ment, om in plaats -van verhooging met 25 percent als de aangifte te laag is gedaan, te lezen 25 pCt. van de verhooging der be lasting in hoofdsom, wanneer de belasting is geregeld, het achtste gedeelte niet over treft. De heer Heldt heeft voorgesteld een mini mum van 10 gulden als .boete weg te laten. De minister bestreed beide amendementen uit een fiscaal oogpunt. Het amendement-Heldt werd aangenomen, de andere verworpen. Artikelen 3439 werden goedgekeurd, waaronder een nieuw artikel, betreffende het beroep op de Kroon van de uitspraak van den inspecteur. Bij artikel 40 hadden de heeren Veegens en Huber voorgesteld het vervolgingsrecht, dat bij directe belastingen geldt, hier toe te passen. Het stelsel-Veegens werd door den heer Rutgers bestreden, omdat het den staat niet erkent als preferenten crediteur. De minister nam het amendement-Huber over. De heer Yeegens trok het zijne in. De artikelen 40 en 41 werden goedgekeurd. Morgen voortzetting. Het wetsontwerp, ingediend door den heer Donner, strekt tot opheffing- van het gemoeds bezwaar van schutterplichtigen tegen het deelnemen aan oefeningen of inspectiën op den dag des Heeren. Tot dit doel stelt hij eene wijziging voor van het 2e lid van art. 42 der wet van 11 April 1827, houdende oprichting van schut terijen, waarbij de woordenjen bij voorkeur des Zondags, zooveel mogelijk na het afloopen van alle godsdienstoefeningen plaats hebben, doch in geen geval voor des middags ten 5 ure aanvangen" vervallen en hiervoor in de plaats komen de woordenx>en niet des Zondags worden gehouden". Al erkent de voorsteller, dat verreweg de meeste commandanten der schutterij de schut terplichtigen niet op Zondag doen opkomen, toch blyït z. i. de schutter, voor wien de Zondagsoefening gewetensbezwaar is, bloot gesteld nan straf. Zoolang de mogelijkheid open blijft zal deze of geene commandant van zijne bevoegdheid tot oproeping op den Zondag gebruik maken. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 19 Juli. In deze zitting zijn de geloofsbrieven van den heer IJzermans, te Vlaardingen gekozen, onderzocht en in orde bevonden, en nam hij na eedsaflegging zitting. Ook de heer De Vries, tot wiens toelating reeds besloten was, legde de verklaringen en beloften af. Aan de orde waren onder meer Subsidie ff 1000) aan de stichting voor ooglijders te 's-Gravenhage. Goedgekeurd. Verhooging der subsidie (met fiOOO) voor het ooglijders-gesticht te Rotterdam. Goed gekeurd. Adres van het bestuur van het fonds voor weduwen en weezen van Holl. hoofdonder wijzers. De conclusie wordt goedgekeurd. Verpleging van krankzinnigen (vroeger toegestane subsidie aan Delft). Als voren. Subsidie voor de kosten van de bediening van het veer RozenburgMaassluis. Goed gekeurd en f1000 toegestaan voor 1892 en f 1700 voor 1893. Schadeloosstelling aan Gouda, in verband met de vaartverbetering tusschen den IJssel en den Haarlemmermeerpolder. De commissie ad hoe wordt diligent verklaard. Verzoek van den gemeenteraad van 's-Gra- venhage, om wijziging van het reglement van Delfland. De conclusie wordt goedgekeurd. Subsidie-aanvraag voor Zuidland. Afwijzend beschikt. Als boven voor Piershil. Afwijzend beschikt. Wijziging van het prov. regiement op de wegen en voetpaden, (het aanbrengen van licht aai de wagens, gedurende zekeren tijd). Na eenig debat over de redactie van het te wijzigen art. 19, wordt het voorstel onver anderd goedgekeurd. Provinciale rekening over 1890. Goed gekeurd. Provinciale begrooting voor 1893, (rijksbe stuur, eindcijfer f96,391). Goedgekeurd, Provinciale huishoudelijke begrooting voor 1893 en de daarbij behoorende subsidiën. De uitgaven worden vastgesteld, evenals de ontvangsten, (8 opcenten op de belasting der gebouwde en ongebouwde eigendommen, 5 opcenten op het personeel) op f 674,009.82!