Gemengde Berichten. PEK TELEG11J X Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Maandagmiddag is een conducteur der tramlijn Amsterdam—Edam, tijdens de over vaart naar het tolhuis, van het bootje in het IJ gevallen. Deze conducteur, Rond genaamd, •was de kostwinner zijner moeder, een knappe oppassende jongen. Alle pogingen om te hel pen faalden, en de passagiers zagen hem voor hunne oogen verdrinken. Te Achlum (Friesland) had een ververs knecht het ongeluk van eene bijna 30 voet hooge schuur te vallen. Op den grond ge komen, sloeg hij nog r-n slag over het hoofd en bleef voor dood liggen. Toen men verschrikt naar hem toesnelde, richtte hij zich echter bedaard op met de woorden »Er scheelt mij niets, baas f Te Barneveld zijn overleden: Aart van de Kuilen, oud 81 jaar, en Gijsbert van Butse- laar, oud 83 jaar, oud-strijders van 1830 en dragers van het Metalen Kruis. Gijsbert van Butselaar was bovendien ge rechtigd tot het dragen van de Citadel medaille hij behoorde tot de krijgsgevan genen, die naar St. Omer (Frankrijk) werden gezonden. Men meldt d.d. 18 dezer uit Bergen-op- Zoom aan de N. B. Cl- Nadat de laatste avonden rustig verloopen waren, werd hedenmiddag het verbod op de samenscholingen opgeheven. Onmiddellijk maakte weder eene bende gepeupel gebruik van de verleende vrijheid, door bij den aanvang en het eindigen der oefening van het heilsleger de bezoekers te achtervolgen onder het zingen van parodieën op de heilsliederen. De politie en marechaussee waren weder genoodzaakt, de bezoekers tegen baldadigheden te beschermen. Gelukkig bleek een krachtdadig optreden niet noodig te zijn. De heer J. F. de Booy, het bekende lid van den Bredaschen gemeenteraad, heeft wegens failietverklaring, als zoodanig ont slag genomen. Te Venlo is de infanterist R. Maandagavond op den Tegelschen weg door twee onbekenden aangevallen en met messen levensgevaarlijk verwond. Van de gelegenheid om het eiland Walche ren te bezoeken door middel van den pleizier- trein Brussel—Middelburg, vanwege de spoor weg-maatschappij Mechelen—Terneuzen, werd Zondag door ruim 400 personen gebruikge maakt. De weduwe van den heer J. van Duine te Kapelle (bij Zieriksee) is in den ouderdom van ruim 101 jaar overleden. Tot op het laatst van haar leven was de algemeen geachte vrouw in het volle bezit harer vermogens. Het stoffelijk overschot van mevrouw Bru- mund en dat van haar zoon, den heer Van Ouwerkerk de Vries Brumund, zijn Woens dagmiddag op het kerkhof Lasallar, boven Lausanne, ter aarde besteld. De. plechtige lijkdienst werd bijgewoond door een groot aantal leden der Hollandsche kolonie te Lausanneeen deputatie der stoomboot-maatschappij en nog vele inwoners der stad. Treffend was het oogenblik toen de leeraar Beaty in zijn aandoenlijke lijk rede de overeenkomst tusschen Nederland en Zwitserland in herinnering bracht, zoo welsprekend door prof. Van Hamel ont wikkeld in zijn algemeen bewonderde rede tijdens de feesten der Lausaansche hooge- school, nu twee jaar geleden. De koetsier der familie Brumund bestuurde den eersten lijkwagen. Op het graf is in zijn moedertaal door een der Hollanders een laatst vaarwel gezegd aan de ongelukkige landgenooten. Maassluis. Bjj de gehouden herstemming voor drie leden van den gemeenteraad zijn gekozen de hesrenW. Prins, dr. Th. G, den Houter en J. P. Wimmers. 's-Gravenhage. H. M. de koningin van Saksen, reizende als gravin De Plauen, is Maandagavond met gevolg aangekomen in het »Oranje-Hotel" te Scheveniogen. Gisteren is in sDiligentia" alhier dealge- meene vergadering gehouden van de Ned. vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog »Het Roode Kruis," welke vereeniging thans haar 25-jarig bestaan mocht vieren. De voor zitter van het hoofd-comité, de heer baron Van Hardenbroek van Bergambacht, opende de vergadering met een welkomstwoord. Hij gaf een overzicht van de in het 25-jarig tijdvak verrichte werkzaamhedenwaarbij hij er op wees, hoe wijlen Z. M. Willem III tot ondersteuning van de vereeniging veel gedaan heeft. Door ds. Van Koetsveld werd eene feestrede gehouden, terwijl de viering van het zilveren feest der vereeniging gister avond werd besloten met een diner in het Kurhaus. Amsterdam. Hier ter stede is op ruim tachtigjarigen leeftijd overleden dr. G. A. N. Allebé, vooral bekend door zijne werken over de eerste verpleging der kinderen. {Ebl.) Hoewel de ofïicieele opening van de ten toonstelling van den boekhandel en aanver wante vakken eerst tijdens de algemeene vergadering van Augustus zal plaatshebben, s reeds Maandag het publiek tot de zalen toegelaten. Toen de klok 10 