kunnen onmogelijk allen directeuren worden. Eenen door de wet gewilden stand vormen de hoofdonderwijzers evenzeer; ze kunnen onmogelijk allen hoofden van scholen worden maar ze kunnen niet leven overeen komstig de eischen, door wet en maatschappij aan hunnen stand gesteld. Een groot deel van een korps ambtenaren, door de wet geëischt en onverdeeld voor den dienst geëischt (zie artt. 35 en 36 der wet op het I. o.), mag niet langer, met fatale wiskunstige zekerheidlevenslang worden overgeleverd aan al de treurige gevolgen eener onvoldoende bezoldiging! Vandaar eene alge- meene beweging in den lande. Vandaar ook dit adres aan den raad. De bewoordingen, waarmede het advies van B. en W. over deze hoogernstige aangelegenheid als 't ware heen- glijdt, is op zijn zachtst genomen een kwalijk aangebracht euphemisme. 2) 'De wet van vraag en aanbod mag dit vraagstuk niet beheerschen. Immers, er wordt kunstmatig voor gezorgd, dat het aanbod niet lean dalen beneden de vraag. Het beurzenstelsel is zeer verleidelijk. Kostelooze opleiding en 500 gulden trakte ment op 18- a 19-jai igen leeftijd, het sehjjnt zoo begeerlijk. Maar zoodoende geeft men den onderwjjzer geen fair play. Wil een aantal onervaren buitenlui in de stad een doortocht zoeken door eene blinde steeg, dan is het misschien niet de taak der overheid, zulke ijdele pogingen te voorkomen ot te beletten maar zeer zeker behoort het niet tot de roeping der overheidhet ingaan in die blinde steeg te bevorderen en aan te moedigen, gelijk met betrekking tot de onderwijzers van overheidswege feitelijk geschiedt. Het is eene treurige maar onloochenbare waarheid, dat de regeling der bezoldiging van het meeren- deel onzer onderwijzers tot heden bijna stel selloos is, en in zoover er een stelsel in valt te herkennen, mag het vergeleken worden metliet stelsel van den vogelaar. Zulk eene averechtsche toepassing der wet van vraag en aanbod ontmoet men immers ook niet bij andere takken vau openbaren dienst. Wie denkt er bijv. aan, de trakte menten van de ambtenaren bij de admini stratie, bij de posterijen, bij de telegraphie, of waar ook, te verlagen, wanneer er zich te veel sollicitanten aanbieden? Alleen bij 't lager onderwijs zou het manoeuvreeren met ver hoogde eu verlaagde ?»i«ün«»»-traktementen, al naar gelang van groot er of kleiner toevloed van sollicitanten, staathuishoudkundig ge rechtvaardigd zijn? 3) De groote gemeenten hebben in dezen eene roeping te vervullen, welke in 't advies van B. en W. ivordt voorbijgezien, althans niet levendig gevoeld, 3» "Waarlijk", zegt de schoolopziener dr. v. d. Meuleu, sindien de vaststelling der onder- -wijzersjaarwedden een maatstaf moet zijn voor de waardeering van het ambt van onder wijzer en voor de waardeering van ons volks onderwijs in de overgroote meerderheid der gemeenten van ons land, dan van tweeën eenóf men kent den weikkring en de roeping niet van hen, aan wie de opvoeding van de kinderen des volks wordt toevertrouwd, óf, wat nog erger is, - men ziet minachtend daar op neer!" Welnu, hoe zal men in dezen verbetering mogen verwachten, indien niet de,verlichte bestuurders der groote gemeenten in de eerste plaats een goed voorbeeld geven Gelukkig ontbreken zulke goede voorbeelden niet! Niet alleen de hoofdstad en de resi dentie, ook Leiden, Arnhem en Haarlem zijn opgetreden als voorgangers op den goeden ■weg. Zou de academiestad van het noorden in dezen het noblesse oblige kunnen verzaken Er bestaat reden tot vrees. Wanneer de gemeente Groningen bijv. aan eenen adjunct- eommies ter secretarie eene jaarwedde toe kent van f '1100, aan eenen boekhouder bij de gasfabriek f'IOOO plus vrije woning, aan een eersten opzichter bij de stadsreiniging f 900 a f1600, aan eenen havenmeester £900, terwijl tegenwoordig een volledig bevoegd hoofdonderwijzer na 12-jarigen dienst aan spraak heeft op eene jaarwedde van f800, en wanneer eene verhooging van dat salaris met f 100 door het achtbaar college van buig. en weth. gemotiveerd wordt met de lauw warme erkentenis, »dat het maximum dei- bezoldiging van een gewoon onderwijzer in deze gemeente in eene ongunstige verhouding staat tot dat der overige