Donderdag 7 Juli N°. 8050. Eerste Blad DE WEDERDOOPERS A". 1892. Feuilleton. ZIesenT'eertig'st© Jaargang. Verschijnt dagelijks» uitgezonderd Dinsdag. Buiten! andsclie Berichten. hionnkmentsfrijs, per k tranto per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke 1.85. -..tO. - 0.10. UITGEVER: J. ODÉ. BDREAVt BI ÜÜTRAAT, B 11. Advertentieprijs: v*n 1—10 gmnne regelt met inbegrip ven eene Courant. /110. Iedere gewone regel meer0.10 OkiBMaai. geplaatst wordt tegen T EEKiaL berekend. DUITSCHLAKD. De Hamburger NachricMen bevat ta z(jn jongste nummer nu de mededeeling, dat Yon Bismarck liet bekende artikel der 2forddeut~ tche Zeilvng belachelijk vindt en het voor redactie-werk houdt, niet voor eene regee- rings-mededeeling. Het zou hoogst belang wekkend zijn zegt het blad wanneer men beproeven wilde aan "Von Bismarck langs gerechtelpen weg het zwijgen op te leggen. Mogelijk wel, dat de heer Von Bis marck zelf er niets tegen zou hebben, wan neer aan zijn staatkundige loopbaan een dergelijk dramatisch slot werd gegeven. Ter bestrijding der NorddeuttcheAUgemeine Zeitung verklaart de TLamhtrger Nachrich- ten, dat Bismarck het tegenspreekt, ooit te hebben gezegd dat "Windthorst en de czaar indertgd reeds voorat van den keizer hadden vernomen dat hij (Bisnmrek) zou aftreden. Het centrum beschikte echter over goede relation ten hove, afgezien van de Fransehe katholieke echtgenoote van een destijds ten liove zeer gezienen paedagoog. Van ministe- rieele zjjde had in de Heichsanzctgcr het artikel der Novddeutsche moeten zijn tegen gesproken. De keizer heeft aan de loge der vrijmet selaars te Straatsburg een bedrag van 5000 mavk geschonken ter delging van een gedeelte der schuldontstaan door den bouw eener nieuwe loge. In de zaak der anarchisten, die te Leipzig voor de rechtbank aanhangig was, is thans uitspraak gedaan. Höver is tot 5i/t, Gamin en Hennthaler ieder tot 6ys, Raff tot 5Vs en Winner tot 4 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, terwijl Dobberstein werd vrijgesproken. De vonnissen werden gewezen wegens aansporing tot hoogverraad en majesteitschennisen wegens het in betrekking staan tot vereeni- gingen, die naar een autonomie streven en waarvan enkele geschriften werden verspreid. R E L G I E. Sedert een paar dagen is te Brussel van Egypte teruggekeerd de heer Roün-Jaeque» myns, oud-minister van hinnenlandsche zaken uit het laatste Kabinet-Frère Orban. Hij woonde Maandag de vergadering bij van de letterkundige afdeeling der koninklijke aca demie. In de maand Augustus vertrekt de heer Rolin naar Siam, waar hij optreedt als eerste minister, in zekeren zin als rijkskan selier belast met de leiding der algemeene binnen- en buitenlandsche politiek. De socialisten te Brussel hadden Maandag avond een aantal bijeenkomsten in de open lucht georganiseerd, teneinde ten gunste van de invoering van algemeen kiesrecht te mani- iesteeren, Eeu dichte rnensehenrnassa was opgehoopt vooral voor hetMuison du People. Twee politie-agenten wilden een persoon be letten de menigte toe te spreken, maar het publiek greep hen aan en jouwde hen uit Koning Karei van Rumenië, vergezeld van zijn broeder prins Leopold van Hohenzollem en diens zoon prins Ferdinand, den vermoede- lijkeu troonopvolger in Rumenië, is Maandag namiddag van Londen via Calais te Brussel aangekomen en aldaar met vorstelijk ceremo nieel ontvangen. De Rumeensche koning en zijne bloedverwanten zullen tot Vrijdag te Brussel vertoeven. F R A N E R O K. De kredieten voor de marine, zooals die door den minister Cavaignac zijn