/s en de geheeie begrooting goedgekeurd. Na de goedkeuring van wijzigingen in enkele bijzondere reglementen sloc de voor- zitter de vergadering in naam der Koningin. i SCHIEDAM, 20 Juli 1892. Officieel wordt thans het volgende bericht H. M. de Koningin-Regentes zal op 4 Aug., bij gelegenheid van de openstelling van het kanaalpand AmsterdamVreeswijk, gevolg geven aan de uïtnoodiging van de Kamer van koophandel te Amsterdam en langs het kanaal stoomen. Zonder tusschenkomende omstandig heden, zal H. M. Koningin Wilhelmina den tocht medemaken. Door H. M. de Koningin-Regentes en H. M. de Koningin zijn, als blijk van hare belang stelling in bet zilveren feest bij het 25-jarig bestaan der scherpschutters-vereeniging »Fre- derik Hendrik", te Delft, een tweetal zilve ren medailles geschonken, om te dienen bij het schietconeours op 28 en 29 dezer. De Koningin en de Koningin-Regentes zyn uitgenoodigd om den feestoptocht (het Landjuweel) te Antwerpen bij te wonen. Men hoopt er dat de Vorstinnen de uitnoo- diging zullen aannemen. Vad.) Blijkens een bericht, dat Reuter ontving uit Sydney, dd. 17 Juli, heeft de daar aangekomen stoomboot Chatterthon van het eiland Timor een daar loopend gerucht overgebracht, volgens hetwelk het tusschen Celebes en Mindanao gele gen eiland Sangir door een vulkanische uitbar sting geheel verwoest zou zijn en alle 12.000 inwoners zouden zijn omgekomen. Waarschijnlijk beeft men hier te doen met een vergroot bericht betreffende de reeds be kende ramp, die de Sangir-eilanden getroffen beeft. Volgens bericht uit Sydney rapporteerde de gezagvoerder van het stoomschip Catterlhum, dat hij op 29 Juni op Timor den kapitein van een Hollandscben stoomer ontmoette, die op 17 Juni den ondergang van het eiland Sangir bijwoonde, hetgeen groote duisternis veroorzaakte, terwijl asckregens het schip bedekten. Dampwolken had^ den bet eiland verborgen. De Hottandscbs kapitein gelooft dat zes aanwezige zeilschepen mede ver zwolgen zijn. De zwaveldamp dwong hem tot een spoedig vertrek. De gezagvoerder der Cat- lerthum voegt er bij, dat hij de kusten van Celebes bedekt vond met vulkanische uitwerp selen. Professor Hickson, ta Cambridge, die in 1885 Celebes bereisd, en daarover een werk uitgegeven heeft, schrijft in eenen brief aan de Times dat hij betwijfelt of de ramp op het eiland Sangir wel zoo groot van omvang is geweest als men het heeft voorgesteld. De bevolking welke op de hellingen van den vulkaan woont, is niet talrijk, zoodat bet onwaarschijnlijk is dat er 12,000 menschen het leven hebben verloren. Ook de Standard spreekt twijfel uit. Dat blad doet uitkomen, dat de storin gen in zee en lucht, welke op de uitbarsting van Krakatau volgden, thans zich niet hebben voorge daan. De overleden generaal-majoor H. J. R. Beijen had eene hoogst eervolle militaire loopbaan achter zich bij liet wapen de artil lerie, bekleedde daarin verschillende belang rijke commando's of wel stond aan het hoofd van de voornaamste artillerie-inrichtingen. Hij onderscheidde zich door degelijke weten schappelijke en technische kennis. Den 30n September 1876 nam generaal Beijen de portefeuille van oorlog aan in het ministerie HeemskerkVan Lijnden, dat sedert zijn optreden 1874 reeds drie minis ters van oorlog telde en met welk Kabinet hij 3 November 1877 aftrad, nadat de Tweede Kamer bij het adres van antwoord op de troonrede de bekende verklaring