belasting betaaldvan 15 mille tot 2 ton be taalt men fl,25 per mille met f10,000 vrij boven 2 ton f237.50 vast en f2 per mille. Hierop is voorgesteld een le amendement door de heeren Tijdens en Heldt, om laatst genoemd cijfer op f3 per mille te bepalen, dus de groote fortuinen meer te treffen. Het 2e amendement is van de heeren Smeenge en Poelman, om van de laagste twee categorieën minder te eischen, slechts f 1 en f 3, maar boven 5 ton, dus de groote for tuinen zwaarder te treffen tot f3.75 per mille Het 3de amendement is van den heer Kolkman, om tot 2 ton minder te eischen dan de minister, maar boven 2 ton meer. Na debat en nadat de minister de amende menten had bestreden, is het "1e amendement- Smeenge en Poelman verworpen met 44 tegen 15 stemmen; het 2e amendement- Kolkman verworpen met 53 tegen 36 stem men, en het 3e amendement-Tijdens en Heldt verworpen met 74 tegen 15 stemmen. Art. 10 werd hierna onveranderd aange nomen met 68 tegen 21 stemmen. Door de heeren Mees, Hartogh en Van Delden is een amendement op de vermogens belasting voorgesteld, om aan het bestuur der betrokken gemeente inzage te geven van Bet aanslag-register. De heer Bahlmann stelt voor, de wet in werking te brengen op een nader bij eene wet te bepalen tijdstip. SCHIEDAM, 13 Jnli 1892. Het bestuur van den Brandersbond heeft aan hh. branders medegedeeld dat de over eenkomst om voortaan de moutwijn alleen te verhandelen ter beurze, en wel van 12Va iet IVa uur 's namiddags, in geen geval vóór e# na beurs, geteekend is door 64 firma's. Het bestuur vertrouwt nog meerdere onder tekenaren te verkrijgen, waarvan nadere mededeeling zal worden gedaan, en meent «lat de deelneming groot genoeg is om den maatregel van kracht te verklaren te begin- agn met Maandag a.s., terwijl het den belang hebbenden verzoekt daarvan goede nota te «amen. Een talrijk publiek woonde hedenmiddag «fe orgelbespeling in de Groote Kerk alhier 8if. Er viel dan ook iets goeds te hooren. Met eene fantasie van Rink op den naam B. A. C. H., opende de organist dier kerk, de heer Textor, het programma. Ofschoon we gaarne hulde brengen aan de voordracht va» deze fantasie, toch kan ze ons niet aan grijpen. Anders was het met Bach's «Toccata tn Fuga" in D-mol. Evenals bijna al de wer- len van dien grooten meester der gewijde muziek, liet ook dit niet na diepen indruk te maken. Het vioolspel van den hèer Egener vol deed ook thans weder uitmuntend. In de romance (G-dur) van Van Beethoven, kwamen de lieflijke en wetluidende tonen, die deze kunstenaar aan zijn fraai instrument weet te entlokken, weder treffend uit. Het orgelspel van den heer T. maakte ook in dit noramer, zoowel daar waar het de viool afwisselde als waar het daarmede gepaard ging, een keurig effect. De zang van mej. Stuifsand van Rotterdam, eene zangeres, hier ter stede goed bekend, Slonk heerlijk. Aangrijpend schoon was het aBeslig f Heiligvan Hündel, dat door de begaafde zangeres op waardige wijze werd voorgedragen. Het glanspunt van het programma was zeker wel het slotnummer Der Engel Lied" van Braga. Hier wedijverden zang, viool- en orgelspel om de toehoorders aan te grijpen. De welluidende, gevoelvolle tonen van de viool mengden zich verrukkelijk onder de zachte, wegsleepende stem van mej. S. en vormden met het statig doch bescheiden orgelspel een voortreffelijk geheel. Bij het ieoren van dit lied zullen zeker velen met ons de woorden van den dichter tot de hunne gemaakt hebben, waar deze zegt: «Das ist kein Sang der Bösen Vom Himmel nur kommen diese Töne." En zoo was het ook Zulke tonen ruischen als hemelsche akkoorden in de ooren. Dank aan mej. S. en aan den heer E. voor het rein genot dat ze hebben verschaftdank bovenal aan den heer Textor, die de gele genheid daartoe aanbood. Moge de talrijke opkomst van heden den laatste aansporen dit concert door nog vele te doen volgen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt in de Staats-Ct. ter kermis van belanghebbenden, dat het gedeelte van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, van de Stadsrietlanden te Amsterdam tot in de Lek bij Vreeswijk, in den namiddag van Donderdag 4 Augustus voor de scheep vaart zal worden opengesteld. Blijkens eene wetsuitlegging van het departement van financiën is alle griesmeel vrij van rechten en dus zoowel het grof ge malen graan als het meel, vermengd met gluten, die beide onder dien naam in den handel bekend zijn. Alle vroegere voorschrif ten, hiermee in strijd, zijn vervallen. Ter vervanging van wijlen den heer H. Kerkamp, secretaris bij de intendance van het kon. paleis en domein het Loo, is door de Koningin-Regentes aangewezen de heer J. P. Verspoor, oud-ambtenaar der locaal- spoorwegen Koning "Willem Hl, met den titel van rekenplicbtig 'le klerk. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben den minister van binnenlandsche zaken verzocht een wetsontwerp tot verande ring van de grenzen der gemeente Leiden en van de gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude te willen bevorderen. De minister heeft aan het college daarop eenige nadere inlichtingen verzocht, waarvan het ondsrzoek nog aanhangig is. De Haagsche correspondent der iV. Gr. Cf. schrijft «Tot hiertoe heeft de minister Pierson alle gevaren door zijn eenvoudig maar krachtig optreden bezworen. Het is zeer de vraag of hij daartoe in staat zal zijn, wanneer de groote quaesties der invoering op zich zelf of te zamen met de bedrijfsbelasting en de vraag van de progressie, ook in ver band met de al of niet verhooging van het gedistilleerd, aan de orde komen. Dan zat het, vrees ik, zeer spannen. En toch geloof ik, dat alleen .een moedig vasthouden aan >ijn stelsel den minister ten slotte de zege kan verschaffen. Over de progressie en 't gedistilleerd laat zich desnoods nog een concessie doen, maar op het punt van de invoering der vermogensbelasting op zich zelf zal de heer Pierson, wil hij zijne her vorming niet in gevaar brengen, pal moeten staan. Ik hoor dan ook, dat hij, en terecht, na zijn stellige verklaringen ten deze, in de aanneming van het onveranderde invoerings- artikel (50) een quaestie van vertrouwen ziet en deze, als het zijn moest, ook stellen zal. Vandaar, dat eerst bij het einde der discussie over dit ontwerp, dat over een week wordt verwacht, de groote slag zal worden geleverd. Het slotartikel beslist over het lot der belas tinghervorming. Daarop is dan ook aller oog gericht. Indien alles ten beste gaat en dat is bij de uitnemende leiding van den heer Gleichman, wien voor het reces een diner van zijn medeleden wacht, wel te voorzien verwacht men, dat de Kamer in een tweetal weken met de financieele ontwerpen gereed is. Dan zullen nog eenige andere zaken, ook een paar ontwerpen van eenig belang, aan de orde worden gesteld, waarmee een week ge moeid zou zijn; de Kamer zou dan 28 of 29 dezer op reces gaan, en derhalve nog een stevige maand vacantie hebben voor den aan vang van het nieuwe zittingjaar. Loopt het zóo met de werkzaamheden, dan zou de Eerste Kamer nog vóór het einde van deze maand bijeengeroepen worden om harerzijds de belastingvoorstellen te onderzoeken; en de mogelijkheid is dan niet uitgesloten, dat nog voor 1 September de financieele wetten in het Staatsblad verschijnen. Onder de zaken, die vóór het reces nog zullen worden behandeld, zullende voorstellen van de heeren Pijttersen en S. van der Oye, nopens de Kamers van arbeid, niet behooren. De behandeling daarvan zal wel tot 't vol gende jaar worden verschoven, want ik ver neem, dat het deswege uitgebracht verslag van te grooten omvang is om te verwachten, dat de voorstellers hun antwoord tijdig zullen kunnen gereedmaken. Er moet o. a. een zeer uitvoerige nota van den heer Levy zijn bijge voegd, die de ontwerpen als strijdig met ons staatsrecht, als praematuur en op zich zelf gebrekkig totaal afbreekt. Maar daarenboven moet, naar men vei zekert, bij het departe ment van justitie een wetsontwerp in bewer king zijn (en dra gereedkomen) dat de zaak op andere wijze regelt en dat in elk geval wel zal dienen te worden afgewacht alvorens de Kamer een beslissing neemt. Wat de kiesrecht-voordracht betreft, deze schijnt toch nog meer werk te vorderen, dan men aanvankelijk dacht. Vermoedelijk zal het wetsontwerp vlak voor of even na 't Ka merreces inkomen, in elk geval te laat om nog ia dit zittingjaar te worden onderzocht." Te Bergen-op-Zoom hebben naar aan leiding van de aldaar voorgevallen ongeregeld heden der vorige week eenige protestant- sche ingezetenen het navolgend adres inge diend aan den burgemeester dier gemeente: Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, burgers van Bergen-op-Zoom, dat zij en hunne vrouwen en kinderen in de laatste dagen hebben blootgestaan aan bespotting, belee- dïging en steenworpen als zij zich op straat vertoonden dat zij tegen deze buitensporigheden van een op gewonden gepeupel geen persoonlijke bescherming vragen. dat zij het echter hun plicht achten aan de autoriteten kennis te geven welke richting die gisting onder het volk aanneemt dat die gisting n.l. niet alleen zich richt tegen de officieren van het heilsleger, zelfs niet tegen de getrouwe bezoekers, maar nu ook reeds pro testanten treft, die nimmer de