Maandag 25 Juli. Vfimieuwea Imeiitra Ta» Ut BtitmMs. A0. 1892. N°. 8063 Eersle Blad. KENNISGEVING. Kennisgeving. Zesenveertigste .Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. UIT GE VEE: T ODÉ. 4BONNKMBNTSPRIJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke uominers f 1.85. - 2,50. - 0.10. BDREAG: BOTBRI^RAAT, E 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: Tan 1—10 gewone re««lR me inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat wegens bet vernieuwen van de BINNENDEUREN der BUITENSLUIS, aan te vangen met Maandag den 25n Juli a.s., gedurende eenige dagen door die sluis niet kan worden geschut. Schiedam, den 22n Jul 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÈDE. De Burgemeester van Schiedam, Iïrengt bij 'dezen tèr kennis van de ingezetenen: Dat het kohier voor de belasting op bet Personeel "No. 4, bevattende wijken F en G dezer Gemeente over het Dienstjaar 1892/93, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 21 n Juli -1892 executoir verklaard en op ■heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, •ter invordering is overgemaakt. "Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede dat van heden af de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden C ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23sten Juli 1892. De Burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. Schiedam, 23 Juli 1892. Het groote feit deze week op politiek ge bied, wat Nederland betreftis de aanneming der vermogensbelasting door de Tweede Kamer, waarby de geheele liberale partij benevens eenigo katholieke leden voorstem den de anti-revolutionnaire partij echter geheel tegen het ontwerp voteerde. Na de vele vruchtelooze pogingendoor verschil lende ministers van fmanciëate beginnen met Van Bossebeproefdis de aanneming -dezer wet-van groote beteekenis en wekt zij -de hoopdat nu in dezelfde richting zal worden voortgewerkt, opdat Nederland in het bezit kome van een belastingstelsel, waarvan recht en billijkheid de eerste hoedanighe den zijn. Jammer dat op denzelfden dag, waarop deze eerste stap op den goeden weg werd gedaan, de Schiodamsche industrie een nieuwe breidel werd aangelegd. Een kwijnende in dustrie, die uit den aard der zaak reeds aan allerlei belemmeringen blootstaat, nog meer te drukken't is jammer dat de minister, die het toch deze week voor een minister van financiën niet zoo bijster moeilijk voud, een equivalent van enkele tonnen gouds te vinden, niet gunstiger over Schiedam heeft gedacht. Misschien als de regeering er eens op gewezen werd, in welken treurigen toe stand de Schiedamsche industrie verkeert, en dat dientengevolge de financieele toe stand ook niet rooskleurig is, misschien dat zij dan wel eens een goedgunstigen blik naar onze gemeente wierp, en door enkele equi valenten den druk trachtte te verminderen. Amersfoortbegiftigd met een buitenge woon groot garnizoen, besluit aan de regeering te verzoeken, dat ze de gemeentelijke hoogere burgerschool tot een rijksinrichting vervorme. Schiedamdat de rijksschatkist stijfde met zoovele duizenden ais Amersfoort tien tallen guldens, en misschien nog wel minder offerde: Schiedam heeft niets gevraagd. Dat men 't helpe; de afgevaardigde van ons district in de Tweede Kamer schijnt het niet noodig gevonden te hebben,of het talent niet te bezitten, om de belangen van Schiedam met kracht te bespreken. Er had beter ge pleit moeten worden voor onze gedrukte industrie. De verkiezingen voor het Engelsche parle ment spoeden ten einde. De regeeringspartij is echter in de minderheid, en de heer Gladstone heeft getriomfeerd, zij het dan ook niet schitterend, en al is het moeilijk te spreken van een meerderheid, die vóór hem is en aaneengesloten op alle punten. Immers hij zal moeten rekenen op den steun der Ieren, en dat is wezenlijk geen begeerlijke hulpdaarbij komen eenige leden, geko zen door de werkliedenpartijdie wer kelijk geen reden hebben om voor Gladstone in het krijt te treden. Steeds heeft hij getracht buiten de quaestiën der werklieden te blijvenblijkbaar begreep hij het gevaar, als hij zich daarover uitliet; mocht hij geroepen worden de regeering in handen te nemen, hij zou dan wel spreken moeten, en als gevolg daarvan kon de meerderheid, die liem steunt, wel eens spoedig minderheid worden. Doch, zoover is het nog niet. De minister Salisbury heeft, na een onderhoud met de koningin, besloten, aan te blij ven en met hem alle overige leden van het Kabinet. Men wil de bijeenkomst van het nieuwe par lement afwachten, en eerst voor een vijan delijk votum wijken. Dien tijd nu kan de heer Gladstone zich ten nutte maken, om na te denken over hetgeen hem later te doen staat. In elk geval, hij is een merkwaardig man; wie zou op zijn leeftijd in December van '91 werd hij 82 jaar, er aan denken, nogmaals de teugels van het bewind over èen rijk als Groot-Brittannië in handen te nemen, en dat met het schier onmogelijke programma: de bevrediging van de leren met het overige Engeland! Daarvoor moet menEngelschman wezen. Op het Russische rijk rust