Donderdag 21 Juli A°. 1892 N°. 8060, esenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. Binnenlandse]!e Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BSI6IL Voor het hof van assises te Luik is giste ren het geding aangevangen tegen de daders der dynarnielaanslagen, in het begin der maand Mei te Luik gepleegd. De advocaat der beschul digden trachtte te doen verklaren dat het hier staatkundige misdrijven geldt. Deze con clusie werd echter door het openbaar minis terie bestreden, dat in de aanslagen slechts misdrijven tegen het gemeene recht wilde zien, en het hof vereenigde zich geheel met deze opvatting. Een der beschuldigden, Moineau, legde niettemin bij zijne ondervraging door den president.een anarchistische geloofsbelijdenis af. De orde werd niet verstoord. Men heeft de hand gelegd op den dader van den jongsten dynamietaanslag, gepleegd op den 12n Mei. Het is een zekere Duvivier, hij had tot medeplichtige den anarchist Bon- Jpau, een der beschuldigden die gisteren terechtstonden. F R A N K R IJ K. Op hevel van den minister van marine Burdeau zal het transportschip Mytho naar Dahomey vertrekken. Op zijn reis naar Kotonou zal het Algiers, Oran en Saint-Louis aandoen om troepen aan boord te nemen. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Spaansehe regeering doen weten, dat Frankrijk een kruiser naar Huelva zal zenden, om deel te nemen aan het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika. Nu kolonel Dodds het opperbevel van leger en vloot in Dahomey aanvaard heeft, is hjj in zijn commando vervangen door luitenant kolonel Grégoire. Voor eenige maanden heeft een der buiten landsche dagbladen een interview" mede gedeeld, waarin verhaald werd dat Edison voor den Duitschen keizer een helsche ma chine vervaardigde, waardoor men in staat gesteld wordt op een afstand van vijftig kilo meter in eenige uren tijds de groote stad en geheele legerkorpsen te vernielen. Een Fransch hoogleeraar heeft toen aan Edison een brief geschreven cm hem te vra gen of het waar was »dat de beroemdste zoon van de groote Amerikaanscbe republiek zjjn wetenschappelijk genie ten dienst stelde aan het despotisme tegen de vrijheid". De Revue socialists zegt nu mededeeling te hebben ontvangen van Edison's antwoord. Het luidt aldusAlle verklaringen, vervat in de artikelen die gij mij aanwijst, »zijn te eenenmale valsch". Ik zou zeker de laatste persoon ter wereld zijn, die eenige hulp zou willen verschaffen aan de vijanden van Frankrijk. DU1TSCHLAND. Vorst Bismarck zal waarschijnlijk in het laatst dezer maand een bezoek aan Jena bren gen. In tal van steden bereiden de nationaal- liberalen zich voor op eene reis naar Kissingen om den oud-kanselier hulde te betuigen. ENGELAND. Tot dusver zijn gekozen 262 conservatie ven, 52 unionisten, 274 Gladstonianen, 12 Parnellisten en 71 anti-Parnellisten. De Daily Ncuws, Gladstone's officieus orgaan, bevat de volgende belangrijke beschou wing: »Onze buren op het vasteland hebben geleerd dat zij everveel vertrouwen kunnen stellen in Gladstone's buitenlandsche staat kunde en trouw aan zijne beloften, als in de geheime verbintenissen van lord Salisbury, welke slechts achterdocht wekken en de ge voeligheid der natiën kwetsen, maar tevens hebben zjj geleerd dat de ministers zich wel in het geheim kunnen verbinden, doch dat hunne verbintenissen geen waarde bezitten, zoolang die niet door het Parlement en de natie zijn bekrachtigd". De geheele pers wijt het mislukken van de Britsche zending in Marokko aan kuiperijen in Frankrijk. De Times zegtEngeland eischte voordeelen op handelsgebied welke aan ge heel Europa ten goede zouden zijn geko men, weshalve alle mogendheden, behalve Frankrijk, met name Duitschland, Engeland steunden. Daartegenover staat niets anders dan de zegepraal van de Fransche eigen liefde, waarop men te Parijs pochen mag, doch waarvan de voordeeien in de practijk hoogst twijfelachtig zijn. Aan de Chronicle wordt uit Calcutta ge meld Volgens berichten uit Kaboel stuit de emir van Afghanistan op moeilijkheden bij het werven van troepen om den opstand der Hazara-stammen te dempen, omdat men ontevreden is over de afpersingen en de be weerde intriges met Rusland. Indien de troepen van den emir worden geslagen, is een algemeene opstand waarschijnlijk. Lord Lansdowne ontving te Simla het volgend antwoord van den emir: Ik verkies niet onder de dictatuur te staan van het gouvernement van Indië. Ik ben bezig een gewettigden strijd te voeren om een opstand in mijn eigen grondgebied te dempen en de rust te herstellen. Ik ben een onafhankelijk vorst en kan de middelen aanwenden, die ik goed vind, en ik zal geen inmenging dulden. OOSTENRIJK. Het is onjuist dat de keizer zijne reis naar Galicië zal uitstellen om gezondheidsredenen. Het binnenkomen in Oostenrijk van uitge weken Russische joden is verboden. De regeering heeft reeds tot de Weener medici de vraag gericht, of zij zich in geval van nood als cholera-artsen ter beschikking willen stellen. Zij zouden eene bijzondere ver goeding genieten en de staat zou de verzor ging van hunne achtergebleven betrekkingen op zich nemen. DENEMARKEN. De koning heeft gisteren den gewezen minister-president Stang de samenstelling van een nieuw Kabinet opgedragen. RUSLAND. Volgens den door het ministerie van finan ciën openbaargemaakten staat der vooruit zichten voor den