DE WEDERDOOPÉRS. Vrijdag 22 Juli. N°. 8061 A°. J892. V KENNISGEVING. POLITIK Feuilleton. JZesenvee rtig-, s te Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgeverTIT odé. Buitenlandselie Berichten. G 0 U R A >n. f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKEAVt BOTEBifBAAT, K 2 7. AnviERTKNTIKPKlIs: viti 1—10 gaman* re##!, toe inbegrip vut eene Comsat, 1.10, Iedere gewone regel meer- «.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. I 1 t 7 ,1 t I'! V i AB0WKKMBNTSPRU8, per kwartaal i 1 1 franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke t tff 1 inrichtingen welke gevaar, schade of hinder bannen veroorzaken. l f 4 Burgemeester' en 'Wethouders van Schiedam; Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no' 95); Geven kennis 'aan de ingezetenen, dat op heden aan'J. H. RIS Hz.,'en zijne rechtver krijgenden vergunning verleend is tot uit breiding zijner brander!! aan de Noord- vest alhier, wijk' D, no. 152, kadaster sectie A, no. 986, met een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmings oppervlak van 3 M1.' Schiedam, den 21sten Juli 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÊDE Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeveneen verlakt kinderschoentje, een rozen krans in étui, een kinderzak met snuiste rijen, een vergrootglas, een bril in étui, een portemonnaie met f 0.70, een rozen krans, een gouden potloodhouder, een ketting en een sleutel. DülISGHLiO. Zeer karakteristiek voor den verbitterden strijd, zooals hij indertijd ook door de vrien den en tegenstanders van Bismarck in en buiten de drukpers is gevoerd, is onder an- 8. «Wat is er?" vroeg hij den blinde, die vlak voor hem stond. «Weet je den weg naar den Friezekamp in 't veen «Naar de hutten van den Friezekamp?*' was de wedervraag van een ouden schaapherder, in bruin wollen kiel, die den grijzen boer ontsteld aankeek. «Den weg naar den Friezenkamp Twintig jaar geleden ben ik eenmaal dien weg gegaan, en destijds hebt gij het verboden ooit weer in die richting te weiden. Ik weet nauwelijks meer of de Friezekamp nog bestaat «Maar de mensclien daar leven. Dat weet gij toch," ging de blinde voort. De schaapherder richtte zich overeind en sprong de bedstede uit, deren het volgende, waarbij dient opgemerkt te worden, dat onder de vrienden van Bis marck de meening stand houdt, 'dat ook intri-, ges van het centrum en van vrouwen mede-, gewerkt hebben tot Bismarcks val. Heden namelijk komt de voormalige leermeester van den keizer, de bekende geheimraad Hintz- peter, in verscheidene, Berlijnsehe bladen in verzet tegen .de onlangs, door de Hamburger Nachrichten gebezigde insinuatiedat de centrumpartij onder anderen door de Fran- sche en katholieke echtgenoote van Hïntz- peter betrekkingen ten hove'heeft. Hintz- peter verklaart, dat zijue echtgenoote niet katholiek is en nooit met een lid van de centrumpartij gesproken heeft. De Hamburger Nachrickten had namelijk ondersteld, dat "Windthorst indertijd door de echtgenoote van Hintzpeter te weten was ge komen, dat Caprivi de opvolger van Bis-i marek zou worden. Inmiddels zette de Ham-' burger NachricMen hare aanvallen tegen - Öaprivi voort, en beschuldigt hém liedeii Sat hij alleen verantwoordelijk is voor den nieu wen koers, en dat hij betrekkingen onder hield met allen, die het Duitsche rijk, ten tijde van de vestiging zijner eenheidtot tegenstanders had. Aan Caprivi is de schuld als de keizer niet goed regeert. De keizer zelf zou wel goede politieke voorstellen aan nemen, als die hem voorgelegd werden. Wegens de stelselmatige aanvallen van Bismarck tegen Caprivi's positie krijgt men weer den indruk, dat graaf Eulenburg later ook als rijkskanselier wel in de plaats zou kunnen komen van Caprivi. Dinsdag hielden een zeshonderd Berlijnsehe anarchisten eene protestvergadering tegen den socialistischen leider Liebknecht, die zich als partij-tiran gedroeg, zooals ook reeds geble- teneinde zich te vergewissen, dat hij niet ver keerd hoorde. Ondanks het halfdonker van den stal, zag hij de ernstige, bijna plechtige uit drukking op het gelaat zijns meesters en antwoordde snel «Ik denk het wel, en heb sinds langen tijd niet gehoord, dat er een sterfgeval bij hen was. Ze sturen nu en dan naar mij om kruiden, en als hunne koeien geene melk geven, dan hebben zij dikwerf bij ons om een emmer voi gevraagd. Wilt gij dat ook niet meer hebben?" «Dezen nacht moet gij den weg naar den Frieze kamp zoeken en den lieden daar zeggen, dat er ruiters in den omtrek rondzwerven dat hunne euveldaden bij de menschen nog niet vergeten zijn en zij eene schuilplaats moeten zoeken, waar zij die ook kunnen vinden beval den grijsaard. «Gij laat die menschen ginder waarschuwen, gij, die hen schuwt als de pest en nooit een hunner zaagt of spraakt zei Hannesde schaapherder. «Ik verfoei hunne leer en betreur hunne grove afdwalingen diep. Doch zijn hot geen menschen ken is bij zijn jongsten strijd tegen Vollmar wegens het punt van staatssocialisme. Nadat van beide zijden verwoede redevoe ringen waren gehouden besloot het «strij dende proletariaat, dat het verachtelijke optreden van de officieele sociaal-democratie tégen de anarchisten ten scherpste af te keu ren is". U„ J.l. Vrijdagmiddag is de keizer te Lyngen aan boord van een walvischvaarder overge stapt. Tegen 6 uur 's avonds kwamen wal- vjsschen in het gezicht, van welke er een gevangen werd. 