vergaderingen van het leger bqtvoonden; dat zij dus in ernstige overweging geven of het niet zaak is door krachtdadige maatregelen de vrijheid van alle protestanten, waartoe ook het heilsleger behoort, buiten twijfel te stellen, 't Welk doende enz. Men schrijft uit Maastricht aan de N. JR. Ct De herstemming tusschen de heeren De Ras en Schreinemacher, voor een zetel in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is van een stortvloed van strooibiljetten vergezeld geweest, waaronder er zijn waarvan men verbaasd staat, dat er in een strijd tusschen partijgenooten zulk een hartstocht kan ge legd worden. Zoo wordt er door een de wedkamp als eene proceszaak voorgesteld waarin de beslissing door het ganzenbord wordt uitgemaakt. Een ander luidt als volgt «Een vriend van den heer Schreinemacher schrijft, dat mijnheer De Ras rondrijdt als Sequah dan had vriend Schreinemacher we! tot ezel kunnen dienen en mijnheer E. Règout er achter kunnen gaan." En in dien geest zijn er meer grove platheden gedrukt en verspreid. Deze ver kiezing bewijst zeer zeker ditdat het geloof niet opleidt tot goede manieren I Bij de ia een vorig nummer vermelde jury leden voor de internationale sport-, visscherij- en paardententoonstelling kunnen thans nog eenige leden worden gevoegd, die sedert de vorige opgave het mandaat aannamen of voor andere aangezochte heeren, die bedankten, in de plaats traden, met name de heeren jhr. mr. Boreel van Hoogelanden te Velzen en mr. Snouck Hurgronje te 's-Hage voor het Alpinisme; A. Hoogenraad te Scheveningen voor de visscherij; Kidine te 's-Hage voor bontwerk enz.Couvée te Scheveningen voor rijwielen, athietische en andere sport; Beek huis en Romer voor ijssport; Wilhelm von Kreijvelt te Amsterdam, de Fransche heeren Camille, Rabourdin Caen en Le Lorrain, de Belgische heeren De Roijer de Dour, v. d. Meu- len en Harmens, de heer Aegidius voor Zweden en Noorwegen en Zinskey voor Oostenrijk. Door het uitvoerend comité der internati onale sporttentoonstelling te Scheveningen is uitgeschreven eene tentoonstelling van afge sneden rozen, bouquetten enz., welke zal gehouden worden in eene der zalen van het tentoonstellingsgebouw van Zaterdag 20 tot en met Maandag 22 Augustus aanstaande. Het aantal betalende bezoekers van de sporttentoonstelling bedroeg 3647. Van 3 10 Juli gingen door de tourniquets 28,683, en sedert de opening 138,430 personen. De regelingscommissie der afdeeling post duiven ter internationale sporttentoonstelling heeft besloten wegens te geringe deelneming de internationale tentoonstelling van post duiven op 1518 Juli niet te laten door gaan. Vrijdag a.s. wordt te Sche\eningen het salon van de kunstclub van Rotterdam ge opend. Ons bericht van gisteren, dat de heer W. F. Rademaker, te Scheveningen, bij den wieler wedstrijd te Keulen het kampioenschap van Europa op veiligheidswielers won, werd blijk baar onder den eersten indi uk van den uit- clag overgeseind. Door het later verloop van zaken ging een ander met het kampioenschap strijken. Ook te Keulen hebben de Hollanders de eer van hun land hoog gehouden. Zondag werden te Keulen internationale wielerwed strijden gehouden. In den wedstrijd om het kampioenschap van Europa (afstand 10,000 meter) kwam de heer W. J. Rademaker te Scheveningen in 18 m. 43vs s. het eerst aan; zipv tegenstanders, T. C. R. Protin (Belg) en A. Kater bereikten dien resp. s/s en sec. later. Feitelijk was dus onze landgenoot als kampioen uit het strijdperk getreden, doch er werden protesten aangeteekend, omdat door de schuld der jury een ronde te weinig was gereden. Na veel geharrewar verklaarde de jury den wedstrijd ongeldig; hij moest, on danks alle protesten van Hollanders en Belgen, opnieuw gehouden worden. Kater reed nu tegen tweede- en derde-klasse-wielrenners, zoodat hij in 18 m. 25 sec. won. Hollanders en Belgen besloten niet meer uit te komen, en verdwenen allen van de baan. 't Schijnt opmerkelijk te zijn dat men te Keulen altijd in botsing komt. Vooraf had nog de wedstrijd op den drie wieler plaats (afstand 5000 M). Daarin be haalde de heer M. Adler, te Amsterdam, den eersten priis, in 12 m. 13% sec,, en H. L. Raland, te D 3 ven ter, den derden, in 12 m. 14 sec. «Tot de zaken" zegt het Sociaal Week blad «die voor velen en, wij erkennen het, ook voor ons menigmaal een raadsel zijn, behoort deze, hoe zoovelen, die het overigens niet breed hebben, bij fraai weder zich onkosten voor uitgaan, als trammen, verteringen in uitspanningsplaatsen, enz., kun nen veroorloven. «Naar het schijnt is de verklaring o. a. voor

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2