een gedeelte hierin te zoeken, dat de eetlust belangrijk genoeg vermindert, om besparing van eenige beteekenis op te leveren. Bij eene van de groote broodfabrieken hier te lande gaat met groote warmte oogenblikkelijk vermindering van inkomsten gepaard, die bij daling van temperatuur dadelijk weder ein digt. In zeven achtereenvolgende warme dagen in dezen zomer beliep de vermindering in de bedoelde fabriek f600, een bedrag, hetwelk, zoo het naar evenredigheid van het debiet bij alle bakkers, slagers enz. voor komt, de uitgaande bevolking zeer zeker tot verschillende verteringen buitenshuis in staat stelt. Het Kurhaus te Scheveningen werd Zon dag door 1950 houders van dagkaarten be zocht. Tot heden zijn 4362 abonnementen uitgegeven. «Generaal" Booth, van het heilsleger, is voornemens andermaal een bezoek te brengen aan Nederland, in verband met een grooten nationalen velddag, te "Vogelenzang, op 4 Augustus. Ilij zal vergezeld zijn van een talrijk internationaal muziekkorps, onder leiding van den kapelmeester Appleby. Voor dezen velddag zijn bijzondere schik kingen voor goedkoope reisgelegenheid ge troffen met de Hollandsche ijzeren-spoorweg maatschappij voor alle stations. De bekende Spaansche gevangene heeft nu weder eens een schat van 4 millioen fr. in de nabijheid »der stad Veendam" begraven, van welk geheim hij den heer G. Meijer, drogist aldaar, deelgenoot heeft gemaakt. Deze echter, in plaats van het geheim te be waren en den ongelukkigen Spanjaard geld te zenden, heeft dien brief aan de Veen- dammer Courant medegedeeld, teneinde het publiek bij vernieuwing voor deze poging tot oplichting te waarschuwen. Aan de Kotterdamsche politie is de aan houding verzocht van twee Amerikanen, zich voordoende als te zijn toerist, en zich noe mende Heinricli Vogel en William Ward, die gezamenlijk een bediende van de bank te Frankfort hebben beroofd voor 224,000 mark. Eene vermakelijke historie kwam gister ochtend op de veemarkt te Rotterdam voor. Een Duitsch veekooper kocht van een boer een koe voor f 155, welke koop, gelijk gebrui kelijk, met handslag bezegeld werd en met het overnemen van.het touw waarmede het beest was vastgebonden, terwijl de Duitscher bovendien de koe nog van zijn merk voorzag. Een poosje later komt de Duitscher terug en zegt tegen het boertje, dat hij den koop als niet gesloten beschouwt, omdat de koe niet recht is, d. w. z. dat er het een of ander aan scheelt, b.v. ziekte, terwijl de boer toch ge zegd zou hebben dat het dier wel recht was. Dit lokte eene samenscholing uit; de boer kreeg gelijk van de Hollandsche en Belgische en de Duitscher van de Duitsehe veekoopers, zoodat zich twee partijen vormden, die einde lijk, na een paar uur getwist en spektakel gemaakt te hebben, de hulp der politie inrie pen om als hoogste ressort uitspraak te doen. (N. B. Ct.) Te Hilversum is Zaterdagmiddag een licht rijtuigje, waarin twee dames en vier kinderen zaten, door een kar en paard van een Huizer botboer aangereden, met het ongelukkig ge volg, dat een vierjarig jongetje zoo ernstig werd gewond, dat het kort daarna is bezweken. De overige kinderen en de beide juffrouwen zijn er deels met lichte schrammen en den schrik afgekomen. Men schrijft uit Drachten aan de N. B. Ct. «Mooi Akke", die spijt gevoelde, haren vrijer als den dader van den moordaanslag te hebben beschuldigd, is eindelijk terugge vonden en Zaterdag, onder geleide van eene schaar nieuwsgierigen naar de tram geleid, teneinde te Heerenveen voor de rechtbank getuigenis af te leggen. Blozende van gezondheid, haar kind in het voorschoot, stapte