A0. 1892. Woensdag 20 Juli. N°. 8059 Eerste Blad. KENNISGEVING. z ©senveert g-s te Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bnitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Schietoefeningen uit het fort li aap lloold. Ben Helder. De minister Ribot heeft geprotesteerd tegen de quarantaine, aan welke Fransche pro ducten bij hun komst in Portugal zijn onder worpen. Tot scheidsrechter in het tusschen Enge land en de Yereenigde Staten gerezen geschil in zake de robbenvangst in de Behring-zee, is door den president der republiek benoemd baron De Courcélles, oud-gezant te Berlijn. In het proces tegen den heer Wilson, den bekenden schoonzoon van wijlen president Grévy, nu maire van Loches, is thans uit spraak gedaan. De heeren Wilson en Leroux zijn schuldig bevonden aan verkiezingsknoeie rijen, en ieder veroordeeld tot 1000 fr. boete •en de kosten van het geding. In de centrale galerij op het »Charnp-de- Mars" had Zondag het feest plaats ter viering van den honderdjarigen gedenkdag der vereeniging van Savoye met Frankrijk. De bijeenkomst werd gepresideerd door den heer Floquet; onder de 2000 aanwezigen werden o. a. opgemerkt de ministers van onderwijs en marine, de secretaris voor kolo niën, en de luit.-kolonel Chamoin, vertegen woordiger van den president der republiek. Bijna alle te Parijs wonende Savoyaards namen aan het feest deel. De bisschop van Grenoble heeft een brief ontvangen van 's pausen staatssecretaris, kar dinaal Rampolla, waarin deze hem sclryft dat de Heilige Vader met voldoening ver nomen heeft, dat hij, de bisschop, zijn ver kiezingscatechismus teruggetrokken en alzoo een verstandig besluit genomen heeft, om eene veroordeeling van den Raad van State te voorkomen, zonder aan de zuivere begin selen der bisschoppelijke waardigheid te kort te doen. Wat een door den paus uit te geven univer- Seelen catechismus aangaat, waartoe de bis schop den wensch heeft kenbaar gemaakt, zoo heeft Leo XIII verklaard, dat hij zich het verlangen des bisschops zal herinneren, ten tijde dat li het raadzaam zal achten deze quaestie aanhangig te maken bij het katho lieke episcopaat. Uit den staat der handelsbeweging gedu- durende de maand Juni blijkt, dat de invoeren eene waarde hebben bedragen van fr. 357,469,000, tegen fr. 369,510,000 in dezelfde maand van het vorige jaar, en de uitvoeren eene som van fr. 319,546.000, tegen fr. 280,265,000 in 1891. D H I T S C II t A 1' D. De Hamburger Nachrichten. het orgaan van den oud-kanselier Von Bismarck, stemt toe dat, wanneer de betrekkingen tusschen Pe tersburg en Berlijn opnieuw gespannen zijn, dit hoofdzakelijk is te wijten aan de staat kunde der Pruisische regeering ten opzichte der Polen, alsmede aan den invloed der centrum-partij. Een trekken van een Russisch leger door Rumenië, om een inval te doen in Bulgarije, zou Duitschiands belangen niet schaden, tenzij er een verdrag bestond tus schen Duitschland en Rumenië, gelijk Oosten rijk er een heeft gesloten. Dat sedert Von Bismarcks aftreden de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland niet veranderd zou den zijn, is een schromelijke dwaling, welke reeds weerlegd wordt door het feit dat de rijkskanselier Von Caprivi niet behoeft te rekenen op een bezoek van den Russischen minister van buitenlandsche zaken. BELGIS. Zaterdag heeft te Arlon eene verkiezing van beteekenis plaats gehad. Daar is namelijk, ter vervanging van den overleden gematigden liberaal Tesch, gekozen de katholieke candi- daatNothomb, oud-voorzitterder conservatieve vereeniging, maar een erkend voorstander van het algemeen stemrecht. ENGELAND. Gekozen zijn tot dusver 261 conservatieven, 50 unionisten, 272 Gladstonianen, 9Parnel- listen en 68 anti-Parnellisten. De conser vatieven wonnen 17 nieuwe zetels, de unio nisten 8, de Gladstonianen 76. Men verzekert dat, naar aanleiding van het Zondag door lord Salisbury afgelegd bezoek bij de koningin, het conservatief Kabinet be sloten heeft niet af te treden tengevolge van den voor hem ongunstigen uitslag der ver kiezingen. De ministers zullen in het nieuwe Parle ment verschijnen en afwachten of het Huis een amendement op het adres van antwoord op de troonrede of eenig ander besluit zal aannemen, waaruit bljjkt dat het Kabinet zijn vertrouwen mist. Natuurlijk doet de conservatieve partij, die hare nederlaag niet kan verbloemen, alles om de overwinning barer tegenstanders in een zoo min mogelijk gunstig licht te stellen. Vrijdag hield de minister Balfour te Londen eene redevoering, waarin hij betoogde dat Gladstone eigenlijk geene meerderheid bezit, maar geheel afhangt van de lersche home- rulers, terwijl hij overigens zijne overwinning te danken heelt aan den laster, waartegen elke regeering te kampen heeft, vooral eene, die zes jaren aan het bewind is geweest. De natie heeft zich echter z. i. niet ten gunste van homerule uitgesproken. Wat de buiten landsche staatkunde betreft, ten aanzien van Egypte en van alle andere deelen des rijks boezemt de verandering van regeering hem geen vrees in. De nederlaag, welke de voorzitter van den uLocal Governement Board", de heer Ritchie, geleden heeft, zal de tegenwoordige regeering trachten te herstellen. De heer Gainsford Bruce, zonder oppositie te Holborn verkozen, is benoemd