heer Oppedyk Sn het licht gesteld welk een zwarenlastde vermogensbelasting op den land bouw zal leggen, die geene vergoeding vindt in de 1 pCt. lagere grondbelasting. Andermaal heeft de heer Van Houten het hoofddoel van dit ontwerp: het leggen van de lasten op sterkere schouders en ontlasting van de minder gefortuneerden, uitvoerig verdedigd en er op gewezen hoe de rechterzijde wer kelijk ontrouw aan haar program wordt, door deze voorstellen af te stemmen. Tot toelating van den heer Buys van Beerenbroek werd besloten. De minister Pierson, de ontwerpen verdedi gende, bleef verklaren dat als de vermogens belasting werd aangenomen, hij onmiddellijk het percentage der perequatie op 6 zou bren gen. Hij stelde nogmaals in het licht bet gropfc belang van de afschaffing van den zeepaccyns, de verlaging van dien op het zout en vooral de verlaging der mutatierechten, waardoor de verkoop van grond even vrij wordt als de verkoop van effecten. Door verlaging van het mutatierecht zal het klein grondbezit toe nemen. De minister verklaarde, namens de regee ring, dat zjj alles zal doen wat in haar ver mogen is om de afdoening der perequatie en de bedrijfsbelasting te bevorderen, in het ver trouwen dat de Kamer daartoe zou mede werken. Yevhooging van den accijns op het gedistil leerd acht de minister een niet zwaren druk, bij bleef er aan vasthouden, ter wille van het equivalent, dat hq niet alleen voor de thans voorgestelde afschaffing van belastingen en voor de afschaffing der rijkstollen noodig had, maai- ook voor eeuen eventueelen afkoop der pvovinciale tollen, dien hij wensehelijk achtte. De heeren Farneombe Sanders en Bahl mann bleven hunne bedenkingen volhouden, dat geen zekerheid bestond dat deze belasting zou samengaan met eene bedrijfsbelasting. Avondzitting mn Vrijdag 1 Juli. Het algemeen debat wordt voortgezet. De heer Bahlmann, zijn rede vervolgende, wijst op het noodzakelijk verband tusschen personeels en vermogensbelasting, door in voering van welke laatste men onrechtvaar dig handelt, zoolang patent en personeel nog bestaan, en in de groote steden het getal sociaal-democraten aankweekt. Yoorts ver klaart spreker zich niet tegen verhooging van den jenever-aeeüns, doch verlangt daar nevens zwaardere belasting van den wijn. Ten slotte betreurt spreker het invoeren van den eed in dit ontwerp, welke voor geloovige katholieken en protestanten een wang is en tevens voor hem een motief om tegen het ontwerp te stemmen. Be heer Tijdens, zich aansluitende bij den heer Poelman, zal niettemin voorstemmen; evenwel geelt hij zijn teleurstelling ei over te kennen, dat de liberale partij de geheele belastinghervorming wil doen voorafgaan aan uitbreiding van het kiesrecht. De heer JE. Mackay ontkent systematische oppositie der anti-re vol utloiinai re partij; hij voor zich vreesde slecht ontijdige afbreking van liet belastingstelsel 'door kïesrechtherzie- Bing, doch is door de verklaringen der regee ring daarvan teruggekomen. Spreke» komt op tegen de rede des heeren Yan Houten, als ïou de anti-rev. partij haar stem verknopen en beroept zich op de beginselen van Groen. Ook duidt hij den minister euvel gesproken dat hij op deze streken scherp toezie lit houdt." De wakkere raadsheer van Emelen bad zijn hoofd reeds nedergevlijd op bet mos, waar dit tusschen de wortels der linde bet weelderigst groeide. Na kort beraad volgde ook heer Nicolaas zijn voorbeeld, nadat hij eerst nog zijn jongen neef opgedragen had, de ruiters al het noodige te laten doen, en enkel op hen toe te zien. Jonker Fredei ik gehooi zaamde het bevel en bleef nevens de slapende mannen overeind, terwijl een der ruiters de bekers, bet tapijt en wat meer voor het ontbijt had gediend weder wegnam. Een ander liep de glooiing af en keek naar de paardende overigen, wel vijftien man sterk, legden zich eveneens tot slapen neder. Weid ia stond de jonker op den heuvel alleen, en daar hij tegen den breeden stam van den lindeboom {eond en zijne band op den sabelknop rustte, scheen het wel, alsof hij de rust, die hier heerschte, bewaakte. De raadsheer