gemeente-ambte naren" maar dat burg, en weth, utoch geen reden zien, om in dezen verder te gaan dan tot het maximum van f 900", dan denkt men onwillekeurig aan de aangehaalde woor den van dr. v. d. Meulen. Groningen, 7 Juli 1892. F. BRUINS, lid der comm. v. toez. op het 1. o. Wie zijn eene kind bevoordeelt ten koste van het andere, kweekt haat en nijd, waar de banden des bloeds vriendschap en liefde eischen. Deze wel gekende maar in de practijb dikwijls miskende waarheid vormt de hoofd gedachte van het uitmuntend tooneelspel »De RantzauV' van Erckman—Chatrian, door de vereenigde Rotterdamsche tooneelisten gister avond in de zaal der Ofïicieren-Vereeniging opgevoerd. Jacques en Jean Rantzau, geachte ingezetenen van een dorp in de Vogezen, zijn broeders, maar een onrechtvaardig testa ment van hunnen vader doet hen elkaar haten met doodelijken haat. Alles, hun ver mogen, ja liet geluk hunner kinderen (de eene heeft een zoon Georges, de ander een dochter Louise) zouden zij opofferen, om elkander onaangenaam te zijn. De beide kin deren hebben intusschen, ondanks deze vij andschap der ouders, eene oprechte liefde voor elkaar opgevat. Het heftige verzet van de zijde haars vaders brengt het meisje aan den rand van het graf, en de trotsche man is genoodzaakt, ter wille van het leven zijner dochter, den sedert 30 jaar afgebroken om gang met zijnen broeder te herstellen en eene oprechte verzoening maakt aan ,de rampzalige veete een einde. Een eigenaardige rol speelt in dit alles de goedhartige schoolmeester Florence, de vriend van allen, maar daardoor tevens aller werktuig, die ieder van dienst wil zijn, maar daardoor dikwijls in de lastigste omstandigheden komt. De meesterlijke opvoering van het stuk op zich zelf een juweeltje van dramatiek hield het publiek van het begin tot liet einde geboeid. De hoofdrollen (Jean Rantzauïen Florence) waren in handen van de liee/en D. Haspels en Rosier Faassen. Men weet niet wat van liooger kunst getuigt, de onweer staanbare heftigheid en' hartstochtelijkheid zonder eeri zweem van gemaaktheid, van den eerste of de gemoedelijke naïveteit en kin derlijke dankbaarheid van den tweede. De heer J. Haspels als Jacques Rantzau en de heer Tartaud als zijn zoon Georges kweten zich op uitmuntende wijze van liunne taak. Hetzelfde kan gezegd worden van mevr. Marie van Eysden— Vink (Louise, dochter van Jean) en van den heer Van Evsden (Lebelopperhoutvester en door den vader begunstigden minnaar van Louise). Mevr. Faassen—Van Velzen had als Marianne, de echtgenoote van den schoolmeester, veel suc ces, De overige rollen kunnen, als van minder belang, buiten bespreking blijven. Het blijspel »de Trekpleister" kan niet op hooge waarde bogen. liet werd echter ge animeerd gespeeld door mevr. Marie van EysdenVink en den heer Henri de Vries. Op de internationale hondententoonstelling te Scheveningen zijn de dashonden van onzen stadgenoot den heer A. J. R. Schuabel be kroondin de open klasse Waldi met den ln prijs, Bergmann en Finchen ieder met den 2n prijs. Bovendien werd den heer Sehnabel de eereprijs no. 28, Vermeil dubbel zilveren medaille toegekend voor de beste inzending dashonden, toebehoorende aan éen eigenaar, en bestaande uit minstens- drie volwassen exemplaren; de eereprijs no. 60 (voor Waldi), zilveren medaille voor den besten dashond (zwart met bruin) toebehoorende aan een Nederlander; de eereprijs no. 61 (voor Finchcn) zilveren medaille voor den besten dashond (rood) toebehoorende aan een Neder lander. Het casco van het te Katwijk-aan-Zee ge strande, en alhier tehuis belioorende sehooner- schip Menno, kapt. J. K. Burghout, is gisteren in publieken verkoop verkocht voor f575. De lading, bestaande uit ruim 24,000 planken, zal eveneens publiek verkocht worden. H. M. de Koningin-Regentes heeft een gift van f 50 doen toekomen aan het bad huis der Israëlietische vrouwen te Breda. Uit Baarn schrijft men ons De Koninginnen maken dagelijks een paar malen rijtoeren door de omstreken van Baarn de Koningin-Regentes dikwijls vergezeld door de groothertogin van Saksen-Weimar, de Koningin door hare gouvernante. "Woensdag heeft de Koningin voor het eerst zelf geroeid op den vijver achter het paleis te Soestdijk. De Koningin-Regentes zat ook in het vaartuigje, terwijl de bloemist G. van de Geert zijn hulp verleende. (Ilbl.) De leden der Tweede Kamer bieden 14 dezer in het Oranjeliotei te Scheveningen .den voorzitter der Kamer een gastmaal aan. Tot kamerheer in buitengewonen dienst van II. M. de Koningin is benoemd jhr. mr. Hoeufft te 's-Gravenhage. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belangheb benden, dat in den loop der maand September voor de vervulling der betrekking van adspi- rant-ingenieur van 's rijks waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toegelaten Neder landers, die een voldoend examen als civiel ingenieur hebben afgelegd aan de polytech nische school te Delft, mits zij op 1 Januari e.k. niet ouder zijn dan 28 jaar. De verdere voorwaarden vermeldt de Staatscourant no. 159. Door de afdeelingen der Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn gekozen tot voorzitters de heeren Blussé, De la Bassecour Caan, Van der Kemp, Goekoop, Van Bylar.dt en Van Weel; tot onder-voorzitters de heeren De Monehy, Van Bergen IJzendoorn, Conrad, H. V. B. Molenaar, Buys en Boonzajer; en tot rapporteurs de heerenRinkes Borger, Snouck Hurgronje, Crena de Iongh, Muller, Bevers en Brouwer. Het jongste nummer van de Figaro Illustre' bevat, onder den titel: »les rois chez eux", een artikel van dr. Jan ten Brink over onze Koninginnen en haar leven thuis. Het artikel is versierd met de portretten van Koningin Wilhelmina, hare moeder en de poppen van de jonge Koningin eu rnet ver scheidene illustratiënhet kon. paleis te 's-Gravenhage en dat te Amsterdam, het kasteel 't Loo, de lievelingsponey van de Koningin voor zijn wagentje en »Swell", haal bond, en eindelijk een gezicht op de groote vijvers in 'tpark van het Loo. Het warm geschreven artikel eindigt met drie regels van Victor Hugo sTète sacrée, enfant aux choveux blonus, bel [ange »A l'auréole d'or, sVous ëtes panni nous la colombe de l'orche". Naar men verneemt, is de opening van het Merwede-kanaal van Amsterdam tot Vreeswijk vastgesteld op den 4n Augustus a. s. Het personeel tot bediening der bruggen langs de vaart en aan de sluis te Vreeswijk is aan gesteld om den 15n Juli in dienst te treden. Om de opening feestelijk te vieren, zijn door de Amsterdamsche Kamer van koop handel verschillende autoriteiten uitgenoodigd, zoomede eenige Kamers van koophandel uit Duitsehland. De Prov. Staten van Noord-Holland hebben, na gehoord x-apport, de verkiezing van de heeren Kist en Mijsberg ongeldig verklaard. Aau de weduwe van den griffier der Staten, mr. Jacobi, is een levenslang pensioen van f 1200 's jaars toegekend. De 3>Raad van Arbeid" te Franeker heeft bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres ingezonden om instemming te be tuigen in zake de voorstellen der heeren Pijttersen en Schimmelpenninck van der Oye, betreffende de oprichting van Kamers van arbeid. Op een adres der Provinciale Staten van Limburg aan H. M. de Koningin-Regentes, betreffende de garnizoensvermindering te Maastricht, heeft de minister van oorlog ge antwoord, dat hij geene termen heeft kunnen vinden tot wijziging van het kon. besluit van December 1881, volgens hetwelk deze stad als garnizoen voor éen bataljon is aangewezen. De algemeene vergadering der sNederland- sche "Vereenïging voor Gemeentebelangen" zal gehouden worden te Kampen, op Donderdag 1 Sept. a.s. e De geneeskundige faculteit der universiteit te Utrecht heeft aan den heer Dirk Breesnee Pz., med. stud., geboren te Oud-Beierland, de gouden medaille toegekend voor de beant woording eener prijsvraag, waarbij werd ge vraagd .eene critiek op de onderzoekingen van prof. dr. E. Heubel, omtrent de herleving van het hart uit den toestand van volkomen lijkverstijving. Naar men ons meldt, heerscht er groote ontevredenheid onder het personeel van de staatsspoorwegmaatschappij over het besluit van den directeur-generaal om de toekenning van periodieke verhooging aan de ambtenaren, beambten en werklieden voorloopig achter wege te laten. Te Rotterdam en in het noorden des lands hebben reeds bijeenkomsten plaats