uur wees, nam de voor zitter der tentoonstellingscommissie het woord en bracht, staande te midden der aanwezigen, inzenders en belanghebbenden, aan allen die door hunnen ijverigen arbeid gemaakt hadden dat de tentoonstelling in zoo'n korten tijd en met zooveel goeden smaak is opgesteld ge worden, een woord van welgemeenden dank. Met een hartelijk hoerawerd deze toe spraak begroet en onmiddellijk daarop waren alle machines aan den arbeid. Op enkele uitzonderingen na is alles gereed en maakt het geheel een voortreflelijken indruk. Soestdljk. De erfprins van Waldeck en Pyrmont is gisteren hier aangekomen en zal hier verblijven tot Zaterdag. Maandag a.s. begint de zomer-vacantie van Koningin Wilhelmina, welke vier weken zal duren. Bennekom. Herhaaldelijk vernam men in den laatsten tijd, dat er steenen gelegd werden op de rails van den tramweg Ede Wageningen, Meermalen werd er een nauwgezet onder zoek ingesteld, doch het mocht niet gelukken de daders te ontdekken. Thans is het echter aan een machinist en een conducteur gelukt een jongen op heeterdaad te betrappen, juist toen de tram een zwaar geladen kolenwagen meevoerde. Een groot ongeluk had hiervan het gevolg kunnen zijn. Tegen dezen en nog een jongen, die hem bijstond, is proces-verbaal opgemaakt. Internationale Sporttentoonstelllng te Schevenlngen. Het is bekend, dat de internationale paarden- tentoonsteling en het concours hippique te Sche- veningen zullen gehouden worden van 22 30 Juli, en wel op liet sportterrein achter het sport- tentoonstellingsgebouw. De eerste vijf dagen der tentoonstelling zullen gepaard gaan met 't concours hippique van rijtui gen met verschillende bespanningen, o. a. met zes, acht en tien paardende twee daaropvolgen de dagen wordt 't schoonrijden gehouden voor harddravers, springpaarden en zullen de officiers nummers worden uitgevoerd. Op een dezer beide dagen, en wel Vrijdag 29 dezer, valt het bezoek van de Koninginnen. Op den 30n Juli, den laatsten dag, zal een groote revue gehouden worden van alle prijswin- ners. Het hoogste kerkbestuur in Pruisen deelt de volgende getallen mede ten opzichte van overgan gen tot andere kerkgenootschappen gedurende de jaren 18751888. Tot de evangelische kerk zijn overgegaan 22764 Roomschen, 1901 joden en 6913 van andere belijdenis, tezamen 31.578 personen. Uit de evangelische kerk gingen daar entegen over tot het katholicisme 2441 en tot het jodendom 135. Bij een brand te Grabowo, in Posen, is een geheel gezin, bestaande uit zeven personen, in de vlammen omgekomen. Pasteur, die gevaarlijk ziek lag, is thans, naar gemeld wordt, bet gevaar te boven. Neill, die te Londen zal terechtstaan, verdacht van het vergiftigen van vele vrouwen van ver dachte zeden, moet nog meer op zijn geweten hebben. Hij blijkt te zijn zekere Cream, die zich te Chicago als dokter vestigde. Onder zijn pa- tiénten was een rijk spoorwegfinancier, Stolt ge naamd, wiens vrouw bijzonder bevriend met Cream was. Stolt stierf plotseling, nadat Cream een groote levensverzekering op hem had gesloten. Het lijkonderzoek bewees, dat S. door strychnine was vergiftigd. Cream, die met het geld naar Canada was gevlucht, werd gearresteerd en ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Om gezondheidsredenen vrijgelaten, ontsnapte hij naar Engeland. Het Journal da Vevey zegt dat, in weerwil van het geheim, waarmede het onderzoek wordt geleid, toch eenige bijzonderheden bekend zijn geworden omtrent de redenen, die geleid hebben tot de inhechtenisneming van den machinist Fornerol en van den heer Rochat, directeur der stoomvaart-compagnie op het meer van Genève. De machinisten van alle booten moeten steeds op bepaalde tijden een uitvoerig verslag indie nen over den toestand der machines. Fornerol had, zooals zijn plicht was, een on- gunstig rapport aan zijn - directeur gezonden. Den volgenden dag na de ramp werd dit rapport op verzoek van de directie, verwisseld met een minder ongunstig. Het oorspronkelijke rapport is gevonden bij een huiszoeking, die de rechter, op grond van bekentenissen van Fornerol, in het kantoor der maatschappij deed instellen. De drie luchtreizigers van den ballon Jupiter uit Havre, die algemeen als verongelukt werden be schouwd, zijn toch nog gered. Zij zijn behouden te Gamaret (Finisterre) aangekomen. Eene Duit- sche driemaster, Germania, vond hen in zee en nam hen aan boord. De hongersnood, die verleden herfst in Rusland geheersebt heeft en zulke verschrikkelijke gevolgen voor de bevolking van verscheidene streken had, was ook verderfelijk voor de huisdieren, met name voor de paarden. Volgens de laatste