ze er mannelijk op los, ver gezeld door de zuster van den pleger van het misdrijf, als een bewijs, dat de wereld nog hare ondoorgrondelijke raadselen blijft be houden. De millioenenjuffrouw Trijntje de Jong, te Drachtenis Zaterdag door de rijkspolitie gearresteerd en naar de gevangenis te Hee renveen overgebracht, tot het ondergaan van de straf, welke haar, wegens mishandeling van een kind, is opgelegd. Rotterdam. Zondagavond had van ge meentewege op het stadhuis alhier de plech tige ontvangst plaats van de leden der «Maat schappij voor Geneeskunde", die in Neerlands tweede koopstad, voor deze gelegenheid met vlaggen getooid, Maandag en Dinsdag hare jaariijksche algemeene vergadering zou hou den. De burgemeester, de heer Lycklama a Nijeholt, voerde het woordhij werd beant woord door den voorzitter van het hoofd bestuur, prof. Stokvis. Het samenzijn ken merkte zich door een opgewekten toon, waartoe voorzeker veel had bijgedragen het diner, dat 's middags in het Maasliotel door het gezelschap D. C. E. M. aan het hoofd bestuur enz. was aangeboden. Na de officieele ontvangst begaf men zich naar de officierensociëteit in het park, waar de afdeeling Rotterdam als gastheer zijn gasten zou welkom heeten. Te gelijker tijd werd daar een muziekuitvoering gegeven. Tijdens de pauze voerde dr. J. A. M. T. Sannes het woordprof. Stokvis bedankte voor al hetgeen Rotterdam gedaan heeft om deze ver gadering weder een gezellige samenkomst te doen zijn. Verder legden de heeren dr. Vaillant uit Schiedam, dr. Snijders uit 's-Hage en dr. v. d. Starp uit Maassluis, allen leden van het bestuur der afd. Westland, getuigenis af van hun sympathie voor de maatschappij zij noodigden de leden uit tot een door hen georganiseerden tocht naar Maassluis en voorts over zee tot voor Scheveningen, eene invitatie die blijkens de daverende toejuichingen, met ingenomenheid werd aanvaard. In de Maandagochtend te 9 uur geopende algemeene vergadering herdacht de voorzitter prof. Stokvis de velen die aan de maatschappij door den dood zijn ontvallen, alsSchramar, de stichter der maatschappij, Israels en Huet. Inzonderheid werd de laatste door spreker geschetst als een bekwaam medicus, geacht docent, humaan mensch en vooral als ijverig lid. Verder stond hij stil bij de geschiedenis der maatschappij. Vertegenwoordigd bleken 36 afdeelingen, uitbrengende 92 stemmen. Het getal der leden is 1406, dat der buitengewone 14, dat der eereleden 3, dat der afdeelingen 41. Het jaarverslag geeft een rapport van de werkzaamheden van het hoofdbestuur, om daarna te komen tot het feit, dat het hoofd bestuur en bloc zijn mandaat neerlegde. Toen het voorstel tot herziening der artsenwet inkwam, had Rotterdam aan het hoofdbestuur voorgesteld den minister en de Kamers er op te wijzen, dat deze wetsherziening niet strookte met de meening der maatschappij, hetgeen ook door het hoofdbestuur geschiedde, zij het dan ook niet zoo geargumenteerd als Rotter dam en enkele andere wenschten. Toen de behandeling der artsenwet langer uitbleef dan verwacht werd, richtte Rotterdam zich, buiten het hoofdbestuur om, tot de afdeelingen, om hare opinie te vernemen. Dat mocht het hoofdbestuur niet toelaten en daarom legde het zijn mandaat neder. De voorzitter, hierop het woord nemende, verheugde er zich in, dat later gebleken was, dat, al zijn er fouten gepleegd, dit uit mis verstand, doch volkomen te goeder trouw was geschied. Al handhaafde dus het hoofdbestuur i de nederlegging van zijn mandaat, liet was niet onwillig, wanneer de vergadering dit verlangde, het opnieuw te