omtrent het onderwijs had aangenomen. In den korten tijd van zijn ministerieel leven had minister Beijen een ontwerp militie- en schutterywet voorbereid en ingediend. Gedurende zijn mininisterschap benoemde Koning Willem III hem tot adjudant in buitengewonen dienst. In 1880 kreeg hij zitting in den Raad vaa State, in welk staatscollege hjj deel uitmaakte van de afdeelingen oorlog en waterstaat, handel en nijverheid. De overledene stond ïn de militaire en in de burger kringen in hoog aanzien. »Mij is verzekerd, zegt de Haagsche cor respondent van de A7. Gtron. Ot. dat de bedrijfsbelasting gereedligt, en nog slechts op enkele retouches wacht, om naar den Raad van State te worden gezonden; de peraequatie-wet is ook af en kan worden ingediend; wat meer is, de groote wijziging van de grondbelasting vordert nog slechts een weinigje tijds en zal denkelijk reeds in September klaar zijn. Het schijnt 's minis ters plan te zijn verdere voorstellen mis schien zelfs de wijziging der personeele be lasting, waarvoor hij ook alle bouwstoffen gereed en geordend heeft zoo tijdig bij de Kamer in te dienen, dat ze na de begrootin gen voor 1893 kunnen worden onderzocht, en in de eerste helft van het volgend zittings jaar afgedaan. Intusschen verneemt deze correspondent dat de kans, dat de belastingvoorsteiien nog dit parlementair jaar in het Staatsblad zullen verschijnen, gering is; wijl de Eerste Kamer wel terstond na 't reces der Tweede zal wor den bijeengeroepen, om de belastingvoorsteiien te onderzoeken in de afdeelingen, doch ze eerst na September in openbare behandeling zal nemen. Nadeel heeft dit in zooverre niet, dat de invoering er niet door zal behoeven te worden vertraagd." Naar ons van daar wordt bericht, is dezer dagen door bemiddeling van het consulaat te Budapest aan den heer Josef Israels ver zonden de groote gouden medaille, welke op de verleden jaar te Budapest gehouden ten toonstelling aan hem is toegekend. De heer Israels verwierf de eenige gouden medaille, welke voor niet-Oostenrijksche kunstenaars was uitgeloofd, (AT. JR. Ct.) Het hoofdbestuur van den Nederl. bond aMaatscbappelijk Belang" heeft aan H. M. de Koningin-Regentes een adres gericht, waarin het verzoekt preventieve maatregelen te doen nemen tegen vervalsching van levensmiddelen. Het dringt daarin aan op de aanstelling van deskundigen tot het oefenen van voortdurend toezicht op de hoedanigheid van ten verkoop aangeboden waren. Dezen zouden geregeld verslag uitbrengen van hunne onderzoekingen, en die verslagen dan voor elke gemeente afzon derlijk moeten worden openbaargemaakt. De Kamer van koophandel te Assen heeft by den minister van financiën ondersteund het adres van Winschoten verzoekende afschaf fing van het plakzegel. Nader meldt men, dat aan het diner, het welk baron Van Brienen tot de Groote Lindt, regeerings-commïssarisbij de sport-, visscherg- en paardententoonstelling, den 22n dezer op den Huize Clingendaal zal geven, genoodigd zijn de ministers, de commissaris der Koningin in deze provincie, de burgemeester der resi dentie, het uitvoerend comité der sportten- toonstelling en de vice-presidenten en secre tarissen van de sub-comité's of regelings commissies van de verschillende groepen ter tentoonstelling. De leden van sTransvaliensium in Hollandia Societas" hadden eenen feestmaaltijd willen aanbieden aan generaal N. J. Smit, vice-pre sident der Zuidafrikaansche republiek. Door zijn spoedig vertrek naar de Transvaal kon dit diner niet doorgaan, weshalve een adres aan den generaal is gericht, waarin hem hulde wordt gebracht en alles goeds wordt