N°. 8049. Kenn sgev ng. A0. 1892, Woensdag 6 Juli. ösenveertigfste Jaargang. Verschïfnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, iiitenlamlschc Berichten. 1.8a. UITGEVER: J. ODÉ. VVKEAOt BOTEKSf RAAT, E 27. F R J N E B 11 I. De Kamer heeft het ontwerp tot toeken ning van schadevergoeding aan de slachtoffers -der door de anarchisten veroorzaakte ont ploffingen in zijn geheel aangenomen met 389 tegen 20 stemmen. In tegenspraak met het bericht in de Qaulok, heeft de Duitsche gezant graaf Mun ster geen enkel vertoog tot de Fransche regeering gericht over de vlaggen, die ':.et standbeeld van Straatsburg op de Place de la Concorde versieren. De betrekkingen tus- schen Frankrijk en Duitscliland zijn dezelfde als zij tot nu toe warengeen enkel voorval is tusschen beide gekomen, en graaf Munster 4eed geen enkelen stap, die verandering zon .kunnen brengen in den aard dier verhouding. De Petit Parisian bevestigt het gebeurde te Tamatave, waarbij een Franseh ambtenaar den Engelsehen consul van zijne vrijheid zou hebben beroofd. De brief, dien de paus geschreven heeft aan den bisschop van Grenoble, schrijft het Journal zfes Delate, is in tweeërlei opzichten karakteristiek. Leo XIII handhaaft zijn recht tegen hen, die het betwisten, om te onder- .richtenof beter gezegdom te bevelen zelfs in aangelegenheden die aan de politiek raken. Omtrent dit punt richt hij blikbaar het woord tot de katholieken. Maar na dit gedaan te hebbenricht hij het woord tot alle rechtschapenverstandigeonpartijdige en liberale personen, hetzij katholiek of niet, om hun te verzoeken het door hem onder nomen werk van bevrediging en vrijheid te ondersteunen. Leo XIII doet met eenebreede opvatting, •grootelijks verschillende van de bekrompen vooroordeelen van vroeger, een beroep op dier medewerking. Nooit misschien heeft een Romeinsch opperpriester van hendie niet katholiek zijn, en van de hoedanigheden van hoofd en hart, die zij niettemin kunnen hebben, op welwillender wijze gesproken. Hij vindt dikwijlseene vermaarde uitdrukking van Tertullianus overnemende, bij hen »het besef een er van natnre christelijke ziel". >Dat verheven gevoel geeft hun, met de be koorlijkheid die het goede heeft, de geschikt heid om het te verwezenlijken". Hy maant dus de katholieken aan, uit naam der »chris- teÜjke voorzichtigheid", om in het najagen van het goede, hetzij individueel, hetzij vooral sociaalde medewerking van alle rechtschapen lieden niet af te wijzen, of laten wij liever zeggen, te trachten hunne mede werking te verkrijgen. Hij acht hen sunet hun juist inzicht en met hun rechtschapen gemoed" bekwaam te doen wat de geloovigen doen vmet de hulpmiddelen van hun ge loof." Dat nu is eene opmerkelijke en in sommige opzichten nieuwe taai. Dat de paus onder dezelfde banier geloovigen en ketters van goeden wil tracht bijeen te brengen, dat is een veelbeteckenend feit op hetzelfde oogenblik, dat men in vele landen van Europa, en ongelukkiglijk ook bij ons, de oude oor logskreten aanheft en den godsdienst- en rassenhaat weer te voorschijn wil roepen. De Temps, van dit gedeelte van 's pausen brief sprekendezegtWat eene tegenstel ling tusschen de vervloekingen van den Syl labus en de breede opvattingde verdraag zaamheid, die Leo XIII er toe brengt de katholieken en eerlijke lieden van een ander geloof, of die alleen ook maar geleid worden door de rede, tot samenwerking uit te noo- digen ter bevestiging der republikeinsche orde van zaken 1 Ziedaar ons wei verre van de uitsluiting en excommunication, waaraan wij maar al te lang gewoon waren. Wel was het ons eene verrassing, op de staatkunde van Pius IX, die de kerk aan den reactionnairen geest geketend scheen te hebben, eene te zien volgen van een paus, bezield met een geheel tegenovergestelden geest, die de kerk van die oude ketens tracht los te maken. Het Journal des Débat* insgelijks spre kende van den strijd tusschen de royalisti sche rechterzijdedie in haar manifest de namen der onderteekenaars niet durft te noemen, en den paus, zegt: Indien de roya listen Leo XHI verwijten dat hy aan politiek doet, dan kan hy met meer recht hunver- wyten, dat zij aan godsdienst gedaan hebben. Zy hebben veel vaker inbreuk gemaakt op zyne attributen als hoofd der lterk, dan bij inbreuk heeft willen maken op hunne vrijheid als staatsburgers. Hebben zij van den katho lieken godsdienst niet een eenvoudig partij wapen gemaakt Hebben zjj dien niet op jammerlijke wijze in onzen ergsten binnen- landschen strijd in gevaar gebracht? Hebben zy niet onder alle vormen verklaard, dat het herstel der monarchie, de vernietiging der republiek, in het belang was van den gods dienst? Hebben zij niet alles gedaan om in de gemoederen der m«ssa liet denkbeeld te doen ontstaan, dat troon en altaar met elkaar vereenzelvigd zijn? Of de zaak der monarchie daarby baat gevonden heeftdit mogen nu de royalisten beoordeelenmaar of de gods dienst er bij heeft gewonnendat is eene zaak die den paus aangaat, De Figaro bevat een brief, gedateerd 22 Juni, van den paus aan den bisschop van Grenoble. Leo Xfll verheugt zich dat zijn woorden door zoo velen zijn behartigd, maar betreurt dat er nog altijd gevonden wordeD, die hoog opgeven van hun katholieke gevoe lens, maar de vermaningen van den oppersten priester in den wind slaan. Vervolgeus ont kent de paus, zich met de staatkunde te willen bemoeien; waar echter de belangen van godsdienst en politiek zoo nauw vereenigd zijn als in het onderhavige geval, moet de Heilige Stoel beslissen, welke weg gevolgd behoort te worden. Dit was ook het gevoelen van 's pausen -.