gehad, ter bespreking van de vraag, welke houding men tegenover deze handelwijze van de directie zal aannemen. Avondp De bevolking des rijks bedroeg op 1 Jan. 1892 2,284,628 mannen, 2.337,116 vrouwen, totaal 4,621,744, en is sedert 1 Jan. 1891 toegenomen met 28,947 mannen28,231 vrouwen, totaal 57,178. Gisteren werd de intern, hondententoon stelling te Scheveningen geopend. Op het terrein zijn vier loodsen geplaatst, die, hoewel aanvankelijk bestemd voor de eerstdaags te houden paardententoonstelling, thans tot verblijf strekken voor de kleine viervoeters. Nimrods veldtenten, die voor de honden waren opgeslagen, zijn namelijk Donderdag nacht bezweken voor wind en regen, zoodat men zich zoo spoedig mogelijk moest voor zien van een ander onderkomen voor de beesten. Niettegenstaande dit, levert het terrein een recht levendigen en gezelligen aanblik op. Wijd en zijd, waarheen men het oog ook richt, overal ziet men honden, van de kleinste tot de grootste soorten. Te midden van de loodsen zijn vier omheinde vlakten (ringen), waar de keurmeesters hun taak verrichten. Want hoewel deze tentoonstelling, mis schien wat hoeveelheid van inzendingen be treft wellicht iets achterstaat bij vroegere tentoonstellingen van dezen aard, bijv. bij die welke onlangs te Amsterdam werd gehouden wat hoedanigheid betreft, kan zij gerust in een vergelijking treden. 4'an de 794 inzendingen waren er 616 aanwezig, en nog steeds, hoewel men reeds lang met de bekroning was begonnen, kwa men er nog honden aan. Voor de langharige herdershonden, de das honden en bloedhonden zijn goed vertegen woordigd. Voorts ziet men er zeldzaam mooie Schipperkes, Griffions, Gordon, Setters, bull- doggen; aardige witte en zwarte poedels, die de bezoekers met hun guitige oogeri aankijken. Ook wat de St. Bernards (lang en kortharige) betreft, mag de inzending zeer goed genoemd worden. Het bezoek was gisteren, den eersten dag, ondanks het op het terrein vrij sterk woei, zeer druk. De Londensche correspondent der N. It. Ot- schrijft d.d. 8 Juli: Bij den gisteren gehouden laatsten Ilenley- roeiwedstrijd heeft onze landgenoot, de heer Ooms, met zijne Nept units wederom eene schitterende, en thans tevens beslissende, zegepraal behaald over den heer Boyd. De pers is een en al bewondering. De Globe schrijft: »Wij moeten blijkbaar ons gewone oordeel over de Hollanders prijsgeven. Hunne vaardigheid op het ijs vernietigt den faam hunner traagheid. De Hollanders beoefenen op het ijverigst cricket en lawn tennis, ter wijl Ooms met zijn schitterend optreden op de Theems bewijst dat de Dutchman, ook bij de roei wedstrijden nommer éen kan zijn. Ook in den strijd der wieiers staan de Nederlanders vooraan; van alie natiën van het vasteland zijn zij onze ernstigste mededingers op een veld waar tot dusver uitsluitend wij, Engelschen, heerschten!" Johannes W. T. Schoucoort, op wien den 22n April j.l. in een pand aan den Groenen— daal te Rotterdam een moordaanslag werd gepleegd, heeft gisternamiddag geheel her steld het ziekenhuis verlaten. Donderdagnamiddag waren twee kinderen op den Noordsingel te Rotterdam met een. Als voorbeeld eener goede regeling geef ik hier die van Haarlem. De onderwijzers zijn verdeeld in 3 klassen. De laagste (derde) klasse begint met een traktement van f500, dat na 1, 2, 3 en 4 jaren respectievelijk tot f525, f550, f575 en f 000 wordt verhoogd; het maximum is f 050 Behaalt een onder wijzer der 3e k asse de hoofdakte, dan wordt zijne jaarwedde onmiddellijk met f 100 verhoogd; verkrijgt bij akte voor handteekenen of gymnastiek, dan be zorgt hem dit onmiddellijk eene verhooging van f50 voor ieder dier beide akten. De onderwijzers der 2e kt, die de hoofdakte moeten bezitten, beginnen met 1800, na 5 jr. verkrijgen zij f850, na 10 jr. f900; ook voor hen gelden de verlioogingen van f50 voor akte teekenen en f50 voor akte gymnastiek boven dien kunnen zij flOO verhooging krijgen, indien hun onderwijs in 't Fransch wordt opgedragen. De onderwijzers der Ie klasse genieten aanvankelijk f950, en na 5 en 10 jaren resp. f 1000 (f 1050; en 11100 (1150) traktement. J

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2