geen zegen. De naweeën van den hongersnood hebben nog niet uitgewerkt; de berichten aangaande den nieuwen oogst luiden uit verschillende districten ook al weer "niet bevredigend, en nu komt de cholera met al haar ellende den toestand nog verergeren. Aan de oevers van de Wolga in de nabij heid der Caspische zee, daar richt ze reeds •groote verwoestingen aan, en daar is ze boven dien het werktuig in handen van revolution- nairen, nihilisten en anarchisten, waarmede de volksmenigte wordt opgeruid, Ijzingwekkend zijn de tooneelen die van den toestand in die streken worden geschetst. Artsen werden mishandeld en vermoord. Zelfs geestelijken moesten het ontgelden. Te Saratow werd een pope aangevallen, die het laatste avondmaal aan een zieke had uitge reikt. Een dronken kerel-sprong op hem-to?, schreeuwendedat is de pope, die mij levend begraven heeften slechts met moeite kon de militaire macht den ongelukkige redden. De opruiers schijnen hun volk te kennen. »De zieken werden levend begraveD," deze beschuldiging hadden ze slechts uit te spreken, en de domme menigte geloofde er aan, en de verschijning van personen ir. doodshemden, met chloor doortrokken, die zulke levend begravenen moesten voorstellen, voerde de menigte tot razernij. Vroeger kwam de beschaving uit het Oos ten, en thans? SCHIEDAM, 23 Juli 1892. Staatsblad no. 178 bevat het besluit van den 14n Juli 1892, tot schorsing van het besluit van den raad der gemeente Schiedam van 1 Juli 1892, waarbij is vastgesteld een nieuw reglement van orde voor dien raad. In naam van Hare Majesteit Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Neder landen, Prinses van Oranje-Nassauenz., enz.enz. Wij Emma, Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk Op de voordracht van den minister van binnenlandsche zaken van 11 Juli 1892, no. 3318, afdeeling binnenlandsch bestuur, tot schorsing van het besluit van den raad der gemeente Schiedam van 1 Juli 1892, waarbij is vastgesteld een nieuw reglement van orde voor dien raad Overwegende, dal het wenschelijk is om hangende het onderzoek naar de wettigheid van eenige bepalingen van dat reglement van orde, het in werking treden daarvan te voorkomen Gelet op de artt. 153 en 155 der ge meentewet Hebben goedgevonden en verstaan, boven vermeld besluit van den raad der gemeente Schiedam tot 1 November 1892 te schorsen. De minister van binnenlandsche zaken is jelast met de uitvoering vau dit besluit, dat in liet Staatsblad zal worden geplaatst. Soestdijkden 14n Juli 1892. EMMA. Be minister van binnenlandsche zaken, TAK VAN POORTVLIET. Uitgegeven den eenentwintigsten Juli 1892. Be minister van justitie, SMIDT. Door burgemeester en wethouders is, met ngang van 1 Augustus a.s., de 2e brug wachter aan de Oranjebrug, J. van der Velde, ontslagen. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, dd. 22 Juli j.l., ontvangen »Volgens laatste berichten zijn door de eruptie van den Goenong Awoe twee duizend personen gedood, dech geen Europeanen. »Het noordwestelijk gedeelte van Groot- Sangi is geheel verwoest; het overig deel van dit eiland kan in zes maanden zich hei-stellen. ;>De, oogst isi .vernield, maar door zending van levensmiddelen wordt hongersnood voor komen. De overheid en de particuliere lief dadigheid verleenen krachtig hulp". St.-Ct Bij kon. besluit van 21 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, rar. C. M. H. Schadee, eand.-notaris aldaar. H. M. de Koningin-Regentes heeft een nieuw reglement vastgesteld op het bezichti gen van het koninldyk paleis te Amsterdam, dat met ingang van 1 Augustus a.s. in wer king zal treden. Daarin wordt o. a. het volgend bepaald: Ieder, die het koninklijk paleis wenschte bezichtigen, moet zich tegen betaling van 50 ets. ieder, die den toren wensch te beklim men, tegen betaling van 25 ets. voorzien van een daartoe strekkende persoonlijke kaart. Deze kaarten zijn verkrijgbaar aan het koninklijk paleis, aan eenige der voornaamste hotels en de voornaamste boekwinkels daar ter stede. Van de opbrengst der entree-gelden wordt een gedeelte uitgekeerd aan het dienstdoend personeel in het koninklijk paleis aldaar. De rest wordt gestort in het fonds voor weduwen en weezen van hof-officianten. In verband met deze bepaling wordt aan het personeel uitdrukkelijk verboden fooien aan te nemen. Overtreding van dit verbod zal zeer streng worden gestraft. Te Breda is gisteren" op 67-jarigen leeftijd overleden de heer F. G. van Bloemen Waan- ders, oud-minister van koloniën, oud-directeur van het binnenlandsch bestuur in Ned. Indië, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, enz. De overledene werd den 23n April 1883 be noemd tot minister van koloniën in het Ka binet—Heemskerk en bleef als zoodanig werk zaam tot November van datzelfde jaar. Bij het debat, Donderdag j.l. over de be lasting voorstellen in de Tweede Kamer ge houden verklaarde de heer Tijdenshet radicale lid voor Winschotenzich teleurge steld ove de argumenten van den minis er Pierson. De minister, zeide hijmaakte op

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1