toegewenseht. Door het bestuur der maatschappij tot bevordering van bouwkunst zijn de volgende onderscheidingen toegekend op de tentoon stelling van bouwkunst, 1892. De zilveren medaille voor het beste en daartoe waardig gekeurde ontwerp van een uitgevoerd bouwwerk is toegekend aan den heer A. C. Bleijs, te Amsterdam, voor zijne inzending teekeningen naar uitgevoerde bouw werken. De bronzen medaille voor de beste en daartoe waardig gekeurde teekening van een bestaand oud Nederlandsch gebouw werd toegekend aan den heer A. N. Godefroy, eere lid der maatschappij, te Amsterdam, voor zijne inzending teekeningen naar gevels van oude gebouwen te Amsterdam en elders. Eene buitengewone bronzen medaille is toegekend aan den heer E. W. F. Kerling, te 's-Gravenhage, voor zijne inzending teeke ningen op kunstnijverheidsgebied. De medaille voor teekeningen naar onuit gevoerde bouwwerken werd niet toegekend. De inzendingen der bestuursleden, de heeren Ed. Cuypers, D. E. C. Knuttel en J, Verheul Dzn., bleven buiten beoordeeling, daar het bestuur de jury van beoordeeling uitmaakt. Ook de inzending van den heer P. J. Houtzagers bleef op diens verzoek buiten mededinging. In 1891 zijn uit de havens van Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen vertrokken 32,109 landverhuizers, tegen 17,136 in 1890. De landverhuizers behoorden tot de volgende nationaliteit4075 Nederlanders, 453 Ameri kanen, 138 Belgen, 187 Denen, 6272 Duit- schers, 1206 Engelsclien, 36 Franschen, 13 Grieken, 5098 Hongaren, 257 Italianen, 123 Luxemburgers, 4307 Oostenrijkers, 66 Polen, 55 Rumeniërs, 9565 Russen, 9 Turken, 142 Zweden en Noren en 107 Zwitsers. Hunne gezinnen waren samengesteld uit: 19,992 mannen, 6982 vrouwen en 5135 kinderen be neden 10 jaar. 31,718 waren er voor Noord- Amerika en 391 voor Zuid-Afrika bestemd. Wat betreft de 4075 Nederlandsche land verhuizers die in 1891 vertokken, tegen 3526 in 1890, kan het volgende worden aangestipt. De gezinnen waren samengesteld uit 1784 mannen, 1247 vrouwen en 1044 kinderen beneden 10 jaar. 3923 - landver huizers vertrokken naar Noord-Amerika, 152 naar Zuid-Afrika. De provincie van herkomst was88 uit Noord-Brabant134 uit Gelder land 514 uit Zuid-Holland346 uit Noord- Holland 851 uit Zeeland48 uit Utrecht 1161 uit Friesland113 uit Overijsel641 uit Groningen119 uit Drente29 uit Limburgvan 31 Nederlandsche landver huizers bleef de provincie onbekend. Mevr. Hermina Maria Amersfoordt—Dijk is in den leeftijd van 71 jaar te Amsterdam overleden. De overledene, die reeds zeer vroeg aanleg voor de muziek toonde (op 8-jarigen leeftijd trad zij reeds op in een concert), is eene in de muzikale wereld bekende figuur. Verscheidene composites van haar zagen het licht. Haar voornaamste werk is Goites Allgegsnwarteen oratorium op woorden van Cramer, Gleim en haren echtgenoot, mr, J. P. Amersfoordt. Zaterdagavond hielden twee agenten van politie te Rotterdam in een tapperij in de Posthoornsteeg aldaar een man aan, die onder een borrel een roeibootje trachtte te verkoo- pen, Waarvan gebleken was, dat het te Schiedam was ontvreemd. De verdachte, een oude bekende van politie en ook al van de justitie door het stelen van wijn, werd naar het politie-bureau in de Pauwensteeg ge bracht. Zondagavond meldde de eigenaar van het vaartuigje zich op het politie-bureau aan hij kreeg toestemming de boot weer mee naar Schiedam te nemen. Te Schoonhoven is een looden kwartje, met het jaartal 1848 en den beeldenaar van Koning Willem II, ontvangen. Het is ter beschikking van den burgemeester gesteld.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2