aanvaarden. De afgevaardigde van Leerdam stelde nu een motie voor, luidende«de algemeene vergadering spreekt als haar meening uit, dat de inrichting der maatschappij onveranderd behouden moet blijven, betreurt het dat in liet vorig jaar oogenschijnlijk eene andere richting scheen te zullen gevolgd worden en spreekt zijn vertrouwen uit in het hoofdbestuur". Na uitvoerig debat werd de motie met bijna algemeene stemmen aangenomen. Tiel stemde tegen, Rotterdam bleef buiten stemming. Commissoriaal werden gemaakt de volgende voorstellen a. van de afd. Leiden, om bij den minister uit een medisch oogpunt aan te dringen eri de invoering van den Middeleuropeesclien tijd; l. om zich alsnog tot de regeering te wen den met verzoek de toevoeging van art. 3 van liet wetsontwerp tot wijziging van de wet van 25 Dec. (St11. 222), in zake de buitenlandsche artsen, te verwerpen. Een voorstel van het hoofdbestuur om prof. Molenschot tot eerelid te benoemen, werd bi acclamatie aangenomen. Alsnu werden ingediend de verslagen der verschillende afdeelingen. Van het «Nut" was ingekomen een verzoek om de geneeskundigen aan te sporen het schrijven van het >Nut" te beantwoorden betrekkelijk een onderzoek naar de ziekenfondsen. Naar aanleiding hier van drong de voorzitter en ook dr. Snijders hierop aan. Na eene pauze hield prof. C. A. Pekelharing, uit Utrecht, een belangrijke voordracht over de stolling van bloed, en deed dr. Winkler eene mededeeling van een proef, om met be hulp der driehoeksmeting de betrekkelijke ligging der windingen en sleuven van de groote hersenen tegenover de door de huid bedekte schedeloppervlakte te bepalen. Beide sprekers oogstten den dank der vergadering. Tlaardingen. Bij de herstemming voor een lid van de Provinciale Staten zijn uitge bracht 2577 stemmen; van onwaarde 61. Gekozen is de heer A. II. C. M. J. IJzermans (katholiek) met 1307 stemmen. De heer A. W. Schippers (antï-rev.) verkreeg er 1206. YJaardingen. In de vorige week kregen twee vrouwen in eene der achterbuurten alhier twist, die in een formeele vechtpartij ontaardde. Nadat het pleit reeds lang beslecht was, kwam een der mannen tehuis, die zich onmiddellijk naar de woning der andere vrouw begaf en baar dusdanig mishandelde, dat zij thans in zorgwekkenden toestand ver keert. 's-Gravenbage. De Duitsehe gezant, graaf Von Rantzau, maakt met zijne familie groote toebereidselen voor zijn vertrek naar het buitenland tegen het laatst van Augustus. Men acht zijne vervanging door dr. Yon Biilow niet onmogelijk, vroeger gezantschapsraad in Den Haag, thans Duitsch gezant te Bern, die verleden week hier vertoefde. IJselmonde. Voor de nieuwe verkiezing van een lid der Prov. Staten in het district Ridderkerk op Dinsdag 26 dezer zal de heer P. Smit Jr. eene eventueele candidatuur weder aannemen. ÜtrecM. Onze stadgenoot prof. H. Snellen, die te Dublin de academiefeesten bijwoonde, is benoemd tot Fellow of the Royal College of Surgeonsdit moet, naar men be richt, niet alleen eene eeretitel zijn, maar eene eer, welke slechts aan weinige buiten landers te beurt valt. Bergen-op-Zoom, Maandagavond hebben alhier weder ernstige wanordelijkheden plaats gehad, tengevolge van het hervatten der oefeningen door het heilsleger. De politie liet thans hare lijdelijke houding varen en het gevolg van haar optreden en dat van de marechaussee was, dat verscheidene personen onder den voet geraakten en dientengevolge of wel door sabelhouwen gewond werden. Ten 11 ure was de rust hersteld. Naar aanleiding van deze wanordelijkheden is gisteren bij bekkenslag en van de pui vau het raadhui; «nblLaiie bekendgemaakt,' waarbij het aan een ieder verboden wordt zich luidruchtig te gedragen op straat, en met meer dan drie personen samen te zijn. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. 's.GBAVEKIIAGE, 13 Juli. Tweede Kamer. Tijdens de zitting ontstond een felle binnenbrand in het griffierskamer-gebouw, die door de boden spoedig werd gebluscht; toch is de griffierskamer gedeeltelijk uitge brand. Het debat over de vermogensbelasting werd voortgezet. Art. 12 werd goedgekeurd met wegvallen van het hooger beroep en art. 13 opdracht van den aanslag aan de registratie, na verwerping met 64 tegen 21 stemmen der motieBahlmann om de be drijf s- en vermogensbelasting aan een korps ambtenaren op te dragen. MAASTKICllT, 13 Juni. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer werden uitgebracht 213Ö stemmen, geldig 2081. Gekozen is de heer 91. de Ras met 1167 stemmen. De heer C. Schreinemacher verkreeg 914 stemmen. De glazen bol der electrische lamp van een salonwagen, waaiin de koning der Belgen zat, sprong Donderdagavond met een hevigen slag uiteen, tot grooten schrik van den koning, die na tuurlijk in 't eerst aan dynamietbommen dacht. Men vond boven op den waggon stukken steen en graszoden. Er wordt onderzoek gedaan naar de oorzaak van het geval. De aartsbisschop van Parijs moet niet tevi eden zijn over het gehalte der preeken van de Parijscho geestelijkheid en is van plan een cursus voor wel sprekendheid te openen, ten dienste van die gees telijkheid. Pater Montsabié zou dien cuistis mis- schien geven. De berichten omtrent het juiste aantal slvht- offers bij de ramp met de stomuboot Montblane ioopen in de bladen nog uiteen. Volgens het laatste bericht uit Lausanne, van Zalerdagavond. aan den Berner Blind, waren er van de gekwetsten over- leden 6 te Ouchy, 5 bij hot vervoer naar het hospitaal, 10 in het hospitaalte zamen 21ter wijl er toen nog 4 zwaargewonden in behandeling i bleven. Volgens een telegram van Zondag waren er van de 4 nog 2 bezweken. De ramp in het gezondheids-etablissement Saint Gen ais heeft den vorigen nacht te drie uur plaats gehad. De Bronossav gletscher, van den Montblane, is losgeraakt en heeft de bad-innch- ting en het gehucht Fayet verpletterd. Alles weid in het riviertje de Arve gesleurd, waar een honderdv'ijltigtal lijken in drijven. Volgens een nader bericht omtrent den brand te Christiansand zijn er 356 hoofdgebouwen, alzoo de nevengebouwen niet medegerekend, door de vlammen vernield. De geheele schade wordt voor- loopig begroot op 7 millioen kronen, terwijl het gezamenlijk bedrag der assurantiën 3 800.000 j kronen is. Door den geweldigen brand te St. Johns, da hoofdstad van Newfoundland, zijn ruim 100.000 menschen haveloos en dakloos geworden. De schade wordt op minstens 4 000,000 geraamd. Onder de vernielde gebouwen ziin de Ariglikaan- sche kathedraal, het gerechtshof en aide dagblad- buieaux. Inde Water street, de hoofdader van het handelsverkeer, is geen huis overgebleven. Nadere berichten omtrent den verschrikkelijken brand, welke het grootste gedeelte van St. John, op Newfoundland, vernield heeft, melden dat die is ontstaan in eene schuur door het achteloos weg werpen van een brandenden lucifer. Veertien per sonen, waaronder zes kinderen, zijn in de vlammen omgekomen; zes personen zijn verdronken. Maan dagochtend is de brand opnieuw uitgebroken en zijn nog 20 gebouwen in de asch gelegd. Een bosch nabij de stad brandt nog voort, terwijl ook een na burig dorp door de vlammen verteerd is.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3