ft Maandag 11 Juli. ,A°. 1892. N°. 8053. Z Eersle Blad. iu I eseiiYeertigst© J" aargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, Buitcnlandselie Bericlitcn. Biniienlaiidschc Berichten. UIT G EmJ. ODÉ. DUITSCHAARD. De aanschrijving, den 9n Juni j.l. door den rijkskanselier Yon Caprivi aan den Duitschen gezant te Weenen, prins Reusz, gezonden en in de Beichsanzeiger van Donderdag j.l. opgenomen, is te belangrijk om die niet in haar geheel weer te geven. Zij luidt: »Met het oog op het a.s. huwelijk van graaf Her- bert Bismarck te Weenen heb ik de eer u, op last des keizers, het volgende mede te deelenVoor de geruchten eener toenadering van voist Bismarck tot den keizer ontbreekt tóor alles de onontbeerlijkste eerste stap, door den voormaligen rijkskanselier te doen. Die toenadering zou echter, wanneer zoodanige stap gedaan werd, nooit zoover kunnen strek ken, dat de openbare meening gerechtigd zou zijn, aan te nemen, dat vorst Bismarck ■weder eenigen invloed op den gang van zaken had gekregen. Voor het geval de vorst of zijne ■familie u een bezoek mocht willen brengen, verzoek ik u, u te bepalen tot de eonventioneele vormen, maar eene eventueele uitnoodiging tot bruiloft te ontwijken. Ditzelfde geldt ook voor het gezantschapspersoneel. Ik voeg hierbij dat Z. M. de keizer geen notitie zal nemen van dat huwelijk. Aan u wordt opgedragen, op de wijze als u het meest gepast zal voor komen, hiervan terstond mededeeling te doen aan graaf Kalnoky". De Hamburger Nachrichten bevat thaus weer een scherp artikel over de maatregelen, welke de door vorst Bismarck verzochte audiëntie hij den keizer van Oostenrijk ver hinderd hebben. Het blad geeft toe dat de oud-kanselier daarover zeer geraakt is. Verder wordt gezegd dat Von Bismarck ook buiten dienst den strijd niet vreest en dat bedrei gingen met eene strafrechteiTgke vervolging, desnoods gevangenneming hem niet afschrik ken. Het zou hem echter zeer interesseeren, de gronden nader uiteengezet te zien, waarop de Nordd. Allg. Zeitg. en hare democratische socialistische en clericale vrienden een ge rechtelijk ingrijpen mogelijk achten. Dat het geheugen van vorst Bismarck hem begint in den steek te laten, gelijk de Norddeutsche beweert, is niets dan vuige laster. Von Bis marck bestrijdt ten eenenmale dat de nieuwe koers geheel gelijk is aan den oudenintegen deel ziet hij in den nieuwen koers een breken met den ouden, dien hij tijdens zijne staat kundige loopbaan steeds gevolgd heeft. De Berlijnsche correspondent der N. B. schrijft van gisteren: De morgenbladen geven eene afspiegeling van den diepen indruk, die is teweeggebracht door de heide stukken, welke gisteren nde Beichsanzeiger zijn openbaargemaakt. Daarbij staat op den voorgrond de vraag, of er nog meer zal worden openbaargemaakt. De Bar sen-Cottrier acht dit ontwijfelbaar, doordien reeds uit de datums der beide gepubliceerde stukken blijkt, dat zij een kader vormen, het welk nog moet worden ingevuld. De Kreuz- zeitung meent daarentegen uit de beide stuk ken te kunnen opmaken, dat zij te zamen het eenige zijn wat Caprivi tegen zijnen ambtsvoorganger heeft gedaan, zoodat er van verdere openbaarmakingen geen sprake kan zijn. Alle bladen stemmen hierin overeen: dat de bekendmaking der beide stukken recht streeks is gedaan tengevolge van het laatste artikel der Kami. Nachrichten, getiteld: »Bie Einwirkung in Wien", Voor zoover de morgen bladen eene beoordeeling der beide stukken geven, keuren zij de openbaarmaking goed uitgezonderd de nationaal-liberale Berliner Börsenzeitung, die eene scherpe afkeuring er over uitspreekt. Naar' verzekerd wordt, zal de Duitsche gezant