's Nachts ten half-2 keerde de keizer op zijn jacht terug. Een tweede walvischvaarder, met 's keizers gevolg aan boord, heeft eveneens een walvisch machtig kunnen worden. Zaterdagochtend beklom de keizer met zijn gevolg eene hoogte op het eiland Skaarö, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft, 's Middags werd de reis naai de Lyngenfjord voortgezet's avonds om 11 bur kwam de Kaiseradler te Tromsö aan. ■Zondagvoormiddag, hield dekeize eene gods dienstoefening aan boord's namiddags was er een roeiwedstrijd tusschen de bemanning van de Kaiseradler en de Siegfried. Maandag werd de terugreis naar Drontheim voortgezet. BEL6IE. Op een interpellatie, gisteren door den heer Delvaux in de Kamer antwoordende, ver klaarde de minister Bruyn, dat alle maat regelen wareu genomen om den invoer |van de cholera tegen te gaan. In de Kamer stelde de minister-president Beernaert gisteren, bij de voortgezette be handeling der voorstellen tot grondwetsher ziening, voor, eene commissie te benoemen, belast met het aanvullen van het reglement van orde der Kamer, met het oog op de discussie in zake de herzienings-voorstellen. van vleesch en bloed als wij, klopt in de borst dier mannen niet een vaderhart, en hebben hunne vrouwen niet met smart kinderen gebaard Als men zeventig jaar telt en zich de ure nabij gevoelt, waarop de Eeuwige ons voor zijn rechter stoel daagt, dan wordt men zacht in zijn vonnis, en is geneigd de straf over te laten aan den Rechter hierboven. Moge Hij dezen verdoolden schapen op den dag des oordeels genadig zijn Reeds langer dan veertig jaar wonen zij daarin het veenland, ver verwijderd van alle menschelijke hulp, en nu acht ik het recht der menschen op hen verjaard. Die heden ons overvielen en hier waren, hadden nooit recht op hen. Ga, Hannes, naar den Friezekamp en zeg bun, wat ik je gelast heb." «Baas, ik wil het doen, zoodra de dag aan breekt maar bij nacht vind ik den weg niet," ant woordde Hannes getroffen. «De kamp ligt drie uren van hier, te midden van poelen en plassen. Ook hebben zij eene sloot gegraven, en de beek uitge diept, zoodat ik niet geloof, dat iemand, die niet eenmaal door hen zeiven geleid is, hunne woon steden kan bereiken." De Kamer nam dit voorstel aan met 84 tegen 48 stemmen en 6 onthoudingen. De Independence laakt scherp het streven van den Kongo-staat om den handel te mono- poliseeren. Het confiskeeren van den handel ten profijte van den Kongo-staat is in lijn rechten strijd met de plechtige verbintenissen tegenover de mogendheden. De 14 mogend heden, die ter Berlijnsehe conferentie mede onderteekenden, namen den Kongo-staat onder hunne hoede op uitdrukkelijke voor waarde, dat de handel er volkomen vrij zou zijn. De Independence haalt de voornaamste buitenlandsche organen aan, om te doen blij ken dat men elders reeds de trom begint te roeren over de handelwijze van den Kongo- staat. De Italiaansche anarchist Merline is gister morgen in het paleis van justitie te Luik in hechtenis genomen en over de grenzen gezet. F K A N K R IJ K. De Hooge Raad van onderwijs heeft een stemmig besloten, het gebruik van den cate chismus van mgr. Gouthe-Soulard op de vrije scholen niet toe te laten. ENGELAND. De verkiezingen voor het Lagerhuis zijn thans afgeloopen, behalve die op de eilan den Orkney en Shetland. De stand der par tijen is thans 314 conservatieven en unïa- nisten tegen 354 Gladstonianen en home rulers, en aangezien de aftredende ver tegenwoordigers van genoemde eilanden zeker kunnen zijn herkozen te worden, stijgt daardoor het cijfer der liberalen tot 356, zoodat Gladstone over een meerderheid van 42 stemmen zal te beschikken hebben. De graaf van Parijs heeft, eenige Franscheu ontvangende die naar Folkestone waren ge komen om hem hulde te betuigen, dank- De blinde sprak geen woord meer, maar verliet den schaapherder en stapte met vaste schreden naar de staldeur. Hij gaf Hannes nog bevel om de vreemde paarden te voederen en ging daarop naar zijne woning. Bij het haardvuur zaten de beide ruiters en jonker Frederik. Deze had tevergeefs door veld en bosch gedwaald en riep den grijsaard korzelig toe «Waar zijt ge al dien tijd gebleven? Wij zi-ch- ten u!" «In mijne schaapskooi," zei de boer bedaaid. «Gij hebt daar uwe paarden gestald en indien ik er geene zorg voor had gedragen, dan zouden zij er slecht genoeg aan toe zijn." Frederik keerde zich om, ofschoon de blinde grijsaard onmogelijk den blos der schaamte, die zijne wangen overtoog, kon zien. Hij stapeide nieuwe turf op den haard, en trachtte met de boereknechten, die hun avondmaal gebruikten, een gesprek aan te knoopen. Maar spoedig werden hij en zijne ruiters de korte, afgodwongen antwoorden moede. Frederik was de eerste die opstond, om zijne a 9

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1