aangevraagd, zijn in hun geheel met 431 tegen 23 stem men goedgekeurd. De Corrcspondance nationale, het blad van den graaf van Parijs, verklaart, in antwoord op *s pausen brief aan den bisschop van Grenoble, dat de royalisten hunne staatkun dige overtuiging en hoop niet vaarwel zeggen, en dat zij zullen voortgaan te strijden voor godsdienstige vrijheid. Uit Porto Novo wordt gemeld dat de Dahomeeërs eene demonstratie hebben ge maakt. Drie kanonneerbooten en een detache ment landingstroepen werden hun te gemoet gezonden. ENGELAND. Tot dusver zijn gekozen 89 conservatieven, 61 liberalen en 11 unionisten. De liberalen hebben 18 nieuwe zetels ge wonnen, de conservatieven 9 en de unionisten 1. Stanley is te North Lambeth geslagen door den Gladstoniaanschen candidaat Coldwells. Gladstone heeft gisteren in eene rede te Dalkeith gezegd, dat wanneer Schotland na rijpe overweging voor zich zelf home rute vraagt, het die ook zal verkregen, want daarop heeft het recht, terwijl liet tegenwoor dig bestuur van Schotland ontegenzeggelijk gebrekkig is. O O S T E N R IJ E. De opperste gezondheidsraad heeft be paald, dat krach tige maatregelen zullen wor den genomen tot bestrijding van de overbren ging der cholera in Galücië en de Bukowina. De .Hongaarsche minister van koophandel heeft voor alles wat uit de Zwarte zee af komstig* is eene quarantaine voorgeschreven. Over de quaestie der gemengde huwelijken in Hongarije ontvangt Dalziel uit Buda-Pest het volgend telegramAan de magnatentafel heeft Maandag de primaat van Hongarije het woord gevoerd over den doop van kinderen, uit gemengde huwelijken geboren. Hij deelde mede, van hoogerhand te zijn gemachtigd het beweren tegen te spreken, dat de paus voornemens zou zijn zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Hongarije te mengen. Daartegenover verklaarde hg, dat alleen de Heilige Stoel bevoegd is te oordeelen over kerkelijke zaken betreffende het geloof en de zeden, en dat op deze punten de regeering niet kan toestaan wat de Roomsche geeste lijkheid verbiedt. Ten aanzien van de hoofd zaak vroeg de spreker, dat de bepalingen van de wet betreffende genoemde kinderen ver anderd, althans anders uitgelegd zouden wor den. De tegenwoordige interpretatie toch was volgens den primaat in strijd met degelijk heid der gezindten. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft bij tweede lezing met 48 tegen 20 stemmen het wetsvoorstel— Frey aangenomen, tot invoering van het stel sel der evenredige vertegenwoordiging van de minderheden. Het voorstel tot wjjziging der grondwet is te Bellinzona met 48 tegen 44 stemmen aangenomen. De geheele linkerzijde en 4 con servatieven stemden voor. Het volk zal den 2n October over de gewijzigde grondwet stemmen. Het democratisch comité van initiatief voor de verkiezing van den Bondsraad door het volk, heeft besloten, zoo spoedig mogelijk te voldoen aan liet verlangen van het refe rendum om de noodige inschrijvingen bijeen te krijgen, RUSLAND. Uit St.-Petersburg wordt aan de Times ge meld, dat de berichten uit Baku allertreurigst luiden. Leden van den stedelijken raad zjjn 4. Vast besloten klom hij uit do droge sloot naar boven en bevond zich spoedig aan den waterpoel. Op hetzelfde oogenblik had echter het meisje, wier gezicht scherp bleek te zijn, hem gezien. Zij slaakte een sch rillen kreet, sprong fluks van de plaats, waar zij uitrustte, op en spoedde zich voort. In hare vlucht verloor zij de muts, en een overvloed van glanzig zwarte tokken viel over hare blanke schou ders, niet verborgen onder het grove, wollen kleed, dat