•voorgangers. Ten slotte prijst 2. H. de onderworpenheid der Fransche jongelingschap, te Grenoble ver- eenigd, en voegt er by dat het belangrijkste voor de Fransche katholieken hierin bestaat, het bedreigde geloof tot ontwikkeling te brengen. Vijf bisschoppen waren voor den Raad van State gedaagd wegens ambtsmisbruik, ter zake van een door hen uitgegeven verkiezings catechismus. Tot hen behoorde de bisschop van Grenoble, in wien de republiek steeds een der vinnigste bestrijders had gevonden. Doch na 's pausen brief heeft deze prelaat een schryven doen toekomen aan den minister van justitie en eeredienst, waarin hy zegt dat liy, om te voldoen aan hetgeen hy ge looft dat 's pausen wil of eenvoudig verlangen is, de verkiezingsles uit zijn catechismus intrekt. De minister heeft dientengevolge do ver volging tegen bisschop Fava laten varen. Wat zullen nu de vier andere bisschoppen doen? Daniël Wilson is gedagvaard om den 9n dezer voor de rechtbank te Locbes te verschy- nen ter zake van de tegen hem gerichte aanklacht van omkooping der kiezers, waar door liet hem gelukt is zitting te krijgen in den gemeenteraad en vervolgens tot maire benoemd te worden. Een Franseh anarchist, Pichan court ge naamd, die in België is opgespoord en door de gendarmes over de grenzen is gebracht, om uitgeleverd te worden aan de Fransche gendarmes, is op het oogenblik dat dit zou plaats hebben, ontsnapt en in België terug gekeerd, Zya spoor heeft men daar nu ver loren. Uit Porto Novo wordt gemeld, dat de Daho- meyers het dorp Jome ingenomen en vier inboorlingen gevangengemoakt hebben. ENGELAND. Voor zoover bekend, zijn voor het Lagerhuis gekozen47 conservatieven, 7 unionisten en 37 liberalen. De liberalen hebben tot dusver negen nieuwe zetels gewonnen, de conser vatieven drie. De Engel sch-Indiscbe regeert ng heeft den emir van Afghanistan nadrukkelijk doen we ten dat, zoodra nieuwe onlusten mochten losbarsten tusschen de Afghaansche troepen en die van Azura Khan, de regeering zal eischen dat de Afghaansche troepen Asmor verlaten, van waar zij de staten van Azura Khan bedreigen. Naar luid van een telegram uit Calcutta aan* de Times, is de Indische regeering on gerust over den toestand in Afghanistan, ter zake van het gebeurde in Pendjeh, De toe stand zou nooit hachelijker geweest zyn dau nu. Niemand schijnt den werkelijken staat van zaken aldaar te kennen, maar dit verer gert de ongerustheid. NOORWEGEN. De koning heeft schriftelijk het adres van den president van het Storthing beantwoord. Hy houdt er aan vast, dat hij het besluit van het Storthing omtrent een eigen consulaat wezen niet wil bekrachtigen. Er is geen opdracht tot vorming van eeu Kabinet gegeven. Gistermiddag begaf zich eeDe groote volks menigte naar minister Steen. RUSLAND. Blijkens het bulletin der choleraziekte, zijn te Saratow van 30 Juni tot 2 Juli 20 per sonen door de cholera aangetast. Twee over leden en 1 herstelde. Met uitzondering van den, was ran de aangetasten geen enkele in aanraking geweest met cholera-lyders of met besmette plaatsen Te Astrakan kwamen op 2 dezer 19 ge vallen voer en op de reede 45. Te Baku is weinig verandering gekomen wat de ziekte betreft. Te Tiflts kwamen op 1 dezer 2 nieuwe ziektegevallen voor. Eeu der lyders bezweek. De Nowoje Yremjadie een schrikbeeld ophangt van den staat van zaken in den Kaukasus, dringt aan op de benoeming van een buitengewonen commissaris ter zake van de cholera, gelijk geschied is by vroegere ge vaarlijke epidemieën. De Timet ontvangt bericht uit St-Peters- burg berichtdat de regeering het staken van het reizigersverkeer tusschen Baku en Astrakan, waar 33 cholera-lyders quarantaine houdenbevolen heeft. Desondanks is te Astrakan de cholera uitgebarsten. Tenge volge daarvan worden stroomopwaarts stoom- booten naar de Welga gezonden. OOSTENRIJK. De commissie voor de Valua heeft met 17 tegen 8 stemmen het ontwerp aangenomen betreffende de leening. W w GOURANT. iHONHi'HBNTSPRUS, per k wart I franco per post, door het geheele Rijk Atiomlerlijke ncentners - 2.50. - 0.10. Adokrts»WSï'6US: vaa 1—10 cew>n« regels met inbegrip van eeae Courant1.10. Ied< gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt legen tweemaal berekend. De Burgemeester vak Schieuam, Brengt bij deten ter kennis van de Ingezetenen: Dat het Kohier voor de belasting op iet Personeel Ko. 2, bevattende wijk C dezer Gemeente over het Dienstjaar 1892/93. tfoor den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 2n Juli 1892 executoir verklaard en op lieden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is overgemaakt Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat eenieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede dat van hedet at de -termijn van drU mwndea ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den Juli 1892. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. )i t i

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1