van Hamburg had nog eenige malen opgezienhij scheen nu evenmin te kunnen slapen als zoo pas te kunnen eten. Ten laatste zwichtte hij echter voer de hitte van den dag en te hebben van het overloopen tot hetmiio- nalisme, welke uitdrukking in en buiten de Kamer een minder gunstige meening omtrent de anti-rev. partij zou kunnen doen ontslaan. Yoorts deelt ook spreker het gevoelen dat de landbouw gedrukt zou worden en hoopt hij, dat de minister voor gegronde bezwaren niet blind zal zqn, De heer Van Velzen betoogt nog de juist heid van het door de anti-rev, partij inge nomen standpunt. De minister van financiën, repliceerende. verklaart dat deze ontweipen meer inkomsten aan de schatkist zullen opleveren, naarmate de welvaart zal toenemendat een ondraag lijke misstand zeu geboren worden ontkent hij, daar die van het privilege van het roe rend kapitaal oneindiggrocter is: de wenken van den heer Bahlmann zal hij tér harte nemenden druk van den winkelstand, wel ken de minister van nabij kent, ontkent hij hij wenscht zijne ontwerpen tot wet te zïen verheven met medewerking ook der rechter zijde; den heer JE. Mackay antwoordt hij dat door hem niet bedoeld werd godsdienstig rationalisme, maar historisch; in zake den eed zal hij bij het betrokken artikel ant woorden. Eene motie van den heer Yan Velzen, om de discussien te verdagen tot a.s. Donderdag, wordt door geen der leden ondersteund, zoodat het algemeen debat gesloten is. Donderdag te 11 uur voortzetting. Bij het afdeelïngsonderzoek van het wets ontwerp tot verlenging van het tijdvak waar binnen de voorloopige maatregelen tot behoud der vicariegoederen geiden, werd leedwezen betuigd, dat deze gewichtige zaak weder vertraagd zal wordenhoewel de staats commissie reeds lang gereed is. Men drong op eene spoedige beëindiging aan, betreurde dat er redenen schijnen te bestaan tot ge heimhouding van het verslag dier staatscom missie en meende dat de verlenging slechts twee in plaats van drie jaar behoefde te duren. Bij het onderzoek in de afdeelingen van het wetsontwerp tot verhooging van hoofd stuk IV (Jwiitié) der stnatsbegrootiiig van 1801 hadden sommigen met leedwezen uit de memorie van toelichting bespeurd, dat de bevolking in de huizen van bewaring en rijkswerkinrichtingen over 1891 vrij sterk is gestegen. Zij vroegen, of het te weinig af- och rik wekken de van liet verblijf in die inrich tingen daartoe wellicht kan medewerken. Het wetsontwerp betreffende de vertegen woordiging in Zuid-Afrika is in de afdeelingen met instemming ontvangen. De voorgestelde bezoldiging werd niet te hoog geacht en men veronderstelde dat de nieuwe titularis in de Kaapkolonie den titel van consul-generaal zou dragen, In haar eindverslag drukt de meerderheid der commissie van rapporteurs over de artsen- wet den wensch uit, van de regeeriDg alsnog te vernemen of tot nog toe bij het examine eren. van vreemdelingen voor arts, tandmeester of apotheker gebruik wordt gemaakt van de Nederlandsche taal. SCHIEDAM, 2 Juli 1S92. Den 29 n Juni heeft aan het departement van buitenlandsche zaken de uitwisseling plaats geliad der akten van bekrachtiging van het op 23Juni te VGravenhage tusschen de zachte peluw van mos, waarop hij lag. Hij sliep vaste- dan de anderen doch het lommer der linde scheen hem geen aangename droomen te schenken. Hij steunde, haalde zwaar adem en kromp ineen, ten aanschouwe van zijn ontstelden neef. Jonker Frederik wendde zich om en prevelde in zich zelf: sHi; heeft weer zoo veel van wereldlijk gezag, van ordeningen Gods en van onze eer en rechten gesproken, dnt hij nu van oproer droomt. Misschien ziet hij eenen wilden volksdrom de trap van het raadhuis bestormen en bakkers en-leerlooiers op het kussen helpen. Of wel meent hij op het punt te zijn, de verscholen wederdoopers te grijpen, die hem evenwel in het broekland ontsnappen". De jonge man slapte over twee slapende ruiters heen, om aan de overzijde van den heuvel te komen. Onwillekeurig sloot hij de oogen, toen hij uit de schaduw in het volte zonlicht kwam, dat over het broekland straalde. Onverschillig, zonder