hare slanke leden nauwelijks dekte. Armen en voeten waren bloot en schoon gevormd. Frederiks stem dtong tot haar door; een oogenbtik be dacht ze zich en wendde andermaal het gelaat naar den roepende. Hare trekken waren angstig verwrongen met halfgesloten oogen zag zij hem aan, en voor hij opnieuw kon roepen was zij ver dwenen, in den grond weggezonken, of op andere wijze ontsnapt. Hevig ontroerd stond de jonge man te midden der doodsche eenzaamheid. De plotseling een vreem de verschijning scheen wel een gezichtsbedrog, en toch was alles levendige, tastbare werkelijkheid geweest Het grove kleed om hare slanke gestalte, de bloote veeten, bespat met den weaken veengrond, waarover zij geloepen hadden, de losgeraakte zwarte haartooi konden geen luchtbeeld toebe- hooren. Ten overvloede lag daarginder in het zand hare bruin wollen muts 1 Wel ts waar achtte jonker Frederik het mogelijk dat het meisje tot de turf gravers behoorde, die in de veenderij huisden, doch deze veronderstelling kwam hem niet bevredigend voor. Het angstige, schuwe gezicht stond hem weer voor den geest, en hij peinsde tevergeefs, waarom dit hem dieper had getroffen dan eenig nnder, waarom de eerste aanblik hem zoo had tangedaan, Nog eens dwaalde zijn oog onderzoe kend over den donkeren poel, die op de eene of andere plaats doorwaadbaar moest zijn. Toen hij deze niet ontdekte, nam hij weifelend den terug tocht naar den heuvel aan. Op dezen korten afstand liep hij tweemaal gevaarden bedrieglijken moerasgrond, die zich links en rechts uitstrekte, te betreden. Eer bij het legerkamp bereikte, kwamen hem reeds icnigo der ruiters, die hij slapende verlaten had, te gemoet. Onder het aanhoudend roepen van zijn naam zochten zij hem zoo ijverig, dat zij den beek wei lakker, die aan den voet des heuvels lag, vertrapten. Van boven klonk den terogkeerende de norse he stem van den Hamburger raadsheer tegen «Waar dool je toch om, Frederik Gij doet ons nood doos tijd verliezen, en zwerft in bet veen als een turfgraver rondDe ruiters hebben reeds opgezadeld heer Roenroad, die weerkennis bezit, maant tot spoed aan, en gij loopt zonder spreken weg. Dacht ge daarginds in het moeras den schat te vinden, waar ge uwe zinnen op gezet hebt Frederik kleurde sterk, maar hij scheen bet zwijgen gewoon te zijn. Eerst na eentge oogenbiik- ken, gedurende welke heer Nicolaas In zich zelf mompelde, antwoordde hij bedaard«Gij weet, dat gij u vergist, Heer Ik ben het moeras tngeloopen, omdat het mij voorkwam dat er paden in zijn, en gij zelf hebt bevolen op alles wat naar een spoor gelijkt acht te slaan. rlfier sporen - waar tot Holland geen levend schepsel huist dan de weerwolf," sprak beer Nico laas op honen den toon. «Gij zoudt juist de man zijn om eene ruiterbende aan te voeren en met man en paard in het moeras te laten verzinken!" «Gij sloegt een gevaarlijken weg in, jonker," viel heer Koen raad in, «Wie den weg niet weet en hier niet geboren is, vermijdt een dusdan'g pad, waar voor ons toch niets te vinden is." De jonge man had tiet woord reeds op de lippen, dat de beide lieeren kon logenstraffen. Maar het was hem, alsof hij het angstige gelaat van bet meisje uit het moeras voor zich zag, en blijkbaar hield hij zich met moeite in, toen ook de ruiters luide lachten, Zwijgend ging hij naar zijn paard. Heer Koenraad riep twee knechten naderbij, om hem in den zadel te helpen, doch de raadsheer van Hamburg sprong, voor zijne jaren nog vlug en behendig, zelf te paard. En toen hij eenmaal zat en COIWAMT.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1