oogst van dit jaar, is het wintergraan in het bijzonder in het zuiden, met uitzondering van Podolië en Bessarabië, belangrijk vooruitgegaan. De stand van het zomergraan blijft voortdurend goed. Over het algemeen zijn de vooruitzichten thans beter dan in Mei j.l. Volgens officieele opgaven kwamen te Astrakan op 15 dezer 391 ziekte- en 195 sterfgevallen en op 16 dezer 269 ziekte- en 218 sterfgevallen aan cholera voorte Saratow op 15 Juli 82 ziekte- en 43 sterfgevallen, op 16 Juli 90 ziekte- en 62 sterfgevallen; te Trarizyn op 15 Juli 89 ziekte- en 54 sterf- gevall^rte Samara op 15 Juli 51 ziekte en 20 sterfgevallen; op 16 dezer 62 ziekte en 32 sterfgevallen. Omtrent het cholera-oproer in Zuid-Rusland i n te Berlijn verschrikkelijke particuliere berichten ontvangen, die hierin overeen stemmen, dat het razende gepeupel blijkbaar door geheimzinnige persoonlijkheden, achter welke men nihilisten vermoedt, stelselmatig werd opgehitst tot de ernstigste rustverstoring te Aslrachan, Prokowskaja, Chwalynsk, Wolks, Saratow enz. Onder meer verschenen ook voorgewende choleralijders in met chloor doortrokken doeken gewikkeld, alsof zij zoo uit de hospitalen ontvlucht waren, en ruiden het volk op. Te Saratow bestormde het grauw eene cholera-barak, sleepte daaruit 27 cholera lijders naar buiten, legde hen op straat, goot hun met geweld melk in de keel en wreef hen met ijs, onder verzekering dat zij volstrekt niet aan cholera leden. Later werd de barak in brand gestoken. De oppassers werden mis handeld en de artsen moesten op den kerk toren vluchten, waar een geestelijke hen met liet kruis in de hand tegen het stormloopende gepeupel verdedigde. Andere artsen werden met straatsteenen doodgeslagen. Overal namen na deze gewelddadigheden de ziekte-en sterf gevallen toe. ZWITSERLAND. De scheidsrechtelijke commissie in zake de Delagoa-baai heeft, op aanvraag van Portugal, den termijn van antwoord op het Engelsch- Amerikaansch memorandum van beklag ver lengd tot 30 November. ITALIË. De ministers Gemala en Giolitti woonden Zondagavond te Turjjn een feestmaal bij, dat hun was aangeboden door de algemeene werkliedenvereniging. Giollitti verklaarde, dat de geheele politiek van de regeering be rustte op denkbeelden, die er toe bedroegen den toestand der werklieden te verbeteren. Naar buiten, zeide de minister, is ons eenïg doel den vrede en een goede verstandhouding met alle naburige landen. SPANJE. De Kamer heeft met 194 tegen 7 stemmen eene motie van vertrouwen in de tarieven politiek aangenomen. Bij een koninklijk besluit, door Canovas voorgelezen, werd de zitting der Cortes giste ren opgeheven. Men ging uiteen met den kreet van »Leve de Koning TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 Juli. De behandeling werd voortgezet van het ontwerp op de vermogensbelasting, en welbij art. 33, door den minister zóo gewijzigd, dal daarin nu opgenomen zijn de amendementen van de heeren Levy en De Kanter c. s., tot vervanging van den facultatieven eed door eene verplichte verklaring, met de strafbe dreiging van art. 207 strafwetb., tegen eene valsche verklaring, en met toelating, waar noodig en krachtens speciale volmacht, van een gemachtigde. Principieelen strijd lokte het artikel niet meer uit, behalve geheel aan 't slot der dis cussie, van de zijde des heeren Keuchenius, die zich met ernst verzette tegen de aanne ming van een voorstel, uitgegaan van den heer Levy, »den gevallen groot-vizier van de Liberale Unie", welke strijd voert tegen de positief christelijke beginselen, over welke uitlating hij in de rede werd gevallen door den voorzitter. Daarentegen verklaarde de heer Ruys van Beerenbroek, dat met zijne antecedenten en die van de overige katholieken het vervallen van den eed uit een belastingwet strookt, Er werden intusschen nog enkele aanmer kingen van détail gemaakt en nog 3 amen dementen voorgesteldeen door den heer Rutgers, om in de verklaring van den belasting schuldige de herinnering aan de strafbedrei ging op te netnen, welk amendement verwor pen werd met 53 tegen 32 stemmeneen door den heer De Kanter, om ook voor de valsche verklaring van den gemachtigde den belang hebbende te straffen, welk amendement werd aangenomen met 76 tegen 10 stemmenen een door den heer Ruys om ook den aanslag van hem die in gelreke blijft de verklaring af te leggen, te handhaven, welk amendement werd aangenomen met 76 tegen 10 stemmen, waarna het artikel werd aangenomen met 76 tegen 10 stemmen. In den loop der zitting werden de werk zaamheden geregeld. Daarbij werden eenige kleinere zaken, na de belasting wetten, aan de orde gesteld, met afvoering voorloopig van de artsenwet. Tot toelating van den heer De Ras werd besloten. In zake den oud-Indischen ambtenaar van Haarlem werd, met verwer ping van het voorstel der commissie voor de verzoekschriften om inlichtingen te vragen, besloten over te gaan tot de orde van den dag, gelijk reeds in 1888 terzelfder zake geschiedde. De discussie over de vermogensbelasting werd hierna voortgezet. C artikel 34 stelden de heeren Kolkman en Walter een amende- codojit. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomtners t 1.85, - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOfEBSTRAAT, 27. Adv rtentiepkijs van 1—10 gewone regels met inbegrip van «ene Courantf 1.10. Iedet-e gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1