de minste oplettendheid, staarde hij over de een tonige bruine vlakte. Maar elk teek en van leven moest in deze woestenij vanzelf in het oog vallen. Nederland en België gesloten postverdrag, ter vervanging van dat van 5 Maart 1870 en der additioneele schikking van 10 Juli 1888. (Stct.) Te Amsterdam is door ontvangers der di recte belastingen eene vergadering gehouden, om van gedachten te wisselen over het voor stel van den minister van financiën om de voorgestelde vermogensbelasting te doen in vorderen door de ambtenaren der registratie, en niet door die der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen. Een motie werd aangenomen, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de minister op deze regeling zal terugkomen. Een adres in dien geest is aan de Tweede Kamer gezonden. Over het monument, dat op het graf van Bernard ter Haar zal worden geplaatst {zooals men weet, werd Ter Haar begraven op het particuliere kerkhof van t vron Van Pallandt van Rosendaal te Velp tj Arnhem, alwaar ook De Gênestet en Hofdijk begraven zijn) schrijft de Limb. Koerier'. »Het thans in het atelier van Jozef Stienon te Roermond vervaardigde monument is van Naamschen hardsteen en bestaat uit eeu voetstuk met de jaartallen 1806—'1890verder een massief granietblok ter hoogte van 95 centimeter, Hetwelk op het voetstuk wordt geplaatstdit middelstuk is met ornamenten versierd en draagt aan de voorzijde, op een wit marme ren plaat, het met vergulli letters aang. - brachte inschrift: »Hulde aan Bernard ter Haar van vrienden en vereerders, 1892". De kroonlijst, die het geheel dekt, is een schelpornament en een waar meesterstuk van beeld houwkunst. De voorzij de is een medaillon met het sprekend gelijkend portret van den dichter, in wit marmer uitgehouwen door den bekenden Roermondschen beeldhouwer prof. Jos. Thissen. De drie andere -zijden dezer kroonlijst zijn met uitgehouwen ornamenten versierd en op de vier hoeken staan uit steen gebeitelde urnen". De heer J. J. Impeta, predikant te Alfen aan den Ryn, trad Woensdagavond in een der zalen van »De Prins van Oranje* te Goes op, om te spreken over het Leger des Heils, Dat eene talrijke menigte aanwezig was, laat zich begrijpen, niet alleen om de belangrijkheid van het onderwerp, maar ook, dewijl het Leger daar sedert eenige weken eene bezetting heeft en dagelijks vrijwilligers tot zijne krijgsmacht toetreden. De spreker behandelde een drietal lichtpun ten waartegenover hij evenveel schaduwkan ten stelde om met een viertal vermaningen te besluiten. De lichtpunten warenHet Leger des Hei ls a. wendt zich bij voorkeur tot de geestelijk ver waarloosoenb. vergeet bij de atgemeene belangen die van bijzondere personen niet c. oefent in menig opzicht een invloed ten goede, die niet is te versmaden. De schaduwkanten warena. De leer van het Leger des Heils is hesmet met menige ergelijke dwaling als: zij loochent de genoeg zaamheid der H. Schriftheeft eeu kettersche beschouwing van de verzoening van Christus en bevat de meest scheeve begrippen omtrent bekeeriug en heiligmaking; b. de methode van het Leger des Heils geeft een indruk van groote oppervlakkigheid; c. de manier Daardoor werd hij plotseling aan gindscbe zijde der laatste boekweitvelden, tusschen de landstre ken en waterplassen van het klijnland, eene menschelijke gedaante gewaar, die zich over de vlakte been spoedde. Onopgemerkt had zij den rhfld des heuvels bereikt en tusschen het struikgewas aan zijnen voet het gesprek kunnen afluisteren. Nu eens verdween zij geheel, zonder dat jonker Frederik begreep, waar zij belanddeen dan weer kwam zij plotseling voor den dag, waar hij haar het minst vermoedde. De jonge man volgde bare bewegingen. Zijne belangstelling werd grooter, toen hij zag, dat het eene vrouw was, die alleen op de woeste onvrucht bare vlakte ronddoolde. Neg eens keek hij naar zijne slapende makkers om, dealde toen den heuvel af en zwoegde, zonder lang beraad, langs de boek weitvelden door het mulle zand. Weldra maakte dit voor drasland plaats, zijn voet zonk dieper in den veengrond