tot lid der »Queens Bench", welke betrekking onvereenïgbaar is met het lidmaat schap van het Lagerhuis. Er moet dus eene nieuwe verkiezing plaats hebben waarvoor de minister Ritchie zich candidaat zal stellen. Uit Calcutta verneemt de Timesdat de opstand tegen den emir onder de "Hazara- stammen zich uitbreidt. De emir beeft alle beschikbare troepen gezonden om den opstand te dempen. Het verkeer tusschen Herat en Kaboel is afgebroken. OOSTENRIJK. Het Huis van afgevaardigden heeft artikel 1 van het wetsontwerp tot invoering van den gouden standaard goedgekeurd en vervolgens elf andere artikelen der muntregelings-voor- dracht. De vroegere kleine zilveren pasmunt zal worden behouden. De Kamer heeft het wetsontwerp der munt hervorming gisteren ongewijzigd aangenomen, en vervolgens met 118 tegen 49 stemmen besloten over te gaan tot de beraadslaging over de artikelen van het wetsontwerp be helzende de munt-overeenkomst met Honga rije. Ook deze is vervolgens aangenomen. In den loop der beraadslaging deed de minister van financiën de volgende mededee ling aangaande de staatsschulden na het hervatten der betaling in specie. De zilver schulden kunnen betaald worden in zilver, indien dit eventueel nog betaalmiddel mocht zijn op het tijdstip der betaling. De zilver schulden kunnen ook in goud betaald worden maar zij kunnen vóór de hervatting der beta ling in specie niet voldaan worden in niet- verwisselbaar papier. RUSLAND. Uit Petersburg verneemt de Times, dat de czaar een decreet heeft uitgevaardigd, waarbij de kolonisatie wordt toegestaan in een dal op de grenzen van Afghanistan. Twee honderd achttien gezinnen van Russische land bouwers kunnen daarheen gaan; gedurende tien jaren behoeven zij geene belasting te betalen en zijn zij vrij van den militairen dienst. Ook zullen zij honderd roebels per gezin ontvangen, waarvoor een bijzonder krediet van 21800 roebels is geopend. Uit Odessa verneemt de Daily Neics, dat de schepen vooralsnog aan eene zeer gebrek kige inspectie zijn onderworpen. Het onder zoek duurde niet langer dan een half uur voor een groote stoomboot die uit den Kau- kasus tweehonderd vluchtelingen aanbracht. Bq het zenden van geld bedient men zich, daar Rusland nog geene postwissels kent, van Russisch papieren gelden de medici gelooven, dat ook in deze vuile banknoten de cholera kiem kan worden overgebracht. ITALIË. Het tekort voor het financieele dienstjaar 189192 wordt door den nieuwen Italiaan- schen minister Grimaldi op 40 millioen lire geschat; dat voor 189293 zal, indien de inkomsten niet verminderen, niet meer dan 21 millioen lire bedragen. Zooals men weet, zijn de uitgaven voor den aanleg van nieuwe spoorwegen, waarvoor een krediet wordt aangevraagd, niet in de begrooting begrepen. De opbrengst der aBourbonsche piasters", ten bedrage van 24 millioen lirezal door de regeering voor de loopende uitgaven wor den gebruikt. Inmiddels blijkt uit eene opgave van ambts wege, dat in het eerste halfjaar van 1892 de uitvoeren 55millioen meer hebben be dragen dan gedurende hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, terwijl de invoeren daaren tegen 46Vs millioen minder zijn geweest. De encycliek des pausen aan de bisschop pen van Spanje, Italië en Amerika aangaande Columbus brengt lof aan diens genie. De bijzondere reden om het onsterfelijk feit der ontdekking van Amerika te herdenken is dal Columbus katholiek was, en dat hij door zijn katholiek geloof geleid werd. De paus beveelt den 12n October eene »Drieëenheids-mis" te vieren, ter eere van Columbus. SPANJE. De Qaceta maakt een besluit openbaar, waarbij de rechten op gedroogde en gezouten visch met 18 francs per honderd kilo wor den verminderd. S E E V I E. De radicale partij heeft den minister Pachitch tot derden regent gekozen. De minister van openbare werken is met de vorming van een nieuw Kabinet belast. B U L G A R IJ E. De pleidooien voor den krijgsraad te Sofia, in zake den moord op den minister Beltcheff, zijn afgeloopen. De procureur-generaal heeft de doodstraf geëischt tegen Karaveloff, dien hij als het hoofd der samenzwering beschouwt, COiJRMT. Abonnkhentsprijs, per kwartl tranto per pest, door bet geheele Rijk Afxonderlijke nommers 11.85. - 2.50, - 0.10. BUREAU: BOTEBMTBAAT, E 2 7. Advertentieprijs: vkb 1—10 gewoue ragMi, mrt inbegrip vin eene Courant110. tedere gewone regel meer,-o.lu Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam brengt op uituoodiging van den heer Commis saris der Koningin in deze Provincie het navel, gende bericht ter kennis van belanghebbenden bij de scheepvaart: Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen in het 3e District, ild. 8 Jul 1., zullen in het tijdvak vanaf 25 Juli tot ultimo September a.s. van het Tcaap Hoofd, Den Helder, schietoefenin gen gehouden worden met gevulde granaten. De richting waarin gevuurd zal worden is N. N. W. Tijdens de oefeningen zal van de reddingkaap op de zandplaat Onnut een roode vlag waaien, ter aandui ding van de onveiligheid van het terrein, dat zich over genoemde zandplaat sn de aangrenzende vaar waters uitstrekt. Schiedam, den 19den Juli 1892, De Burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATliNESSE. F E A N K li IJ M.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1