te Bern Von Bülow den heer Schlöszer opvolgen als Pruisisch gezant bij het Vaticaan. ENGELAND. Tot dusver zijn gekozen 181 conservatieven, 28 unionisten, 154 Gladstonianen, 4Parnel- listen, 17 anti-Parnellisten. De conservatieven wonnen 13 nieuwe zetels, de unionisten 6 en de Gladstonianen 47. De Standard heeft uit Rome bericht ont vangen, dat het Vaticaan het eens [is gewor den met de Iersche bisschoppen. Dezen hebben de vrijheid zich te houden aan het program van Gladstone, maar uit Rome zal hun officieel noch officieus een raad in het openbaar worden gegeven. E E A N K E IJ K. De Kamer heeft [gisteren het ontwerp, tot handhaving van den surtaxe op petroleum, aangenomen met het amendement-Pichon, hetwelk den duur van dezen surtaxe tot 31 December 1892 bepaalt. Uit Parijs wordt gemeld Van velen heeft zich de vrees meester ge maakt, dat de cholera zich hier vertoond haddit kan worden tegengesproken. In de buitenwijken der stad, waar alleen Seinewater verkrijgbaar was, komen eenige gevallen voor van diarrhée met enkele choleraverschijnselen, die zich ook na het gebruik van onrijpe vruchten kunnen voordoen. Uit Parijs wordt aan de Times geseind De cholera woedt thans in 24 voorsteden van Parijs; er sterven gemiddeld tweehon derd personen per dag. Sommige aangetasten overleden binnen 2 uren tijds. De overheid ontkent, dat het Aziatische cholera is, doch door geneesheeren is de komma-bacil ontdekt, wel is waar van kleinere lengte dan de Indische komma-bacil, maar gelijkvormig met dien welken men in Cochin China waar neemt, zoodat de aard van deze cholera onbe twistbaar Aziatisch is. Men herinnert zich de berichten omtrent bloedige botsingen tusschen protestanten en katholieken in Ouganda, welke geëindigd zijn met de verjaging der katholieken, zende lingen en volgelingen, onder welke laatsten ook koning Mouanga, door kapitein Luggard, die n dienst is van de Engelsche Oostafri- kaansclie maatschappij. Eene interpellatie over dit voorval leidde tot de verklaring van den minister van huitenlandsche zaken, 'dat de regeering zich reeds om ophelderingen tot het Kabinet te Londen gewend had, hetwelk zich bereid verklaarde die te geven, zoodra het de rapporten over het voorgevallene uit Oost-Afrika ontvangen zou hebben. Den heer Millaud, lid van den Senaat, schijnt de tijd te lang te vallen, althans hij gaf den minister van huitenlandsche zaken kennis van zij u voornemen, de regeering over deze zaak te interpelleeren. De heer Ribot verzekerde hem evenwel, dat de Engelsche regeering de rapporten over het gebeurde te Ouganda eerst den 14n dezer ontvangen zou. ITALIË. Het twistgeschrijf naar aanleiding van de brochure sZwitserlands neutraliteit," is nog niet geëindigd. De openbare meening houdt zicli nu weder bezig met een artikel van de Opinionehet bekende orgaan van de groep- Di Rudini, waarin gezegd wordt dat de Italiaansche legers nooit over Zwitserseh grondgebied zullen trekken, en dit ook niet behoeven te doen, daar zij de passen van den Brenner en van Ponteboa kunnen vol gen. Men vindt deze uitlating nogal zon derling, daar er uit schijnt te volgen dat onze legers zoo noodig de Duitsche troepen ia het Rijksland moeten gaan versterken. Volgens de Bopolo Bomana is de reiziger Traversi te Rome aangekomen met brieven van koning Menelek, waarin deze zich be reid verklaart onderhandelingen aan te knoo- pen over de vertegenwoordiging van Abbes- synië in het buitenland. Hij verklaart prijs te stellen op het behoud van Italië's vriend schap. De koning vertrok gisteren na een lang durig onderhoud met Giolitti naar Monza, waar hij tot November denkt te vertoeven. De minister-president ziet de toekomst met vertrouwen in, daar hem de steun op zijn programma is toegezegd door 450 afgevaar digden. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat de ver schillende groepen der minderheid in het Parlement eenstemmig hebben besloten het regeeringsvoorstel tot het aangaan eener lee ning te bestrijden. Dit besluit maakt het zeer onwaarschijnlijk dat het voorstel nog vóór het uiteengaan der Kamers goedgekeurd zou kunnen worden. Ook te Lorca, in de provincie Murcia, had naar aanleiding van de nieuwe gemeentebe lasting een opstootje plaats. De oproerigen kwamen op een plein bijeen en vernielden de ruiten der straatlantaarns en de daar ge plaatste banken. De burgemeester, die van het balkon van het stadhuis de menigte wilde toespreken, kreeg een steen tegen het hoofd. De gendarmerie herstelde de rust. S E E V I E. De jeugdige koning Alexander vertrekt heden van Belgrado naar Ems. Hij zal een maand in Duitschland doorbrengen. A H E E I K A. De jongste depêches betreflende de werk staking in de Carneghie-mijnen te Homestead melden dat er thans stilste heerscht. De politie-agenten, die zich op grond van een wapenstilstand aan de muiters hadden over- gegeven en daarna door dezen vreeselijk mis handeld werden, blijven te Pittsburg gevan gen, om zich te verantwoorden op eene aan klacht van moord. De muiters hebben de schuiten waarmede de politie-agenten aange komen waren, eerst leeggeplunderd en daarna in brand gestoken. In Argentinië heeft het Congres thans den staat van beleg opgeheven. SCHIEDAM, 9 Juli 1S92. In de gemeente Groningen is, evenals hier, de regeling van de jaarwedden der onder wijzers aan de orde. Het advies van burgemeester en wethou ders op een ingekomen adres, waarbij een betere regeling der onderwijzersjaarwedden wordt verzocht, is niet gunstig. Een lid van de commissie van toezicht op het lager onder wijs aldaar bespreekt in de Nieuwe Groninger Courant dit ongunstig advies op de volgende wijze, "t Komt ons voor, dat de argumenten, door hem aangevoerd, ook voor andere plaat sen dan Groningen gelden. Zoo kort mogelijk, M. - d. R., wensch ik door middel van uw blad eenige opmerkingen, naar aanleiding van bovengenoemd advies, te brengen onder de aandacht van 't publiek in 'talgemeei en die opmerkingen ter over weging aan tt bevelen bij de leden van onzen gemeenteraad in 't bijzonder. 1) Het verzoek om eene betere regeling van de jaarwedden der onderwijzers in onze ge meente, vervat in 't adres der afd. Groningen van den Bond van Nederl. Ondis geen gewoon verzoek om iraicteinentsverhooging. De akte van hoofdonderwijzer is een brevet van volledige bevoegdheid bij het lager onder wijs. Deze akte geeft wel de bevoegdheid, maar weinig uitzicht, om aan 't hoofd eener school te worden geplaatst, evenmin als bijv. het bezit van een diploma van volledige be voegdheid bij 't middelbaar onderwijs veel uitzicht geeft, om directeur eener hoogere burgerschool te worden. Ook zonder directeur te worden, ontvangt echter de volledig be voegde leeraar bij 'tmiddelb. ond. eene vol doende bezoldiging, om in zijnen stand fat soenlijk te kunnen leven en een huisgezin te stichten. Dit is ook volkomen naar behooren want de leeraren niet-directeuren vormen eenen door de wet gewilden stand: ze -It .slj1 3 Hf - fyi 01)111111 abonnkmentspkus, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afiondeilijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BEHEAD: ROTKR8TKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Conrantf 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. if f V H 14 kijh

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1