leiding van den heer D. H. P. de Zeeuw, leeraar aan de h. b. school te Veendam, een water-tournooi ge houden worden. Aan dit gevecht is een zwem wedstrijd verhonden. De prijzen, groot i 100, bestaan óf in medailles óf in kunstvoorwerpen óf in contanten. Aan de weeshuizen en liefdadigheidsge stichten te Groningen zijn hoeveelheden ver- verschïngen, alsgebak, zalm enz., gezonden, afkomstig van de pachters der buffetten van de renbaan Vogelzang. Men begrijpt gemak kelijk, dat voor de duizenden, die verwacht werden, een aanzienlijke boeveelheid mond voorraad benoodigd was en tevens, dat men er nu de rennen niet doorgingen geen weg mede wist. Gistermorgen sloeg te Zetten de bliksem in de kerk der Ned. ger. gemeente. Inwendig werd vrij wat verwoesting aangericht. Banken werden vernield, stoelen beschadigd; de vloer barstte, pannen wei-den van het dak geworpen, .De schade is tamelijk aanzienlijk. Maassluis. Het Fanfarekorps alhier heeft besloten tot hot houden van een muziekfeest op den verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes. Tot deze uitvoering zullen worden uitgenoodigd harmonie-, fanfare- en zangge zelschappen {gemengde en mannenkoren), terwijl voor de deelnemende gezelschappen prachtige herinneringsmedailles met de buste tan H. M. de Koningin beschikbaar zullen gesteld worden. Het plan is op den tweeden dag volks feesten te ovganiseeren, mogeiyk ook een zeilwedstrijd. Soestdijk. Dinsdagmiddag maakte Koningin "Wilhelminn een rijtoer, in een panier met twee paarden bespannen en vooraf gegaan door twee voorrijders. De rit ging van hier, over Eernnes, door Amersfoort naar het paleis terug. H, M, was vergezeld door eene hofdame, terwijl lmar hond StoeU ook een plaatsje in het rijtuig had gekregen. Professor W. Rotli, te Dresden, een der groot ste hygiénisten van Europa, is overleden. Hij was de hervormer van den militairen geneeskundigen dienst m verschillende landen en ook aan ons leger en de Nederlandsche geneeskundige wereld door vele banden verbonden. Een te Mentone vertoevend Engelschtnan, die aan de speelbank te Monta Carlo 40.000 pd, st. had verloren, heeft zich in wanhoop tan liet let en beroofd. Dit is de twaalfde zelfmoord, waar toe de speelbank in deze maand aanleiding gaf. Hetene Vacaresco, de lïumeensche hofdame, wier romantische liefdesgeschiedenis met den Ru in een se hen kroonprins zoo algemeen e belangstel ling en deel neming wekte, vertoont zich nu in een geheel ander licht dan toen. De dame neeint na melijk een zeer onedele wraak. Zij hooft nog een aantal minnebrieven van prins Ferdinand in haar bezit, welke zij niet wilde afstaan, zelfs niet op dringend verzoek van hare vriendin, koningin Eli zabeth, en die brieven zondt zij nu aan 's prinsen verloofde, prinses Marie van Edinburg, De prinses ontvangt om de drie dagen een van die luieren, natuurlijk tot haar groot verdriet. De hettog van Edmbuig hee!t bij da Ruineen- sehe regeering geklaagd over die onwaardige handelwijze, en een officieus blad te Bucharest waarschuwt de familie Vacaresco (want de ouiieiv der dame doen mede en mevrouw schieel zelfs aan de hertogin van Edinburg een vinnigen brief) dat dit gedrag wel aanleiding kon geven tot een gerechtelijke vervolging. De grootste en duurste hond van da wei eld is een St. Bernard, die sLord Bute" heet en waar voor een Amerikaan 19,000 ds. hoeft betaald, liet dier is bij de schouders 1 M tO hoog en heeft 26 prijzen behaald. Een nieuw en gemakkelijk geneesmiddel tegen de drankzucht heeft men onlangs gevonden in het gebi uik van appels. Een Engefsch geneeskundige had opgemeiht, dat dronkaards zeer weinig ajipels aten en daaruit leidde hij af, dat hij deze vrucht we! tot genezing van dergelijke personen zou kun nen gebruiken. Hij ^ch reef dronkaards voor bij het middagmaal zooveel mogelijk appels te eten, doch ook tusschentijds tusschen ontbijt en middagmaal eri tusschen dit laatste en het avondmaal. Op deze wijze verft teeg hij vrij wat gunstiger resultaten dan roet een van al de andere aangepre'en genees middelen. PER TELEGRAAF. SCUAVEXIliCiE, 30 Juni. Tweede Kamer. Ingekomen is de onteigeningswet voor de nieuwe beurs te Amsterdam. Daarna i= bet debat over de belast!ngont- werpen voortgezet. Voor spraken de hoeren Ferf en Heidi die beiden tegen de verhoo ging van den jeneveraccyns -zyu. De heer Beelaerts van Blokland bestreed ze, daar ze nocli den landbouw, noch de industrie, noch de kleine burgers zullen baten, evenmin als de schatkist. De heer Goeman Borgesius bestreed de heeren Beelaerts, Hartogh en Roëll en betoogde dat deze ontwerpen beter zrjn dan zijne eigene van 1890. De Kamer zal Dinsdag en "Woensdag geen zitting houden wegens Staten-vergade ringen. Land- en Tuinbouw. Te Heer, nabij Maastricht, is hef mond- en klauwzeer onder de runderen uitgebroken. Dien tengevolge zijnde toegangswegen tot die gemeen te door militairen bezet, om den uitvoer van vee te voorkomen, Hoe groot de invloed van koud weder op het melkgeven der koeien is, bleek tijdens de jongste, koude dagen aan de groote botèrtabriek in het Meer bij Heerenveen, Was de hoeveelheid melk, die in de zoele dagen per dag aan de fabriek aan gevoerd werd 16.000 liter, toen de koude dagen kwamen daalde deze terstond met 1000 liter of i/ua gedeelte. De geheel e omzet van bloembollen op de groene veilingen dit jaar in liet Westland gehouden be droeg t 35.752.50. Aan de polytechnische school te Delft is heden door den heer A. Bryan met goed gevolg het examen afgelegd voor werktuigkundig ingenieur.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3