weg, en reeds begon hij te beden ken of omkeeren niet beter ware, toen zijn oog eensklaps een smalle, diepe, uitgedroogde sloot ontdekte, die bij van den heuvel niet gezien had. van het Leger des Heils om de wereld te redden leidt tot gevaarlijk zelfbedrog. De vermaningen waren a. Laat het Leger des Heils rustig begaanb. waarschuwt in eigen kring tegen de leer van het L. d. H. c. bezoek niet de samenkomstend. gaat zelf uit, om verlorenen te redden. (Jïil.) Op Donderdag 4 Augustus zal het ïLeger des Heils" in Nederland zijn vijfde jaarfeest vieren, en wel op het landgoed van jhr. R. A. E. Barnaat te Vogelenzang bij Haarlem, het welk voor die gelegenheid door den eigenaar is afgestaan. Het feest zal het karakter hebben van eene soort van sLeger-des-Heils-zendingsfeest" of »Velddag", zooals men liet zai noemen. Er zullen bijzondere schikkingen worden gemaakt om heilssoldaten en vrienden uit alle deelea van het 'and in de gelegenheid te stellen daar bij tegenwoordig te zjjn. De bijeenkomsten zullen worden geleid door verschillende officieren, sommige alleen door vrouwen. Er zal voorts eene revue over de troepen worden gehoudenverder tentoon stellingen van het maatschappelijk en ander werker zal muziek zijn, enz. enz. Men schrijft uit Binxperlc aan de ArnL Qt,, dd. 28 Juni j.l.Zondag werd aan den Heel- weg bij Hüvener, een bierhuishouder, gedanst. En van de weinige gelegenheden, die jongelui hier hebben om zich te ontspannen, maakten velen dan ook gebruik. Doch de predikant der Ned.-herv. gemeente, J. W. Kautzman, ziet in dansen een groote zonde, evenals hij het gebruik van slechts een borrel sterken drank bij feestelijke gelegenheden verbiedt, en dus nog verder gaat dan dr. Schaepmasi, die den arbeider twee borrels gunt. Zoodat zooals reeds vroeger werd gemeld, ds. Kautzman geen huweljjken inzegent van per sonen welke dien dag drank schenken. En omdat de predikant nu niet danst, wil hij ook niet dat zijn gemeenteleden dansen. Hij had dan ook wel zelf naar het bal by dea heer Hövener kunnen gaan, om zijn verdoolde kudde van hun verkeerden weg af te houden, doch zou dan de politie negeren, die daar op wacht staande, borg blijft dat niets ge schiedt wat aanstoot geeft. Ds. Kautzman had echter een plaatsvervanger. Deze ver scheen met een groot boek in de hand en stond deftig op te schrijven allen die aan Terpsichore offerden. Wat de predikant met deze Bei ialskinderen doen zal, zal de toekomst leeren. Dat de man met zyn boek den her bergier schade gedaan heeft is natuurlijk, daar zelfs veie personen, die eenvoudig een glas bier wilden drinken en in den wachter een deurwaarder meenden te herkennen, niet durfden binnentreden, meenende dat de boei gerechtelijk opgeschreven werd. Zoo voort gaande, zullen zich voor particuliere huizen eerlang wachters opstellen om tegen domino- of pianospelen te waken, daar dit volgens de nieuwste vinding ook zondig is. Bij een on weder is Woensdagochtend op den Haarlemmerweg, tusschen Halfweg en Stoterdijk eene onbekende vrouw door den bliksem getroffenzij was onmiddellijk dood. Zij droeg een spoormandje, waarin een ge bedenboekje en een rozenkrans. Omtrent de vergiftiging van een gezin te Maastricht wordt nader gemeld, dat die niet werd veroorzaakt door het gebruik van soep, Zonder twijfel was de vrouw langs dit ongewone pad gegaan. Door deze onverwachte ontdekking gevoelde Jonker Frederik zich meer dan ooit tot spoed aan geprikkeld. Hij schreed door de sloot, die alleen thans, in het hartje van den zomer, droog was. Haar einde was echter spoedig bereikt, en de jonge man stond eenige «ogenblikken peinzend stil. Voorzichtig keek hij over den wal der sloot, die ongeveer een manehoogte diep was, en dicht bij hem zag hij een stilstaan den poel, vol van bruin groene biezen. Aan de overzijde was de grond iets hooger en daar vertoefde de vrouw, die jonker Frederik thans duidelijk zag. Hij onderscheidde de trekken van een jeugdig gelaat, de kleur barer kieeding, en meende haar met weinige schreden te kunnen bereiken. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6