berichten wordt 't verlies van deze dieren op 500.000 ge schat, alleen in de provincie Samara, tengevolge van honger bezweken. Van 't voor dien tijd aan wezige millioen paarden waren er tegen 'teind van April slechts ongeveer 400.000 overgebleven, maar in dusdanigen staat van uitputting, dat men er nauwelijks aan denken kon, ze te gebruiken bij 't landbouwbedrijf. Wel een ernstig geval niet alleen voor 'toogenblik, maar ook voorde toekomst; er zal inderdaad een lange tijd over verloopen, voor het aantal weer is als voorheen. Dit jaar zullen de velden slechts zeer gebrekkig bewerkt worden of zelfs in 't geheel geen bewer king ondergaan en in elk geval zal 't zaaien laat plaats hebben. Toch heeft de bevolking in de bit terste noodzakelijkheid, in den tijd van volkomen gebrek, het paard nergens tot voedsel gebruikt. Uit Catania wordt gemeld dat de rookwolken, die uit de Etna omhoogstijgen, zoo dik zijn geworden, dat men de nieuwe krateropeningen niet meer zien kan. Op eenige plaatsen zijn breede spleten ont staan. Soms wordt een regen van steenblokken uitgeworpen en de lava stroomt onophoudelijk verder. De omstreken van Nicolosi zijn geheel ver woest, en deze plaats zelve schijnt nu ernstig bedreigd te worden. De prefect van Catania heeft last gegeven, de bewoners der bedreigde dorpen zoo noodig met geweld in veiligheid te brengen. De dagbladen hebben een inschrijving geopend ten behoeve der geteisterde bevolking. Omtrent de arbeidersoproeren in de Vereenigde Staten wordt uit Wallace (Idaho) gemeld De werkstakers lieten te Milau twee bruggen van den Nortbern-Pacific-spoorweg springen, ten einde de komst der troepen te verhinderen. Deze laatsten echter namen den weg over Spokane en thans is de gelieele streek in de macht der solda ten. Een gerucht wil dat men de granietgroeven, eenige mijlen van Wallace gelegen, in de lucht heeft doen springen. De besturen der sNoithern" en sUni.tn Pacific" hebben bevel ontvangen alleen biljetten af te geven aan personen, die van een machtiging der militaire overheid voorzien zijn. Maandag heeft een eerste arrestatie van wei ksta- kers plaats gehad, ten getale van 200zij zullen streng gestraft werden. Drie duizend man zijn nog bij de werkstaking beirokken. De fabrieken te Pittsburg staan stilte Boa ver Fall is het werk daai entegen hervat. De orkaan, die onlangs op Mauritius woedde, blijkt nog meer verwoesting te hebben aangericht, dan men eerst dacht. Volgens de jongste te Londen ontvangen berichten zijn 1220 menschen omge komen, terwijl 3167 ernstig werden gewond. Meer dan 62 kerken en kapellen waren verwoest of zeer beschadigd de kerkdiensten op het eiland hadden gedeeltelijk opgehouden. Het aantal openbare ge bouwen die geleden hadden was 123, de spoorwegen waren gedeeltelijk vernield, de telegraaflijnen ge heel en al. Omstreeks 16976 huizen en hutten waren vernield of zwaar beschadigd, behalve die n de stad Port Louis; omstreeks 170 suikei fa brieken waren verwoest of zwaar beschadigd. In Port Louis waren 1453 huizen geheel often deele vernield. ibans is besloten al.- het meest gepaste ge- denkteeken voor Shellev, wiens 100e geboorte!;!' 4 Aug. a.s. te Fieldplace bij Horsham, Sussex, wordt herdacht, een Shelley-bibliotheek en museum te Horsham te stichten. De bibliotheek zal een al gemeene zijn en voor iedereen toegankelijk. In het museum zullen alle voorwerpen bewaard worden, die als »Shelley-reIieken" door het comité kunnen worden verkregen. In het comité zitten o. a. Tennyson en Irving. 's-GRAYEKUAGE, 20 Juli. Tweede Kamer. De heer De Ras heeft zitting ge nomen. De heer Tijdens zal morgen inter- pelleeren over de verwoestingen der rupsen in een groot deel van het land. Bij de voortzetting van het debat over de vermogensbelasting is verworpen het amen dement van den heer Mees c. s. om den gemeentebesturen inzage te geven van de aanslagen in de vermogensbelasting. Het debat over de amendementen om de vermo gensbelasting eerst later in te voeren en niet voor de herziening der patentwet is begonnen. De heer Schaapman bestreed het uitstel der invoering. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 21 Juli, des avonds te 6 uur spoortijd. Waar de mensch machteloos voor staat, dat speelt de natuur iu eenige oogenblikken klaar. Een paar dagen geleden dreigden in de Hoeksehe Waard millioenen rupsen met geheele vernieling van vlas, klaver, boonen en erwten maar regt en wind nebben nu een groote slachting ond< de kleine vijanden teweeggebracht, zoodat er thans bijna geen meer in de veldvruchten aangetroflen worden.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3